РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 14 січня 1985 р. N 15
Київ
Про розвиток наукових досліджень та розширення впровадження досягнень науки і техніки, спрямованих на зниження матеріаломісткості в будівництві
Рада Міністрів Української РСР відзначає, що Держбуд УРСР, будівельні міністерства і відомства УРСР, науково-дослідні та проектні організації проводять роботу по зниженню матеріаломісткості в будівництві на основі прискорення науково-технічного прогресу.
Реалізація завдань, намічених республіканськими науково-технічними програмами, в тому числі програмою "Матеріаломісткість", дала змогу заощадити за три роки і 9 місяців одинадцятої п'ятирічки 56,6 тис. тонн металу, 238,8 тис. тонн цементу і одержати економічний ефект 62,1 млн. карбованців. Зросла кількість впроваджених у будівництво завершених галузевими інститутами науково-дослідних робіт. Ширше використовуються в проектуванні та будівництві науково-дослідні роботи по економії матеріально-технічних ресурсів.
Разом з тим завдання, що випливають з рішень XXVI з'їзду КПРС, положень та висновків, що містяться в промові Генерального секретаря ЦК КПРС товариша Черненка К.У. на засіданні Політбюро ЦК КПРС по проектах плану та бюджету на 1985 рік, а також рішень XXVI з'їзду Компартії України, квітневого (1983 р.) Пленуму ЦК Компартії України, потребують дальшого поліпшення роботи Держбуду УРСР, будівельних міністерств і відомств УРСР по прискоренню темпів науково-технічного прогресу, перебудови стилю і методів роботи по формуванню планів розвитку науки і техніки та організації їх виконання, а також забезпеченню економії матеріально-технічних ресурсів.
Наявні можливості підвищення ефективності досліджень, нарощування обсягів впровадження досягнень науки і техніки й резерви дальшого зниження матеріаломісткості в будівництві використовуються не повною мірою. Розробка ряду економічних конструкцій, для виробів і матеріалів, а також ресурсозберігаючих технологій зволікається, недостатні масштаби впровадження окремих науково-дослідних робіт. Принижено у цій справі роль базових організацій по перевірці та освоєнню нової техніки і технології виробничих процесів.
У науково-дослідних інститутах недостатньо розвинута лабораторна та експериментальна база, що негативно впливає на якість і строки проведення досліджень. Розробка технологій по створенню нових ефективних будівельних матеріалів і виробів із зменшеною об'ємною масою, особливо легких заповнювачів на базі відходів промисловості й вторинної сировини, проводиться безпідставно тривалий час.
Будівельні міністерства і відомства УРСР не повністю використовують наявний науково-технічний потенціал, повільно і в незначних обсягах впроваджують прогресивні технологічні процеси, будівельні матеріали і конструкції.
Не виконується ряд важливих завдань по економії металу і цементу. На підприємствах будівельної індустрії значну частину продукції становлять конструкції та вироби застарілих серій, що мають бути зняті з виробництва.
Рада Міністрів Української РСР
постановляє:
1. Схвалити основні напрями розвитку наукових досліджень і проектно-конструкторських робіт по зниженню матеріаломісткості в будівництві у 1986-1990 роках згідно з додатком N 1.
2. Затвердити на 1985 рік і 1986-1990 роки завдання по впровадженню найважливіших інших науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, спрямованих на зниження матеріаломісткості в будівництві, згідно з додатками N 2 і 3.
3. Держплану УРСР, Держбуду УРСР, Міністерству будівництва підприємств важкої індустрії УРСР, Міністерству промислового будівництва УРСР, Міністерству сільського будівництва УРСР, Міністерству монтажних і спеціальних будівельних робіт УРСР, Міністерству промисловості будівельних матеріалів УРСР, Укрміжколгоспбуду, Головкиївміськбуду:
забезпечити дальше збільшення обсягів впровадження економічних будівельних конструкцій, виробів і матеріалів, ефективних процесів і методів виконання будівельно-монтажних робіт, що дасть можливість економити матеріально-технічні ресурси;
при формуванні республіканської цільової комплексної науково-технічної програми "Матеріаломісткість" і галузевих науково-технічних програм на 1986-1990 роки згідно з рішенням Ради сприяння науково-технічному прогресу при ЦК Компартії України передбачати завдання по істотному скороченню витрат основних будівельних матеріалів і виробів, впровадженню ресурсозберігаючих технологій та зменшенню відходів будівельного виробництва.
