• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про заходи по поліпшенню насінництва зернових і олійних культур

Рада Міністрів УРСР  | Постанова, Витяг від 26.11.1968 № 598
Реквізити
  • Видавник: Рада Міністрів УРСР
  • Тип: Постанова, Витяг
  • Дата: 26.11.1968
  • Номер: 598
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Рада Міністрів УРСР
  • Тип: Постанова, Витяг
  • Дата: 26.11.1968
  • Номер: 598
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА МIНIСТРIВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
ПОСТАНОВА
від 26 листопада 1968 р. N 598
Київ
Про заходи по поліпшенню насінництва зернових і олійних культур
З метою дальшого поліпшення насінництва зернових і олійних культур та на виконання постанови Ради Міністрів СРСР від 12 вересня 1968 р. N 729 "Про заходи по поліпшенню насінництва зернових і олійних культур", Рада Міністрів Української РСР
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Зобов'язати Міністерство сільського господарства УРСР, Міністерство меліорації і водного господарства УРСР, Міністерство харчової промисловості УРСР і облвиконкоми вжити додаткових заходів до поліпшення виробництва і підготовки насіння в колгоспах і радгоспах, добитися, щоб усі господарства щороку забезпечували себе власним насінням першого класу посівного стандарту лише районованих сортів зернових і олійних культур для виконання плану озимого і ярого посіву та створили протягом 3 - 4 років необхідні страхові і перехідні насінні фонди.
2. Міністерству сільського господарства УРСР, Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості та облвиконкомам забезпечити створення протягом 3 - 4 років, починаючи з урожаю 1968 року, державного страхового фонду сортового і гібридного насіння ярих зернових культур /включаючи кукурудзу/ в кількості 200 тис. тонн і олійних культур 1 тис. тонн та перехідного фонду сортового насіння озимих зернових культур у кількості 100 тис. тонн по областях згідно з додатком N 1.
Міністерству сільського господарства УРСР та Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості забезпечити розміщення і зберігання насіння зазначених фондів у районах заготівель цього насіння та в місцях його використання, переважно в районах, які піддаються стихійному лиху і недороду.
Рада Міністрів СРСР встановила, що відпуск сортового і гібридного насіння ярих зернових культур з державного страхового фонду провадиться з дозволу Ради Міністрів СРСР за обгрунтованими клопотаннями Рад Міністрів союзних республік, при наявності висновків Міністерства сільського господарства СРСР і Державного комітету заготівель Ради Міністрів СРСР. Зазначене насіння відпускається колгоспам, радгоспам та іншим державним господарствам у позичку з умовою повернення з урожаю наступного року з нарахуванням 10 центнерів на кожні 100 центнерів виданого в позичку насіння і справлянням грошових сортових надбавок, що відповідають якості сортового насіння, яке відпускається.
Питання про виділення колгоспам, радгоспам та іншим державним господарствам сортового насіння озимих зернових культур з перехідного фонду в порядку короткострокової позички і сортового насіння олійних культур з державного страхового фонду в порядку продажу вирішується Міністерством сільського господарства СРСР і Державним комітетом заготівель Ради Міністрів СРСР за обгрунтованими клопотаннями Рад Міністрів союзних республік. Відпуск зазначеного насіння провадиться Державним комітетом заготівель на таких умовах:
- насіння озимих зернових культур у короткострокову позичку з умовою повернення з урожаю поточного року, з нарахуванням 2 центнерів на кожні 100 центнерів виданого в позичку насіння і справлянням грошових сортових надбавок, що відповідають якості сортового насіння, яке відпускається;
- насіння олійних культур у порядку продажу по закупочній ціні, з справлянням грошової сортової надбавки і витрат організацій хлібопродуктів.
Облвиконкомам, Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості, Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству меліорації і водного господарства УРСР та Міністерству харчової промисловості УРСР забезпечувати повне погашення колгоспами, радгоспами та іншими державними господарствами виданих їм позичок насіння з перших партій, що надходить на хлібоприймальні пункти від цих господарств зерна урожаю відповідного року, не включаючи його у виконання плану закупки хліба.
