КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 16 червня 2003 р. N 908 Київ |
Про забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у зв'язку з приєднанням до Протоколу про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику
З метою забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у зв'язку з приєднанням до Протоколу про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Порядок надання дозволу на провадження діяльності фізичних та юридичних осіб у районі дії Договору про Антарктику, що додається.
2. Визначити Міністерство освіти і науки уповноваженим органом з питань виконання вимог Протоколу про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику.
Прем'єр-міністр України | В.ЯНУКОВИЧ |
Інд. 33 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 червня 2003 р. N 908
ПОРЯДОК
надання дозволу на провадження діяльності фізичних та юридичних осіб в районі дії Договору про Антарктику ( 995_224 )
1. Цей Порядок розроблено відповідно до Протоколу про охорону навколишнього середовища до Договору про Антарктику (далі - Протокол) з метою визначення механізму розгляду заяв на отримання дозволу на провадження діяльності у районі дії Договору про Антарктику (далі - дозвіл), матеріалів з оцінки впливу запланованої діяльності на навколишнє середовище Антарктики та загальних вимог до порядку видачі, зупинення та анулювання дозволів, контролю за дотриманням умов дозвільної діяльності.
2. Будь-яка діяльність у районі дії Договору про Антарктику, крім забороненої Протоколом та Договором про Антарктику, провадиться на підставі дозволу, що видається МОН.
Провадження діяльності у районі дії Договору про Антарктику без дозволу забороняється.
3. Для отримання дозволу фізична або юридична особа (далі - заявник), яка має намір провадити діяльність у районі дії Договору про Антарктику, подає МОН заяву за зразком згідно з додатком 1.
4. До заяви додаються матеріали з оцінки впливу запланованої діяльності на навколишнє середовище Антарктики, підготовлені з метою отримання достовірних даних про очікувані наслідки провадження зазначеної діяльності відповідно до вимог Додатка I до Протоколу.
5. Заява на отримання дозволу реєструється МОН у спеціальному журналі з присвоєнням номера, який надалі зазначається на всіх документах заявника стосовно його діяльності.
6. Для розгляду заяв МОН утворюється Комісія як постійний дорадчий орган, до складу якої входять представники міністерств, інших органів виконавчої влади, Національної та галузевих академій наук, Українського антарктичного центру, учені, фахівці-практики з питань вивчення Антарктики.
Положення про Комісію та її персональний склад затверджуються МОН.
7. За результатами розгляду матеріалів оцінки впливу діяльності на навколишнє середовище Антарктики Комісія готує висновок щодо можливості надання дозволу та передає його МОН.
8. Рішення про видачу дозволу або відмову у його видачі приймається МОН протягом 30 календарних днів після отримання висновку Комісії.
У разі відмови у видачі дозволу заявникові надсилається відповідь з обґрунтуванням причин відмови.
У разі потреби МОН має право вимагати від заявника надання додаткових матеріалів та інформації залежно від характеру його діяльності.
Дозвіл видається на безоплатній основі за формою згідно з додатком 2 і не може бути переданий іншим особам.
Бланк дозволу є документом суворої звітності.
9. У разі коли Комісія зробила висновок про значний негативний вплив діяльності заявника на навколишнє середовище Антарктики, МОН може прийняти рішення про необхідність проведення всебічної (поглибленої) оцінки впливу діяльності на навколишнє середовище Антарктики, про що повідомляє заявника.
На підставі поданих матеріалів і висновку Комісії заявник готує попередні матеріали всебічної (поглибленої) оцінки впливу діяльності на навколишнє середовище Антарктики та надсилає їх МОН.
МОН розглядає попередні матеріали всебічної (поглибленої) оцінки впливу діяльності на навколишнє середовище Антарктики і приймає рішення про їх передачу МЗС для подання на обговорення Консультативним Сторонам Договору про Антарктику і Комітету з охорони навколишнього середовища Договору про Антарктику у визначений Протоколом термін.
Заявник з урахуванням результатів обговорення попередніх матеріалів всебічної (поглибленої) оцінки впливу діяльності на навколишнє середовище Антарктики на Консультативній нараді країн - учасниць Договору про Антарктику готує остаточні матеріали, доопрацьовані згідно з висловленими під час обговорення зауваженнями і пропозиціями, та подає їх на розгляд МОН. Після розгляду цих матеріалів і прийняття рішення щодо видачі дозволу (відмови в його видачі) МОН передає остаточні матеріали і своє рішення Консультативним Сторонам Договору про Антарктику у визначений Протоколом термін.
10. У дозволі зазначаються умови (обмеження) провадження діяльності, необхідні для мінімізації шкідливого впливу на навколишнє середовище Антарктики.
У дозволі на вилучення з популяції будь-якої живої істоти або інше втручання, що стосується місцевої флори і фауни, відповідно до статті 3 Додатка II до Протоколу зазначаються:
конкретна кількість живих організмів, що можуть бути вилучені з популяції, але не більше ніж це потрібно для наукових цілей;
перелік і опис технологій, застосування яких не викликає летальних випадків у разі вилучення живих організмів;
інші умови стосовно видів, які особливо охороняються, згідно з доповненням А до Додатка II до Протоколу.
У дозволі на ввезення будь-яких тварин або рослин (включаючи віруси, бактерії, дріжджі та гриби) відповідно до статті 4 Додатка II та доповнення Б до Додатка II до Протоколу зазначаються:
види, кількість тварин і рослин (у разі потреби - вік, стать) і заходи для запобігання їх втратам і контактам з місцевою флорою і фауною;
заходи, що мають бути вжиті, зокрема передбачені у доповненні В до Додатка II до Протоколу, для запобігання внесенню мікроорганізмів (вірусів, паразитів, бактерій, дріжджів та грибів), не присутніх у місцевій флорі і фауні;
умови вивезення будь-яких рослин або тварин із зони дії Договору про Антарктику після закінчення антарктичної діяльності або видалення шляхом їх спалювання в низькоемісійному сміттєспалювальнику чи за допомогою інших ефективних засобів для запобігання ризику завдання шкоди місцевій флорі і фауні.
11. Доступ до антарктичного району, що особливо охороняється, здійснюється тільки за дозволом, виданим відповідно до статті 7 Додатка V до Протоколу.
12. У разі коли живі організми, які планується вилучити з природного середовища з метою подальшого транспортування в Україну, належать до зразків видів, що регулюються Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни, які перебувають під загрозою зникнення (далі - CITES), у дозволі разом з видом та кількістю організмів, які заплановано вилучити, зазначаються номер і дата видачі сертифіката CITES на інтродукцію зразків, визначених у Конвенції. Сертифікат CITES додається до дозволу.
13. Заявник протягом місяця після закінчення терміну дії дозволу подає на розгляд МОН звіт про результати діяльності, який містить інформацію про її вплив на навколишнє середовище Антарктики. Звіти реєструються та зберігаються МОН протягом 5 років.
14. Заявник повідомляє МОН про непередбачений вплив на навколишнє середовище Антарктики і надзвичайні ситуації, що виникли під час провадження діяльності, на яку було видано дозвіл, протягом доби після настання таких подій.
15. У разі виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з безпекою людського життя або суден, літаків, устаткування, засобів обслуговування, які мають високу цінність, заявник діє за планами, затвердженими Українським антарктичним центром МОН і МНС.
16. Під час поводження з відходами, що утворюються у результаті провадження запланованої діяльності, заявник зобов'язаний керуватися положеннями Додатка III до Протоколу щодо видалення і управління ліквідацією відходів та Додатка IV - щодо запобігання забрудненню морського середовища.
17. У разі порушення заявником зазначених у дозволі умов (обмежень) провадження діяльності, його дію може бути зупинено до усунення виявлених порушень на термін не більш як 6 місяців. Якщо в установлений термін порушення не будуть усунуті, дозвіл анулюється. Рішення про анулювання дозволу або припинення його дії приймається МОН.
18. Підставою для зупинення або анулювання дозволу є інформація офіційних спостерігачів за виконанням вимог Протоколу, українських та іноземних антарктичних станцій і експедиційних суден про порушення зазначених у дозволі умов (обмежень) провадження діяльності.
19. У разі втрати дозволу МОН видає заявнику його дублікат за письмовою заявою.
20. МОН веде облік виданих, зупинених або анульованих дозволів, документів, пов'язаних з використанням дозволів, а також звітів про результати діяльності у районі дії Договору про Антарктику.
21. Контроль за дотриманням зазначених у дозволі умов (обмежень) провадження діяльності здійснюється офіційними спостерігачами за виконанням вимог Протоколу, призначеними в установленому порядку.
Додаток 1
до Порядку
Зразок
ЗАЯВА
на отримання дозволу на провадження діяльності фізичних та юридичних осіб у районі дії Договору про Антарктику
Заявник __________________________________________________________
(для юридичних осіб - повна назва організації із
__________________________________________________________________
зазначенням організаційно-правової форми;
__________________________________________________________________
для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові повністю)
1. Відомості про заявника:
Юридична адреса __________________________________________________
Телефон _________ факс __________ телекс _________ E-mail ________
Розрахунковий рахунок ____________________________________________
(для фізичних осіб - ідентифікаційний код,
__________________________________________________________________
паспортні дані - серія, номер, ким і коли виданий)
Відповідальна особа, що призначається заявником для контактів
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, посада, телефон,
__________________________________________________________________
E-mail, поштова адреса)
2. Відомості про діяльність, що планується провадити в
Антарктиці
Найменування (вид) діяльності ____________________________________
Обґрунтування доцільності провадження діяльності _________________
__________________________________________________________________
Мета провадження діяльності ______________________________________
__________________________________________________________________
Основні очікувані результати діяльності і дані, що підлягають
зберіганню в національних та міжнародних базах даних
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Відомості про підтримку діяльності з боку органів державної
влади, неурядових та міжнародних організацій (наявність рішень про
виділення грантів тощо) __________________________________________
__________________________________________________________________
Відомості про органи державної виконавчої влади, інші
юридичні та фізичні особи, у тому числі іноземні, що беруть участь
у провадженні діяльності _________________________________________
Календарний план проведення робіт. Термін дії дозволу на
провадження діяльності ___________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Дані про район діяльності
Район проведення робіт ___________________________________________
Станція, база, судно, територія, акваторія _______________________
(координати)
Спосіб доставки в Антарктику _____________________________________
Необхідність використання транспортних засобів в Антарктиці ______
__________________________________________________________________
(в акваторії)
__________________________________________________________________
(на континенті)
Спосіб розміщення ________________________________________________
(польовий табір, антарктична станція тощо)
4. Дані про персонал, що провадить діяльність
------------------------------------------------------------------
Прізвище, | Грома- | Професія, |Вік| Досвід роботи в| Інші
ім'я та по | дянство |кваліфікація| | Антарктиці | відомості
батькові | | | | |
------------------------------------------------------------------
5. Дані про транспортні засоби, що будуть використовуватися
заявником
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Матеріально-технічне забезпечення, необхідне заявнику, від
Української антарктичної експедиції
Будинки, приміщення ______________________________________________
(площа)
Розрахункова потужність споживаної електроенергії, кількість
необхідної електроенергії ________________________________________
Наземний транспорт _______________________________________________
(вид)
Засіб зв'язку - канал супутникового зв'язку в режимі
ТЛФ/ФАКС/E-mail __________________________________________________
(години)
Потреба в спеціальному гідрометеорологічному забезпеченні
__________________________________________________________________
Додаткове устаткування, послуги, спеціальні підготовчі та
допоміжні роботи з боку Української антарктичної експедиції
__________________________________________________________________
Фахівці з числа співробітників чергової Української антарктичної
експедиції (механіки, водії, зв'язківці, кухарі та інші),
необхідні для виконання заявленої діяльності (понад кількість
фахівців, зазначених у пункті 4)
------------------------------------------------------------------
Фахівець | Категорія, розряд | Вид роботи | Передбачувані
| | | трудовитрати,
| | | людино-день
------------------------------------------------------------------
Вантажі, необхідні для доставки і вивезення
------------------------------------------------------------------
Вид | Габарити | Вага | Вид | Кількість | Інші
вантажу | | | пакування | місць | відомості
------------------------------------------------------------------
7. Особливі умови провадження діяльності
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Дані про персонал, що відповідає за здійснення заходів з
охорони навколишнього середовища
------------------------------------------------------------------
Прізвище,| Громадян-| Професія, | Вік | Досвід |Інші відомості
ім'я та по| ство |кваліфікація| | роботи в |
батькові | | | |Антарктиці|
------------------------------------------------------------------
9. Необхідність навчання персоналу правилам поведінки в
Антарктиці відповідно до вимог Протоколу про охорону навколишнього
середовища (якщо ні, зазначити, де і коли було проведене навчання)
10. Дані про організацію, що провела оцінку впливу заявленої
діяльності на навколишнє середовище Антарктики, __________________
(повне
__________________________________________________________________
найменування із зазначенням організаційно-правової форми,
__________________________________________________________________
юридична адреса, прізвище, ім'я та по батькові і
__________________________________________________________________
телефон відповідального виконавця)
11. Перелік засновницьких документів
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
12. Дата видачі і номер посвідчення про державну реєстрацію
організації, індивідуального підприємця чи громадянина
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
13. Дата видачі і номер ліцензії на провадження планованої
діяльності у випадках, передбачених законодавством
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Заявник
(керівник організації чи фізична особа) ________ _________________
(підпис) (ініціали та
прізвище)
_____ ____________ 200 _ р.
М.П.
Додаток 2
до Порядку
Зразок
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДОЗВІЛ
серія _________ N ________
на провадження діяльності фізичних та юридичних осіб у районі дії Договору про Антарктику
(на південь від 60 град. південної широти)
Дійсний з ____ ___________ 200 __ р. по ____ ___________ 200 __ р.
Дозволяється _____________________________________________________
(найменування організації, установи, юридична адреса)
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані - серія,
__________________________________________________________________
номер, ким і коли виданий,
__________________________________________________________________
ідентифікаційний код - для фізичних осіб)
провадити діяльність в районі дії Договору про Антарктику ________
__________________________________________________________________
(вид діяльності)
з ____________________ 200 ___ р. по _______________ 200 ___ р.
__________________________________________________________________
(район, місце, об'єкт провадження діяльності)
відповідно до ____________________________________________________
(документ, згідно з яким провадиться діяльність)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Умови (обмеження) провадження діяльності _________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________ ________ ___________________________
(посада уповноваженої особи (підпис) (ініціали та прізвище)
органу, який видав дозвіл)
____ ____________ 200 __ р.
М.П.