• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про права профспілкового комітету підприємства, установи, організації

Органи влади СРСР | Указ, Положення від 27.09.1971 № 2151-VIII | Документ не діє
У К А З
ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ СРСР
Про затвердження Положення про права фабричного, заводського, місцевого комітету професійної спілки
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1971, N 39, ст. 382 )( Указ затверджено Законом СРСР N 2349-VIII від 26.11.71, ВВР, 1971, N 48, ст. 469 )
У зв'язку з прийняттям Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про працю Президія Верховної Ради СРСР
постановляє:
1. Затвердити Положення про права фабричного, заводського, місцевого комітету професійної спілки, подане Всесоюзною Центральною Радою Професійних Спілок.
2. Особливості застосування цього Положення до комітетів профспілок виробничих об'єднань, колгоспів, вищих учбових закладів і окремих установ встановлюються Всесоюзною Центральною Радою Професійних Спілок за погодженням з відповідними міністерствами і відомствами.
3. Визнати такими, що втратили силу:
Указ Президії Верховної Ради СРСР від 15 липня 1958 року "Про затвердження Положення про права фабричного, заводського, місцевого комітету професійної спілки" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1958 р., N 15, ст. 282);
Закон СРСР від 25 грудня 1958 року "Про затвердження Указу Президії Верховної Ради СРСР "Про затвердження Положення про права фабричного, заводського, місцевого комітету професійної спілки" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1959 р., N 1, ст. 23);
статтю 3 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 2 жовтня 1961 року "Про порядок розгляду спорів про відшкодування підприємствами, установами, організаціями шкоди, заподіяної робітникам і службовцями каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, зв'язаним з їх роботою" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1961 р., N 41, ст. 420);
Постанову Президії Верховної Ради СРСР від 27 січня 1959 року "Про порядок розгляду трудових спорів осіб, звільнених з роботи з ініціативи адміністрації за згодою фабричного, заводського, місцевого комітету професійної спілки" (Відомості Верховної Ради СРСР, 1959 р., N 5, ст. 53).
Голова Президії Верховної Ради СРСР
Секретар Президії Верховної Ради СРСР
М.ПІДГОРНИЙ
М.ГЕОРГАДЗЕ
Москва, Кремль. 27 вересня 1971 року
N 2151-VIII
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президії Верховної Ради СРСР
від 27 вересня 1971 р. N 2151-VIII
ПОЛОЖЕННЯ
про права фабричного, заводського, місцевого комітету професійної спілки
1. Фабричний, заводський, місцевий комітет професійної спілки, обраний на підставі Статуту відповідної професійної спілки, представляє інтереси робітників і службовців підприємства, установи, організації в галузі виробництва, праці, побуту, культури і користується правами юридичної особи.
2. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки забезпечує робітникам і службовцям участь в управлінні виробництвом через загальні збори, виробничі наради, конференції і різні форми громадської самодіяльності робітників і службовців.
Адміністрація підприємств, установ, організацій повинна створювати умови, які б забезпечували участь робітників і службовців в управлінні виробництвом. Службові особи підприємств, установ, організацій повинні своєчасно розглядати критичні зауваження і пропозиції робітників та службовців і повідомляти їх про вжиті заходи.
3. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки бере участь у розробленні проектів виробничих планів, планів впровадження нової техніки, капітального будівництва підприємства, установи, організації, проектів планів будівництва і ремонту житлових будинків та культурно-побутових об'єктів, а також планів соціального розвитку колективу.
4. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки укладає від імені колективу робітників і службовців колективний договір з адміністрацією підприємства, організації, здійснює систематичний контроль за своєчасним виконанням передбачених колективним договором заходів, разом з адміністрацією організує виконання зобов'язань за колективним договором.
