• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про впорядкування організації колективного садівництва і городництва

Рада Міністрів УРСР  | Постанова від 14.02.1985 № 65 | Документ не діє
РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 14 лютого 1985 р. N 65
Київ
Про впорядкування організації колективного садівництва і городництва
Рада Міністрів СРСР постановою від 29 грудня 1984 р. N 1286 відзначила, що колективне садівництво і городництво сприяють додатковому виробництву сільськогосподарської продукції, розумному використанню вільного часу трудящих та їх сімей.
Проте в ряді областей мають місце серйозні недоліки й перекручення в розвитку колективного садівництва і городництва.
Під колективні сади і городи нерідко надаються рілля та інші цінні сільськогосподарські угіддя колгоспів, радгоспів та інших сільськогосподарських підприємств та організацій, землі, які є місцями відпочинку населення. Мають місце випадки самовільного захоплення земельних ділянок.
Серйозні порушення допускаються при будівництві літніх садових будиночків та інших будівель. На їх спорудження, а також благоустрій і огорожу території колективних садів у ряді випадків незаконно придбаються будівельні матеріали, залучаються неспеціалізовані будівельні організації, використовуються за заниженими тарифами транспортні засоби й механізми. Спорудження літніх садових будиночків та інших садових будівель часто ведеться за проектами, не погодженими в установленому порядку. Є випадки будівництва споруд, не передбачених типовими статутами садівницьких товариств. Під виглядом літніх садових будиночків інколи ведеться будівництво особняків дачного типу з гаражами і лазнями. Все це не тільки завдає економічної шкоди народному господарству, але й призводить до серйозних порушень моральних норм радянського способу життя, перекручення суті колективного садівництва і городництва.
Згадані порушення стали можливими внаслідок відсутності належного контролю за організацією і діяльністю садівницьких товариств з боку виконавчих комітетів обласних, міських і районних Рад народних депутатів, міністерств і відомств, підприємств, установ та організацій.
З метою впорядкування організації колективного садівництва і городництва, на виконання постанови Ради Міністрів СРСР від 29 грудня 1984 р. N 1286 Рада Міністрів Української РСР
постановляє:
1. Установити, що для колективного садівництва можуть надаватися ділянки із земель державного запасу та земель державного лісового фонду, не вкритих лісом чи зайнятих малоцінними лісовими насадженнями, у межах зелених і приміських зон міст та інших населених пунктів з урахуванням перспективного розширення території населених пунктів, а також за межами цих зон чи за межею населених пунктів, які не мають приміських і зелених зон.
При відсутності вказаних земель для колективного садівництва можуть надаватися, як виняток, черезсмужні, дрібноконтурні ділянки, непридатні землі, які не можуть бути використані в громадському господарстві колгоспів, радгоспів та інших сільськогосподарських підприємств.
Для колективного городництва у тимчасове користування можуть надаватися ділянки із земель державного запасу, державного лісового фонду та земель населених пунктів, не призначених до використання у найближчі роки під забудову чи на інші цілі, а також тимчасово невикористовуваних земель сільськогосподарського призначення і земель промислових, транспортних та інших несільськогосподарських підприємств і організацій.
Не допускати відведення земель для колективного садівництва і городництва на шкоду сільськогосподарському виробництву колгоспів, радгоспів, інших сільськогосподарських підприємств і організацій, а також земель, які є місцями відпочинку населення. Заборонити надання для колективного садівництва ріллі та інших цінних сільськогосподарських угідь, земель підсобних сільських господарств підприємств, установ і організацій.
2. Освоєння території колективного саду може бути розпочате лише після затвердження виконавчим комітетом районної, міської Ради народних депутатів, на території якої знаходиться садівницьке товариство, проекту її організації та забудови.
3. Установити, що в колективних садах членам садівницьких товариств земельні ділянки виділяються у розмірі від 400 кв. метрів до 600 кв. метрів.
Конкретні розміри земельних ділянок у вказаних межах визначаються органами, які надають підприємствам, установам, організаціям земельні ділянки під колективне садівництво, виходячи з наявності і якості земель.
Земельні ділянки для колективного городництва виділяються в розмірах, установлених статтею 138 Земельного кодексу Української РСР.
Члени садівницьких товариств і колективів городників зобов'язані раціонально й високоефективно використовувати виділені їм земельні ділянки для виробництва відповідно фруктів, ягід, овочів та іншої сільськогосподарської продукції.
4. Установити, що в члени садівницького товариства, за винятком випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, можуть бути прийняті тільки працівники підприємства, установи, організації, при яких організовано садівницьке товариство, а також пенсіонери з числа осіб, які раніше працювали на даному підприємстві, в установі, організації.
