КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 31 березня 1995 р. N 231 Київ |
Про затвердження Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 292 від 03.04.97 N 1758 від 27.12.2001 N 1402 від 04.09.2003 )
Відповідно до статті 7 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, що додаються.
Виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра України Міністр Кабінету Міністрів України | Є. МАРЧУК В. ПУСТОВОЙТЕНКО |
Інд.39 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 31 березня 1995 р. N 231
ПРАВИЛА
оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення
Загальні положення
1. Із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт) для тимчасових поїздок або для виїзду на постійне проживання за кордон можуть звертатися громадяни України, які досягли 18-річного віку. У виняткових випадках за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, паспорт може бути оформлено до досягнення громадянином 18-річного віку.
Паспорт дає право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчує особу громадянина України (далі - громадянина) під час перебування за її межами.
2. Заява про видачу паспорта подається до паспортної служби органу внутрішніх справ (далі - паспортна служба) за місцем постійного проживання в Україні. Учні, студенти та особи, які працюють за договорами і контрактами та виїхали за цих обставин з місця свого постійного проживання на території України, подають заяву за місцем навчання чи роботи. У разі службового відрядження за кордон громадянина України, якому відповідно до Положення про службовий паспорт України, затвердженого Указом Президента України від 27 жовтня 1992 р. N 515 (зі змінами та доповненнями, внесеними Указами Президента України від 5 червня 1995 р. N 424 і від 18 січня 1996 р. N 65), не може бути оформлений службовий паспорт України, заява про видачу паспорта подається до МЗС.
( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 292 від 03.04.97 )
Громадянам України, які постійно проживають за кордоном, оформлення і видача паспорта здійснюється після 16-річного віку консульською установою України за кордоном, у якій вони перебувають на обліку, як за їх особистим клопотанням, так і за клопотанням їхніх законних представників.
3. Заяви приймаються за умови пред'явлення дійсного паспорта громадянина України, а у разі постійного проживання за кордоном - документів, що його замінюють.
4. Заяви громадян або їхніх законних представників про оформлення паспорта розглядаються протягом не більше трьох місяців з дня подачі документів, а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, - протягом трьох робочих днів.
5. Підставою для термінового розгляду заяв про видачу паспорта є:
лист МОЗ України, МОЗ Автономної Республіки Крим, обласного, Київського чи Севастопольського міського відділу охорони здоров'я про необхідність термінової закордонної поїздки для лікування;
надіслане з-за кордону засвідчене державною установою телеграфне повідомлення, що підтверджує факт смерті родича.
Зазначені документи для термінового розгляду заяви беруться до уваги протягом 15 днів з дня їх видачі (відправлення).
6. Військовозобов'язані громадяни віком від 17 до 27 років, які підлягають призову на строкову військову службу, разом із заявою про видачу паспорта подають довідку відповідного військового комісаріату щодо можливості виїзду з України згідно із Законом України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу". Форма довідки затверджується Міноборони.
7. Громадянину для тимчасових виїздів за кордон або для виїзду на постійне проживання видається паспорт єдиного зразка на період до 10 років з можливістю продовження на такий же термін. Продовження терміну дії паспорта провадиться в порядку, встановленому для оформлення його видачі.
8. За видачу і продовження терміну дії паспорта паспортною службою органів внутрішніх справ справляється державне мито, а консульськими установами - консульський збір.
( Пункт 8 в редакції Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )
Оформлення та видача паспортів
9. Для оформлення паспорта подається:
заява-анкета встановленого зразка (додаток N 1);
квитанції про сплату державного мита, консульських та інших зборів або довідки про звільнення від їх сплати;
три фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (у разі оформлення паспорта без застосування цифрових фотокарток).
У разі оформлення паспорта для виїзду за кордон на постійне проживання додатково подаються нотаріально засвідчені:
копія свідоцтва про народження заявника;
копія свідоцтва про народження дітей до 18-річного віку;
заяви батьків, які залишаються в Україні (або копія рішення суду про визнання їх безвісти відсутніми), а за наявності неповнолітніх дітей, які залишаються в Україні, також від їхніх законних представників про відсутність у них вимог щодо стягнення аліментних платежів або копію рішення суду про виплату аліментів. У разі смерті зазначених осіб подаються копії відповідних свідоцтв органу ЗАГСу.
