КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 11 грудня 1998 р. N 1958 Київ |
Про Комплексну програму збереження історичної забудови м. Глухова
Враховуючи історичне значення м. Глухова Сумської області та з метою забезпечення збереження і регенерації унікального історико-архітектурного середовища міста Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Комплексну програму збереження історичної забудови м. Глухова (далі - Програма), що додається.
2. Міністерству фінансів разом з Міністерством економіки, Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики під час розгляду у Верховній Раді України проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 1999 рік" внести пропозиції щодо виділення коштів для реалізації Програми, а при формуванні проектів державних бюджетів, програм економічного і соціального розвитку на 2000 - 2005 роки передбачати за поданням Сумської обласної державної адміністрації відповідні кошти для реалізації заходів Програми згідно з додатком.
3. Сумській обласній державній адміністрації передбачати для реалізації заходів Програми починаючи з 1999 року видатки з обласного бюджету, а також залучати кошти з інших джерел фінансування відповідно до законодавства.
4. Сумській обласній державній адміністрації разом з виконавчим комітетом Глухівської міської ради створити координаційно-наглядову раду з питань реалізації заходів Програми.
5. Визначити замовниками Програми Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики і Глухівську міську раду.
Прем'єр-міністр України | В.ПУСТОВОЙТЕНКО |
Інд. 28 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 грудня 1998 р. N 1958
КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА
збереження історичної забудови м. Глухова
ВСТУП
Місто Глухів Сумської області, що в 1992 році відзначило своє 1000-річчя, належить до провідних історичних центрів України. Протягом майже всього XVIII століття Глухів був Гетьманською столицею. Від тих часів у місті збереглися унікальні пам'ятки містобудування та архітектури, які за визначенням вітчизняних і зарубіжних експертів мають не лише загальнонаціональне, а й міжнародне значення.
У м. Глухові налічується 50 пам'яток містобудування і архітектури, історії та монументального мистецтва, що перебувають на державному обліку. З метою збереження і використання історико-культурної спадщини в межах історичної частини міста постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 р. N 80 створено Державний історико-культурний заповідник.
Водночас збільшення транспортного навантаження на історичну частину міста, зростання обсягу шкідливих викидів в атмосферу та підвищення рівня вібрації, природне старіння значної частини історичних будівель створюють небезпеку для їх експлуатації та проживання людей. У вкрай незадовільному технічному стані перебувають інженерні споруди та мережі, дорожнє господарство.
Запобігти подальшому погіршенню стану забудови в історичній частині м. Глухова, зберегти унікальне історико-архітектурне середовище, створити сучасну міську інфраструктуру можливо лише шляхом вжиття невідкладних ефективних заходів.
Основою для цього повинна стати Комплексна програма збереження історичної забудови м. Глухова (далі - Програма), розроблена на період з 1999 по 2001 роки і на перспективу до 2005 року.
МЕТА ПРОГРАМИ
Метою Програми є збереження унікального історико-архітектурного міського середовища, його регенерація, відновлення історичної забудови та використання її в сучасних умовах шляхом:
запобігання негативним екологічним процесам, їх впливу на технічний стан забудови центру міста;
ефективного захисту та реставрації об'єктів історико-культурної спадщини:
раціонального використання об'єктів історико-культурної спадщини;
створення сучасної соціальної, інженерної та транспортної інфраструктури.
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
Основними завданнями Програми є:
1) проведення наукових досліджень з виявлення причин руйнування пам'яток архітектури та історичної забудови;
2) забезпечення безперервного проектування, спрямованого на збереження і регенерацію історичного середовища міста;
3) ліквідація аварійного стану історичної забудови, інженерних мереж, окремих конструктивних та архітектурно-художніх елементів будівель і споруд, забезпечення комплексного виконання реставраційних робіт;
4) поліпшення екологічних і санітарних умов історичної частини міста;
5) створення умов для стабільного і ритмічного фінансування робіт, передбачених Програмою, за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством;
6) організаційно-правове забезпечення та здійснення контролю за реалізацією Програми.
ОСНОВНІ НАПРЯМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
1. Проведення з метою отримання інформації, необхідної для реалізації Програми, археологічних, історико-архітектурних, екологічних, інженерно-геологічних досліджень, вивчення технічного стану будинків і споруд, об'єктів благоустрою та озеленення, обстеження інженерної і транспортної інфраструктури, інвентаризація нерухомості та створення відповідного банку даних, а також забезпечення постійного спостереження за деформацією конструктивних систем будинків і споруд.
2. Коригування генерального плану міста, розроблення генерального плану розвитку заповідника та іншої необхідної містобудівної і проектно-кошторисної документації для виведення будинків і споруд з аварійного стану, а також проведення ремонтно-реставраційних робіт, удосконалення інженерної інфраструктури та організації руху транспорту, поліпшення екологічного стану.
3. Здійснення ремонтно-будівельних робіт для виведення будинків і споруд, їх окремих конструкцій з аварійного стану, реставраційних робіт, а також робіт із збереження окремих художніх та архітектурних елементів на об'єктах, де виникла загроза їх втрати.
4. Організація транспортного руху з метою доведення негативних впливів транспортних засобів на об'єкти історичної забудови до нормативних показників, здійснення інших природоохоронних заходів.
5. Створення фонду збереження історичної забудови міста з метою забезпечення умов для стабільного і ритмічного фінансування заходів Програми. Розроблення механізму залучення до цього фонду коштів шляхом реалізації спеціальних інвестиційних програм, організації місцевих позик, відрахувань від коштів, одержаних внаслідок провадження екскурсійно-туристичної діяльності, а також залучення доброчинних внесків фізичних та юридичних осіб.
