• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про дитячу безпритульність в Україні та шляхи подолання цього явища

Верховна Рада України  | Постанова від 06.09.2005 № 2796-IV
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 06.09.2005
  • Номер: 2796-IV
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 06.09.2005
  • Номер: 2796-IV
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про дитячу безпритульність в Україні та шляхи подолання цього явища
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2005, N 38-39, ст.450 )
Верховна Рада України
постановляє:
I. Інформацію Кабінету Міністрів України "Про дитячу безпритульність в Україні та шляхи подолання цього явища" взяти до відома.
II. Визнати, що основними причинами виникнення проблеми безпритульності дітей є соціальне розшарування суспільства, бідність більшої його частини, різке зниження доходів і рівня життя населення, безробіття, низька ефективність роботи навчальних закладів, правоохоронних органів щодо профілактики безпритульності дітей, відсутність у багатьох випадках дієвого механізму реалізації конституційних прав громадян, зниження ролі і статусу сім'ї як вагомого соціального інституту.
III. Зазначити, що робота центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо запобігання дитячій безпритульності та бездоглядності, вирішення проблем дітей-сиріт є такою, що не відповідає реальним потребам суспільства. Звернути увагу Кабінету Міністрів України на те, що невирішеність проблем безпритульності та бездоглядності дітей посилює демографічну небезпеку, провокує її довгострокові негативні наслідки, створюючи загрозу безпеці держави в цілому.
IV. Вважати першочерговим і основним завданням Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органів місцевого самоврядування створення таких умов соціально-економічного розвитку держави, насамперед вирішення питань зайнятості населення, достатнього рівня оплати праці, забезпечення житлом, охорони здоров'я, розвитку культурної сфери тощо, за яких кожна сім'я матиме можливість забезпечити гідний рівень розвитку дитини.
V. Оголосити 2006 рік в Україні роком захисту дитини.
VI. Рекомендувати:
1. Кабінету Міністрів України:
Забезпечити у 2005 році першочергове і в повному обсязі фінансування заходів, спрямованих на подолання дитячої безпритульності та бездоглядності, при розробці проектів Державного бюджету України на відповідні роки передбачати збільшення видатків на фінансування заходів і програм, спрямованих на подолання безпритульності, профілактику соціального сирітства.
Розробити і внести у 2005 році на розгляд Верховної Ради України:
загальнодержавну програму подолання дитячої безпритульності та бездоглядності;
законодавчі пропозиції щодо посилення відповідальності батьків або осіб, що їх замінюють, посадових осіб за неналежне виховання дітей, порушення їх прав, жорстоке поводження з ними, втягнення до жебракування тощо; щодо вдосконалення системи роботи органів опіки та піклування, внесення відповідних змін до Сімейного, Цивільного процесуального кодексів України; щодо економічного стимулювання суб'єктів підприємницької діяльності, які надають благодійну допомогу закладам для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, для вирішення питань дитячої безпритульності та бездоглядності, створюють робочі місця для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, тощо.
Здійснити заходи щодо впровадження в повному обсязі вимог Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", розробити необхідні нормативно-правові акти, в тому числі стосовно розробки відповідних державних соціальних стандартів, утримання в сім'ях піклувальників дітей, батьки яких не позбавлені батьківських прав, тощо.
Надати Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту статусу і повноважень спеціально уповноваженого органу з координації, забезпечення реалізації та здійснення контролю щодо становища дітей в Україні, в тому числі подолання і профілактики дитячої безпритульності та бездоглядності, усиновлення, встановлення опіки та піклування над дітьми.
Створити достатні організаційно-правові та фінансові умови, спрямовані на підтримку усиновлення і встановлення опіки та піклування над дітьми.
Створити і визначити механізм надання та використання фонду соціального житла для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які не мали або втратили право на житло.
Запровадити відповідно до законодавства України інститут спеціально уповноважених суддів для розгляду справ неповнолітніх, судових вихователів; забезпечити спеціальну підготовку суддів, встановити дієвий контроль за виконанням судових рішень щодо неповнолітніх.
