КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 4 жовтня 1995 р. N 784 Київ |
Про Звернення Уряду України до керівників міністерств, інших центральних та місцевих органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, народу України з проблем енергозабезпечення народного господарства і населення в осінньо-зимовий період 1995/96 року
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Схвалити текст Звернення Уряду України до керівників міністерств, інших центральних та місцевих органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, народу України з проблем енергозабезпечення народного господарства і населення в осінньо-зимовий період 1995/96 року.
2. Міністерствам, іншим центральним та місцевим органам державної виконавчої влади, керівникам підприємств, установ і організацій вжити заходів для здійснення невідкладних розрахунків за спожиті вугілля, природний газ, тепло- та електроенергію, забезпечення суворого додержання встановлених енергопостачальними організаціями обсягів (лімітів) споживання палива та енергії, скорочення витрат енергоносіїв відповідно до наявних паливних ресурсів.
3. Текст Звернення Уряду України опублікувати у засобах масової інформації.
Прем'єр-міністр України Міністр Кабінету Міністрів України | Є.МАРЧУК В.ПУСТОВОЙТЕНКО |
Інд.37 |
ЗВЕРНЕННЯ УРЯДУ УКРАЇНИ
ДО КЕРІВНИКІВ ЦЕНТРАЛЬНИХ ТА МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ І МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ, ПІДПРИЄМСТВ, УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ, ДО ВСІХ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ З ПРОБЛЕМ ЕНЕРГОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАРОДНОГО ГОСПОДАРСТВА І НАСЕЛЕННЯ В ОСІННЬО - ЗИМОВИЙ ПЕРІОД 1995/96 РОКУ
Надзвичайний стан з енергозабезпеченням народного господарства і населення змушує Уряд звернутися до керівників міністерств, інших центральних та місцевих органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, до всіх громадян України.
Подальший спад виробництва, посилення інфляційних процесів, порушення господарських зв'язків і фінансово-кредитних відносин призвели до кризи в паливно-енергетичному комплексі країни. Одержана нами у спадщину спотворена структура національної економіки, морально і фізично зношений виробничий потенціал, перевантаження народногосподарського комплексу випуском енергоємної продукції спричиняють високий рівень енергетичних витрат і низьку ефективність суспільного виробництва. Енергетичні потреби України задовольняються за рахунок власних первинних ресурсів лише на 42 відсотки, в тому числі у вугіллі - на 80, газі - 20, нафті - на 13 відсотків. Тому для повного задоволення потреб країни необхідно щорічно завозити із-за кордону до 20 млн. тонн вугілля, 28 млн. тонн нафти і до 70 млрд. куб. метрів природного газу.
Навіть за мінімально необхідний для життєдіяльності імпорт енергоносіїв ми повинні сплачувати майже 9 млрд. доларів США щорічно. Таких коштів у держави немає.
У зв'язку з цим Уряд неодноразово звертав увагу керівників міністерств, інших центральних та місцевих органів державної виконавчої влади на необхідність скорочення витрат палива та енергії, встановлення жорсткої дисципліни у розрахунках за спожиті вугілля, газ, електро- і теплоенергію, нафтопродукти з метою нагромадження коштів для закупівлі енергоносіїв, необхідних для сталого функціонування народногосподарського комплексу, об'єктів комунальної теплоенергетики в наступний осінньо - зимовий період 1995/96 року.
Однак належних висновків на місцях не зроблено.
Заборгованість споживачів за одержане вугілля становить 43 трлн. крб., електро- і теплоенергію - 103 трлн. крб., газ - 215 трлн. карбованців. Зростають борги за спожиті населенням природний газ і електроенергію. Велика кількість підприємств і організацій продовжує виробництво нікому не потрібної продукції, не враховуючи при цьому своїх фінансових можливостей у розрахунках за використану енергію. Непоодинокі випадки безвідповідального ставлення керівників підприємств, які не ліквідували заборгованість за енергоносії навіть за наявності коштів, не можна розцінювати інакше, як злочин проти держави.
Разом з тим суми внутрішнього боргу вистачило б для закупівлі й нагромадження палива на зимовий період, для підготовки електростанцій, опалювальних котелень, теплових і електричних мереж до роботи у найбільш напружений період року.
Зараз в енергетичному комплексі склалася дуже складна ситуація. Вперше за багато років на складах теплових електростанцій Міненерго не нагромаджується паливо, а в липні ц.р. його запаси навіть зменшилися. Кожний п'ятий енергоблок зупинено через відсутність палива. Щодоби більш як 1 млн. кіловатт потужностей споживачів електроенергії відключаються від джерел енергопостачання.
Недооцінка критичності такого становища, подальше ігнорування підприємствами, установами, організаціями, населенням вимог Уряду негайно сплатити борги за паливо та енергію може спричинити руйнування всієї енергетичної системи з катастрофічними наслідками.
Уряд не знімає з себе відповідальності за стан справ в економіці, підготовку народного господарства до роботи у зимовий період, забезпечення населення теплом і електроенергією. Все, що необхідно зробити на державному рівні, буде зроблено. Проте слід відзначити, що розв'язання проблеми розрахунків споживачів за одержані й використані ними енергоносії залежить від керівників підприємств і організацій, місцевих органів державної виконавчої влади.
Усім треба усвідомити, що не можна протягом тривалого часу забезпечувати життєздатність сім'ї, підприємства, держави за рахунок нарощування боргів, отримання дотацій, пільг, кредитів тощо. На жаль, не всі керівники на місцях розуміють, що сьогоднішні витрати палива та енергії зараз майже вдвічі перевищують реальні їх ресурси і фінансові можливості держави. Вихід один - скорочення витрат енергоносіїв. Зробимо це - збережемо державу, не зробимо - будемо нацією жебраків.
Уряд вважає, що підприємства, організації і установи, які не можуть заплатити за необхідні для їх функціонування енергоносії, треба зупинити на зимовий період, а ресурси, що вивільняться, спрямувати для потреб населення і життєво необхідних виробництв.
Деякими обласними державними адміністраціями не виконано доручення Уряду і не внесено пропозиції щодо зупинки на осінньо - зимовий період 1995/96 року найбільш енергоємних підприємств, які заборгували за енергоносії.
Уряд сподівається на розуміння громадянами України тієї ситуації, яка складається з енергоносіями, і підтримку у справі їх ощадливого використання.