П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
( Тимчасовий регламент втратив чинність на підставі Постанови ВР N 130/94-ВР від 27.07.94, ВВР, 1994, N 35, ст.339 )
Про Тимчасовий регламент засідань Верховної Ради України дванадцятого скликання
( Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1990, N 25, ст.391 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР N 484-XII від 20.11.90, ВВР, 1990, N 49, ст.638 N 532-XII від 07.12.90, ВВР, 1990, N 52, ст.652 N 1928-XII від 05.12.91, ВВР, 1992, N 8, ст. 87 N 2736-XII від 27.10.92, ВВР, 1992, N 46, ст.628 ) ( У назві та в тексті слова "Української РСР" замінено словом "України" згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 ) ( Продовжено чинність Тимчасового регламенту Верховної Ради України дванадцятого скликання до прийняття Регламенту Верховної Ради України згідно з Постановою ВР N 2/94-ВР від 11.05.94 )
Верховна Рада України
постановляє:
Затвердити Тимчасовий регламент засідань Верховної Ради України дванадцятого скликання.
Голова Верховної Ради України | В.ІВАШКО |
м. Київ, 22 травня 1990 року N 6-XII |
ТИМЧАСОВИЙ РЕГЛАМЕНТ
засідань Верховної Ради України дванадцятого скликання
Найвищим органом державної влади України є Верховна Рада України.
Верховна Рада України правомочна розглядати і вирішувати будь-яке питання, що належить до відання України.
У Сесійному залі Верховної Ради України на час пленарних засідань встановлюється Державний прапор України. (Остаточно це питання має бути вирішено при прийнятті постійного Регламенту).
1. Верховна Рада України проводить свою роботу сесійно.
Верховна Рада України правомочна приймати рішення, якщо на засіданні присутні не менш як 2/3 від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку, але більш як половина її конституційного складу.
Для визначення її правомочності при прийнятті рішення беруться дані реєстрації народних депутатів, яка проводиться на початку ранкового і вечірнього засідань. В разі відсутності кворуму для прийняття рішення головуючий може перенести голосування на інший час, про що депутатам повідомляється додатково.
У разі офіційної відмови частини народних депутатів України від участі в засіданнях Верховної Ради України її засідання правомочні, якщо в них бере участь менш як 2/3, але більше половини конституційного складу Верховної Ради.
Рішення про зміни і доповнення Конституції України приймається кваліфікованою більшістю - не менш як 2/3 від загальної кількості народних депутатів України.
Закони України та постанови Верховної Ради України приймаються більшістю від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
Рішення про включення питань до порядку денного засідання Верховної Ради України приймається більшістю - 1/3 голосів від фактичної кількості народних депутатів, повноваження яких визнані і не припинені достроково в установленому законом порядку.
Рішення з процедурних питань приймається простою більшістю голосів народних депутатів, присутніх на засіданні. При цьому голоси "утримався" і "не голосував" не враховуються.
Головуючий перед голосуванням зобов'язаний повідомити, якою більшістю приймається рішення з питання, що ставиться на голосування.
Народний депутат голосує особисто. Депутат, який допускає порушення цього положення, може бути позбавлений Верховною Радою права брати участь у голосуванні на 1-3 засіданнях Верховної Ради України.
( Стаття 1 в редакції Постанови ВР N 484-XII від20.11.90; із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 532-XII від 07.12.90; в редакції Постанови ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
2. Сесії Верховної Ради України складаються з пленарних засідань Верховної Ради України, а також засідань постійних та інших комісій Верховної Ради України, що проводяться у період між ними.
Ранкові засідання Верховної Ради України проводяться з 10 до 14 години з перервою на 30 хвилин, вечірні - з 16 до 18 години. Верховна Рада України може встановити інший порядок роботи. Перед кожним засіданням проводиться поіменна реєстрація народних депутатів, які прибули на засідання.
Реєстрація є підставою для виплати народним депутатам України заробітної плати або добових за цей час.