5. Розподіл фонду матеріального заохочення і фонду соціально-культурних заходів та житлового будівництва по встановлених напрямах, а також затвердження кошторисів витрачання цих фондів провадиться адміністрацією підприємства, організації разом з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
Перерозподіл коштів між фондом матеріального заохочення і фондом соціально-культурних заходів та житлового будівництва у встановлених межах провадиться адміністрацією за погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
Розміри премій та інших видів заохочення, матеріальної допомоги і винагороди за річні підсумки роботи підприємства, організації з фонду матеріального заохочення визначаються адміністрацією підприємства, організації разом з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки разом з адміністрацією затверджує кошторис використання коштів з фонду підприємства для поліпшення культурно-побутових умов працівників і вдосконалення виробництва, а також на видачу індивідуальних премій і подання одноразової допомоги.
6. Титульні списки на будівництво об'єктів за рахунок коштів фонду підприємства, організації і фонду ширвжитку, а також титульні списки на роботи по забезпеченню охорони праці, техніці безпеки і виробничій санітарії затверджуються директором підприємства, керівником організації за погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
7. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки має право заслухувати доповіді керівників підприємства, установи, організації про виконання виробничого плану, зобов'язань за колективним договором, заходів по організації і поліпшенню умов праці, матеріально-побутового і культурного обслуговування робітників та службовців і вимагати усунення виявлених недоліків.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки в разі необхідності ставить перед відповідними організаціями питання про усунення або покарання керівних працівників, які не виконують зобов'язань за колективним договором, проявляють бюрократизм, допускають тяганину, порушують трудове законодавство.
Призначення працівників на керівні господарські посади підприємства, установи, організації провадиться адміністрацією з урахуванням думки фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки.
8. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки керує виробничими нарадами, проводить загальні збори, здійснює систематичний контроль за виконанням прийнятих ними рішень і пропозицій робітників та службовців;
разом з адміністрацією підприємства, організації регулярно скликає виробничо-технічні і економічні конференції, наради передовиків виробництва, на яких обговорюються питання технічного прогресу і економічного розвитку підприємства, розробляються заходи по усуненню недоліків у діяльності підприємства, організації, окремих цехів, відділів та інших внутрішніх ланок.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки разом з адміністрацією організує соціалістичне змагання, рух за комуністичне ставлення до праці і підбиває підсумки, визначає переможців у змаганні, присуджує колективам передових цехів, відділів, бригад та інших внутрішніх ланок підприємства, організації перехідні Червоні Прапори, почесні грамоти, вирішує питання про нагородження грамотами і грошовими преміями, а також про занесення на Дошку пошани і в Книгу пошани передовиків виробництва, широко популяризує підсумки соціалістичного змагання, поширює передовий досвід.
Витрачання всіх коштів преміювання по соціалістичному змаганню проводиться керівником підприємства, організації за погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
9. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки всіляко сприяє розвиткові винахідництва та раціоналізації і здійснює контроль за своєчасним впровадженням прийнятих винаходів і раціоналізаторських пропозицій. Разом з адміністрацією підприємства, організації розглядає скарги робітників і службовців на відхилення їх раціоналізаторських пропозицій, а також скарги в питаннях про порядок нарахування і строки виплати винагороди за прийняті раціоналізаторські пропозиції та винаходи.
10. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки вносить з вищестоящих господарських і радянських органів пропозиції з питань поліпшення діяльності підприємства, установи, організації, а також з питань умов праці, матеріально-побутового і культурного обслуговування трудящих. Вказані органи повинні розглядати ці пропозиції і повідомляти фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки про результати розгляду.
11. Правила внутрішнього трудового розпорядку на підприємстві, в установі, організації встановлюються адміністрацією за погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки на основі типових правил, затверджуваних у встановленому порядку.
