• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про записки Відділу по звязках з місцевими органами влади і самоврядування Секретаріату Верховної Ради України "Про вдосконалення форм і методів організаторської діяльності місцевих рад" та "Про практику роботи Городищенської районної ради Черкаської області по організації навчання кадрів органів місцевого самоврядування"

Ради при Голові Верховної Ради України | Рішення від 10.09.1999 № 24
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Ради при Голові Верховної Ради України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 10.09.1999
  • Номер: 24
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Ради при Голові Верховної Ради України
  • Тип: Рішення
  • Дата: 10.09.1999
  • Номер: 24
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
КООРДИНАЦІЙНА РАДА
з питань місцевого самоврядування при
Голові Верховної Ради України
Р І Ш Е Н Н Я
N 24 від 10.09.99
м. Київ
Про записки Відділу по зв'язках з місцевими органами влади і самоврядування Секретаріату Верховної Ради України "Про вдосконалення форм і методів організаторської діяльності місцевих рад" та "Про практику роботи Городищенської районної ради Черкаської області по організації навчання кадрів органів місцевого самоврядування"
Координаційна рада в и р і ш и л а:
1. Рекомендувати Голові Верховної Ради України О.М. Ткаченку надіслати записки Відділу по зв'язках з місцевими органами влади і самоврядування Секретаріату Верховної Ради України "Про вдосконалення форм і методів організаторської діяльності місцевих рад" та "Про практику роботи Городищенської районної ради Черкаської області по організації навчання кадрів органів місцевого самоврядування" Верховній Раді Автономної Республіки Крим, обласним, міським та районним радам для використання в практичній роботі (додаються).
Голова Верховної Ради України О.ТКАЧЕНКО
м. Київ, 10 вересня 1999 року
N 24
До питання про роботу Городищенської районної ради Черкаської області в сприянні навчанню кадрів місцевого самоврядування, підвищенню їх ролі у діяльності територіальних громад
Складні умови реформування економіки, суспільних відносин спонукають органи місцевого самоврядування до пошуку шляхів більш ефективного використання прав і можливостей територіальних громад самостійно або під відповідальність їх представницьких органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Цілеспрямовану роботу у цьому напрямку в тісній співпраці з усіма місцевими радами, сільськими, селищними головами, органами виконавчої влади району проводить Городищенська районна рада Черкаської області. Активну роль по вирішенню у зв'язку з цим багатьох організаційних, методично-консультаційних та деяких інших питань відіграє Коорданаційна рада з питань місцевого самоврядування, утворена при голові районної ради.
Враховуючи те, що 30 відс. сільських і селищних голів та майже половина депутатів місцевих рад обрано вперше і вони не мають достатнього досвіду роботи в системі місцевого самоврядування, районна рада, її виконавчий апарат значну увагу приділяють, зокрема, допомозі радам з питань вдосконалення роботи, організації навчання кадрів місцевого самоврядування, підвищення їх ролі і відповідальності в забезпеченні життєдіяльності територіальних громад.
Поряд з навчанням частини кадрів на базі обласного центру підвищення кваліфікації державних службовців районна рада впроваджує розроблений спільно з райдержадміністрацією комплекс заходів, спрямованих на підвищення депутатами рад і посадовими особами місцевого самоврядування теоретичних знань, оволодіння практикою їх застосування.
Системою навчання охоплені всі сільські і селищні голови, відповідальні працівники апарату раді їх виконавчих комітетів. В основу тематики лекцій і семінарів покладено вивчення і шляхи реалізації основних положень Конституції України і Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів, які регулюють діяльність органів місцевого самоврядування.
Особлива увага приділяється навчанню посадових осіб і депутатів, які обрані вперше. З цією метою у відповідних населених пунктах проводяться тижні секретаріатів районної ради та райдержадміністрації, в ході яких розглядаються конкретні положення законів та окремих нормативних актів, практичні питання діяльності рад, їх виконавчих комітетів, постійних комісій, депутатів, сільських і селищних голів, інших посадових осіб місцевого самоврядування, взаємодіє з органами виконавчої влади.
