• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про стан розрахунків і погашення заборгованості за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 02.06.1998 № 790
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 02.06.1998
  • Номер: 790
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 02.06.1998
  • Номер: 790
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 2 червня 1998 р. N 790
Київ
Про стан розрахунків і погашення заборгованості за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ
Відзначити, що стан розрахунків за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ залишається незадовільним. Рішення Кабінету Міністрів України з цього питання не виконуються більшістю міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Міністерство фінансів, місцеві органи виконавчої влади не виконують також рішення Кабінету Міністрів України щодо забезпечення бюджетних установ та організацій коштами в повному обсязі для оплати енергоносіїв та компенсації виплат населенню за пільгами і субсидіями, передбаченими законодавством.
З початку року борг за теплову та електричну енергію збільшився на 618 млн. гривень, або на 20,3 відсотка, і становить 3659 млн. гривень, у тому числі за електроенергію - 2230 млн. гривень. Заборгованість споживачів перед підприємствами Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості за використаний природний газ у 1998 році становить близько 2 млрд. гривень, а в цілому з урахуванням попередніх років - понад 7,6 млрд. гривень.
Станом на 10 травня ц.р. борг підприємств соціально-побутової сфери, бюджетних установ та організацій і населення за спожитий у 1998 році природний газ збільшився порівняно з 1 лютого ц. р. у 2,8 раза і становить 1,5 млрд. гривень. Цією категорією споживачів сплачено лише 27,3 відсотка вартості використаного в 1998 році природного газу. В Дніпропетровській області борг зазначених споживачів збільшився у 4,4 раза, Львівській - у 4,2, Сумській - у 3,9, Закарпатській та Одеській - у 3,8, Кіровоградській і Полтавській - у 3,6, Харківській і Волинській - у 3,4 раза.
За даними Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз", із загальної суми заборгованості за використаний у 1998 році природний газ 653,4 млн. гривень (44 відсотки) припадає на підприємства соціально-побутової сфери, 425,6 млн. гривень (29 відсотків) - на місцеві бюджети для компенсації пільг і субсидій населенню, 353,9 млн. гривень (24 відсотки) - безпосередньо на населення.
Якщо в цілому відсоток проплат за газ, поставлений акціонерним товариством "Укргазпром" промисловим підприємствам, становить 47,9, то споживачі Чернівецької області перерахували цьому акціонерному товариству лише 0,4 відсотка вартості спожитого газу, Запорізької - 4,1, Київської - 11,5, Черкаської - 12,4, Дніпропетровської - 19,5, Донецької - 26,6 відсотка. Такий стан розрахунків призвів до того, що заборгованість перед акціонерним товариством "Укргазпром" лише в цьому році становила 1,87 млрд. гривень. З цих причин акціонерне товариство "Укргазпром" заборгувало Російському акціонерному товариству "Газпром" за спожитий російський газ близько 470 млн. доларів США.
Незважаючи на низький рівень проплат, деякі місцеві органи виконавчої влади, зокрема Автономної Республіки Крим, Донецької, Черкаської, Тернопільської та Дніпропетровської областей, звертаються до Кабінету Міністрів України з проханням збільшити доведені обсяги споживання газу. В ряді областей все ще мають місце використання газу без укладення договорів, перевитрати встановлених обсягів споживання газу. Однак підприємства Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз", акціонерних товариств "Укргазпром", "Укрнафта", державного виробничого підприємства "Чорноморнафтогаз" не вживають рішучих заходів для припинення безоплатного споживання природного газу. Станом на 18 травня ц. р. із 1090 підприємств, які заборгували за спожитий газ, відключено лише 602. Разом з тим окремі місцеві органи виконавчої влади не тільки не сприяють забезпеченню дисципліни газоспоживання, а і потурають тим, хто чинить опір посадовим особам, які відключають боржників від газових мереж.
При 88-відсотковому рівні оплати всіма видами платежів у цілому по Україні в Автономній Республіці Крим і Тернопільській області оплачено лише 63 відсотки вартості спожитої електричної і теплової енергії, Рівненській - 66,8, Чернівецькій - 69,7. Водночас у Запорізькій, Дніпропетровській, Київській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській областях та у м. Києві рівень оплати становить 90 і більше відсотків.