Здійснити заходи щодо укомплектування у повному обсязі кадрами служб у справах неповнолітніх, підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, достатнього матеріально-технічного забезпечення їх діяльності.
Запровадити систему підготовки та перепідготовки фахівців - педагогів, психологів, соціологів, юристів, медичних працівників і працівників органів внутрішніх справ для роботи в органах і службах у справах неповнолітніх і спеціальних установах для неповнолітніх.
Запровадити комп'ютеризовану систему обліку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Вжити заходів щодо збереження і розвитку відповідно до потреб регіонів діючої мережі шкіл-інтернатів, забезпечити у повному обсязі фінансування їх діяльності, сприяти розвитку нових форм влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Впровадити розгалужену дієздатну систему сприяння своєчасному забезпеченню молодих сімей та сімей з дітьми, зокрема неповних сімей, житлом, удосконалити систему надання молодим сім'ям державних довгострокових пільгових кредитів на будівництво або придбання житла.
Забезпечити безплатний або на пільгових умовах доступ дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до користування культурно-освітніми закладами, занять у спортивних закладах.
Забезпечити організацію щорічного повноцінного оздоровлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Вжити заходів щодо вдосконалення діяльності комп'ютерних клубів, ігрових залів, інтернет-кафе, запровадити систему їх ліцензування з визначенням обов'язкових відповідних умов (санітарних норм, обмеження часу перебування в них дітей, відповідальності суб'єктів підприємницької діяльності за зміст ігрових програм тощо).
Створити у загальноосвітніх, культурно-освітніх закладах мережу консультативних пунктів, кабінетів з питань шлюбу і сім'ї, факультативи з підготовки молоді до шлюбно-сімейного життя, пропагування і збагачення національних шлюбно-сімейних традицій.
2. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування:
Передбачати при формуванні місцевих бюджетів фінансування створення, утримання, розвитку закладів соціального захисту для дітей, у тому числі притулків для неповнолітніх, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, центрів медико-соціальної реабілітації неповнолітніх, а також збільшення обсягів фінансування соціальних програм і заходів щодо соціального і правового захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Створити при сільських та селищних радах служби соціальних працівників для роботи з сім'ями, дітьми та молоддю.
Проаналізувати діяльність мережі позашкільних навчальних закладів, клубів, підвищити ефективність їх роботи, вжити заходів щодо відновлення тих, які були закриті чи використовуються не за призначенням, забезпечити належне їх фінансування, вжити заходів щодо залучення дітей з малозабезпечених, неблагополучних сімей до їх діяльності, до занять на безоплатній основі в гуртках, секціях позашкільних навчальних закладів.
Посилити контроль за збереженням житлових і майнових прав дітей та відповідальністю посадових осіб, на яких покладено вирішення цих питань.
Сприяти вдосконаленню діяльності і покращенню матеріально-технічного стану шкіл-інтернатів, умов утримання в них дітей, створенню будинків сімейного типу, прийомних сімей.
Забезпечити ефективний контроль за охопленням дітей шкільного віку навчанням у загальноосвітніх навчальних закладах, здобуття ними загальної середньої освіти.
Здійснити заходи щодо укомплектування служб у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді, підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх у повному обсязі кадрами, забезпечення достатнього матеріально-технічного забезпечення їх діяльності.
Вжити заходів щодо збереження і розширення мережі стаціонарних оздоровчих закладів для дітей, створення умов для їх ефективного функціонування шляхом надання можливих пільг в оплаті енергоносіїв комунально-побутових, транспортних, медичних та торговельних послуг.
VII. Кабінету Міністрів України поінформувати Верховну Раду України про виконання цієї Постанови у лютому 2006 року.
VIII. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на комітети Верховної Ради України з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму, з питань соціальної політики та праці, з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства.
Голова Верховної Ради України В.ЛИТВИН
м. Київ, 6 вересня 2005 року
N 2796-IV