У разі оформлення паспорта консульськими установами також подаються документи, що посвідчують особу громадянина України чи підтверджують необхідність здійснення службового відрядження за кордон, а у разі втрати за кордоном паспорта - довідка місцевого органу поліції.
( Абзац дев'ятий пункту 9 в редакції Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )( Абзац десятий пункту 9 виключено на підставі Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )
документи, що посвідчують особу громадянина України;
( Абзац одинадцятий пункту 9 виключено на підставі Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )
довідка від місцевих органів поліції - у разі втрати паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
( Абзац дванадцятий пункту 9 виключено на підставі Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )
Забороняється оформлення і видача паспортів особам, які тимчасово перебувають за кордоном і втратили паспорти громадян України для виїзду за кордон. У цьому випадку консульські установи України за кордоном видають посвідчення особи на повернення в Україну.
10. Підставою для видачі паспорта чи обгрунтованої відмови у його видачі є рішення, прийняте начальником відповідного підрозділу паспортної служби або консульського управління МЗС та його заступником у порядку, встановленому МВС і МЗС за погодженням із СБУ і Держкомсекретів.
( Пункту 10 в редакції Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )( Пункт 11 виключено на підставі Постанови КМ N 292 від 03.04.97 )
11. До прийняття рішення про видачу паспорта відповідні підрозділи паспортної служби здійснюють необхідну перевірку за обліком органів внутрішніх справ. Орган Служби безпеки здійснює перевірку щодо обізнаності заявника з відомостями, які становлять державну таємницю, а також можливої наявності інших підстав, що перешкоджають його виїзду. В ході перевірки встановлюється наявність зазначених у Законі України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" обмежень, згідно з якими заявнику може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта.
12. Паспорт видається заявникові, а також його батькам, опікунам, піклувальникам у разі пред'явлення ними свого паспорта. У виняткових випадках паспорт може бути виданий іншій особі за дорученням заявника.
Під час одержання паспорта особа, яка його одержує, дає відповідну розписку.
У паспорті громадянина України робиться відповідна позначка про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
У разі надходження до паспортної служби заяви володаря паспорта про його втрату новий паспорт може бути виданий після перевірки цією службою обставин утрати, а також повідомлення органів Державної прикордонної служби і МЗС для інформування іноземних країн про визнання таких паспортів недійсними.
( Абзац четвертий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1402 від 04.09.2003 )
13. Для виїзду на постійне проживання за кордон у паспорті робиться відповідний запис, виїжджаючий здає свій паспорт громадянина України з позначкою про виписку з місця проживання.
Під час видачі паспорта для зазначеної мети громадянину роз'яснюється вимога статті 21 Закону України "Про громадянство України", згідно з якою він зобов'язаний після прибуття на місце проживання за кордоном стати на облік у дипломатичному представництві або консульській установі України.
14. Рішення про залишення на постійне проживання за кордоном громадян, які виїхали туди тимчасово, приймаються керівництвом дипломатичних представництв або консульських установ України у порядку, встановленому МЗС за погодженням з МВС і СБУ.
15. Паспорт заповнюється українською та англійською мовами.
Порядок заповнення паспортів визначається відповідно до зазначених у додатку N 2 вимог.
Оформлення та видача документів для виїзду за кордон неповнолітніх дітей
16. Самостійний виїзд за кордон дітей, які не досягли 18-річного віку, здійснюється за нотаріально засвідченою згодою батьків (законних представників). За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього за кордон може бути дозволений на підставі рішення суду.
17. Виїзд з України на постійне проживання дітей віком від 14 до 18 років може бути здійснено лише за їхньою згодою, оформленою письмово і нотаріально засвідченою.
18. Відомості про дітей, які не досягли 18-річного віку і їдуть за кордон разом з батьками (законними представниками), записуються в паспорти батьків (законних представників). У разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон оформляється проїзний документ дитини, а у випадках, передбачених пунктом 1 цих Правил, неповнолітньому може бути видано паспорт.
19. На дітей віком до 16 років у паспортну службу подається свідоцтво про народження, від 16 років - паспорт громадянина України.