4. Держбуду УРСР, Академії наук УРСР, Міністерству вищої і середньої спеціальної освіти УРСР, Міністерству промисловості будівельних матеріалів УРСР, Міністерству будівництва і експлуатації автомобільних шляхів УРСР:
забезпечити усунення наявних недоліків у роботі підвідомчих інститутів, підвищення результативності науково-дослідних розробок, прискорення виконання завдань по зниженню матеріаломісткості будівництва, вдосконаленню існуючих і створенню нових ефективних ресурсозберігаючих технологій;
підвищити відповідальність інститутів за актуальність і якісний рівень розроблюваних ними технічних рішень, посилити контроль за своєчасним одержанням кінцевих результатів досліджень, більш широким застосуванням у проектах прогресивних матеріалів.
5. Міністерству будівництва підприємств важкої індустрії УРСР, Міністерству промислового будівництва УРСР, Міністерству сільського будівництва УРСР, Міністерству монтажних і спеціальних будівельних робіт УРСР, Міністерству промисловості будівельних матеріалів УРСР, Головкиївміськбуду і Укрміжколгоспбуду:
передбачати у проектах п'ятирічних і річних планів розвитку науки і техніки виділення необхідних фінансових, трудових і матеріально-технічних ресурсів, а також лімітів проектно-розвідувальних робіт, капітальних вкладень та підрядних будівельно-монтажних робіт для забезпечення виконання заходів по зниженню матеріаломісткості в будівництві;
розробити і здійснити додаткові заходи по переоснащенню підприємств будівельної індустрії на випуск ефективних конструкцій матеріалів і виробів та забезпечити зняття з виробництва застарілих виробів;
підвищити роль технічних управлінь, проектно-технологічних інститутів і трестів "Оргтехбуд" у вирішенні питань планування та впровадження в будівництво досягнень науки і техніки та передового досвіду, спрямованих на зниження матеріаломісткості, формування й забезпечення виконання комплексних і цільових науково-технічних програм, поліпшення координації наукових досліджень та організації впровадження їх результатів у виробництво;
провести аналіз стану використання коштів, що виділяються на розвиток наукових і проектно-конструкторських робіт з проблем економного використання сировини і матеріалів, розробити й здійснити заходи по припиненню виконання розробок з малоактуальної безперспективної тематики;
посилити персональну відповідальність керівників будівельних організацій і підприємств за впровадження наукових розробок у виробництво, систематично розглядати питання про зниження матеріаломісткості в будівництві.
6. Держбуду УРСР посилити контроль за забезпеченням проектними організаціями більш широкого застосування в проектах будівництва нових ефективних конструкцій, матеріалів і виробів, які знижують матеріаломісткість.
7. Виділити базові підприємства і будівельні організації для проведення експериментально-виробничої перевірки та освоєння нової техніки й технології виробничих процесів згідно з додатком N 4.
8. Київському зональному науково-дослідному інститутові експерементального проектування як головній організації в республіці по розробці проблем, пов'язаних з підвищенням технічного рівня житлово-цивільного будівництва, поліпшити координацію діяльності проектних і будівельних організацій по уніфікації застосовуваних у житловому і цивільному будівництві збірних залізобетонних конструкцій і виробів та скороченню їх номенклатури.
9. Держбуду УРСР разом з будівельними міністерствами і відомствами УРСР розширити показ передового досвіду по економії матеріально-технічних ресурсів у капітальному будівництві в павільйоні "Будівництво" на Виставці досягнень народного господарства УРСР.
Голова Ради Міністрів УРСР О.ЛЯШКО Керуючий справами Ради Міністрів УРСР К.БОЙКО Інд. 25, 24
Додаток N 1
до постанови Ради Міністрів УРСР
від 14 січня 1985 р. N 15
ОСНОВНІ НАПРЯМИ
розвитку наукових досліджень і проектно-конструкторських робіт по зниженню матеріаломісткості в будівництві в 1986-1990 роках
Розробка і впровадження нових методів виконання проектних робіт та розрахунків будівельних конструкцій, ефективних об'єктно-планувальних і конструктивно-технологічних рішень будинків споруд з застосуванням систем автоматизації.
