• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання практики визначення підсудності справ та передачі справ з одного господарського суду до іншого господарського суду

Вищий господарський суд України  | Лист від 26.03.2002 № 01-8/350
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.03.2002
  • Номер: 01-8/350
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.03.2002
  • Номер: 01-8/350
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
N 01-8/350 від 26.03.2002
Господарські суди України
Про деякі питання практики визначення підсудності справ та передачі справ з одного господарського суду до іншого господарського суду
У зв'язку з виникненням у судовій практиці питань, пов'язаних із визначенням територіальної та виключної підсудності справ і передачею справ з одного господарського суду до іншого господарського суду, Вищий господарський суд України вважає за необхідне повідомити таке.
1. Відповідно до частини першої статті 15 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) справи зі спорів, зокрема, про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо.
У зв'язку з цим постало питання щодо визначення територіальної підсудності справ зі спорів про визнання договорів недійсними за позовами осіб, які не є сторонами у цих договорах (прокурорів, органів державної податкової служби тощо), коли відповідачами зазначено обидві сторони того чи іншого договору.
Якщо договором, який є предметом спору, передбачено відповідні обов'язки обох сторін то територіальна підсудність у таких випадках має визначатися згідно з частиною третьою статті 15 ГПК , і розгляд справи здійснюється тим господарським судом, до якого звернувся позивач.
2. Частина третя статті 16 ГПК відносить справи зі спорів, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, до підсудності господарського суду міста Києва.
З огляду на це виникає питання про визначення підсудності відповідних справ у разі, коли позивач зазначає центральний орган виконавчої влади або державну адміністрацію як відповідача поряд з іншими відповідачами без достатніх на це підстав.
Якщо позивач з якихось причин вважає, що одним із відповідачів зі справи має бути центральний орган виконавчої влади або державна адміністрація і у зв'язку з цим позовна заява подається до господарського суду міста Києва, або у разі передачі відповідної справи іншим господарським судом до цього суду, останній у процесі підготовки справи до розгляду за згодою позивача вправі вирішити питання про виключення центрального органу виконавчої влади або державної адміністрації з числа відповідачів (стаття 24 ГПК). Якщо у такому випадку справа стала підсудною іншому господарському суду вона згідно із частиною третьою статті 17 ГПК має бути розглянута господарським судом міста Києва.
3. У судовій практиці набули поширення факти залучення місцевим господарським судом після порушення провадження у справі центрального органу виконавчої влади або державної адміністрації як відповідача поряд з іншими відповідачами згідно з пунктом 1 статті 65 ГПК. Проте у багатьох випадках такі дії не викликані дійсною необхідністю участі у справі названих органів і фактично направлені на штучну зміну підсудності справи і, як наслідок, надсилання її на розгляд до господарського суду міста Києва.
Звертаємо увагу господарських судів на неприпустимість необгрунтованого залучення до участі у справі центральних органів виконавчої влади або державних адміністрацій.
Голова Вищого господарського
суду України

Д.Притика