Значне місце в системі навчання відводиться підготовці резерву кадрів, зокрема на посади сільських і селищних голів, секретарів рад. До відповідного кадрового резерву зараховано 60 осіб, розроблено і реалізується план-календар проведення з ними занять. Зокрема, в грудні 1998 року на семінари з резервом розглядають питання діяльності сільських, селищних голів, відповідальності перед територіальною громадою і законом.
Одним з важливих напрямків діяльності органів місцевого самоврядування визначено відродження і розвиток колективних форм життєзабезпечення територіальних громад, традицій рідного краю тощо, зокрема, таких як свята села, вулиці, вшанування династій, проведення толоки, організація різних ярмарок, фестивалів, виставок народної творчості та ін.
Зазначені питання розглядалися на сесіях районної і інших місцевих рад району, засіданнях Координаційної ради. Розроблено комплекс заходів, спрямованих на підвищення ролі територіальних громад. З урахуванням пропозицій сільських і селищних голів затверджено план-календар проведення виїзних семінарів, за населеними пунктами закріплено відповідальних за виконання намічених заходів і надання практичної допомоги. Узагальнено досвід роботи Калинівської, Старосільської, Мліївської сільських рад.
Характерно, що у проведенні цих заходів задіяні не тільки керівники, спеціалісти, а й чимало інших членів територіальних громад, зокрема, молодь та пенсіонери, загалом значна частка жителів сіл та райцентру.
Здійснювані заходи сприяють підвищенню активності громадян в шануванні і розвитку народної творчості. Особливо це виявляється під час відзначення державних свят, а також таких як проводи Зими, зустрічі Весни, Івана Купала, відзначення обжинок, виставок-ярмарок виробів народних умільців тощо.
Організованість і масовість заходів сприяють розвитку художньої самодіяльності, яка відіграє важливу роль в залученні населення до збереження культурної спадщини, виховані підростаючого покоління на пам'ятках історії і культури, традиціях народу, здобутках сьогодення.
Зараз у районі діють 242 гуртки художньої самодіяльності, які об'єднують близько трьох тисяч аматорів мистецтва. Серед них 13 колективів носять почесне звання народного. В їх числі колективи з великою творчою біографією, які здобули авторитет і визнання глядачів багатьох поколінь. Насамперед, це ансамбль "Вільшанка" районного Палацу культури, знаний не тільки в районі та області, а і в близькому та далекому зарубіжжі, народний самодіяльний хор села Валява, заснований у 1947 році, народний самодіяльний хор селища Вільшана, хор ветеранів війни при районному Палаці культури, що недавно відновив свою діяльність, та багато інших колективів.
З високим змістом і активністю пройшов творчий звіт трудових і мистецьких колективів Городищенського району, присвячений 185-й річниці з дня народження Т.Г. Шевченка та 45-річчю від дня утворення Черкаської області.
Заслуговує на увагу те, що планування масових заходів і їх реалізація проводяться спільними зусиллями районної ради (голова Горідько Т.М.) і райдержадміністрації (голова Ганжа О.М.), районних служб та місцевих рад. З цією метою відпрацьовується план спільних дій, приймаються спільні рішення.
Актуальні питання діяльності територіальних громад розглядаються на спільних засіданнях президії районної ради і колегії райдержадміністрації. Спільно з районною держадміністрацію розроблено умови районного огляду-конкурсу на визначення селищ і сіл населеним пунктом високої культури і зразкового порядку.
Ефективною формою роботи, що активізує діяльність громад, підвищує відповідальність посадових осіб, є зустрічі керівників районної ради, районної держадміністрації та районних служб з населенням. Відповідні групи на таких зустрічах очолюють голова районної ради, голова райдержадміністрації, їх заступники. Підготовка до зустрічей здійснюється заздалегідь, про них попереджується населення, попередньо вивчаються запити жителів. Апарат районної ради і райдержадміністрації узагальнюють заяви і пропозиції громадян, про їх виконання та намічені заходи надається інформація в районній пресі, по радіомовленню. До вирішення звернень і критичних зауважень населення залучаються керівники підприємств і районних організацій, депутати районної та інших рад. Про значення таких зустрічей свідчить зростаюча активність громадян - висока явка, велика кількість запитань і пропозицій, їх актуальність.