3. Міністерству сільського господарства УРСР, Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості та облвиконкомам забезпечити поліпшення організації виробництва, заготівель та зберігання сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур з метою задоволення потреб колгоспів і радгоспів у насінні для проведення сортопоновлення і сортозміни, здійснення в необхідних випадках обміну насіння, а також створення державного страхового фонду сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур та перехідного фонду насіння озимих зернових культур.
Заготівля сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур у державні ресурси повинна провадитися, як правило, спеціалізованими хлібоприймальними пунктами у насінницьких господарств.
4. Зобов'язати облвиконкоми подавати щороку Міністерству сільського господарства УРСР проекти планів заготівель сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур у державні ресурси по культурах сортах і гібридах, виходячи з потреби колгоспів і радгоспів області в насінні.
Міністерству сільського господарства УРСР разом з Державним комітетом Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості зведені плани з урахуванням лишків насіння урожаю минулих років, затвердженого обсягу закладки насіння в державний страховий і перехідний фонди та вивозки його в інші союзні республіки після погодження з Міністерством сільського господарства СРСР і Державним комітетом заготівель Ради Міністрів СРСР подавати на затвердження Ради Міністрів УРСР.
5. Затвердити сітку насінницьких господарств, на які покладається виробництво високоякісного сортового насіння зернових і олійних культур для продажу в державні ресурси згідно з додатком N 2.
Від науково-дослідних установ, учбово-дослідних господарств сільськогосподарських вузів і технікумів, включених у цю сітку, заготівлі в державні ресурси не підлягає насіння еліти зернових і олійних культур, з також та частина насіння першої репродукції, яка по затвердженому Міністерством сільського господарства УРСР плану підлягає до продажу безпосередньо колгоспам і радгоспам для сортозміни і сортопоновлення.
Міністерству сільського господарства УРСР при необхідності, за погодженням з облвиконкомами, вносити зміни з сітку насінницьких господарств.
6. Затвердити перелік хлібоприймальних підприємств, що спеціалізуються на заготівлі, обробці та зберіганні сортового насіння зернових і олійних культур, згідно з додатком N 3.
Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості при необхідності, за погодженням з облвиконкомами, вносити зміни в зазначений перелік хлібоприймальних підприємств.
7. Довести до відома Міністерства сільського господарства УРСР, Міністерства меліорації і водного господарства УРСР, Міністерства харчової промисловості УРСР, Державного комітету Ради Міністрів по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості, інших міністерств і відомств УРСР та облвиконкомів, що Рада Міністрів СРСР зазначеною постановою:
а) затвердила і ввела в дію, починаючи з урожаю 1969 року, грошові сортові надбавки за насіння зернових культур (крім кукурудзи, люпину, вики, насіння гібридів першого покоління зернового сорго, насіння стерильних ліній та ліній - закріплювачів стерильності материнських форм зернового сорго) в розмірах згідно з додатком N 4;
б) встановила, що за насіння дефіцитних сортів зернових і олійних культур грошова сортова надбавка виплачується господарствам незалежно від кількості насіння, що продається, та наявності договорів контрактації на його заготівлю.
Надала право Радам Міністрів союзних і автономних республік, крайвиконкомам і облвиконкомам при неможливості виконання плану заготівель сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур окремими господарствами, з якими були укладені договори контрактації на заготівлю сортового і гібридного насіння, дозволяти заготівлю цього насіння з виплатою грошової сортової надбавки в інших господарствах, у межах затвердженого плану заготівель сортового і гібридного насіння по області, краю, республіці;
в) з метою найшвидшого впровадження у виробництво нових високопродуктивних сортів зернових і олійних культур дозволила продавати щорічно, починаючи з урожаю 1969 року, по закупочній ціні (встановленій для колгоспів) без справляння грошових сортових надбавок колгоспам, радгоспам та іншим державним господарствам з науково-дослідних установ, учбово-дослідних господарств сільськогосподарських вузів і технікумів та з державних ресурсів до 100 тис. тонн насіння зернових і олійних культур за переліком сортів, який щороку затверджується Міністерством сільського господарства СРСР і Державним комітетом заготівель Ради Міністрів СРСР.
