• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан і перспективи розвитку вугільної промисловості та невідкладні заходи щодо підвищення безпеки праці в цій галузі"

Конституційний Суд України  | Ухвала від 19.11.2008 № 58-у/2008
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 19.11.2008
  • Номер: 58-у/2008
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 19.11.2008
  • Номер: 58-у/2008
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан і перспективи розвитку вугільної промисловості та невідкладні заходи щодо підвищення безпеки праці в цій галузі"
м. Київ
19 листопада 2008 року
N 58-у/2008
Справа N 2-58/2008

Конституційний Суд України у складі суддів:
Бринцева Василя Дмитровича - головуючого,
Бауліна Юрія Васильовича,
Вдовіченка Сергія Леонідовича,
Головіна Анатолія Сергійовича,
Джуня В'ячеслава Васильовича,
Дідківського Анатолія Олександровича,
Домбровського Івана Петровича,
Кампа Володимира Михайловича,
Колоса Михайла Івановича,
Лилака Дмитра Дмитровича,
Маркуш Марії Андріївни - доповідача,
Мачужак Ярослави Василівни,
Нікітіна Юрія Івановича,
Стецюка Петра Богдановича,
Ткачука Павла Миколайовича,
Шишкіна Віктора Івановича,
розглянув на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан і перспективи розвитку вугільної промисловості та невідкладні заходи щодо підвищення безпеки праці в цій галузі" від 5 серпня 2008 року N 685 (Урядовий кур'єр, 2008 р., 12 серпня).
Заслухавши суддю-доповідача Маркуш М.А. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Суб'єкт права на конституційне подання - 53 народних депутати України - звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням розглянути питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан і перспективи розвитку вугільної промисловості та невідкладні заходи щодо підвищення безпеки праці в цій галузі" (далі - Указ).
Автори клопотання вважають, що Президент України, видавши Указ, діяв всупереч вимог статей 8, 19, 106, 107, 116 Конституції України, і обгрунтовують його так. В Основному Законі України зазначено, що Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8) , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19) , Президент України видає укази виключно на основі та на виконання Конституції і законів України (частина третя статті 106) .
Посилаючись на положення статей 106, 107, 113, 116, 120 Основного Закону України, народні депутати України наголошують, що глава держави не уповноважений Конституцією України на здійснення державного регулювання відносин вугільної промисловості.
Акти Президента України, видані в межах повноважень, передбачених, зокрема, у пункті 18 частини першої статті 106 Конституції України, скріплюються підписами Прем'єр-міністра України і міністра, відповідального за акт та його виконання (частина четверта цієї статті) . На їхнє переконання, Указ має нормативний (правовстановлюючий) характер, оскільки містить загальні правила поведінки для всіх суб'єктів у сфері вугільної промисловості і поширює дію на всю територію України, тому що закріплює завдання у цій сфері, програмні принципи ринкової трансформації стратегічної галузі економіки, а отже, він мав би бути скріплений підписами Прем'єр-міністра України і міністра, відповідального за акт та його виконання.
2. Перша колегія суддів Конституційного Суду України Ухвалою від 29 жовтня 2008 року відмовила у відкритті конституційного провадження у цій справі на підставі пункту 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України".
3. Вирішуючи питання про відкриття конституційного провадження у справі, Конституційний Суд України виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 150 Конституції Укрїни, пунктом 1 статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" порушені в конституційному поданні питання повинні бути підвідомчі Конституційному Суду України; конституційне подання за формою і змістом має відповідати вимогам статей 39, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Відповідно до частини першої статті 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Проаналізувавши конституційне подання, Конституційний Суд України дійшов висновку, що народні депутати України не зазначили правового обґрунтування тверджень щодо неконституційності рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан і перспективи розвитку вугільної промисловості та невідкладні заходи щодо підвищення безпеки праці в цій галузі" - невід'ємної складової Указу в аспекті вимог пункту 4 частини другої статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України". Наведені в конституційному поданні аргументи не можуть вважатися правовим обґрунтуванням порушення встановленої Конституцією України процедури набрання Указом чинності. Інших доводів щодо неконституційності оспорюваного акта глави держави конституційне подання не містить, що відповідно до пункту 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 153 Конституції України, статтями 13, 39, 40, 45, 50, 71 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 травня 2008 року "Про стан і перспективи розвитку вугільної промисловості та невідкладні заходи щодо підвищення безпеки праці в цій галузі" від 5 серпня 2008 року N 685 на підставі пункту 2 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України".
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