Створення і застосування нових видів будівельних матеріалів та ресурсозберігаючих технологій їх виготовлення, в тому числі з використанням відходів виробництва.
Розробка ефективних будівельних конструкцій і виробів, у тому числі сталевих конструкцій з економічних профілів прокату та марок сталі, прогресивних залізобетонних конструкцій, конструкцій з місцевих матеріалів.
Створення і впровадження ефективних методів і засобів контролю якості будівництва, що забезпечують зниження матеріаломісткості та підвищення якості продукції.
Розробка високоефективних методів організації і технології будівельного виробництва, в тому числі в складних інженерно-геологічних умовах з використанням під будівництво територій на просадних грунтах, розроблюваних ділянках, схилах, зсувах та інші.
Керуючий СправамиРади Міністрів УРСР К.БОЙКОДодаток N 2
до постанови Ради Міністрів УРСР
від 14 січня 1985 р. N 15
ЗАВДАННЯ
по впровадженню в 1985 році найважливіших науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, спрямованих на зниження матеріаломісткості в будівництві
------------------------------------------------------------------
Назва робіт | Одиниця | Обсяги | Виконавці
| виміру |впровадження|
------------------------------------------------------------------
Нульові цикли тис. кв. м 85 Мінважбуд УРСР
великопанельних Київський
житлових будинків зональний
серії 96 на просадних науково-дослідний
грунтах II типу зі інститут
зниженою витратою експериментального
металу проектування
(КиївЗНДІЕП)
Держцивільбуду
9-поверховий -"- 70 Мінважбуд УРСР
великопанельний КиївЗНДІЕП
житловий будинок зі Держцивільбуду
зменшеною витратою
металу в порівнянні
з діючим проектом до
15 проц. для
будівництва на
розроблюваних
територіях
Просторове армування тис. кв. м 220 Головкиївміськбуд
залізобетонних плит перекриттів КиївЗНДІЕП
перекриттів для Держцивільбуду
будинків серії КТ
Армування тис. кв. м 290 Головкиївміськбуд
залізобетонних панелей КиївЗНДІЕП
перекриттів житлових Держцивільбуду
будинків серії 96
уніфікованими
арматурними сітками
Плити покриттів
і перекриттів,
запроектованих
з урахуванням
оптимізації, в
тому числі:
- плити -"- 30 Мінпромбуд УРСР
покриттів 3 х 150 Мінважбуд УРСР
12 м серії
1.465.-1-3/80
та інші для
промислових
будівель;
- збірні тис. кв. м 20 Мінсільбуд УРСР
залізобетонні 1200 Укрміжколгоспбуд
плити завдовжки Науково-
4,5-6 м для дослідний
сільськогоспо- інститут
дарських будівель будівельних
із важкого і конструкцій
легкого бетону (НДІБК) Держбуду
серій 1.865.1- СРСР
4/80, 1.800-ПР
та інших
Масовий випуск
нових та
застосування в
будівництві
відпрацьованих
в десятій
п'ятирічці
попередньо
напружених
залізобетонних
конструкцій
перекриттів з
полегшеним
армуванням, в
тому числі:
- ребристі тис. куб. м 16 Мінпромбуд УРСР
плити 55 Мінважбуд УРСР
перекриттів
багатоповерхових
виробничих
будівель серій
1124-1/70,
1124-2/70 з
полегшеним
армуванням,
попередньо
напружених
серій 1124-6,
1124-8, 1124-9,
1124-11, 1124-12
/1.442.1-1/,
1124-13;
- конструкції каркасів тис. кв. м 25 Мінважбуд УРСР
виробничих НДІБК Держбуду
будівель серій
1.420-12,
1.420-13
Конструкції -"- 1,5 Мінпромбуд УРСР
багатоповерхових 5 Мінважбуд УРСР