( Стаття 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 484-XII від 20.11.90 )
3. На сесії Верховної Ради України розглядаються і вирішуються всі питання, віднесені статтею 97 Конституції України до виключного відання Верховної Ради України.
До визнання повноважень народних депутатів України Верховна Рада України може прийняти рішення лише про склад Президії сесії, Мандатної комісії Верховної Ради України, Секретаріату, Лічильної комісії.
Пропозиції з цих питань вносяться від наради представників груп народних депутатів областей та міст республіканського підпорядкування, груп народних депутатів чи окремих народних депутатів і обговорюються Верховною Радою. Вибори проводяться відкритим голосуванням за списком або персонально у порядку, визначеному Верховною Радою України.
Верховна Рада приймає також рішення з питань порядку денного сесії. Якщо група народних депутатів вимагає включення до порядку денного питання, слово для обгрунтування цієї пропозиції надається двом депутатам. Питання про включення вирішується в порядку, визначеному цим Регламентом.
Порядок розгляду питань визначається Верховною Радою.
4. Перше після виборів засідання Верховної Ради України відкриває Голова Центральної виборчої комісії по виборах народних депутатів України і веде його до обрання Президії сесії.
5. Верховна Рада України обирає Президію сесії в складі 5 народних депутатів України.
Президія визначає головуючого на кожне засідання і керує роботою Верховної Ради України до обрання Голови Верховної Ради та його заступників. Далі засідання веде Голова Верховної Ради України або його заступники.
6. Головуючий на засіданні Верховної Ради України відкриває і закриває засідання, надає слово для доповідей і виступів, виносить на голосування проекти законів України, постанов та інших актів Верховної Ради України, оголошує за поданням Секретаріату сесії списки осіб, які записалися на виступ, та інші матеріали, що надійшли на адресу сесії.
Запис на виступ проводиться після оголошення головуючим питання, внесеного на обговорення. Головуючий за погодженням з Верховною Радою може визначити черговість виступаючих.
Під час засідань головуючий забезпечує порядок в залі засідань, створює рівні можливості народним депутатам в обговоренні питань. Він не має права коментувати виступи депутатів.
Головуючий має право брати участь в обговоренні питань на загальних засадах. На час свого виступу він доручає виконання обов'язків головуючого одному з членів Президії або заступнику Голови Верховної Ради.
Головуючий може позбавити виступаючого слова у випадках, коли той виступає не з обговорюваного питання або порушує норми депутатської етики.
7. Верховна Рада України обирає за пропозицією груп народних депутатів областей та міст республіканського підпорядкування із числа народних депутатів України Мандатну комісію в кількості 27 чоловік - по одному від кожної такої групи.
За поданням Мандатної комісії Верховна Рада України приймає рішення про визнання повноважень народних депутатів України, а в разі порушення законодавства про вибори - про визнання виборів окремих народних депутатів недійсними.
8. На час проведення першої сесії Верховна Рада України може утворити з числа народних депутатів Секретаріат сесії в кількості 26 осіб від областей республіки та міста Києва.
Секретаріат сесії Верховної Ради України організує веденення стенограм засідань, відає записом бажаючих виступити, реєструє звернення депутатів, їх запити, заяви і пропозиції, забезпечує опрацювання звернень громадян, що надходять на адресу Верховної Ради під час сесії.
9. Голова Верховної Ради України обирається Верховною Радою з будь-якої кількості запропонованих кандидатур із числа народних депутатів УРСР таємним голосуванням. Порядок проведення таємного голосування визначається цим Регламентом. Кандидатури для обрання на посаду Голови Верховної Ради України висуваються на сесії Верховної Ради. Висунення кандидатур може здійснюватись як відкрито, так і таємно.
( Встановити, що Голова Верховної Ради України обирається таємнимголосуванням згідно з Постановою ВР N 1928-XII від05.12.91 )
Правом висунення кандидатур на пост Голови Верховної Ради України користуються народні депутати України, збори представників груп народних депутатів областей та міст республіканського підпорядкування, депутатські групи, утворені відповідно до статті 21 цього Регламенту.