На дітей віком від 7 до 18 років, які виїжджають разом із законними представниками, і відомості про яких записуються у паспорти батьків (законних представників), подаються фотокартки, а для оформлення проїзного документа дитини фотокартки подаються незалежно від віку дитини.
20. Для самостійного виїзду за кордон неповнолітньої дитини оформлення проїзного документа дитини/паспорта провадиться на підставі нотаріально засвідченої заяви батьків або законних представників батьків чи дітей. Для дітей віком від 14 до 18 років у заяві зазначається відсутність обставин, що обмежують згідно з чинним законодавством України право їх виїзду за кордон.
21. На території України проїзний документ дитини видається паспортною службою за місцем постійного проживання, за кордоном - дипломатичними представництвами або консульськими установами України.
22. Проїзний документ дитини оформляється на три роки або до досягнення нею 18-річного віку.
За видачу проїзного документа дитини державне мито і консульський збір не справляються.
Підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду за кордон
23. Громадянину може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта у випадках, якщо:
1) він обізнаний з відомостями, що становлять державну таємницю, - до закінчення терміну, передбаченого Законом України "Про державну таємницю";
2) діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов'язання - до виконання зобов'язань, або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення обов'язків заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України;
3) проти нього порушено кримінальну справу - до закінчення провадження у справі;
4) він засуджений за вчинення злочину - до відбуття покарання або звільнення від покарання;
5) він ухиляється від зобов'язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов'язань;
6) він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості - до з'ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей;
7) він підлягає призову на строкову військову службу - до вирішення питання про відстрочку від призову;
8) щодо нього подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі;
9) він за вироком суду визнаний особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції - до погашення (зняття) судимості чи припинення нагляду.
24. У разі відмови у видачі громадянинові України паспорта мотиви такого рішення доводяться до відома заявника у письмовій формі з посиланням на причини, перелічені у пункті 23 цих Правил.
Якщо встановлено факти обізнаності заявника з відомостями, що становлять державну таємницю, орган Служби безпеки повідомляє відповідний підрозділ паспортної служби про термін тимчасового обмеження, по закінченні якого громадянин має право звернутися з проханням про перегляд негативного рішення, а також про установу, підприємство (об'єднання), організацію, якими встановлено таке обмеження. Такі відомості повідомляються й заявнику.
25. Громадянину, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках, передбачених у пункті 23 цих Правил.
У разі виникнення у громадянина, який має паспорт, обставин, що обмежують відповідно до підпункту 1 пункту 23 цих Правил право його виїзду за кордон, він зобов'язаний здати свій паспорт на збереження до паспортної служби за місцем постійного проживання у місячний термін після виникнення таких обставин. За наявності достатніх підстав паспорт, що зберігається паспортною службою, повертається у 10-денний термін з моменту звернення громадянина або його законного представника.
Тимчасове затримання або вилучення паспортів
26. У разі виявлення обставин, зазначених у пункті 23 цих Правил, раніше виданий паспорт може бути тимчасово затримано або вилучено.
Паспорт вилучається також у разі його підробки, використання для вчинення злочину на території України чи за кордоном або припинення громадянства України.
27. У випадках, перелічених у пунктах 23 і 26 цих Правил, затримання та вилучення паспортів здійснюється за рішенням суду, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, військовими комісаріатами та консульською службою України.
( Абзац перший пункту 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1402 від 04.09.2003 )
Вилучений паспорт, якщо інше не встановлено законодавством, повертається органу, який його видав, з повідомленням про причину такої дії.
( Абзац другий пункту 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1758 від 27.12.2001 )
Орган, що видав паспорт приймає рішення щодо тимчасового вилучення або повернення паспорта володільцю.
( Абзац третій пункту 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1758 від 27.12.2001 )
У разі порушення кримінальної справи у зв'язку з підробкою чи використанням паспорта для вчинення злочину або стосовно володільця паспорта паспорт може бути прилучено до кримінальної справи, про що інформується підрозділ паспортної служби за місцем його оформлення.
Якщо громадянство України припиняється, вилучений паспортною або консульською службою України паспорт знищується у встановленому порядку.