промислових будівель НДІБК Держбуду
з укрупненою сіткою
колон з застосуванням
великорозмірних
елементів перекриттів
(типові конструкції
серій 1.420-6, КП-203
та інші)
Конструкції із тис. куб. м 34 Мінпромбуд УРСР
важкого високоміцного 45 Мінважбуд УРСР
бетону марки 500 і НДІБК Держбуду
вище
Збірні -"- 3,2 Мінпромбуд УРСР
залізобетонні НДІБК Держбуду
коробчасті
настили для
покриттів та
перекриттів
Будівництво тис. кв. м 20 Мінпромбуд УРСР
житлових 330 Мінважбуд УРСР
громадських НДІБК Держбуду
будинків різних СРСР
конструктивних
схем і
поверховості на
просадних
грунтах із
застосуванням
комплексу
захисних
заходів
Будівництво -"- 75 Мінважбуд УРСР
цивільних НДІБК Держбуду
будинків різних СРСР
конструктивних
схем в умовах
розроблюваних
територій
II-IV груп
Будівництво тис. куб. м 100 Мінпромбуд УРСР
промислових і НДІБК Держбуду
цивільних СРСР
споруд і
будинків в
умовах
просадних
грунтів на
основах,
ущільнених
енергією
вибуху
Збірні залізобетонні тис. кв. м 1,5 Мінважбуд УРСР
плити "на прогін" 1,6 Мінпромбуд УРСР
типу "II" розміром НДІБК Держбуду
3 х 18 і 3 х 24 м СРСР
Фундаменти з тис. куб. м 64 Мінпромбуд УРСР
прогресивних 58 Мінважбуд УРСР
видів паль 31 Мінсільбуд УРСР
20 Укрміжколгоспбуд
Науково-
дослідний
інститут
будівельного
виробництва
(НДІБВ) Держбуду
УРСР
Конструкції 100 куб. м 3,1 Мінсільбуд УРСР
полегшених паль з Український
вертикальних науково-
елементів, об'єднаних дослідний і
діафрагмами проектний
інститут
цивільного
сільського
будівництва
(УкрНДІПцивіль-
сільбуд)
Держбуду УРСР
Конструкції і тис. кв. м 8 Мінважбуд УРСР
технології 27 Мінмонтажспецбуд
будівництва УРСР
заглиблених споруд і НДІБВ Держбуду
протифільтраційних УРСР
діафрагм методом
"стіна в грунті",
розроблених у десятій
п'ятирічці
Удосконалені тис. кв. м 100 Мінсільбуд УРСР
конструктивні рішення загальної УкрНДІПцивіль-
великопанельних площі сільбуд Держбуду
житлових будинків УРСР
серії 94, які
випускаються
Березанським
сільським
домобудівним
комбінатом і
Миргородським
сільським будівельним
комбінатом
Уніфіковані -"- 34 Мінсільбуд УРСР
конструкції сільських 34 Укрміжколгоспбуд
житлових будинків УкрНДІПцивіль-
діючих типових сільбуд Держбуду
проектів серій 24, УРСР
26, 94
Огороджуючі тис. куб. м 4 Мінважбуд УРСР
конструкції з 30 Мінпромбуд УРСР
ніздрюватого НДІБК Держбуду
конструктивного УРСР
силікатного
бетону
Удосконалені тис. кв. м 20 Мінсільбуд УРСР
конструкції загальної УкрНДІПцивіль-
сільських площі сільбуд Держбуду
житлових УРСР
будинків в
діючих типових
проектах серії
26
Проекти -"- 0,2 Укрміжколгоспбуд
індивідуальних УкрНДІПцивіль-
сільських сільбуд Держбуду
житлових УРСР
будинків з
застосуванням
великих
цегельних
блоків
Типові тонн 1606 Головкиївміськбуд
конструкції з КиївЗНДІЕП
алюмінієвих Держцивільбуду
сплавів:
- вітражі, 1216
вітрини,
тамбури
- двері 120
розкривні
- вікна 120
алюмінієві з
роздільними
рамами
- вікна 150
алюмінієві з
подвійним склом
(склопакети) в
одинарних
рамах
Система тис. кв. м 300 Головкиївміськбуд
опалення з приведеної КиївЗНДІЕП
ступінчастою площі Держцивільбуду
регенерацією
теплоносія
Випуск тис. куб. м 600 Мінпромбуд УРСР
конструкцій з 300 Мінважбуд УРСР
застосуванням 70 Мінсільбуд УРСР
домішок на НДІБК Держбуду
основі відходів СРСР
харчової та
целюлозно-
паперової
промисловості
Технологія -"- 6 Мінпромбуд УРСР
будівництва методом НДІБВ Держбуду
"стіна в грунті" з УРСР
застосуванням
універсальних
твердіючих розчинів,
використовуваних як
при розробці траншей,
так і тампонажу пазух
після монтажу в цих
траншеях стінових
панелей
Ударно-вібраційна -"- 20 Мінважбуд УРСР
технологія формування 15 Мінпромбуд УРСР
залізобетонних НДІБВ Держбуду
виробів УРСР
Технологія -"- 30 Мінпромбуд УРСР
виготовлення НДІБВ Держбуду
залізобетонних УРСР
виробів із попередньо
розігрітих бетонних
сумішей з домішкою
прискорювача
твердіння
Технологія -"- 60 Мінважбуд УРСР
виготовлення НДІБВ Держбуду
залізобетонних УРСР
виробів із
застосуванням
сульфатно-кремнієвих
відходів алюмінієвого
виробництва
Фундаменти у -"- 3,1 Мінпромбуд УРСР
витрамбованих НДІБВ Держбуду
котлованах УРСР
Різальна технологія -"- 2,0 Мінбудматеріалів
виробництва УРСР
ніздрювато-бетонних Науково-дослідний
виробів повнозбірних інститут
житлових будинків і будівельних
виробничих (в тому матеріалів і
числі сільськогоспо- виробів
дарських) будівель з (НДІБМВ)
поліпшеними
конструктивними і
теплофізичними
характеристиками
Баротехнологія -"- 12 Мінбудматеріалів
виробництва УРСР
виробів з НДІБМВ
ніздрюватого
бетону
Технологія і тис. куб. м 10 Мінбудматеріалів
розрядно-імпульсне УРСР
устаткування для НДІБМВ
активації сировинних
компонентів
ніздрюватого бетону і
засоби технологічного
контролю за його
одержанням
Освоїти -"- 7 -"-
дослідно-промислове
виробництво
гранульованого та
пористого заповнювача
зі зниженою насипною
щільністю 100-300
кг/куб. м на
технологічній лінії
потужністю 50 тис.
куб. м на рік
Система утилізації -"- 10 -"-
відходів феросиліцію
із складного
компонента у виробах
з автоклавного та
неактоклавного бетону
Технологія і освоєння -"- 43 -"-
виробництва
огороджувальних
ніздрювато-бетонних
стінових панелей зі
зниженою витратою
арматури
Технологія -"- 37 Мінпромбуд УРСР
виробництва НДІБМВ
легкобетонних
виробів, що
забезпечує зниження
матеріаломісткості і
трудомісткості їх
виготовлення
Засоби програмного млн. крб. 8,9 Держбуд УРСР
забезпечення проектно- 0,08 Міншляхбуд УРСР
автоматизованого розвіду- 0,20 Укрміжколгоспбуд
проектування вальних Науково-
залізобетонних робіт дослідний
конструкцій (ПРР) інститут
промислових будівель, автоматизованих
житлових та цивільних систем
будинків і споруд планування і
управління в
будівництві
(НДІАСБ)
Держбуду УРСР
Комплекси програм млн. крб. 1,0 Держбуд УРСР
першої черги системи ПРР НДІАСБ
автоматизованого
проектування
будівельної частини
об'єктів
Діпроцивільпромбуду
Держбуду УРСР
Пакети прикладних
програм для
автоматизованого
робочого місця по
будівельному
проектуванню (ППП
АРМ-Б), в тому числі:
а) ППП "ГРАФ одне 2 Держбуд УРСР
АРМ-Б" пакет програм графо- НДІАСБ
машинної графіки для впровад-
випуску будівельних ження
креслень на комплексі
АРМ-Б;
б) ППП "ЛІРС" млн. крб. 0,3 -"-
для розрахунку ПРР
переміщень та напруги
в довільних плоских
стержньових системах
Комплекси задач (ППП) млн. крб. 11 Мінсільбуд УРСР
першої черги будівельно- 30 Мінводгосп УРСР
підсистеми управління монтажних НДІАСБ Держбуду
промисловим робіт УРСР
виробництвом