Для організаційно-правового забезпечення реалізації Програми і контролю за її виконанням необхідно:
утворити координаційно-наглядову раду;
утворити дирекцію Державного історико-культурного заповідника у м. Глухові;
розробити відповідно до законодавства пакет нормативних актів (місцеві правила) з питань забудови і використання історичних територій та утримання розташованих на них об'єктів, зокрема умови стимулювання власників (користувачів) об'єктів культурної спадщини до їх збереження, порядок відселення мешканців та установ з аварійних будинків тощо.
ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ ТА ЇЇ ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Реалізацію Програми передбачено здійснювати у два етапи.
На першому етапі з 1999 до 2001 року передбачається здійснення таких першочергових заходів і відповідний розмір їх фінансування:
проведення науково-дослідних та вишукувальних робіт - 327 тис. гривень та виготовлення необхідної містобудівної і проектно-кошторисної документації - 2 282 тис. гривень;
виконання протиаварійних та ремонтно-реставраційних робіт на 25 особливо цінних об'єктах - пам'ятках архітектури (будівлі громадського призначення) - 4 575 тис.гривень;
проведення невідкладних ремонтно-будівельних робіт на інженерних мережах (водо-, тепло-, енергопостачання, каналізація, газопроводи), об'єктах дорожнього господарства (під'їзні дороги, місця паркування, автостоянки), робіт з благоустрою територій та реконструкції котелень, а також здійснення необхідних природоохоронних заходів - 8 932 тис. гривень.
На другому етапі з 2002 до 2005 року передбачається уточнення обсягів робіт і коштів, спрямованих на реалізацію Програми.
Загальний обсяг фінансування Програми становить 32 763 тис.гривень.
ОРГАНІЗАЦІЯ УПРАВЛІННЯ РЕАЛІЗАЦІЄЮ ПРОГРАМИ
Для забезпечення ефективного управління реалізацією Програми передбачається утворити координаційно-наглядову раду в складі керівних працівників облдержадміністрації, міськвиконкому та уповноважених представників відповідних служб міста і області.
Основними функціями координаційно-наглядової ради мають бути:
організація фінансового забезпечення реалізації Програми;
контроль за виконанням Програми;
внесення у разі потреби змін і доповнень до Програми з питань, що належать до компетенції місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;
забезпечення взаємодії підприємств, установ та організацій м. Глухова з центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
налагодження зовнішньоекономічних зв'язків, сприяння залученню іноземних інвестицій.
Рішення координаційно-наглядової ради, прийняті в межах її компетенції, є обов'язковими для підприємств, установ і організацій, залучених до виконання Програми.
Для здійснення належного контролю за реалізацією Програми періодично розглядати питання проведення та ефективності робіт на засіданнях колегії облдержадміністрації, координаційно-наглядової ради та оперативних нарадах у міського голови.
Хід реалізації Програми широко висвітлювати в засобах масової інформації.
ПРОГНОЗНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Реалізація Програми дасть змогу:
провести роботи з визначення археологічної та історико-архітектурної цінності забудови, інженерно-геологічних умов у центральній частині міста, стану інженерної та транспортної інфраструктури, екологічної ситуації, технічного стану будівель, споруд, об'єктів благоустрою та озеленення;
усунути негативні фактори, що спричиняють руйнування будівель, забезпечити умови безпечного проживання населення та функціонування підприємств, установ і організацій;
зберегти унікальне історико-архітектурне середовище одночасно із створенням сучасної міської інфраструктури;
активізувати розвиток туризму, в тому числі міжнародного, як одного з основних джерел залучення інвестицій в економіку міста і регіону.
Додаток
до постанови Кабінету Міністрів України
від 11 грудня 1998 р. N 1958
ПРОГНОЗНІ ДЖЕРЕЛА
фінансування Комплексної програми збереження історичної забудови м. Глухова
#######################################################################################################
| Рахункова | За роками
| вартість |
|##############+###########################################################
Заходи |усього|у тому | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 - 2005
| |числі з|##############+##############+##############+##############
| |держав-|усього|у тому |усього|у тому |усього|у тому |усього|у тому
| |ного | |числі з| |числі з| |числі з| |числі з
| |бюджету| |держав-| |держав-| |держав-| |держав-
| | | |ного | |ного | |ного | |ного
| | | |бюджету| |бюджету| |бюджету| |бюджету
#######################################################################################################
Науково-дослідні роботи 505 168 142 37 107 27 78 25 178 79
Інженерно-геологічні 185 102 45 28 33 19 21 13 86 42
вишукування
Археологічні дослідження 207 66 53 9 41 8 37 12 76 37
Інвентаризація нерухомості 113 21 14 16 62
та створення банку даних
Проектні роботи 3558 1521 780 321 840 530 662 283 1276 387
Коригування генерального 258 128 110 20
плану міста
Розроблення генерального 936 936 321 321 452 452 163 163
плану розвитку історико-
культурного заповідника
Інші проектні роботи 2364 585 331 278 78 479 120 1276 387
Виведення об'єктів 24260 10881 5504 2291 4882 1360 3121 1732 10753 5498
історичної забудови з
аварійного стану
Ремонтно-реставраційні 6910 3156 1762 506 1600 594 1213 642 2335 1414
роботи
Реконструкція інженерних 17350 7725 3717 1785 3282 766 1933 1090 8418 4084
споруд
Природоохоронні заходи, 4300 430 430 430 3010
спрямовані на збереження
об'єктів ландшафтної
архітектури
Експертиза науково- 140 40 20 20 60
дослідних розроблень та
проектів
#######################################################################################################
Усього 32763 12570 6871 2649 6279 1917 4336 2040 15277 5964
Міністр Кабінету Міністрів України | А.ТОЛСТОУХОВ |