В районі склалась певна система проведення звітів депутатів районної ради, сільських та селищних голів перед населенням. У вересні-листопаді 1998 року проведено звіти депутатів районної ради на своїх виборчих округах, про результати яких проінформовано на сесії районної ради. У березні-квітні поточного року сільські, селищні голови звітували перед територіальними громадами. В процесі цих зустрічей вдалось вирішити значну кількість нагальних питань, послабити соціальну напругу в колективах.
Актуальні питання діяльності місцевих рад, депутатів, систематично висвітлюються в районній газеті "Вісник Городищини" та по районному радіомовленню. Оперативно і змістовно подається інформація про масові заходи, які проводяться в населених пунктах і трудових колективах.
Районна рада практикує виїзди разом з працівниками засобів масової інформації з метою вивчення громадської думки щодо діяльності органів місцевого самоврядування по виконанню делегованих та власних повноважень. Підсумки їх розглядаються в постійних комісіях районної ради та її президії.
Постійне сприяння, методичну і практичну допомогу у здійсненні намічуваних заходів Городищенська районна та інші місцеві ради району, посадові особи місцевого самоврядування отримують з боку депутатів і виконавчого апарату Черкаської обласної ради, Координаційної ради при голові обласної ради.
Використання різних форм і методів роботи з людьми, спільність дій районної ради і районної держадміністрації, колективні зусилля схвалюються і підтримуються населенням. Певною мірою це сприяє вирішенню гострих соціально-економічних проблем. Останнім часом намітились позитивні зрушення в діяльності промислових і сільськогосподарських підприємств району. Забезпечено виконання плану надходжень до бюджету у 1998 році. Нинішнього року, порівняно з попереднім, збільшилось виробництво молока в колективних господарствах. По-діловому організована заготівля його у населення. За підсумками шести місяців 1999 року, порівняно до відповідного періоду минулого, заготівлі молока у населення зросли в 4,5 раза.
Більш активно вирішуються питання соціального захисту населення, подання необхідної допомоги окремим категоріям громадян. Обстежено умови життя ветеранів війни і праці, інвалідів, самотніх громадян похилого віку, які потребують стороннього догляду. За ініціативою районної ради організовано шефську допомогу дітям-сиротам. Значно скорочено заборгованість по пенсіях за рахунок виплати її продуктами харчування, іншими товарами і послугами.
Цілеспрямована, творча робота районної ради, посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів, залучення до участі в масових заходах широкого активу, гласність сприяють розвитку активності і відповідальності кадрів, більш оперативному вирішенню життєвих питань, стабілізують ситуацію в колективах, в цілому в районі, активізують трудову і громадську активність членів територіальних громад.
Вважаємо, що досвід роботи Городищенської районної ради у сприянні навчанню кадрів місцевого самоврядування, підвищенню їх ролі в діяльності територіальних громад заслуговує на увагу і поширення.
Відділ по зв'язках з місцевими органами влади і самоврядування Секретаріату Верховної Ради України
10 вересня 1999 року
Про вдосконалення форм і методів організаторської діяльності місцевих рад
Місцеві ради усіх рівнів, являючись представницькими органами місцевого самоврядування, спрямовують визначені законом і набуті практикою різноманітні форми та засоби своєї діяльності на забезпечення належного вирішення питань місцевого значення в межах Конституції і законів України, виступають однією з найбільш масових і реальних форм здійснення народом влади, єдиним джерелом якої, відповідно до основного закону держави, він є.
Постійне вдосконалення організації діяльності рад обумовлюється тими повноваженнями, які згідно з чинним законодавством має здійснювати кожна рада, та реаліями відповідного етапу розвитку країни, необхідністю розв'язання повсякденних проблем конкретного регіону, населеного пункту.