Народний депутат України може висунути для обрання і свою кандидатуру.
При таємному висуненні народному депутату, що бере в ньому участь, видається бюлетень, в який він може вписати лише одне прізвище. Бюлетені, в яких буде записана більша кількість кандидатур, визнаються недійсними. Організує таємне висунення Лічильна комісія і передає список кандидатур головуючому на засіданні для повідомлення його Верховній Раді.
Рішення про процедуру висунення кандидатур на пост Голови Верховної Ради приймається Верховною Радою простою більшістю голосів присутніх на засіданні народних депутатів України.
По всіх висунутих кандидатурах, що дали згоду балотуватись, проводиться обговорення. Самовідвід приймається Верховною Радою без голосування.
Кожному з кандидатів надається можливість виступити на засіданні до голосування з своєю програмою.
Народні депутати України мають право задавати питання кандидату, висловлювати свою точку зору по виголошеній ним програмі, агітувати "за" чи "проти" висунутої кандидатури.
На обговорення кожної кандидатури відводиться дві години сесійного часу, для виступу кандидата - до 30 хвилин. При необхідності за рішенням сесії час обговорення може бути продовжено.
10. Кандидат вважається обраним, якщо він в результаті таємного голосування одержав більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
( Частина перша статті 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
Якщо на посаду Голови Верховної Ради України було висунуто більше двох кандидатур і жодна з них не одержала необхідної для обрання кількості голосів, відбувається повторне голосування по двох кандидатурах, які одержали найбільшу кількість голосів.
Якщо при повторному голосуванні жоден з двох кандидатів не одержав більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку, відбуваються повторні вибори з новим висуненням кандидатур.
( Частина третя статті 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
Про обрання Голови Верховної Ради України на сесії Верховної Ради приймається постанова.
11. Голова Верховної Ради України може бути шляхом таємного голосування відкликаний Верховною Радою України.
Питання про відкликання Голови Верховної Ради України включається до порядку денного сесії, якщо за прийняття цієї пропозиції було подано більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
( Частина друга статті 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
При цьому повинно бути проведено обговорення, Голові Верховної Ради України має бути надано слово для виступу.
Рішення про відкликання Голови Верховної Ради України вважається прийнятим, якщо за нього подано більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
( Частина четверта статті 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
Дострокове припинення повноважень Голови Верховної Ради України може бути проведено Верховною Радою України на прохання самого Голови в разі його хвороби або у зв'язку з іншими обставинами, що роблять неможливим подальше виконання покладених на нього обов'язків.
Про дострокове припинення повноважень Голови Верховної Ради України сесія Верховної Ради України приймає постанову.
12. Верховна Рада України обирає Першого заступника і заступника Голови Верховної Ради України. Кандидатури Першого заступника і заступника Голови Верховної Ради України, а також пропозиції про персональний склад Комітету конституційного нагляду України представляє Голова Верховної Ради України (ст.97 п.8, ст.108 п.3 Конституції України) .
13. Обрання Першого заступника Голови, заступника Голови Верховної Ради України, складу Комітету конституційного нагляду України проводиться за рішенням Верховної Ради України відкритим або таємним голосуванням. Обраною вважається особа, яка одержала більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
( Частина перша статті 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )( Встановити, що заступники Голови Верховної Ради Україниобираються таємним голосуванням згідно з Постановою ВР N 1928-XII від 05.12.91 )
Якщо запропонована Головою Верховної Ради України кандидатура на посаду Першого заступника Голови, заступника Голови Верховної Ради України, а також кандидатури до складу Комітету конституційного нагляду не одержать необхідної кількості голосів, Голова Верховної Ради України представляє на розгляд Верховної Ради України нові кандидатури.