Садівницьке товариство може бути організоване при підприємстві, установі, організації за наявності не менше 30 осіб, які бажають вступити в члени товариства. За наявності меншої кількості таких осіб виконавчий комітет районної, міської Ради народних депутатів за місцем знаходження підприємств, установ і організацій може дозволити кооперування підприємств, установ і організацій для створення садівницького товариства при одному з них, що має найбільше число бажаючих вступити в це товариство.
Членами садівницьких товариств не можуть бути громадяни, якщо вони або члени їх сімей, які разом з ними проживають і ведуть спільне господарство, мають у користуванні присадибні земельні ділянки, земельні ділянки, виділені під індивідуальне житлове будівництво, мають дачі на праві особистої власності або користуються державними дачами, службовими земельними наділами, а також є членами дачно-будівельного кооперативу або членами іншого садівницького товариства.
5. Садівницькі товариства мають право відповідно до проекту організації і забудови території колективного саду споруджувати за типовими проектами овоче- і фруктосховища, колективні стоянки для особистого транспорту, інші будівлі та споруди загального користування.
На земельних ділянках, виділених у колективному саду членам садівницьких товариств, можуть споруджуватися тільки одноповерхові літні садові будиночки з опалюваним твердим паливом приміщенням загальною площею до 25 кв. метрів, неопалюваною терасою (верандою) площею до 10 кв. метрів і неопалюваною мансардою понад указані розміри площею до 15 кв. метрів, погріб площею до 8 кв. метрів, господарські будівлі загальною площею до 15 кв. метрів (для утримання кролів, домашньої птиці, нутрій і бджіл, зберігання господарського інвентаря), включаючи душ і туалет, а також неопалювана теплиця площею до 15 кв. метрів для вирощування овочевих та інших сільськогосподарських культур. При цьому висота приміщень (від підлоги до стелі) літнього садового будиночка не повинна перевищувати 2,5 метра, господарських будівель - 2,2 метра, погреба - 1,9 метра, а загальна висота (від рівня землі до гребеня даху) літнього садового будиночка не повинна перевищувати 6,5 метра і господарських будівель - 3 метрів.
6. Спорудження літніх садових будиночків та інших будівель повинно здійснюватися за типовими проектами відповідно до проекту організації і забудови території колективного саду.
Держбуду УРСР забезпечити до 1 липня 1985 р. коригування наявних у республіці типових проектів літніх садових будиночків та інших будівель з урахуванням норм, передбачених пунктом 5 цієї постанови, та природно-економічних зон республіки.
Державному комітетові по цивільному будівництву і архітектурі при Держбуді СРСР запропоновано виключити з числа діючих типові проекти, які не відповідають нормам, передбаченим пунктом 5 постанови Ради Міністрів СРСР від 29 грудня 1984 р. N 1286 (пункт 5 даної постанови), забезпечити в 1985-1986 роках розробку нових і коригування наявних типових проектів літніх садових будиночків та інших будівель з урахуванням вказаних норм, а також природно-економічних особливостей і національних традицій населення окремих районів країни.
До затвердження нових типових проектів можуть застосовуватися раніше затверджені типові проекти, які не суперечать вимогам пункту 5 цієї постанови.
Міністерству сільського господарства СРСР доручено затвердити в 1985 році нормативні вимоги по організації території садівницьких товариств, а Державному комітетові по цивільному будівництву і архітектурі при Держбуді СРСР - по її забудові, а також проектуванню та будівництву на території садівницьких товариств будівель і споруд.
7. Споруджені після набрання чинності цією постановою літні садові будиночки і господарські будівлі повинні прийматися в експлуатацію комісіями, створюваними виконавчими комітетами районних, міських Рад народних депутатів, на території яких знаходяться садівницькі товариства.
Держбуду УРСР за погодженням з Міністерством сільського господарства УРСР, Міністерством житлово-комунального господарства УРСР і Укрпрофрадою в тримісячний строк розробити і подати Раді Міністрів УРСР правила прийняття в експлуатацію вказаних будівель і споруд.
8. Літні садові будиночки не призначаються для постійного проживання та не включаються до житлового фонду.
9. Виконавчим комітетам обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів, міністерствам і відомствам УРСР забезпечити здійснення заходів по запобіганню порушенням установленого порядку організації та діяльності садівницьких товариств, будівництва літніх садових будиночків та інших будівель на садових ділянках.
Не допускати відпуску будівельних матеріалів і надання транспортних засобів та механізмів за заниженими цінами і тарифами, незаконного використання робочої сили, а також незаконного залучення неспеціалізованих будівельних організацій для будівництва ітніх садових будиночків та інших будівель на садових ділянках.
