• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Яценюка Арсенія Петровича щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України стосовно можливості утворення коаліції депутатських фракцій шляхом обєднання депутатських фракцій та народних депутатів України

Конституційний Суд України  | Ухвала від 13.04.2010 № 21-у/2010
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 13.04.2010
  • Номер: 21-у/2010
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 13.04.2010
  • Номер: 21-у/2010
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Яценюка Арсенія Петровича щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України стосовно можливості утворення коаліції депутатських фракцій шляхом об'єднання депутатських фракцій та народних депутатів України
м. Київ
13 квітня 2010 року
N 21-у/2010
Справа N 2-21/2010

Конституційний Суд України у складі суддів:
Стрижака Андрія Андрійовича - головуючого,
Бауліна Юрія Васильовича,
Головіна Анатолія Сергійовича,
Дідківського Анатолія Олександровича,
Кампа Володимира Михайловича,
Колоса Михайла Івановича,
Лилака Дмитра Дмитровича,
Маркуш Марії Андріївни,
Нікітіна Юрія Івановича - доповідача,
Овчаренка В'ячеслава Андрійовича,
Стецюка Петра Богдановича,
Ткачука Павла Миколайовича,
Шишкіна Віктора Івановича,
розглянув на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Яценюка А.П. щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України стосовно можливості утворення коаліції депутатських фракцій шляхом об'єднання депутатських фракцій та народних депутатів України.
Заслухавши суддю-доповідача Нікітіна Ю.І. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Громадянин Яценюк Арсеній Петрович звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням дати офіційне тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України стосовно можливості утворення коаліції депутатських фракцій шляхом об'єднання депутатських фракцій та народних депутатів України.
Підставу для конституційного звернення автор клопотання вбачає у наявності неоднозначного розуміння та застосування наведених положень суб'єктами реалізації конституційно-правових повноважень.
Як стверджується у конституційному зверненні, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин та Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Лавринович в різні періоди часу неоднаково "розуміють" положення частини шостої статті 83 Конституції України стосовно порядку формування коаліції депутатських фракцій. Такий висновок зроблено на основі офіційного оголошення про сформування коаліції депутатських фракцій від 9 грудня 2008 року та публічних виступів вказаних осіб.
Як зазначено автором клопотання, від дотримання порядку формування коаліції депутатських фракцій залежить легітимність діяльності Кабінету Міністрів України, виконання ним програм тих політичних партій (виборчих блоків політичних партій), які отримали підтримку більшості виборців, а також ефективність реалізації конституційних прав громадян України. Крім того, на думку Яценюка А.П., недотримання такого порядку спотворює результати народного волевиявлення, здійсненого відповідно до статті 69 Конституції України шляхом виборів, може призвести до ігнорування конституційного принципу народного суверенітету і закріпленого за Україною статусу правової держави та є передумовою узурпації влади в Україні, що заборонено частиною четвертою статті 5 Основного Закону України.
2. Вирішуючи питання про відкриття конституційного провадження у справі, Конституційний Суд України виходить з такого.
Підставою для конституційного звернення щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України є наявність неоднозначного застосування положень Конституції України або законів України судами України, іншими органами державної влади, якщо суб'єкт права на конституційне звернення вважає, що це може призвести або призвело до порушення його конституційних прав і свобод (стаття 94 Закону України "Про Конституційний Суд України") .
Аналіз конституційного звернення та доданих до нього матеріалів вказує на те, що автор клопотання замість підстав для конституційного звернення обґрунтував підстави для конституційного подання, не зазначивши неоднозначного застосування положень Конституції України органами державної влади. Так, у конституційному зверненні не міститься посилань на акти органів державної влади, які б неоднаково застосовували положення частини шостої статті 83 Конституції України, що могло призвести або призвело до порушення конституційних прав і свобод громадянина України Яценюка А.П. Виступи Голови Верховної Ради України та його Першого заступника, які наводить суб'єкт права на конституційне звернення, не можуть вважатися обґрунтуванням неоднозначного застосування положень Конституції України органами державної влади.
Отже, конституційне звернення не відповідає вимогам статті 94 Закону України "Про Конституційний Суд України", що є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у цій справі.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 153 Конституції України, статтями 42, 43, 45, 50, 94 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина Яценюка Арсенія Петровича щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 83 Конституції України стосовно можливості утворення коаліції депутатських фракцій шляхом об'єднання депутатських фракцій та народних депутатів України на підставі пункту 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного звернення вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України".
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