• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про зміни і доповнення Конституції (Основного Закону) СРСР у питаннях виборчої системи

Органи влади СРСР | Закон від 20.12.1989 № 963-I
Реквізити
  • Видавник: Органи влади СРСР
  • Тип: Закон
  • Дата: 20.12.1989
  • Номер: 963-I
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Органи влади СРСР
  • Тип: Закон
  • Дата: 20.12.1989
  • Номер: 963-I
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
З А К О Н
СОЮЗУ РАДЯНСЬКИХ СОЦІАЛІСТИЧНИХ РЕСПУБЛІК
N 963-I від 20.12.89
Про зміни і доповнення Конституції (Основного Закону) СРСР у питаннях виборчої системи
З метою дальшого вдосконалення виборчої системи З'їзд народних депутатів СРСР
постановляє:
Внести до Конституції СРСР такі зміни і доповнення:
1. У главі 12 "Система і принципи діяльності Рад народних депутатів":
статтю 89 викласти в такій редакції:
"Стаття 89. Ради народних депутатів - З'їзд народних депутатів СРСР і Верховна Рада СРСР, З'їзди народних депутатів, Верховні Ради союзних і автономних республік, Ради народних депутатів автономних областей, автономних округів, крайові, обласні та інших адміністративно-територіальних одиниць - становлять єдину систему представницьких органів державної влади";
частину другу статті 90 викласти у двох частинах у такій редакції:
"Вибори народних депутатів СРСР призначаються не пізніше як за чотири місяці до закінчення строку повноважень З'їзду народних депутатів СРСР.
Строки і порядок призначення виборів народних депутатів союзних і автономних республік, місцевих Рад народних депутатів визначаються законами союзних і автономних республік";
частини другу, третю і четверту статті 91 викласти в такій редакції:
"Верховні Ради союзних і автономних республік обираються безпосередньо виборцями, а в тих республіках, де передбачається створення З'їздів, - З'їздами народних депутатів. Відповідно до Конституції СРСР, конституцій союзних і автономних республік формуються Президії Верховних Рад і місцевих Рад народних депутатів, обираються голови Рад.
Ради народних депутатів утворюють комітети, постійні комісії, створюють виконавчі і розпорядчі, а також інші підзвітні їм органи.
Службові особи, які обираються або призначаються Радами народних депутатів, за винятком суддів, не можуть займати свої посади більш як два строки підряд".
2. У главі 13 "Виборча система":
статтю 95 викласти в такій редакції:
"Стаття 95. Вибори народних депутатів проводяться по одномандатних або багатомандатних виборчих округах на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні.
Частина народних депутатів союзних і автономних республік, якщо це передбачено конституціями республік, може обиратись від громадських організацій";
частини першу і другу статті 96 викласти в такій редакції:
"Вибори народних депутатів від виборчих округів є загальними - право обирати мають громадяни СРСР, які досягли 18 років.
Народним депутатом СРСР може бути обраний громадянин СРСР, який досяг 21 року";
частину п'яту статті 96 викласти в такій редакції:
"У виборах не беруть участі психічно хворі громадяни, визнані судом недієздатними, особи, які тримаються за вироком суду в місцях позбавлення волі. В голосуванні не беруть участі особи, щодо яких у порядку, встановленому кримінально-процесуальним законодавством, обрано запобіжний захід - тримання під вартою";
статтю 96 доповнити частиною шостою такого змісту:
"Будь-яке пряме чи непряме обмеження виборчих прав громадян СРСР є недопустимим і карається за законом";
частину другу статті 97 і частину другу статті 98 виключити;
статтю 100 викласти в такій редакції:
"Стаття 100. Право висування кандидатів у народні депутати по виборчих округах належить трудовим колективам, громадським організаціям, колективам середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, зборам виборців за місцем проживання і військовослужбовців по військових частинах. Органи і організації, які мають право висування кандидатів у народні депутати від громадських організацій, визначаються відповідно законами Союзу РСР, союзних і автономних республік.
Кількість кандидатів у народні депутати не обмежується. Кожен учасник передвиборних зборів може пропонувати для обговорення будь-які кандидатури, в тому числі і свою.
До виборчих бюлетенів може бути включено будь-яку кількість кандидатів.
Кандидати в народні депутати беруть участь у виборчій кампанії на рівних підставах.
Для забезпечення однакових умов для кожного кандидата в народні депутати витрати, пов'язані з підготовкою і проведенням виборів народних депутатів, провадяться відповідною виборчою комісією з єдиного фонду, створюваного за рахунок держави, а також добровільних внесків підприємств, громадських організацій, громадян";
частини другу і третю статті 101 викласти в такій редакції:
"Проведення виборів забезпечують виборчі комісії, які утворюються з представників, обраних зборами (конференціями) трудових колективів, громадських організацій, колективів середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, зборами виборців за місцем проживання і військовослужбовців по військових частинах.
Громадянам СРСР, трудовим колективам, громадським організаціям, колективам середніх спеціальних і вищих навчальних закладів, військовослужбовцям по військових частинах гарантується можливість вільного і всебічного обговорення політичних, ділових і особистих якостей кандидатів у народні депутати, а також право агітації за або проти кандидата на зборах, у пресі, по телебаченню, радіо".
3. У главі 17 "Найвищі органи державної влади і управління союзної республіки":
статтю 137 викласти в такій редакції:
"Стаття 137. Найвищими органами державної влади союзних республік є Верховні Ради союзних республік, а в тих союзних республіках, де передбачається створення З'їздів, - З'їзди народних депутатів";
статтю 138 викласти в такій редакції:
"Стаття 138. Повноваження, структура і порядок діяльності найвищих органів державної влади союзних республік визначаються конституціями і законами союзних республік";
частину другу статті 139 виключити.
4. Главу 18 викласти в такій редакції:
"Глава 18
Найвищі органи державної влади і управління автономної республіки
Стаття 143. Найвищими органами державної влади автономних республік є Верховні Ради автономних республік, а в тих автономних республіках, де передбачається створення З'їздів, - З'їзди народних депутатів.
Стаття 144. Верховна Рада автономної республіки утворює Раду Міністрів автономної республіки - Уряд автономної республіки - найвищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади автономної республіки".
5. У главі 19 "Місцеві органи державної влади і управління" статтю 145 викласти в такій редакції:
"Стаття 145. Органами державної влади в автономних областях, автономних округах, краях, областях, районах, містах, районах у містах, селищах, сільських населених пунктах та інших адміністративно-територіальних одиницях, утворюваних відповідно до законів союзних і автономних республік є відповідні Ради народних депутатів".
Голова Верховної Ради СРСР М.ГОРБАЧОВ
Москва, Кремль, 20 грудня 1989 року
N 963-I