Порядок перегляду та оскарження рішень про відмову у видачі паспорта
28. У разі відхилення прохання про видачу паспорта повторна заява з цього питання розглядається не раніш як через шість місяців з дня прийняття такого рішення, якщо не відбулося змін, які мають істотне значення для прийняття позитивного рішення раніше визначеного терміну.
Підставою для дострокового перегляду рішення про відмову у видачі паспорта є офіційне повідомлення органу, який встановив обмеження, про припинення дії визначених законом обставин, які раніше перешкоджали виїзду з України.
29. Під час повторного розгляду прохання про видачу паспорта беруться до уваги раніше подані документи, якщо підтверджується, що зазначені у них дані залишилися без зміни.
30. Відмова у видачі паспорта може бути оскаржена громадянином до вищого підрозділу паспортної служби для перевірки її законності та обгрунтованості.
31. За наявності законних підстав управління паспортної, реєстраційної та міграційної роботи МВС має право скасувати рішення відповідного підрозділу паспортної служби з питань виїзду за кордон, надіслати матеріали на повторний розгляд або прийняти на їх підставі нове рішення.
Підрозділи паспортної, реєстраційної та міграційної роботи головних управлінь, управлінь МВС у Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі мають такі ж права стосовно рішень, що приймаються підвідомчими їм підрозділами паспортної служби.
Інформація про наслідки розгляду скарг доводиться до відома заявника через відповідний підрозділ паспортної служби за місцем його проживання.
32. Під час розгляду скарги (заяви) слід виходити з того, що відмова у дозволі на виїзд з України може бути оскаржена заявником у судовому порядку у випадках, передбачених підпунктами 1 і 2 та 6 - 8 пункту 23 цих Правил. Прийняте судом рішення негайно викону- ється відповідним підрозділом паспортної служби.
Відмова у виїзді з України на підставах, передбачених у підпунктах 3 - 5 і 9 пункту 23 цих Правил, оскарженню не підлягає.
------------------------------
Для службових відміток |
(фон жовтого кольору) |
------------------------------
Додаток N 1
до Правил оформлення і видачі паспортів
громадянина України для виїзду за кордон
і проїзних документів дитини,
їх тимчасового затримання та вилучення
Начальнику управління (відділу) паспортної, реєстраційної
і міграційної роботи
__________________________________________________________
(найменування органу внутрішніх справ) ---------
| фото |
|3,5 х |
ЗАЯВА-АНКЕТА N _____ |4,5см |
---------
на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон
--------------------------------- ---------------------------
| для постійного проживання в | | для тимчасової поїздки |
| ___________________________ | ---------------------------
| (країна) | (зайве закреслити)
---------------------------------
-----------------------------------------------------------------
| Цю частину заповнювати великими друкованими літерами |
|---------------------------------------------------------------|
| серія номер |
|Паспорт --------- ----- ------------- |
| --------- ----- ------------- |
| |
|Коли і ким виданий____________________________________________ |
| |
|Прізвище ------------------------------------------- |
| ------------------------------------------- |
| |
|Ім'я ------------------------------- |
| ------------------------------- ------ ------ |
| Стать |ЧОЛ.| |ЖІН.| |
|По батькові ------------------------------- ------ ------ |
| ------------------------------- (зайве закреслити)|
| |
| Дата і місце народження |
| ----- ----- --------- |
| ----- ----- --------- |
| число місяць рік |
| |
| Держава, |
|республіка колишнього ------------------------------------- |
| Союзу РСР ------------------------------------- |
| область ------------------------------------- |
| ------------------------------------- |
| район ------------------------------------- |
| ------------------------------------- |
| місто/село ------------------------------------- |
| ------------------------------------- |
| |
-----------------------------------------------------------------
Прізвище, ім'я, по батькові, яким Ви користувалися раніше _______
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Місце постійного проживання _____________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Телефон ______________ (домашній) ______________ (службовий)
Прошу внести у паспорт відомості про моїх дітей (відповідно до
копій їхніх свідоцтв про народження, що додаються).