Роздержавлення рад, усунення вертикалі підпорядкованості між радами різних рівнів спонукає ради, їх органи та депутатів по новому підходити до вже набутого досвіду організації роботи, вдосконалювати його, застосовувати нові форми і засоби, шукати шляхи до взаємодії з іншими радами, вироблення спільних підходів і узгодженості дій по вирішенню актуальних завдань.
З урахуванням зазначеного на порядку денному в діяльності рад принципово постало питання про утворення Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при Голові Верховної Ради України та відповідних координаційних рад при головах обласних і районних рад, що й було здійснено наприкінці 1998 - початку 1999 років. В Автономній Республіці Крим, Волинській, Луганській та ряді інших областей місцеві ради об'єдналися в асоціації органів місцевого самоврядування.
Як свідчить аналіз і ознайомлення з практикою роботи місцевих рад на усіх рівнях, організація діяльності органів місцевого самоврядування стає більш конкретною, принциповою і відповідальною.
У діяльності місцевих рад настійно утверджуються конституційні принципи та положення Закону про місцеве самоврядування. Активізується здійснення радами контрольних функцій. Стають на законні підстави відносини між органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади тощо.
Вважали б за доцільне виділити окремі нові чи відповідно вдосконалені організаційні форми та засоби, які активно входять в практику роботи рад в процесі виконання Закону про місцеве самоврядування.
Згідно з вимогами закону місцеві ради розробили і затвердили регламенти своєї роботи та положення про постійні комісії ради. Посилено увагу до перспективного планування діяльності рад, їх виконавчих комітетів і постійних комісій, розвитку творчих підходів до підготовки сесій, засідань органів ради, здійснення контролю і перевірки виконання прийнятих рішень.
Обласні ради, як правило, планують роботу в розрізі основних питань на рік, районні і міські, селищні, сільські ради - на півріччя. Діяльність виконавчих комітетів, постійних комісій програмується на квартал-півріччя. В кожному з планів роботи передбачається здійснення контрольних функцій безпосередньо як на рівні ради (сесійна діяльність), так і її органів.
В багатьох радах спостерігається, зокрема, зміна стилю роботи постійних комісій, через які, передусім, забезпечується грунтовна підготовка розгляду питань на сесіях ради. Це відзначає діяльність Київської міської, Сумської, Хмельницької, Херсонської та ряду інших обласних рад. На підставі конкретного вивчення стану справ, бесід із керівниками галузевих підрозділів держадміністрації, виконавчих комітетів міських, селищних, сільських рад, фахівцями здійснюється всебічний принциповий аналіз проблем, вносяться кваліфіковані висновки та пропозиції на пленарні засідання ради, попередньо усуваються неузгодженості, досягаються компроміси.
В результаті на сесіях вирішуються найбільш принципові питання, скорочується час їх розгляду, приймаються виважені рішення. Як наслідок, рада має можливість розширювати порядок денний, скоротити тривалість проведення сесій до 1-2 днів тощо, зосередити увагу депутатів, постійних комісій на організації і контролі виконання прийнятих рішень.
Активізували здійснення контрольних функцій Донецька, Полтавська, Чернівецька обласні ради. Миколаївська обласна рада впровадила систему контролю виконання, відповідно до якої на кожній сесії розглядається стан виконання рішень і зняття їх з контролю. Корецька районна рада Рівненської області практикує проведення "днів контролю" тощо.
Багато обласних і районних рад принципово підійшли до виконання вимог закону щодо забезпечення управління майном спільної власності територіальних громад. У 12 областях утворено відповідні відділи чи управління або це питання вирішено в іншій формі. Запорізька обласна рада відповідно до закону звернулася до сільських, селищних, міських рад і одержала від них доручення вирішувати питання щодо продажу, передачі в оренду або під заставу об'єктів, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні обласної ради, а також придбання таких об'єктів.
