• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення юрисдикції чи підсудності окремих категорій справ

Вищий адміністративний суд України  | Лист від 09.10.2009 № 1349/13/13-09
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.10.2009
  • Номер: 1349/13/13-09
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.10.2009
  • Номер: 1349/13/13-09
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
Л И С Т
09.10.2009№ 1349/13/13-09
Голові Тернопільського окружного
адміністративного суду
У зв’язку з Вашим зверненням про надання роз’яснення щодо визначення юрисдикції чи підсудності окремих категорій справ повідомляємо таке.
1. Чи підлягають розгляду адміністративними судами справи про надання дозволу органу державної контрольно-ревізійної служби, органу державної податкової служби на проведення позапланової виїзної ревізії (перевірки)?
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Частиною шостою статті 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" визначено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до частини восьмої статті - 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду, а на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті,– за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Отже, за загальним правилом, зазначена категорія справ, ураховуючи особливості щодо форми звернення та визначення учасників процесу, підлягає розгляду адміністративними судами за правилами, передбаченими для розгляду спорів у порядку позовного провадження.
Частиною другою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Тобто підсудність такої категорії справ (при зверненні суб’єкта владних повноважень про надання дозволу на проведення позапланової ревізії (перевірки) визначена зазначеною нормою і належить до підсудності окружного адміністративного суду.
Водночас необхідно звернути увагу на те, що відповідно до частини восьмої статті - 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" рішення керівника податкового органу є альтернативною підставою для проведення позапланової перевірки поряд із рішенням суду.
При цьому рішення суду як виключну підставу для проведення позапланової документальної перевірки необхідно розглядати лише у випадках виникнення обставин, які прямо не зазначені у статті - 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
2. За правилами якого виду судочинства можуть бути оскаржені дії посадових осіб органів дізнання, досудового слідства під час проведення оперативно-розшукових заходів або досудового слідства, оскарження яких не передбачено Кримінально-процесуальним кодексом України?
За змістом статей 2, 17 Кодексу адміністративного судочинства України, спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності належать до компетенції адміністративних судів, крім випадків, коли такі справи підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до пункту 3.2 Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин сьомої, дев’ятої, пункту 2 частини шістнадцятої статті - 236-8 Кримінально-процесуального кодексу України кримінальне судочинство здійснюється судами загальної юрисдикції, до повноважень яких належить як вирішення в процесі розгляду кримінальної справи по суті питання винуватості (невинуватості) особи у вчиненні злочину, так і судовий контроль за дотриманням законності в діяльності правоохоронних органів під час проведення ними дізнання та досудового слідства. Метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина.
Таким чином, оскарження процесуальних актів, дій чи бездіяльності органів дізнання, досудового слідства можливе лише у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки процесуальна діяльність посадових осіб правоохоронних органів має свої особливості та не належить до сфери управлінської діяльності.
3. Якому суду підсудні справи з приводу прийняття громадян на службу в органах місцевого самоврядування, її проходження, звільнення зі служби в цих органах?
За загальним правилом, установленим пунктом 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
З огляду на те, що у справах з приводу прийняття громадян на службу в органах місцевого самоврядування, її проходження, звільнення зі служби в цих органах відповідачем є орган місцевого самоврядування чи його посадова особа, то такі справи підсудні місцевим загальним судам.
Заступник Голови судуМ. Цуркан