Наявність закордонного паспорта (серія, номер, коли і ким виданий)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Трудова діяльність за останні 5 років (включаючи навчання
і військову службу)
Місяць, рік | Місце роботи, посада | Місце знаходження | |
вступу | закінчення |
За останні 5 років у відомостях, що становлять державну таємницю
------------- ---------------------------------------------------
| обізнаний | | був обізнаний|| не обізнаний і не був обізнаний |
------------- ---------------------------------------------------
(зайве закреслити)
Відомості, зазначені в заяві-анкеті, звірені з паспортом,
трудовою книжкою і військовим квитком
" ___ " ________________ 199 р. _____________________________
(підпис, прізвище посадової
особи кадрового апарату
підприємства, установи,
МП організації)
Сповіщаю, що підстав, які відповідно до статті 6 Закону України
"Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України"
обмежують моє право на виїзд за кордон, немає.
Мені відомо, що свідомо подані мною неправдиві відомості
можуть призвести до відмови у видачі паспорта.
-----------------------------------------------------------------
Анкету заповнив " ___ " _______________ 199 р.
Підпис чорним кольором -----------------------
у зазначеному прямокутнику |
|
Анкету прийняв
" ___ " ________________ 199 р.
_________________________________________
(посада, прізвище та підпис співробітника
паспортної служби)
Додаток N 2
до Правил оформлення і видачі паспортів
громадянина України для виїзду за кордон
і проїзних документів дитини, їх
тимчасового затримання та вилучення
ПОРЯДОК
заповнення паспортів
1. Паспорт заповнюється відповідно до зазначених у рекомендаціях Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Дос 9303) вимог друкованими літерами кирилизованого шрифту OCR-B розміру 1 стандарту ІСО 1073/П.
Відомості про пред'явника паспорта виконуються українською і англійською мовами через косу лінію.
2. Заповнення даних:
3. Відомості про прізвище та ім'я виконуються латинськими літерами за відповідністю українському алфавіту:
А | A | І | I | Т | T |
Б | B | Ї | YI | У | U |
В | V | Й | Y | Ф | F |
Г | H | К | K | Х | KH |
Ґ | G | Л | L | Ц | TS |
Д | D | М | M | Ч | CH |
Е | E | Н | N | Ш | SH |
Є | YE | О | O | Щ | SHCH |
Ж | ZH | П | P | Ю | YU |
З | Z | Р | R | Ь | ' |
И | Y | С | S | Я | YA |
Окремі правила написання встановлюються МВС.
4. Дати зазначаються таким чином:
дні - двома цифрами, тобто від одиниці до дев'яти попереду проставляється нуль, за цим числом - пробіл;
місяці:
рік - двома останніми цифрами, яким передує пробіл.
Якщо невідома дата народження або якась її частина, то проставляються знаки "ХХ ХХХ ХХ" або "ХХ" для дня і року та "ХХХ" для місяця.
5. Позначання жіночої статі - "Ж/F", чоловічої - "Ч/M".
6. Відомості про місце народження (назва області та літери "ОБЛ." або назва обласного центру) наводяться українською мовою, а через косу лінію код держави - англійською. Коди держав визначаються відповідно до додатка 4 рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Doc 9303).
7. Позначання органу, що видав паспорт, виконується:
а) у разі оформлення паспорта громадянам, які постійно проживають в Україні, - чотиризначним числом, де перші дві цифри означають територіальний код (код Автономної Республіки Крим чи області), а останні дві - код підрозділу паспортної служби.
Територіальні коди:
Коди підрозділів паспортної служби визначаються МВС;
б) у разі оформлення паспорта громадянам, які постійно проживають за кордоном - цифрою, яка позначає установу, що видала паспорт ("1" - посольство, "2" - генеральне консульство, "3" - консульський відділ посольства) і трибуквенним кодом держави (визначається відповідно до додатка 4 рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Doc 9303), в якій постійно проживає громадянин. Цифра і код держави друкуються без пробілу.
8. Заповнення машинозчитувальної зони здійснюється відповідно до рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Doc 9303).
9. Заповнений внутрішній лівий бік обкладинки заклеюється прозорою плівкою.
10. Відомості про дітей заносяться у спеціально відведене поле "Діти" на 2 та 3 сторінках паспорта. Прізвище та ім'я друкується двома рядками: зверху - українською мовою, нижче - англійською, стать і дата народження друкуються за зразком, визначеним для відповідних даних про пред'явника паспорта.