14. На першій сесії Верховна Рада України визначає і затверджує перелік постійних комісій Верховної Ради України, обирає голів та склад цих комісій.
Пропозиції про кандидатури на посади голів комісій Верховної Ради попередньо обговорюються на зборах груп народних депутатів України, що утворюються за їх професійною ознакою, за соціальними чи творчими або іншими інтересами депутатів.
При обранні постійних комісій Верховної Ради України голосування проводиться в цілому по складу комісії або по кожній кандидатурі, або в іншому порядку за рішенням Верховної Ради.
15. Верховна Рада України за представленням Голови Верховної Ради України призначає Голову Ради Міністрів України, Головного державного арбітра України, обирає Голову Верховного Суду України, Голову Комітету народного контролю України (ст.97 пп.9, 10 Конституції України) .
Призначення і обрання службових осіб до складу Ради Міністрів України, Комітету народного контролю України, Верховного Суду України, обласних і Київського міського судів, а також колегії Державного арбітражу України та інших органів проводиться при наявності висновку відповідних постійних комісій Верховної Ради України.
Голосування по цих кандидатурах проводиться відповідно до порядку, визначеного статтею 13 Тимчасового регламенту.
16. Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить народним депутатам України, Президії Верховної Ради України, Голові Верховної Ради України, Комітету конституційного нагляду України, Раді Міністрів України, постійним комісіям Верховної Ради України, Комітету народного контролю України, Верховному Суду України, Прокуророві України, Головному державному арбітру України (ст.103 ч.1 Конституції України).
Право законодавчої ініціативи мають також громадські організації в особі їх республіканських органів і Академія наук України (ст.103 ч.2 Конституції України).
17.
( Частину першу статті 17 виключено на підставі Постанови ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
Закони та інші рішення Верховної Ради України приймаються, як правило, після попереднього обговорення їх проектів відповідними постійними комісіями Верховної Ради України (ст.110 ч.2 Конституції України).
18. Пропозиції про зміни і доповнення діючих законодавчих актів України в порядку законодавчої ініціативи вносяться в письмовій формі.
19. Народному депутату України забезпечується можливість активної участі у засіданнях Верховної Ради України.
Народний депутат України має право брати участь у дебатах, вносити в усній чи письмовій формі пропозиції, зауваження і поправки по суті обговорюваних на засіданнях питань, пропозиції щодо персонального складу утворюваних Верховною Радою України органів та кандидатур службових осіб, які обираються або призначаються Верховною Радою України, ставити запитання, давати довідки, а також користується іншими правами відповідно до Конституції України та інших законів України.
Народному депутату України передаються проекти законів, постанов та інших документів, що вносяться на розгляд Верховної Ради України, не пізніш як за три дні. Він також забезпечується необхідними матеріалами про діяльність Верховної Ради, її Президії та постійних комісій, стенографічними звітами засідань Верховної Ради. В стенографічні звіти за рішенням Верховної Ради включаються тексти виступів народних депутатів України, які не виступили у зв'язку з припиненням дебатів, якщо текст переданий головуючому або в Секретаріат Верховної Ради цього ж дня.
20. На сесії Верховної Ради України народний депутат України має право звернутись із запитом до Голови Верховної Ради України, до Ради Міністрів України, до керівників органів, що їх утворила або обрала Верховна Рада України, а також до керівників розташованих на території України підприємств, установ і організацій, незалежно від їх підпорядкування. Запит, внесений в письмовій формі, оголошується головуючим на засіданні або доводиться до відома депутатів в іншій формі. Орган або службова особа, до яких звернуто запит, зобов'язані дати усну чи письмову відповідь на даній сесії Верховної Ради України.
По відповіді на запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менш як 1/5 частина народних депутатів, а також приймається постанова.
21. Народні депутати України можуть об'єднуватися в групи за територіальним чи іншим принципом, обраним групою.
В територіальну групу об'єднуються депутати, обрані в межах області та в містах республіканського підпорядкування.