Місцеві ради все більше звертаються до питань зміцнення бази комунальної власності, ефективного її використання в спільних інтересах громадян. Так, Ратнівська сільська рада Луцького району на Волині стала засновником малого підприємства по випіканню хліба та інших виробів, створила при сільському фельдшерсько-акушерському пункті "станцію" швидкої допомоги. Для цього придбано спецавтомобіль та необхідні засоби, що дало можливість забезпечити цілодобове обслуговування хворих. Куйбишевська районна рада. Запорізької області на водоймах спільної власності територіальних громад створила підприємство по вирощуванню і реалізації риби. Багатьма сільськими, селищними радами в областях утворені підприємства житлово-комунального господарства.
Крім створення асоціацій, на місцях здійснюються інші конструктивні підходи до взаємодії рад різних рівнів. Понад 200 місцевих рад Дніпропетровщини делегували обласній раді повноваження з багатьох питань, що зачіпають спільні інтереси територіальних громад. У Житомирській, Херсонській областях укладено угоди про взаємодію між обласною та міськими і районними радами.
Особливої уваги в діяльності рад набувають їх зв'язки з населенням, переведення в практичну площину відповідальності перед територіальними громадами. Керуючись законом, Дніпропетровська, Миколаївська, Черкаська міські ради забезпечили проведення громадських слухань, під час яких з членами територіальних громад міст провели публічні зустрічі міські голови та їх заступники, секретарі рад, керівники відділів і управлінь, члени виконавчих комітетів. В результаті одержано велику кількість як критичних зауважень, так і ділових пропозицій, які сприятимуть поліпшенню стану справ.
У Київській області набуває поширення проведення "Днів сільських рад". Місцеві ради Волинської області вдосконалюють проведення і домагаються ефективності загальних зборів (сходів) громадян, Чернігівської області - прийому громадян, зокрема, шляхом планомірної роботи "Виїзних приймалень" тощо.
Поглиблюється зміст і вдосконалюється організація навчання депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування. В Тернопільській, Черкаській областях за узгодженістю з держадміністраціями для навчання сільських, селищних, міських голів (міст районного значення), секретарів відповідних рад активно використовуються обласні центри підвищення кваліфікації кадрів. Вінницька обласна рада забезпечила проведення обласних семінарів голів постійних комісій усіх місцевих рад області. Система організації навчання вироблена в радах Закарпатської, Івано-Франківської, Чернігівської та ряді інших областей. Харківська обласна рада випустила "Посібник державного службовця", в багатьох обласних радах налагоджено випуск "Інформаційних бюлетенів" чи "Вісників рад".
У життя впроваджуються нові форми гласності про діяльність рад. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Запорізька, Одеська, Хмельницька обласні ради періодично проводять прес-конференції, Вінницька обласна рада започаткувала в обласній газеті випуск сторінок, присвячених окремим районам, оголосила конкурс засобів масової інформації на краще висвітлення роботи місцевих рад. При Закарпатській обласній раді утворена кваліфікована прес-служба на громадських засадах. У Кагарлицькому районі Київської області функціонує районне телебачення.
У багатьох регіонах налагоджується ділова співпраця районних і обласних рад та державних адміністрацій. Набувають конструктивного змісту на основі норм чинного законодавства робота рад і держадміністрацій Волинської, Житомирської, Запорізької, Рівненської областей.
В той же час необхідно відзначити, що місцеві ради в усіх регіонах ще не повною мірою використовують надані Конституцією і законами України права і можливості для утвердження місцевого самоврядування, впровадження нових форм і засобів з метою підвищення рівня роботи рад, виконавчих комітетів, постійних комісій, депутатів і посадових осіб усіх рівнів, вдосконалення набутої раніше практики. Нинішнє скликання рад може і має внести в організацію, зміст та результативність роботи органів місцевого самоврядування відчутні наслідки.
Вважаємо, що дана записка може наголосити увагу місцевих рад до необхідності постійного пошуку і впровадження в організацію їх діяльності різноманітних форм і засобів, здійснення наданих законом повноважень. Зазначене узагальнення доцільно використати для всебічного аналізу і вдосконалення практики роботи.
Відділ по зв'язках з місцевими органами влади і самоврядування Секретаріату Верховної Ради України
10 вересня 1999 року