У К А З
ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
( Указ втратив чинність на підставі Указу Президії ВР УРСР N 807-XI від 21.08.85 )
Про посилення боротьби з бур'янами
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1962, N 18, ст. 204 )
У всенародній боротьбі за дальший могутній розвиток соціалістичного сільського господарства, за створення в країні достатку продуктів землеробства і тваринництва першорядного значення набуває підвищення культури землеробства як найважливішої запоруки одержання високих урожаїв.
Підвищення культури землеробства несумісне з засміченістю полів бур'янами, що має місце в багатьох господарствах республіки.
Враховуючи, що бур'яни завдають великої шкоди сільськогосподарському виробництву, і з метою посилення боротьби з ними Президія Верховної Ради Української РСР
постановляє:
1. Боротьбу з бур'янами вважати найважливішим державним заходом і першочерговим обов'язком усіх без винятку землекористувачів.
2. Зобов'язати всіх землекористувачів повести рішучу боротьбу з бур'янами на полях, луках, пасовищах, у лісових полезахисних смугах, в садах, виноградниках, плодових, декоративних та інших розсадниках, в парках, на обочинах польових доріг, на ділянках і каналах зрошувальних та осушувальних систем, у смугах відчуження залізниць і шосейних шляхів, на узліссях, що прилягають до полів, на межах, садибах, польових станах, токах, пустирях, на присадибних ділянках колгоспників, робітників і службовців радгоспів та інших громадян, на земельних ділянках загального користування міст, селищ, сіл, землях, відведених для добування різних копалин, для промислового і житлового будівництва та інших потреб.
3. Боротьба з бур'янами повинна здійснюватись агротехнічними, хімічними та іншими засобами з урахуванням особливостей окремих видів бур'янів, стосовно до грунтово-кліматичних умов областей відповідно до республіканських правил, що затверджуються Радою Міністрів Української РСР. Особлива увага повинна приділятися знищенню карантинних та інших поширених злісних бур'янів.
Встановити, що висів насіння сільськогосподарських культур, засміченого бур'янами понад норму першого класу посівного стандарту, розглядається як порушення заходів боротьби з бур'янами.
4. Покласти на виконавчі комітети обласних Рад депутатів трудящих координацію діяльності колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів по боротьбі з бур'янами на території областей, а також розробку і здійснення практичних заходів, що забезпечують найбільш ефективну боротьбу з бур'янами.
Зобов'язати виконавчі комітети обласних, районних, міських Рад депутатів трудящих у тримісячний строк уточнити межі кожного землекористування (крім колгоспів, радгоспів, лісових, підсобних і дослідних господарств). Акт про визначення меж землекористування, на території якого повинні проводитися заходи по знищенню бур'янів, вручається кожному землекористувачу.
5. Заходи по знищенню бур'янів і запобіганню їх розповсюдженню проводяться землекористувачами при активній участі постійних комісій по сільському господарству місцевих Рад депутатів трудящих, профспілкових, комсомольських, піонерських організацій, Українського товариства охорони природи і сприяння розвитку природних багатств, його місцевих відділень та інших громадських організацій і товариств трудящих.
Для нагляду за правильним здійсненням заходів по боротьбі з бур'янами виконавчі комітети сільських, селищних, міських і районних Рад депутатів трудящих утворюють громадські інспекції з числа депутатів і спеціалістів сільського, лісового і водного господарства.
6. Контроль за виконанням цього Указу і республіканських правил по боротьбі з бур'янами на території Української РСР покладається на Міністерство виробництва і заготівель сільськогосподарських продуктів УРСР, Державну інспекцію по карантину сільськогосподарських рослин, Головне управління лісового господарства і лісозаготівель при Раді Міністрів УРСР, Державний комітет Ради Міністрів УРСР по водному господарству та їх місцеві органи.
7. В разі порушення землекористувачем правил боротьби з бур'янами виконавчий комітет місцевої Ради депутатів трудящих оголошує відповідному землекористувачу попередження і одночасно зобов'язує його здійснити заходи по боротьбі з бур'янами протягом встановленого виконавчим комітетом строку.
Колгоспи, радгоспи, підсобні і дослідні господарства можуть своїми силами і засобами знищити бур'яни на смугах відведення та інших землях спеціального призначення, якщо ці землі засмічені бур'янами, здатними поширюватися на поля зазначених господарств. Витрати у цих випадках повністю відшкодовуються землекористувачами, які не вжили своєчасних заходів до знищення бур'янів на закріплених за ними ділянках.
8. Якщо після попередження землекористувачі не вживуть заходів по боротьбі з бур'янами, то на винних в цьому службових осіб і громадян накладається штраф.
9. Штраф накладається:
на голів колгоспів, директорів радгоспів, лісгоспзагів, лісокомбінатів, підсобних господарств, дослідних станцій, начальників відділень залізниць, начальників дорожніх дільниць шосейних шляхів і керівників інших господарств у розмірі від 20 до 30 карбованців;
на колгоспників, робітників і службовців радгоспів та інших громадян, які мають земельні ділянки, в розмірі від 5 до 10 карбованців.
Особи, які злісно порушують правила боротьби з бур'янами, піддаються штрафу в подвійному розмірі.
10. Штраф накладається адміністративними комісіями при виконавчих комітетах районних, міських Рад депутатів трудящих за поданням агрономів і меліораторів республіканських і місцевих сільськогосподарських органів, а також громадських інспекцій місцевих Рад і стягується у встановленому законом порядку.
11. Встановити, що громадяни, які злісно не виконують правил боротьби з бур'янами, крім вжиття заходів, зазначених у статтях 7-9 цього Указу, рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради депутатів трудящих можуть бути позбавлені права користування земельними ділянками.
12. Розробка і проведення в життя організаційно-господарських заходів, що випливають з цього Указу, а також затвердження республіканських правил по боротьбі з бур'янами на території Української РСР покладаються на Раду Міністрів Української РСР.
Голова Президії Верховної Ради Української РСР Секретар Президії Верховної Ради Української РСР | Д.КОРОТЧЕНКО А.ЗЛЕНКО |
м. Київ, 26 квітня 1962 року |