Групи, утворені за іншими принципами, крім жіночої, мають нараховувати не менше двадцяти народних депутатів. Вони повинні письмово повідомити головуючого на сесії, а між сесіями - Голову Верховної Ради України про своє утворення, склад, а також про тих осіб, які уповноважені представляти групу і визначати виступаючих від імені групи. Про утворення депутатської групи інформуються народні депутати України.
Групи користуються правами, передбаченими цим Регламентом.
Група, з ініціативи якої розглядається питання, має також право після припинення дебатів ставити питання про виступ свого представника, після чого йому надається слово.
На вимогу групи народних депутатів Секретаріат розповсюджує серед депутатів Верховної Ради України матеріали, підготовлені від імені групи як офіційний документ сесії Верховної Ради.
Депутатські групи мають право обнародувати інформацію про свою діяльність в газетах "Радянська Україна" та "Правда Украины", а також в інших засобах масової інформації.
22.1. Верховна Рада України по питаннях, що розглядаються, приймає рішення відкритим або таємним голосуванням.
22.2. Для проведення таємного голосування і визначення його результатів Верховна Рада України відкритим голосуванням обирає з числа народних депутатів України Лічильну комісію. Кількість членів Лічильної комісії визначається Верховною Радою.
До Лічильної комісії не можуть входити депутати, кандидатури яких висунуті до складу органів, що обираються.
Лічильна комісія обирає з свого складу голову і секретаря комісії. Рішення Лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
22.3. Бюлетені для таємного голосування по виборах Голови Верховної Ради України, а також з інших питань, які вирішуються Верховною Радою України шляхом таємного голосування, виготовляються Лічильною комісією за встановленими нею формами.
До бюлетеня для таємного голосування по виборах службових осіб або складу органів, що обираються Верховною Радою України, включаються всі висунуті кандидатури. В бюлетені в алфавітному порядку зазначаються прізвище, ім'я та по батькові кожного кандидата.
Список кандидатур передається до Лічильної комісії головуючим на засіданні.
22.4. Час і місце проведення голосування, а також порядок організації голосування встановлюється Лічильною комісією і доводиться нею до відома всіх депутатів.
Лічильна комісія перед початком голосування:
одержує від Мандатної комісії список всіх депутатів, повноваження яких Верховною Радою України визнані дійсними;
організує виготовлення бюлетенів для таємного голосування;
перевіряє наявність кабін для таємного голосування;
опечатує скриньки для таємного голосування і забезпечує всі умови для повного додержання таємниці голосування.
22.5. Кожному депутату видається один бюлетень по виборах службової особи чи відповідного органу або по вирішенню іншого питання, яке розглядається Верховною Радою України.
Бюлетені для таємного голосування видаються депутату членами Лічильної комісії за списком депутатів по пред'явленні посвідчення народного депутата України.
У списку депутатів про видачу бюлетенів для таємного голосування робиться відмітка.
Заповнення бюлетенів проводиться депутатом у кабіні для таємного голосування. Депутат залишає у бюлетені для таємного голосування по виборах службової особи, яка обирається Верховною Радою України, не більше однієї кандидатури. У бюлетені для таємного голосування по виборах органів, що обираються Верховною Радою України, залишає прізвища тих кандидатів, за яких він голосує, викреслюючи прізвища кандидатів, проти яких він подає свій голос. Заповнені бюлетені опускаються в скриньку для таємного голосування.
22.6. Після закінчення голосування Лічильна комісія розкриває скриньки для таємного голосування і підраховує голоси.
Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, а при обранні службових осіб - бюлетені, в яких залишено дві і більше кандидатури. Прізвища, дописані в бюлетені, при підрахунку голосів не враховуються.
Обраною службовою особою вважається кандидат, який одержав більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
( Частина третя статті 22.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
Обраними до складу органу, що обирається Верховною Радою України, вважаються кандидати, які одержали найбільшу кількість голосів відповідно до встановленого для цього органу кількісного складу і більше половини голосів від фактичної кількості народних депутатів України, повноваження яких визнані і не припинені достроково у встановленому законом порядку.
