• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування доходів фізичних осіб

Комітети Верховної Ради України  | Лист від 12.12.2005 № 06-10/10-1232
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.12.2005
  • Номер: 06-10/10-1232
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Комітети Верховної Ради України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.12.2005
  • Номер: 06-10/10-1232
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ФІНАНСІВ І БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Л И С Т
12.12.2005 N 06-10/10-1232
Щодо оподаткування доходів фізичних осіб
До Комітету Верховної Ради України з питань фінансів ібанківської діяльності надійшов запит <...> щодо застосуванняокремих норм Закону України від 22 травня 2003 року N 889-IV( 889-15 ) "Про податок з доходів фізичних осіб". Щодо питань,порушених у вказаному зверненні, Комітет вважає таке.
Згідно з нормами підпункту 9.6.2 пункту 9.6 статті 9 ЗаконуУкраїни "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ) (далі -Закон) інвестиційний прибуток визначається як позитивна різницяміж доходом, отриманим платником податку від продажу окремогоінвестиційного активу, та його вартістю, що розраховуєтьсявиходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такогоактиву, з урахуванням норм підпункту 9.6.4 цього пункту.Інвестиційні активи, подаровані платнику чи успадковані ним,вважаються придбаними за нульовою вартістю.
Придбанням інвестиційного активу вважаються, зокрема,операції з внесення платником податку коштів та майна достатутного фонду юридичної особи - резидента в обмін на емітованіним корпоративні права.
Враховуючи зазначене, вклад (внесок) фізичної особи у виглядімайна (що знаходиться у її власності) до статутного фондуюридичної особи є придбанням такою фізичною особою права власностіна частку (пай) у статутному фонді юридичної особи, тобто євитратами, понесеними у зв'язку із придбанням інвестиційногоактиву, і не є доходом згідно з нормами пункту 1.2 статті 1 Закону( 889-15 ) та не відноситься до операцій з купівлі-продажу майнавідповідно до норм статей 11 та 12 Закону. При здійсненні вказаноїоперації не виникає об'єкта оподаткування податком з доходівфізичних осіб у вигляді інвестиційного прибутку у разі, коливартість придбаного фізичною особою інвестиційного активу дорівнюєвартості майна, внесеного до статутного фонду юридичної особи, щомає підтверджуватися сумою витрат, понесених фізичною особою узв'язку з придбанням такого майна, або його грошовою оцінкою,здійсненою згідно з чинним законодавством.
Відповідно до статті 115 Цивільного кодексу України( 435-15 ) грошова оцінка вкладу учасника господарськоготовариства здійснюється за згодою учасників товариства, а увипадках, встановлених законом, вона підлягає незалежнійекспертній перевірці.
У разі здійснення платником податку продажу окремихінвестиційних активів, у тому числі операцій, вказаних у підпункті9.6.2 пункту 9.6 статті 9 Закону ( 889-15 ), їх вартість є сумоюдоходу цього платника податку, а в особи, що придбаває такіінвестиційні активи, є сумою витрат на їх придбання.
У випадках отримання нерезидентом доходів у виглядіінвестиційного прибутку від здійснення операцій з цінними паперамита корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери,формах, який згідно з нормами підпункту "в" пункту 1.3 статті 1Закону ( 889-15 ) відноситься до доходів з джерелом йогопоходження з України, такий інвестиційний прибуток відповідно донорм пункту 7.3 статті 7, підпункту 9.11.1 пункту 9.11 статті 9Закону оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 7.3статті 7, і за правилами, встановленими для резидентів, зурахуванням особливостей, визначених окремими нормами цьогоЗакону.
Зокрема, нормами підпункту 9.6.6 пункту 9.6 статті 9 Закону( 889-15 ) встановлено, що до складу загального річногооподатковуваного доходу платника податку включається позитивнезначення загального фінансового результату операцій зінвестиційними активами за наслідками такого звітного року.
Фінансові результати операцій з інвестиційними активамизгідно з нормами підпункту 9.6.1 пункту 9.6 статті 9 Закону( 889-15 ) обліковуються платником податку самостійно та окремовід інших доходів і витрат. Якщо платник податку здійснює операціїз інвестиційними активами з використанням послуг професійноготорговця цінними паперами, то такий платник податку відповідно донорм підпункту 9.6.9 пункту 9.6 статті 9 Закону має право укластидоговір з цим торговцем щодо виконання ним функцій податковогоагента. У даному випадку такий торговець цінними паперами згідно знормами підпункту 9.11.3 пункту 9.11 статті 9 Закону вважаєтьсяподатковим агентом відповідного нерезидента стосовно зазначенихдоходів.
Голова Комітету С.Буряк