12. За погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки адміністрація в межах прав, наданих підприємству, організації:
а) встановлює відрядну і почасову системи оплати праці;
б) визначає переліки професій робітників, для яких при почасовій оплаті праці застосовуються тарифні ставки відрядників і місячні оклади взамін тарифних ставок почасових працівників;
в) визначає переліки професій робітників і робіт, оплачуваних за тарифними ставками, встановленими для робітників, зайнятих на гарячих і важких роботах, роботах з шкідливими умовами праці, роботах з особливо важкими і шкідливими умовами праці, відповідно до діючих типових переліків цих професій і робіт по галузях виробництва;
г) встановлює розряди робіт, присвоює розряди робітникам відповідно до діючих тарифно-кваліфікаційних довідників, провадить тарифікацію робітників нових професій стосовно до характеристик аналогічних робіт, що їх містять довідники, з повідомленням вищестоящого органу;
д) затверджує положення про преміювання робітників та службовців підприємства і організації, виплату винагороди за підсумками річної роботи з фонду, утворюваного за рахунок прибутку, одержаного підприємством, організацією;
е) вирішує питання про віднесення цехів, дільниць, відділків, ферм та інших внутрішніх ланок підприємства, організації до відповідної групи по оплаті праці керівних, інженерно-технічних працівників і службовців, а також про переведення їх з однієї групи в іншу в зв'язку з зміною обсягу виробництва відповідно до затверджених у встановленому порядку показників;
ж) запроваджує і переглядає норми виробітку (норми часу), норми обслуговування і нормативи чисельності робітників та службовців;
з) затверджує в передбачених законодавством випадках знижені норми виробітку для молодих робітників, які приходять працювати на підприємство і в організацію після закінчення загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних учбових закладів, курсів, а також пройшли навчання безпосередньо на виробництві;
и) дозволяє в разі доцільності сполучення професій працівників, а також встановлює доплату за сполучення професій відповідно до чинного законодавства.
13. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки здійснює контроль за виконанням адміністрацією підприємства, установи, організації законодавства про працю, правил і норм техніки безпеки та виробничої санітарії, правильним застосуванням встановлених умов оплати праці і стягуванням податків із заробітної плати робітників та службовців.
Введення в експлуатацію нових і реконструйованих об'єктів виробничого призначення не допускається без дозволу органів, які здійснюють державний санітарний і технічний нагляд, технічної інспекції профспілок і фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки підприємства, установи, організації, що вводять об'єкт в експлуатацію.
14. За погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки адміністрація в межах прав, наданих підприємству, установі, організації:
а) встановлює на основі галузевих норм переліки робіт і професій, які дають робітникам і службовцям право на безплатне одержання спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, надає робітникам і службовцям за встановленими нормами спецмило, а в установлених випадках змиваючі й знешкоджуючі засоби;
б) встановлює відповідно до медичних показань перелік робіт і професій, що дають право на одержання молока або інших рівноцінних харчових продуктів;
в) встановлює перелік робіт, де за умовами виробництва перерви для відпочинку і харчування встановити не можна, а також порядок і місце приймання їжі;
г) допускає запровадження підсумованого обліку робочого часу робітників і службовців на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділах і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержано встановленої для даної категорії робітників і службовців щоденної або щотижневої тривалості робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин;
д) встановлює черговість надання відпусток;
е) затверджує графіки змінності при п'ятиденному робочому тижні;
ж) встановлює працівникам з ненормованим робочим днем тривалість додаткової відпустки відповідно до трудового законодавства і переліку посад працівників з ненормованим робочим днем, затвердженого міністерством (щодо працівників підприємств, установ і організацій республіканських міністерств, відомств і місцевого підпорядкування - Радою Міністрів союзної республіки) за погодженням з відповідним профспілковим органом;
з) здійснює прийняття на роботу підлітків віком від 15 до 16 років;
и) дозволяє сумісництво у випадках, встановлених законодавством.
15. При відсутності в правилах охорони праці вимог, додержання яких при проведенні робіт необхідне для гарантування безпечних умов праці, адміністрація підприємства, установи, організації за погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки вживає заходів, що гарантують безпечні умови праці.
16. Інструкції щодо охорони праці, які встановлюють правила виконання робіт і поведінки у виробничих приміщеннях та на будівельних майданчиках, розробляються і затверджуються адміністрацією підприємства, установи, організації разом з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
17. Понаднормові роботи і залучення окремих робітників та службовців до роботи у вихідні дні у виняткових випадках, передбачених чинним законодавством, можуть провадитися лише з дозволу фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки.