( Частина четверта статті 22.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР N 2736-XII від 27.10.92 )
У разі, коли кількість обраних осіб в складі органу, що обирається, виявиться меншою від встановленого для цього органу кількісного складу, за рішенням Верховної Ради України проводяться повторні вибори по обранню кандидатів, яких не вистачає для сформування органу.
Якщо в результаті голосування окремі кандидати набрали однакову кількість голосів і це не дозволяє встановити обраного, за рішенням Верховної Ради України по цих кандидатах проводиться повторне голосування.
22.7. Про результати таємного голосування Лічильна комісія складає протоколи, які підписуються всіма членами комісії. Результати голосування затверджуються Верховною Радою України відкритим голосуванням.
При обранні службових осіб або органів, що обираються Верховною Радою України, Лічильна комісія доповідає Верховній Раді результати голосування по кожній кандидатурі окремо.
23. На вимогу не менш як 1/3 присутніх на засіданні народних депутатів може проводитись поіменне голосування.
Поіменне голосування не проводиться стосовно службових осіб або органів, що обираються Верховною Радою України.
24. Голосування у Верховній Раді України проводиться за допомогою електронної системи підрахунку голосів, якщо на сесії Верховної Ради не буде прийнято іншого рішення.
При проведенні відкритого голосування з застосуванням електронної системи дані щодо персонального голосування депутатів в пам'ять системи не заносяться. При цьому фіксуються тільки кількісні результати голосування: скільки голосів подано "за", скільки "проти" та скільки депутатів утримались при голосуванні.
В режимі поіменного голосування система забезпечує персоніфікацію результатів голосування, формує і по команді головуючого видруковує списки з результатами поіменного голосування за встановленою формою. Результати поіменного голосування доводяться до відома депутатів.
Для контролю за функціонуванням електронної системи, дотриманням правильності голосування Секретаріат сесії з свого складу утворює комісію. Комісія розглядає і перевіряє обгрунтованість заяв депутатів про помилки в списках з результатами поіменного голосування.
Результати поіменного голосування заносяться в стенографічні звіти, за рішенням Верховної Ради можуть публікуватись у пресі.
25. Для доповідей на засіданнях Верховної Ради України надається, як правило, до 30 хвилин, для співдоповідей - до 20 хвилин. Для виступу в дебатах по доповідях і співдоповідях, а також для заключного слова надається до 10 хвилин, для повторних виступів, виступів по кандидатурах, для виступів при постатейному обговоренні проектів - до 5 хвилин, для виступів з порядку ведення засідань, мотивів голосування, для заяв, запитань, пропозицій, повідомлень та довідок - до 3 хвилин.
Головуючий може в необхідних випадках за згодою Верховної Ради України продовжити час для виступу.
26. Дебати припиняються за рішенням Верховної Ради України, яке приймається більшістю від загальної кількості народних депутатів України, присутніх на засіданні. Перед припиненням дебатів головуючий інформує депутатів про кількість тих, що записалися для виступу, і тих, що виступили.
Після припинення дебатів доповідачі і співдоповідачі мають право виступити з заключним словом.
27. Засідання Верховної Ради України проводяться в Сесійному залі Верховної Ради України. Вони є відкритими і ведуться гласно.
На засідання запрошуються представники державних органів, політичних партій, інших громадських організацій і масових рухів, трудових колективів, преси, телебачення, радіо, а також інші особи. Запрошення здійснює Секретаріат Верховної Ради України.
Запрошені на сесію не повинні висловлювати свого ставлення до виступів аплодисментами, вигуками та іншими діями.
За рішенням Верховної Ради України може бути проведено закрите засідання.
28. Головуючому на сесії надається право вносити на голосування питання про позбавлення права виступу депутата на період обговорення даного питання або на період засідання сесії за порушення депутатської етики і культури поведінки.