Виконавчим комітетам обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів забезпечити суворий контроль за додержанням діючого порядку визначення цін на ті, що продаються населенню, зайві, невикористовувані, некондиційні і браковані будівельні матеріали й конструкції, наявні на підприємствах і в організаціях, незалежно від їх підпорядкованості, і на матеріали й конструкції, одержувані при знесенні, реконструкції та капітальному ремонті житлових будинків, будівель і споруд, а також за додержанням установленого порядку продажу цих матеріалів і конструкцій населенню.
10. Установити, що за спорудження літніх садових будиночків та інших будівель на садовій ділянці після 1 січня 1985 р. без належно погодженого проекту або з порушенням норм, передбачених пунктом 5 цієї постанови, чи норм, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, чинним на початок будівництва, за використання в будівництві незаконно придбаних будівельних матеріалів і за незаконне використання робочої сили, за самовільне захоплення земель, а також за неосвоєння виділеної земельної ділянки протягом двох років підряд для вирощування сільськогосподарської продукції громадяни можуть бути виключені з членів садівницького товариства за рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації чи за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, якщо садівницьке товариство перебуває в його віданні.
Типовим статутом садівницького товариства можуть бути передбачені й інші підстави для виключення громадян із членів садівницького товариства.
11. Вартість літнього садового будиночка та інших будівель, споруджених на виділеній члену садівницького товариства ділянці, у разі вибуття (виключення) громадян із членів садівницького товариства визначається за оціночними нормами, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР від 1 квітня 1982 р. N 163 (ЗП УРСР, 1982 р., N 4, ст. 38), з урахуванням зносу цих будівель. Вартість вказаних будівель визначається оціночними комісіями, створюваними адміністрацією і профспілковим комітетом підприємства, установи, організації, при яких організовано садівницьке товариство, у складі представників адміністрації та профспілкового комітету відповідного підприємства, установи, організації, члена правління садівницького товариства і вибулого (виключеного) члена цього товариства. За ініціативою адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації або за проханням вибулого (виключеного) члена садівницького товариства до складу комісії можуть бути запрошені представники інших організ цій.
У разі, коли садівницьке товариство перебуває у віданні виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, оціночна комісія створюється відповідним виконавчим комітетом у складі члена виконавчого комітету районної, міської Ради народних епутатів, члена правління садівницького товариства і вибулого (виключеного) члена садівницького товариства, а також представників інших організацій за розсудом виконавчого комітету або за проханням вибулого (виключеного) члена садівницького товариства.
12. Керівництво садівницьким товариством здійснюють адміністрація і профспілковий комітет підприємства, установи, організації, при яких організовано садівницьке товариство. Контроль за діяльністю садівницьких товариств здійснюють виконавчі комітети районних, міських Рад народних депутатів, на території яких знаходяться садівницькі товариства.
У випадках, коли садівницькі товариства перебувають у віданні виконавчих комітетів районних, міських Рад народних депутатів, керівництво й контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні виконавчі комітети.
13. Укоопспілці, виконавчим комітетам обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів забезпечити організацію закупок лишків сільськогосподарської продукції, вирощуваної в колективних садах, безпосередньо у місцях її виробництва
14. Міністерству юстиції УРСР, Міністерству сільського господарства УРСР, Держбуду УРСР, Міністерству житлово-комунального господарства УРСР разом з Укрпрофрадою до 28 лютого ц. р. подати Раді Міністрів УРСР пропозиції про внесення до рішень Уряду УРСР і за погодженням з ВЦРПС до Типового статуту садівницького (виноградарського) товариства робітників і службовців змін, що випливають з цієї постанови.
15. Довести до відома міністерств і відомств УРСР, виконавчих комітетів обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів, що Рада Міністрів СРСР постановою від 29 грудня 1984 р. N 1286 "Про впорядкування організації колективного садівництва і городництва" встановила, що кредити, які надаються Держбанком СРСР членам садівницького товариства на придбання чи будівництво літніх садових будиночків і на благоустрій садових ділянок, видаються робітникам і службовцям госпрозрахункови підприємств та організацій цими підприємствами й організаціями, а робітникам і службовцям бюджетних організацій - через вказані організації під особисті зобов'язання позичальників.
Наданий Держбанком СРСР кредит може бути стягнений достроково, якщо член садівницького товариства після набрання чинності вказаною постановою збудував чи будує літній садовий будиночок та інші будівлі без належно погодженого проекту або з порушенням норм, передбачених пунктом 5 вказаної постанови (пункт 5 даної постанови), чи норм, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР, чинним на початок будівництва.
16. Ця постанова вводиться у дію з 1 січня 1985 року. Щодо літніх садових будиночків та інших будівель, а також розмірів земельних ділянок, відповідно споруджених або розпочатих будівництвом чи виділених до набрання чинності цією постановою, застосовується законодавство, яке діяло раніше.
Голова
Ради Міністрів УРСР
Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

О.ЛЯШКО

К.БОЙКО
Інд. 22