• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат у 1997 році та додаткові заходи щодо прискорення завершення цієї роботи

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 24.01.1998 № 76
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 24.01.1998
  • Номер: 76
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 24.01.1998
  • Номер: 76
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 24 січня 1998 р. N 76
Київ
Про стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат у 1997 році та додаткові заходи щодо прискорення завершення цієї роботи
Кабінет Міністрів України відзначає, що незважаючи на вжиті заходи, заборгованість із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат не погашено. Це значною мірою пов'язано з незадовільною роботою міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ і організацій щодо виконання Указів Президента України від 12 травня 1996 р. "Про невідкладні заходи щодо забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат" і від 28 лютого 1997 р. "Про заходи щодо забезпечення наповнення державного бюджету та посилення фінансово-бюджетної дисципліни", а також відповідних рішень Кабінету Міністрів України.
Заборгованість із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, стипендій та інших соціальних виплат, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів, на 1 січня 1998 р. досягла 2,4 млрд. гривень, що в середньому дорівнює 2,5 місяця. Протягом другого півріччя 1997 року заборгованість із зазначених виплат зменшилася на 415 млн. гривень, або на 14,8 відсотка.
У Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Полтавській і Харківській областях у другому півріччі 1997 року заборгованість із соціальних виплат скоротилася на 66-86 відсотків і дорівнює в середньому близько місяця.
Разом з тим в Автономній Республіці Крим, Івано-Франківській, Кіровоградській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській, Чернівецькій і Чернігівській областях заборгованість із зазначених виплат, що здійснюються з місцевих бюджетів, дорівнює в середньому 3,5 - 5,5 місяця, а в окремих районах і містах цих областей є значно більшою.
Однією з причин допущення зростання заборгованості є невиконання окремими місцевими державними адміністраціями вимог Указу Президента України від 28 лютого 1997 р. N 187 щодо спрямування на соціальні виплати не менш як 75 відсотків наявних бюджетних коштів. Зокрема, в грудні 1997 року на соціальні виплати із наявних бюджетних коштів у Донецькій області спрямовано 63,6 відсотка, Запорізькій - 68,5, Луганській - 64,2, Миколаївській - 64,4, Сумській - 61,4, Черкаській області - 55,4 відсотка.
Незважаючи на те, що у другому півріччі 1997 р. заборгованість із пенсій, які виплачуються з бюджету Пенсійного фонду, зменшилася на 16,6 відсотка (у першому півріччі 1997 року вона зросла на 36,5 відсотка), загальна сума цієї заборгованості досягла на 1 січня 1998 р. 1,28 млрд.гривень. Найбільшу заборгованість допущено в тих областях, де не забезпечено належних надходжень до бюджету Пенсійного фонду. Якщо в цілому обсяг цих надходжень у 1997 році збільшився на 20 відсотків, то в Кіровоградській, Черкаській, Чернівецькій областях лише на 4-7 відсотків, а в Сумській області надходження залишились на рівні 1996 року.
У виробничій сфері заборгованість із виплати заробітної плати збільшилася у першому півріччі 1997 року на 28,2 відсотка, у другому - на 12,7 відсотка і на початок 1998 року становила 4,4 млрд.гривень. Найбільшу заборгованість із виплати заробітної плати допущено на підприємствах і в організаціях, що належать до сфери управління Міністерства промислової політики, Міністерства агропромислового комплексу, Міністерства енергетики та Міністерства вугільної промисловості. Так, на підприємствах і в організаціях, що належать до сфери управління Міністерства промислової політики, заборгованість із виплати заробітної плати збільшилася протягом 1997 року на 35,5 відсотка, Міністерства вугільної промисловості - на 34,8 відсотка, Міністерства агропромислового комплексу - на 68,1 відсотка.
Міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади не забезпечується виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1997 р. N 879 про розірвання контрактів з керівниками підприємств та організацій, які не вживають достатніх заходів для погашення заборгованості із виплати заробітної плати. З 6967 укладених у минулому році з керівниками державних підприємств контрактів було розірвано з причин незабезпечення своєчасної виплати заробітної плати лише 245, або 3,5 відсотка, в тому числі Міністерством промислової політики - 41 (6,1 відсотка), Міністерством агропромислового комплексу - 22 (1,7 відсотка), Міністерством енергетики - 11 (14 відсотків).
Заборгованість із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат є наслідком низької організації виробництва, недостатнього рівня виконавської дисципліни в органах виконавчої влади і вимогливості до керівників підприємств, установ та організацій щодо забезпечення ефективного використання державних коштів, дотримання податкового законодавства.
Незважаючи на те, що відповідно до Закону України "Про списання та реструктуризацію податкової заборгованості платників податків за станом на 31 березня 1997 року" від 5 червня 1997 р. з платежів до бюджетів усіх рівнів списано та реструктуризовано заборгованість на суму 3,9 млрд.гривень. Недоїмка перед бюджетами усіх рівнів станом на 1 січня 1998 р. досягла 2,3 млрд.гривень. Таким чином, за 1997 р. заборгованість збільшилася в 1,7 раза. За першу декаду січня 1998 року вона зросла на 212,2 млн. гривень, або на 9,1 відсотка. Найбільше зростання недоїмки допущено у 1997 році у Волинській (62,4 відсотка), Кіровоградській (у 3,3 раза), Тернопільській (у 3 рази), Херсонській (у 4,1 раза) і Чернівецькій областях (у 2,1 раза).
Незважаючи на посилення контролю за повнотою сплати податків, кожний другий платник продовжує допускати порушення податкового законодавства. У 1997 році до бюджетів усіх рівнів донараховано платежів і зборів на суму понад 3,3 млрд.гривень. Найбільше порушень податкового законодавства, а також законодавства щодо сплати зборів до Пенсійного фонду продовжують допускати підприємства, що належать до сфери управління Міністерства промислової політики, Міністерства агропромислового комплексу, Міністерства вугільної промисловості, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості.
Основною причиною заборгованості з пенсій, що виплачуються з Пенсійного фонду, є несплата підприємствами та організаціями збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сума якої на початок 1998 року досягла 2,5 млрд.гривень. За 1997 рік вона зросла на 889 млн. гривень, або на 56,2 відсотка. Найбільше зростання заборгованості перед Пенсійним фондом допустили підприємства та організації, що належать до сфери управління Міністерства агропромислового комплексу (539 млн. гривень, або на 60 відсотків), Міністерства промислової політики (169 млн. гривень, або на 19 відсотків), Міністерства вугільної промисловості (144 млн. гривень, або на 16 відсотків).
Наведені дані свідчать, що тимчасові комісії з питань забезпечення своєчасності сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів та ефективного використання бюджетних коштів, створені на місцях на виконання Указу Президента України від 28 лютого 1997 р. N 187, не виконують покладених на них функцій.
Більшість міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні адміністрації, крім Дніпропетровської, не забезпечили виконання графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати, складених за погодженням з профспілковими об'єднаннями на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1997 р. N 879.
Ряд керівників бюджетних установ та організацій і після прийняття Закону України "Про внесення змін до Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів України щодо посилення боротьби з порушниками бюджетного законодавства" продовжують допускати незаконні витрати бюджетних коштів. Лише у грудні 1997 року із перевірених державною контрольно-ревізійною службою 2977 установ та організацій у 851, або у кожній третій, виявлено незаконні витрати на суму 59 млн. гривень.
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Вказати Міністру промислової політики Гуреєву В.М., Міністру агропромислового комплексу Карасику Ю.М., Міністру енергетики Шеберстову О.М., Міністру вугільної промисловості Янку С.В. на незадовільну роботу, пов'язану із забезпеченням своєчасних розрахунків з бюджетом та Пенсійним фондом, а також на відсутність належної вимогливості до керівників підприємств та організацій з боку міністерств, до сфери управління яких вони належать, в частині погашення заборгованості із заробітної плати.
2. Звернути увагу Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів місцевих державних адміністрацій, на незадовільну роботу тимчасових комісій з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.
Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій подати до 20 лютого 1998 р. Міністерству фінансів протоколи засідань зазначених комісій за січень - лютий 1998 року.
Міністерству фінансів розглянути подані протоколи і подати до 1 березня 1998 р. відповідну інформацію Кабінету Міністрів України з проектом відповідного рішення.
3. З метою залучення додаткових надходжень до бюджетів усіх рівнів:
Міністру економіки Суслову В.І., Голові Державної митної служби Деркачу Л.В., Міністру зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі Осиці С.Г., Міністру фінансів Мітюкову І.О., Міністру промислової політики Гуреєву В.М., Міністру агропромислового комплексу Карасику Ю.М., Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я. у тритижневий термін підготувати пропозиції Кабінету Міністрів України щодо перегляду номенклатури товарів критичного імпорту, залишивши у переліку тільки ті товари, що не виробляються в Україні або виробляються в обмеженій кількості.
Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., Міністру фінансів Мітюкову І.О., Міністру економіки Суслову В.І., Міністру юстиції Станік С.Р. подати в місячний термін на розгляд Кабінету Міністрів України проект Указу Президента України щодо вдосконалення механізму стягнення не внесених в установлені терміни податків і зборів до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів.
Голові Державного комітету лісового господарства Самоплавському В.І., Міністру фінансів Мітюкову І.О., Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., Міністру юстиції Станік С.Р. подати в двотижневий термін на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення про порядок справляння плати за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду.
Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., Міністру фінансів Мітюкову І.О., Міністру економіки Суслову В.І., Міністру юстиції Станік С.Р. внести до 1 квітня 1998 р. Кабінету Міністрів України пропозиції щодо змін норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" , які приводять до економічно невиправданого зменшення доходів бюджету, з урахуванням практики застосування цього Закону.
Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., Міністру фінансів Мітюкову І.О., Міністру економіки Суслову В.І., Міністру юстиції Станік С.Р. підготувати у місячний термін проект Закону України щодо внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість" в частині запровадження авансових (щодекадних) термінів сплати податку, скасування квартальних термінів сплати та перегляду терміну бюджетного відшкодування залежно від його розміру, передбачивши при цьому спрямування сум бюджетного відшкодування в рахунок погашення наявної заборгованості перед бюджетом з податку на додану вартість або інших платежів.
Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., голові Пенсійного фонду Зайчуку Б.О. розробити та довести у тижневий термін до місцевих підвідомчих органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій графіки зменшення заборгованості з платежів до бюджету та зборів до Пенсійного фонду.
Зведені графіки подати Кабінету Міністрів України, а про їх виконання інформувати щодекади.
Міністру внутрішніх справ Кравченку Ю.Ф., Міністру агропромислового комплексу Карасику Ю.М. не допускати у 1998 році проведення органами Державної автомобільної інспекції та державного технічного нагляду технічного огляду, реєстрації та перереєстрації транспортних засобів без обов'язкової сплати податку власниками транспортних засобів.
Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., Міністру економіки Суслову В.І. подати у місячний термін на розгляд Кабінету Міністрів України проект постанови "Про уточнення термінів впровадження електронних засобів контролю", передбачивши в ньому графіки впровадження електронних засобів контролю на підприємствах транспорту, які надають платні послуги щодо перевезення пасажирів, а також на підприємствах зв'язку, в установах Ощадного банку та на підприємствах побутового обслуговування.
Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям внести пропозиції органам місцевого самоврядування про :
перегляд прийнятих рішень стосовно надання пільг з місцевих податків і зборів;
збільшення ставок місцевих податків і зборів до їх граничних розмірів;
організацію ринків з відповідним стягненням ринкового збору в місцях виникнення стихійних ринків.
Про проведену роботу поінформувати Кабінет Міністрів України до 1 березня 1998 року.
Голові Державної податкової адміністрації Азарову М.Я., Міністру фінансів Мітюкову І.О. провести до 15 березня 1998 року перевірки правильності та обгрунтованості надання місцевими органами пільг щодо податків, які зараховуються до місцевих бюджетів.
Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Міністерству юстиції разом з іншими міністерствами у місячний термін підготувати проекти законодавчого акта про поетапне зменшення бартерних операцій.
4. Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Міністерству юстиції, Державній податковій адміністрації внести Кабінету Міністрів України пропозиції щодо можливості відстрочення сплати суб'єктами підприємницької діяльності податків та внесення інших обов'язкових платежів до бюджетів без застосування фінансових санкцій.
5. Міністерству фінансів, Міністерству економіки, Міністерству праці та соціальної політики разом з Ощадним банком до 1 лютого 1998 р. внести Кабінету Міністрів України пропозиції разом з проектом законодавчого акта щодо відкриття в установах Ощадного банку рахунків працівниками бюджетних установ, якими допущено заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 січня 1998 року.
6. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям:
розробити у місячний термін додаткові заходи щодо приведення у відповідність з можливостями бюджетів мережі, штатів і контингентів бюджетних установ;
подати Міністерству фінансів графіки погашення заборгованості із виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів, в терміни і за формами, визначеними Міністерством фінансів;
визначити посадових осіб і покласти на них персональну відповідальність за здійснення заходів щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати.
7. Міністру з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кальченку В.М.:
подати у двотижневий термін Міністерству фінансів графік погашення заборгованості з виплати пенсій, допомог і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
спрямувати у I кварталі 1998 р. 90 відсотків надходжень до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення на виплату пенсій, допомог і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з наступним приведенням зазначених витрат Фонду у відповідність з їх обсягами, затвердженими Законом України "Про Державний бюджет України на 1998 рік".
8. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям активізувати роботу з погашення заборгованості з виплати пенсій (за згодою одержувачів) шляхом її видачі у натуральній формі продукцією власного виробництва та надання послуг підприємствами, установами, організаціями, що заборгували Пенсійному фонду України. Разом з органами соціального захисту населення, Пенсійного фонду провести широку роз'яснювальну роботу з цього питання.
9. Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади:
подати Міністерству економіки графіки погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівників госпрозрахункових підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, в терміни і за формами, визначеними Міністерством економіки;
забезпечити подання до 15 числа кожного місяця Міністерству економіки інформації про виконання зазначених графіків.
10. Установити, що у 1998 році 45,5 відсотка суми надходжень коштів до Державного інноваційного фонду спрямовується на погашення заборгованості, яка виникла у попередні роки із виплати заробітної плати працівників бюджетних установ, грошового забезпечення, стипендій та інших соціальних виплат.
11. Міністру фінансів Мітюкову І.О. провести протягом двох місяців перевірки правильності та обгрунтованості виділення з місцевих бюджетів кредитів госпрозрахунковим підприємствам та організаціям, а також залучення кредитних ресурсів банків для фінансування у 1997-1998 роках видатків з місцевих бюджетів.
12. Міністерству економіки, Міністерству зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, Міністерству промислової політики, Міністерству юстиції у двотижневий термін внести узгоджені пропозиції щодо запровадження декларування цін на окремі види продукції (товарів), що використовуються у товарообмінних (бартерних) зовнішньоекономічних операціях, у разі значного перевищення цін на внутрішньому ринку порівняно з цінами на світовому ринку.
13. Міністру освіти Згуровському М.З., Міністру охорони здоров'я Сердюку А.М., Міністру культури і мистецтв Остапенку Д.І., Міністру агропромислового комплексу Карасику Ю.М., першому заступнику Міністра праці та соціальної політики Саханю І.Я., керівникам президій академій наук подати у I кварталі 1998 р. Кабінету Міністрів України проекти рішень щодо вжиття конкретних заходів економії бюджетних коштів, збільшення надходжень позабюджетних коштів, підвищення ефективності використання приміщень бюджетних установ та їх обладнання, переведення окремих структурних підрозділів бюджетних установ на самоокупність.
14. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на віце-прем'єр-міністрів України Тігіпка С.Л. і Білоблоцького М.П.
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО