КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 2 серпня 2000 р. № 1192 Київ |
Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею
Відповідно до
статті 5 Закону України "Про психіатричну допомогу" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Міністерству праці та соціальної політики забезпечити з 1 січня 2004 р. призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за такою особою з інвалідністю.
2. Затвердити Порядок надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею (додається).
3. Міністерству праці та соціальної політики за погодженням з Державним комітетом статистики підготувати і затвердити форму піврічної звітності щодо надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею.
Прем'єр-міністр України | В.ЮЩЕНКО |
Інд. 26 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 серпня 2000 р. № 1192
ПОРЯДОК
надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 595 від 26.07.2018,
№ 1320 від 15.11.2022 )( У тексті Порядку слово "Мінпраці" замінено словом "Мінсоцполітики" згідно з Постановою КМ
№ 35 від 25.01.2012 )( У назві і тексті Порядку слово "малозабезпечена" у всіх відмінках виключено згідно з Постановою КМ
№ 477 від 28.05.2012 )( У тексті Порядку слова "орган праці та соціального захисту населення" у всіх відмінках і формах числа замінено словами "орган соціального захисту населення" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ
№ 623 від 30.10.2014 )( У тексті Порядку слово "інвалід" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "особа з інвалідністю" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ
№ 595 від 26.07.2018 )( У тексті Порядку слова "медичного закладу" замінено словами "закладу охорони здоров’я" згідно з Постановою КМ
№ 1320 від 15.11.2022 )( У тексті Порядку слова "орган соціального захисту населення" у всіх відмінках і формах числа замінено словами "орган Пенсійного фонду України" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ
№ 765 від 25.06.2025 )
1. Щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею (далі - допомога на догляд) надається відповідно до
статті 5 Закону України "Про психіатричну допомогу" у грошовій формі.
Призначення і виплата допомоги на догляд здійснюються з дотриманням вимог
Закону України "Про адміністративну процедуру".
2. Призначення і виплата допомоги на догляд здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Заява з необхідними документами та/або відомостями про призначення допомоги на догляд (далі - заява з необхідними документами та/або відомостями) подається до органу Пенсійного фонду України незалежно від адреси зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування) заявника.
Посадова особа органу, що призначає та виплачує допомогу, яка приймає заяви з необхідними документами та/або відомостями, зокрема надіслані з використанням засобів поштового зв’язку, реєструє їх та формує електронні особові справи.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради та адміністраторами центру надання адміністративних послуг незалежно від адреси зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування) заявника.
Якщо для отримання допомоги на догляд необхідно подати документи та/або відомості, що містяться в інформаційно-комунікаційних системах, або якщо такі документи та/або відомості можуть бути отримані/підтверджені шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади, такі документи та/або відомості не подаються, а в заяві зазначаються відомості, необхідні для верифікації особи та отримання даних з відповідних реєстрів для надання допомоги на догляд.
Заява з необхідними документами та/або відомостями може бути надіслана засобами поштового зв’язку або за технічної можливості в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Єдиний державний веб-портал електронних послуг (з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису відповідно до
Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги").
Якщо рішення про призначення (відновлення) допомоги на догляд приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи, такий акт складається посадовою особою виконавчого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та передається органу Пенсійного фонду України.
Якщо особа, яка звертається за призначенням допомоги на догляд (далі - заявник), вже отримує будь-який з видів державної допомоги, які призначаються органом Пенсійного фонду України, відомості про розмір допомоги враховуються таким органом без її декларування.
3. Розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.
При цьому до розрахунку розміру допомоги на догляд беруться:
відповідні розміри прожиткового мінімуму щодо кожного члена сім’ї, визначені
Законом України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення;
середньомісячний сукупний дохід сім’ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім’ї, одержаний ними протягом шести місяців;
попередні шість місяців, які становлять шість місяців, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на догляд.
4. Допомога на догляд надається дієздатній особі за її задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, що здійснює догляд за нею.
До складу сім’ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім’ї незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування).
До складу сім’ї не включаються особи, визнані особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного стороннього догляду і не належать до зазначених членів сім’ї, та особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Склад сім’ї заявника визначається на дату звернення за призначенням допомоги на догляд.
6. Для призначення допомоги на догляд на запит органу Пенсійного фонду України у п’ятиденний строк з дня його надходження подаються:
відомості про доходи осіб із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України (у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики);
відомості про доходи осіб із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС (у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінфіном).
Органи Пенсійного фонду України мають право робити запити та безоплатно отримувати від підприємств, установ, організацій у строк до 10 календарних днів з дня отримання ними відповідного запиту інформацію, необхідну для проведення перевірок достовірності даних, отриманих від заявника, та для її призначення.
Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть подаватися органу Пенсійного фонду України у паперовій та електронній формі.
Перевірка належності фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, до першої - четвертої груп платників єдиного податку проводиться органом Пенсійного фонду України з використанням даних з Реєстру платників єдиного податку.
Для призначення допомоги на догляд на запит органу Пенсійного фонду України у п’ятиденний строк з дня його надходження здійснюється верифікація шляхом автоматизованого порівняння поданої заявником інформації про реквізити документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, з інформацією, внесеною до Єдиного державного демографічного реєстру, у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС.
7. Для призначення допомоги на догляд заявником подаються такі документи:
заява за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 р. № 765 "Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України";
довідка про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу Пенсійного фонду України. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою про доходи до декларації додається письмове пояснення із зазначенням розміру доходів;
висновок лікарської комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу за формою, встановленою МОЗ за погодженням із Мінсоцполітики (незалежно від того, чи є психічні розлади основною причиною інвалідності);
копія витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, виданої особі з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, за якою здійснюється догляд.
Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації.
8. Допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця.
У разі коли особа, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, є непрацюючим пенсіонером (особою з інвалідністю), їй призначається допомога на догляд на 12 місяців на підставі заяви та копії трудової книжки (у разі наявності) або відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Для продовження виплати допомоги на догляд на наступний строк подаються документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім висновку лікарської комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу у разі, коли строк, на який видано висновок, не зазначено.
Виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли:
сталися зміни у складі сім'ї у зв'язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд;
закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд;
особа з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов'язані (особисто або шляхом надіслання документів/відомостей засобами поштового зв’язку) в десятиденний строк повідомити органу Пенсійного фонду України. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.
Для забезпечення можливості реалізації отримувачами допомоги на догляд права на надання пояснень відповідно до
Закону України "Про адміністративну процедуру" орган Пенсійного фонду України протягом п’яти календарних днів з дня отримання документів/даних, що містять відомості про обставини, які є підставою для припинення допомоги на догляд, повідомляє отримувачу допомоги на догляд про можливість надання документів для спростування відповідних обставин.
Якщо протягом 10 календарних днів після отримання документів/даних, що містять відомості про обставини, які є підставою для припинення допомоги на догляд, її отримувачем не надано документів для спростування відповідних обставин, орган Пенсійного фонду України проводить припинення виплати допомоги на догляд з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини.
Для підтвердження даних про смерть осіб з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу або одержувачів допомоги використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які передаються до Пенсійного фонду України шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін’юсту та Пенсійного фонду України через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.
У разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму допомога на догляд перераховується без звернення одержувача допомоги. Органи Пенсійного фонду України проводять перерахунок раніше призначеної допомоги на догляд з місяця затвердження нового розміру прожиткового мінімуму.
9. Допомога на догляд призначається з місяця звернення за допомогою, якщо протягом місяця подані всі необхідні документи.
Рішення про призначення допомоги на догляд або про відмову в її наданні приймається органом Пенсійного фонду України протягом 10 днів з дня подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.
Для підтвердження факту спільного проживання з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу та догляду за нею посадовою особою виконавчого органу у разі потреби складається акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи. Якщо заявник проживає на одній житловій площі за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, але має інше задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування), складення акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи для встановлення факту догляду є обов’язковим.
10. У разі переїзду сім'ї, у складі якої є особа, якій надано допомогу на догляд, в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання припиняється. За новим місцем проживання допомога на догляд призначається на підставі документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.
10-1. Витрати на виплату допомоги на догляд здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.
11. Виплата допомоги на догляд проводиться через виплатні об’єкти АТ "Укрпошта" за місцем проживання особи, якій призначено таку допомогу, або за її заявою - на особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку.
12. Рішення органу Пенсійного фонду України про призначення (відмову у призначенні) допомоги на догляд, дії чи бездіяльність можуть бути оскаржені в адміністративному порядку відповідно до
Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або до адміністративного суду.
13. На кожну особу, яка одержує допомогу на догляд, відповідним органом Пенсійного фонду України заводиться особова справа, в якій зберігаються матеріали, необхідні для призначення допомоги.
В особовому рахунку, що заповнюється на підставі документів особової справи, фіксуються відомості про виплату допомоги.
13-1. Якщо внаслідок подання громадянами документів із неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім’ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд було надміру виплачено суми допомоги, органи Пенсійного фонду України вживають таких заходів:
визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи;
повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються:
отримувачем допомоги самостійно;
за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги;
за рішенням органу Пенсійного фонду України за рахунок сум наступних виплат допомоги у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються у судовому порядку.
13-2. Суми допомоги на догляд, які були призначені до виплати і залишилися неодержаними у зв'язку із смертю особи, якій допомога була призначена, виплачуються одному із членів сім'ї (опікуну, піклувальнику), який на день смерті особи проживав разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, допомога на догляд за якою була призначена, за весь період невиплати, включаючи місяць, в якому настала смерть одержувача, якщо звернення від члена сім'ї надійшло не пізніше ніж протягом трьох місяців після смерті одержувача.
14. Роз'яснення порядку призначення та виплати щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею надає Нацсоцслужба.