Керуючий СправамиРади Міністрів УРСР К.БОЙКОДодаток N 3
до постанови Ради Міністрів УРСР
від 14 січня 1985 р. N 15
ЗАВДАННЯ
по впровадженню в 1986-1990 роках найважливіших науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, спрямованих на зниження матеріаломісткості в будівництві
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Назва робіт | Одиниця | Обсяги впровадження | Виконавці
| виміру |--------------------------------------------|
| | Всього | в тому числі по роках |
| | на 1986-|----------------------------------|
| | 1990 рр.| 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 |
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Оптимізовані плити тис. кв. м 1470 250 260 280 330 350 Мінважбуд
покриттів та 250 40 45 50 55 60 Мінпромбуд УРСР
перекриттів 400 60 60 80 10 10 УРСР
промислових і 6500 1300 1300 1300 1300 1300 Мінсільбуд
сільськогоспо- УРСР
дарських будівель Укрміж-
завдовжки 4, 5, 6, 12 колгоспбуд
метрів Науково-
дослідний
інститут
будівельних
конструкцій
(НДІБК)
Держбуду
СРСР
Конструкції каркасів -"- 34 5 6 7 8 8 Мінпромбуд
багатоповерхових 80 10 12 15 20 23 УРСР
виробничих будівель з Мінважбуд
укрупненою сіткою УРСР
колон (серія КП203/84 НДІБК
та інші) Держбуду
СРСР
Удосконалені тис. кв. м 63 8,6 10,6 13,2 14,2 16,4 Мінсільбуд
конструкції стінових УРСР
огорож Український
науково-
дослідний і
проектний
інститут
цивільного
сільського
будівництва
Держбуду
УРСР
Підвісні стелі з -"- 25 5 5 5 5 5 Головкиїв-
застосуванням 3,7 0,5 0,6 0,7 0,9 1,0 міськбуд
гіпсокартонних 25 5 5 5 5 5 Мінпромбуд
листів та алюмінієвих УРСР
лицьових профілів у Мінсільбуд
приміщеннях будівель УРСР
громадського КиївЗНДІЕП
призначення Держцивільбуду
Нові типи алюмінієвих -"- 25 5 5 5 5 5 Головкиїв-
конструкцій, міськбуд
включаючи КиївЗНДІЕП
виготовлення Держцивільбуду
випробуваних
дослідних зразків, у
тому числі
деревоалюмінієві
віконні та балконні
блоки
Неруйнівний контроль тис. куб. м 2900 500 550 600 600 650 Мінпромбуд
виробництва і якості 4700 600 800 100 1150 1150 Мінважбуд УРСР
залізобетонних 1010 150 200 210 220 230 УРСР
виробів і конструкцій 1100 200 200 200 250 250 Мінсільбуд
з використанням УРСР
стандартизованих Мінводгосп
методів та серійних УРСР
засобів випробування НДІБК
Держбуду
СРСР
Система автоматизації млн. 7,3 1,0 1,2 1,4 1,7 2,0 Держбуд
проектних робіт крб. УРСР
Діпроцивільпромбуду проектно- Науково-
для проектування розвіду- дослідний
будівельної частини вальних інститут
об'єктів будіндустрії робіт автоматизо-
(ПРР) ваних систем
планування і
управління в
будівництві
(НДІАСБ)
Держбуду
УРСР
Пакет прикладних -"- 37,5 2,5 5,0 7,5 10,0 12,5 Держбуд
програм для 0,64 0,08 0,09 0,12 0,15 0,2 УРСР
автоматизованого 0,16 0,02 0,03 0,03 0,04 0,04 Міншляхбуд
проектування УРСР
залізобетонних Укрміжколго
конструкцій надземних спбуд
і підземних споруд у НДІАСБ
промисловому і Держбуду
цивільному УРСР
будівництві
Уніфікована млн. 1,5 0,1 0,2 0,3 0,4 0,5 Держбуд
підсистема крб. УРСР
автоматизованого ПРР НДІАСБ
розрахунку і Держбуду
конструювання УРСР
складних просторових
будівельних
конструкцій в
діалоговому режимі з
використанням
засобів машинної
графіки
Обчислювальний млн. 2,27 1,0 1,2 1,4 1,67 2,0 Держбуд