18. Робітники і службовці не можуть бути звільнені з підприємства, установи, організації з ініціативи адміністрації без попередньої згоди фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки, за винятком випадків, передбачених законодавством Союзу РСР.
19. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки розглядає трудові спори за заявами робітників і службовців, коли в комісії по трудових спорах не було досягнуто згоди сторін, і за скаргами робітників та службовців на рішення цієї комісії. При цьому він має право залишити рішення комісії в силі або скасувати його і ухвалити постанову по суті спору.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки з власної ініціативи або за протестом прокурора скасовує рішення комісії, яке суперечить чинному законодавству, і ухвалює постанову по суті спору.
20. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки розглядає скарги на рішення адміністрації про відшкодування підприємством, установою, організацією шкоди, заподіяної робітникам і службовцям каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, зв'язаним з роботою.
21. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки здійснює державне соціальне страхування робітників і службовців підприємства, установи, організації, призначає допомогу по соціальному страхуванню, надає робітникам і службовцям путівки на санаторно-курортне лікування, в будинки відпочинку, туристсько-оздоровчі заклади і на дієтичне харчування, направляє дітей трудящих у піонерські табори, перевіряє організацію медичного обслуговування робітників, службовців і членів їх сімей.
За погодженням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки адміністрація надає робітникам і службовцям путівки в будинки відпочинку, санаторії, пансіонати, на туристські бази і маршрути, оплачувані за рахунок коштів з фонду соціально-культурних заходів і житлового будівництва.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки разом з адміністрацією підготовляє документи, необхідні при призначенні пенсій робітникам, службовцям та їх сім'ям, і подає їх для призначення пенсій, розв'язує питання працевлаштування інвалідів, бере участь через своїх представників у призначенні пенсій робітникам і службовцям органами соціального забезпечення.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки стежить за своєчасною сплатою підприємством, установою, організацією внесків на соціальне страхування, застосовує в необхідних випадках безспірне стягнення страхових внесків у встановленому порядку.
В разі, коли фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки встановлює, що трудове каліцтво або професійне захворювання робітника чи службовця є результатом порушення адміністрацією правил охорони праці або техніки безпеки, фабзавмісцевком ухвалює обов'язкову для адміністрації постанову про відшкодування підприємством, установою, організацією бюджетові державного соціального страхування в безспірному порядку витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з цим каліцтвом або захворюванням.
22. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки перевіряє виконання планів житлового і культурно-побутового будівництва, стежить за експлуатацією житлового фонду і комунально-побутових підприємств. Представник комітету профспілки бере участь на правах члена в комісії по прийманню в експлуатацію житлових будинків, призначених для заселення робітниками і службовцями підприємства, установи, організації, а також будинків і споруд, збудованих для обслуговування їх культурно-побутових потреб.
23. Надання житлових приміщень в будинках державних, кооперативних і громадських організацій провадиться за спільним рішенням адміністрації і фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки, затвердженим виконавчим комітетом Ради депутатів трудящих. Вся житлова площа, збудована за рахунок коштів фонду соціально-культурних заходів і житлового будівництва, фонду підприємства, фонду ширвжитку та інших коштів підприємства, які відповідно до законодавства можуть направлятися на житлове будівництво, заселяється особами за списком, затвердженим спільним рішенням адміністрації підприємства і фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки з наступним повідомленням виконавчого комітету Ради депутатів трудящих.
24. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки разом з адміністрацією підприємства, установи, організації вживає заходів, спрямованих на додержання пільг і переваг, встановлених законодавством для жінок, охорону їх здоров'я, поліпшення й оздоровлення умов праці та побуту жінок.
25. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки і адміністрація підприємства, установи, організації розглядають питання преміювання молодих робітників і службовців, розподілу для них житла і місць в гуртожитках, охорони праці підлітків, звільнення молоді, використання коштів на розвиток культурно-масової і спортивної роботи з участю представника комітету комсомолу відповідного підприємства, установи й організації.
26. Використання для будівництва дитячих дошкільних закладів частини коштів, що виділяються підприємству в централізованому порядку на житлове будівництво, провадиться адміністрацією за спільним рішенням з фабричним, заводським, місцевим комітетом профспілки.
27. Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки здійснює громадський контроль за роботою підприємств державної і кооперативної торгівлі та громадського харчування, які обслуговують робітників і службовців підприємства, установи, організації. Націнки на обіди і продукти харчування, а також години роботи їдалень, буфетів, магазинів і палаток, розташованих на території підприємства, установи, організації, встановлюються з участю фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки.
28. Підприємство, установа, організація повинні надати фабричному, заводському, місцевому комітетові профспілки безплатно необхідні приміщення з усім обладнанням, опаленням, освітленням, прибиранням і охороною для роботи самого комітету і для проведення зборів робітників та службовців. Адміністрація надає фабричному, заводському, місцевому комітетові профспілки безплатно транспортні засоби і засоби зв'язку.
Будинки, приміщення, споруди, сади і парки, призначені для ведення культурно-освітньої, оздоровчої, фізкультурної і спортивної роботи серед робітників і службовців підприємства, установи, організації і членів їх сімей, а також піонерські табори стоять на балансі підприємства, установи, організації і передаються в безплатне користування фабричному, заводському, місцевому комітетові профспілки. Орендовані підприємством, установою, організацією будинки, приміщення і споруди, призначені для вказаних цілей, теж передаються в безплатне користування комітетові профспілки.
Господарське утримання, ремонт, опалення, освітлення, прибирання, охорона, а також обладнання будинків, приміщень і споруд, вказаних у цій статті, і піонерських таборів провадиться за рахунок підприємства, установи, організації.
Перелік устаткування і господарського інвентаря, придбаних для приміщень, що їх надають підприємства, установи і організації фабричним, заводським і місцевим комітетам профспілок, а також для ведення культурно-освітньої, оздоровчої, фізкультурної і спортивної роботи серед робітників і службовців та членів їх сімей, і устаткування й інвентаря для піонерських таборів визначається керівником підприємства, установи, організації разом з комітетом профспілки в межах коштів, які передбачаються за кошторисом на ці цілі.
Підприємство, організація передає безоплатно, з балансу на баланс, комітетові профспілки та іншим громадським організаціям культурно-побутовий і спортивний інвентар, придбаний підприємством за рахунок фонду підприємства, фонду ширвжитку, фонду соціально-культурних заходів і житлового будівництва та сум премій по соціалістичному змаганню.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки забезпечує правильне використання виділених в його розпорядження будинків, приміщень, споруд, садів і парків, а також піонерських таборів, встановлює в них відповідний порядок, організує серед робітників, службовців і членів їх сімей культурно-освітню, оздоровчу, фізкультурну та спортивну роботу.
29. Робітникам і службовцям, увільненим від роботи на підприємстві, в установі, організації внаслідок обрання їх у члени фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки, надається після припинення їх повноважень попередня робота (посада), а при її відсутності інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
30. Робітники і службовці, обрані до складу фабричного, заводського, місцевого, цехового комітету профспілки і не увільнені від своєї виробничої роботи, не можуть бути переведені на іншу роботу або піддані дисциплінарному стягненню без попередньої згоди фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки, а голови цих комітетів і профспілкові організатори - без попередньої згоди вищестоящого профспілкового органу.
Звільнення не увільнених від виробничої роботи голів і членів фабричних, заводських, місцевих комітетів профспілок з ініціативи адміністрації може мати місце, крім додержання загального порядку звільнення, лише за згодою вищестоящого профспілкового органу. Звільнення профспілкових організаторів з ініціативи адміністрації допускається лише за згодою вищестоящого профспілкового органу.
31. Це Положення поширюється також і на цехові комітети профспілки підприємства в межах компетенції цехового комітету профспілки.
Фабричний, заводський, місцевий комітет профспілки, якому надано права районного комітету профспілки, може передавати цеховим комітетам профспілки деякі права, що належать до компетенції фабричного, заводського, місцевого комітету профспілки.
Секретар Президії Верховної Ради СРСР М.ГЕОРГАДЗЕ