Найгірший стан з оплатою електричної і теплової енергії через банківські установи у Луганській області - 4,9, Запорізькій - 9,5, Дніпропетровській - 9,6, Донецькій - 9,8 відсотка її товарного відпуску, тоді як у середньому по Україні вона становила 19,8 відсотка, а у Київській, Полтавській, Сумській, Житомирській, Чернівецькій, Вінницькій областях та м. Києві - понад 25 відсотків.
Заслухавши інформації Міністра енергетики Шеберстова О.М., заступника голови Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Тарашевського В.С., голови правління Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" Слободяна С.М., голови правління акціонерного товариства "Укргазпром" Клюка Б.О., а також звіти ряду керівників обласних державних адміністрацій про стан розрахунків за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Визнати незадовільною роботу із забезпечення своєчасних розрахунків за спожитий природний газ обласних державних адміністрацій: Дніпропетровської (Мігдєєв О.В.), Львівської (Гладій М.В.), Сумської (Берфман М.А.), Закарпатської (Устич С.І.), Кіровоградської (Громовий М.П.) та за спожиту електричну і теплову енергію: Луганської (Єфремов О.С.), Запорізької (Куратченко В.О.), Донецької (Янукович В.Ф.).
2. Оголосити догану заступнику голови Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Тарашевському В.С. за незадовільне виконання рішень Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення механізму розрахунків за спожитий природний газ.
3. Оголосити догану голові правління Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" Слободяну С.М. за допущені недоліки в роботі, незадовільну діяльність підприємств Компанії із забезпечення своєчасних розрахунків за спожитий природний газ.
4. Зобов'язати керівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
вжити додаткових заходів для виконання у 1998 році рішень Кабінету Міністрів України з питань поліпшення розрахунків за енергоносії;
забезпечити погашення до 1 липня 1998 р. боргів за спожиті у 1998 році енергоносії бюджетними установами і організаціями та з компенсації пільг і субсидій, передбачених для окремих категорій громадян;
під час уточнення бюджетів на 1998 рік передбачити кошти на реструктуризацію боргів за спожитий природний газ установами і організаціями, які фінансуються з відповідних бюджетів, що склалися на 1 жовтня 1997 р., з урахуванням розміру боргу, який має бути погашеним у поточному році, а також внести необхідні зміни з метою повного забезпечення бюджетного фінансування придбання енергоносіїв для потреб бюджетних організацій і установ та компенсації встановлених законодавством пільг і субсидій для окремих категорій громадян.
Інформацію про виконання цього пункту постанови надіслати до 15 липня ц. р. Міністерству фінансів для узагальнення.
Міністерству фінансів забезпечити контроль за виконанням цього пункту і поінформувати до 20 липня ц. р. Кабінет Міністрів України.
5. Державній акціонерній холдинговій компанії "Укргаз", державному комунальному підприємству "Київгаз", акціонерним товариствам "Укргазпром", "Укрнафта", державному виробничому підприємству "Чорноморнафтогаз" згідно із встановленим порядком забезпечити до 5 червня 1998 р. відключений від газових мереж споживачів, які використали природний газ понад доведені ліміти і не вносять плати за нього. Інформацію про проведену роботу подати Кабінетові Міністрів України до 10 червня 1998 року.
Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити підтримку газозбутових і газотранспортних підприємств у здійсненні зазначених заходів.
6. Міністерству внутрішніх справ за поданням енергопостачальних, газозбутових, газовидобувних і газотранспортних підприємств вжити передбачених законодавством заходів для притягнення посадових осіб до відповідальності за розкрадання електроенергії, природного газу та протидію відповідним органам в обмеженні електроспоживання, газопостачання або у відключенні боржників від газових та електричних мереж.
7. Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, Міністерству економіки терміново подати пропозиції щодо внесення змін до переліку установ і організацій, яким згідно з постановою Кабінету Міністрів від 6 червня 1997 р. N 538 "Про вдосконалення системи розрахунків за споживання природного газу" надано особливі умови газозабезпечення.
8. Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, акціонерному товариству "Укргазпром" з метою забезпечення розрахунків за спожитий російський природний газ установити суворий контроль за:
безумовним виконанням акціонерними товариствами "Інтергаз", "Мотор Січ", корпорацією "Укрзарубіжнафтогаз", Центром "Сігма" графіків погашення заборгованості перед Російським акціонерним товариством "Газпром";
здійсненням акціонерним товариством "Криворізький турбінний завод "Констар" та виробничим об'єднанням "Зоря" (м. Миколаїв) поставок обладнання до Російської Федерації згідно з досягнутими з Російським акціонерним товариством "Газпром" домовленостями.
9. Віце-прем'єр-міністру України Тігіпку С.Л., Міністру фінансів Мітюкову І.О., Міністру економіки Роговому В.В., Міністру енергетики Шеберстову О.М. прискорити підготовку проекту постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України з питань оформлення взаємозаліків із споживачами електричної та теплової енергії виключно через банківські установи.
10. Національній комісії регулювання електроенергетики:
вжити заходів, спрямованих на припинення у другому півріччі 1998 р. державного регулювання роздрібних цін на електроенергію;
удосконалити механізм розрахунків між учасниками оптового ринку електричної енергії з метою врахування усіх видів платежів (кошти, заліки, цінні папери тощо).
11. Міністерству енергетики, Державному комітетові по матеріальних резервах, Міністерству фінансів, Міністерству економіки, Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, Міністерству агропромислового комплексу разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями внести до Кабінету Міністрів України проекти рішень про здійснення у червні - липні ц. р. разових заліків боргів за схемою держрезерв - енергетика - державний бюджет із залученням векселів Головного управління Державного казначейства, інших цінних паперів.
12. Міністерству економіки, Міністерству промислової політики, Державному комітетові з енергозбереження проаналізувати зростання електроспоживання підприємств чорної металургії та хімічної промисловості в умовах дефіциту енергії та неплатежів за неї і визначити доцільність збереження темпів приросту продукції цих галузей з урахуванням її ліквідності та конкурентоспроможності на внутрішньому і зовнішньому ринках. Про результати та пропозиції доповісти Кабінетові Міністрів України до 1 липня 1998 року.
13. Міністерству енергетики, Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, Міністерству фінансів, Міністерству економіки разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями вивчити питання і внести в Кабінет Міністрів України пропозиції про можливість запровадження дотаційних сертифікатів для розрахунків населення за електричну енергію та природний газ, а також порядку вексельного оформлення продажу продукції замість попередньої її оплати.
14. Державному комітетові у справах будівництва, архітектури та житлової політики, Міністерству енергетики разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями у двотижневий термін внести Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо запровадження схеми пропорційного розподілу коштів, які надходять як плата за комунальні послуги, а також дотацій, що надаються підприємствам комунального господарства з місцевого бюджету.
15. Міністерству енергетики разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади підготувати і внести Кабінетові Міністрів України у першому півріччі 1998 р. проект Указу Президента України про особливості проведення розрахунків в електроенергетичній галузі.
16. Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, Державній податковій адміністрації, Міністерству фінансів, Міністерству економіки у місячний термін розробити і подати Кабінетові Міністрів України проект Закону України "Про реструктуризацію податкової заборгованості нафтогазовидобувних і газотранспортних підприємств Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України" щодо платежів і податків, які не підпали під дію Закону України "Про списання та реструктуризацію податкової заборгованості платників податків станом на 31 березня 1997 року", а саме щодо рентної плати за газ і нафту, що видобуваються в Україні, різниці в цінах на природний газ власного видобутку, відрахувань від плати за транзит російського природного газу територією України та відрахувань на проведення геологорозвідувальних робіт станом на 1 січня 1998 року.
17. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Першого віце-прем'єр-міністра України Голубченка А.К.
Прем'єр-міністр України В. ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд. 37