Відпуск насіння на цих умовах господарству може провадиться мине на насінницькі посіви не частіше одного разу протягом п'яти років після районування сорту в зоні.
Дозвіл на продаж колгоспам, радгоспам та іншим державним господарствам насіння на зазначених умовах надається Міністерством сільського господарства СРСР.
Зобов'язала Міністерство фінансів СРСР передбачати у фінансових планах Міністерства сільського господарства СРСР необхідні асигнування з союзного бюджету на відшкодування науково-дослідним установам, учбово-дослідним господарствам сільськогосподарських вузів і технікумів, а також хлібоприймальним пунктам грошових сортових надбавок за насіння, відпущене ними без справляння грошової сортової надбавки у відповідності з зазначеною постановою.
Міністерству сільського господарства СРСР доручено за погодженням з Державним комітетом заготівель Ради Міністрів СРСР і Міністерством фінансів СРСР затвердити Положення про порядок розрахунків і виплати науково-дослідним установам, учбово-дослідним господарствам сільськогосподарських вузів і технікумів та хлібоприймальним пунктам грошових сортових надбавок за насіння, відпущене ними колгоспам, радгоспам та іншим державним господарствам на умовах, передбачених цим пунктом.
Відшкодування хлібоприймальним пунктам витрат обігу і транспортних видатків провадиться в діючому порядку при відпуску зазначеного насіння;
г) з метою забезпечення найшвидшого впровадження у виробництво високопродуктивних сортів зернових і олійних культур рекомендувала директорам радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств і правлінням колгоспів додатково преміювати працівників, зайнятих безпосередньо на роботах по виробництву і реалізації насіння, які відзначилися в справі виконання плану засипки власного високоякісного насіння районованих сортів та плану виробництва і продажу сортового насіння.
Преміювання працівників радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств провадити за рахунок прибутку, що відраховується на преміювання керівних працівників і спеціалістів, та за рахунок фонду радгоспу для поліпшення культурно-побутових умов працівників і вдосконалення виробництва, а в радгоспах, переведених на повний господарський розрахунок, - за рахунок фонду матеріального заохочування.
Дозволила директорам сільськогосподарських науково-дослідних установ, вузів і технікумів провадити преміювання працівників відділів насінництва за виконання планів виробництва та реалізації елітного насіння і насіння першої репродукції зернових і олійних культур за рахунок коштів, що спрямовуються на преміювання керівних працівників і спеціалістів підвідомчих їм дослідних і учбово-дослідних господарств.
Доручила Міністерству сільського господарства СРСР за погодженням з Державним комітетом Ради Міністрів СРСР у питаннях праці і заробітної плати, Міністерством фінансів СРСР і ВЦРПС визначити порядок і розміри преміювання працівників відділів насінництва сільськогосподарських науково-дослідних установ, вузів і технікумів.
Зобов'язала Міністерство фінансів СРСР виділяти за рахунок коштів союзного бюджету щорічно, починаючи з 1969 року, кошти в розмірі 1,0 млн. карбованців Міністерству сільського господарства СРСР для преміювання спеціалістів державних сортовипробувальних дільниць і насінних інспекцій, наукових працівників науково-дослідних установ і учбових закладів, які займаються виробництвом елітного насіння, що відзначилися у справі організації вирощування високопродуктивних районованих сортів сільськогосподарських культур, забезпеченні господарств власним високоякісним насінням цих сортів і впровадженні їх у виробництво;
д) з метою підвищення матеріальної заінтересованості працівників хлібоприймальних підприємств у справі підготовки високоякісного сортового насіння зернових і олійних культур для відпуску колгоспам, радгоспам та іншим господарствам і для закладки їх в державний страховий і перехідний фонди ввела преміювання працівників хлібоприймальних підприємств, що відзначивсь в роботі по підготовці високоякісного сортового насіння. З цією метою створила в Державному комітеті заготівель Ради Міністрів СРСР преміальний фонд за рахунок відрахувань підприємствами хлібопродуктів у цей фонд 10 копійок за кожний центнер насіння, доведеного до норм 1 класу, і 5 копійок за кожний центнер насіння, доведеного до норм 2 класу насінних стандартів. Відрахування в зазначений фонд провадиться підприємствами хлібопродуктів за рахунок економії коштів по підготовці насіння та реалізації його колгоспам і радгоспам якістю не нижче зазначених класів.
Державному комітету заготівель Ради Міністрів СРСР доручено за погодженням з Державним комітетом Ради Міністрів СРСР у питаннях праці і заробітної плати, Міністерством фінансів СРСР і ВЦРПС затвердити Полонення про порядок преміювання працівників хлібоприймальних підприємств за забезпечення підготовки високоякісного сортового насіння і відпуску його колгоспам, радгоспам та іншим господарствам;
є) встановила, що нові сорти і гібриди сільськогосподарських культур у правовій охороні прирівнюються до винаходів. У зв'язку з цим, на зміну діючого порядку преміювання працівників сільського господарства за виведення нових та поліпшення існуючих сортів і гібридів сільськогосподарських культур, виплату винагороди і премій за виведення і впровадження у виробництво нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур провадити, починаючи з 1 січня 1969 р., в порядку і розмірах, встановлених Iнструкцією про винагороду за відкриття, винаходи і раціоналізаторські пропозиції для виплати винагороди і премій за винаходи, з залежності від економічного ефекту або по дійсній цінності виведеного сорту або гібриду.
Доручила Міністерству сільського господарства СРСР разом з Міністерством тракторного і сільськогосподарського машинобудування, Союзсільгосптехнікою та Державним комітетом заготівель Ради Міністрів СРСР розробити і здійснити заходи по забезпеченню колгоспів, радгоспів, науково-дослідних установ, учбово-дослідних господарств сільськогосподарських вузів і технікумів та хлібоприймальних пунктів високопродуктивним потоковим обладнанням і машинами для обробки насіння, а також обладнанням для механізації насіннєсховищ, маючи на увазі в найближчі роки повністю задовольнити потребу зазначених господарств і підприємств у машинах, обладнанні і запасних частинах до них.
8. Враховуючи позитивний досвід Лубенського району Полтавської області та Кагарлицького району Київської області по вирощуванню насіння ярих зернових і олійних культур на всю площу посіву у спеціально виділених насінницьких господарствах та підготовці і постачанню його колгоспам і радгоспам через спеціалізовані хлібоприймальні підприємства, прийняти пропозицію Міністерства сільського господарства УРСР, Державного комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості та облвиконкомів про перехід з 1969 року ряду районів республіки на такий порядок забезпечення колгоспів, радгоспів та інших господарств насінням ярих зернових і олійних культур по областях згідно з додатком N 5.
9. Встановити такий порядок виробництва насіння ярих зернових і олійних культур і забезпечення ним колгоспів, радгоспів та інших господарств, які переходять на нові умови постачання насіння:
а) науково-дослідні установи щороку вирощують насіння еліти і першої репродукції в розмірах повного забезпечення виробництва насіння першої і другої репродукцій і продають його весною після доведення до посівних кондицій безпосередньо насінницьким господарствам першої групи;
б) колгоспи і радгоспи (спецнасінгоспи першої групи) вирощують насіння першої і другої репродукцій в обсязі повного забезпечення потреби виробництва насіння другої і третьої репродукцій;
в) колгоспи і радгоспи (спецнасінгоспи другої групи) вирощують насіння другої і третьої репродукцій для повного забезпечення всіх колгоспів, радгоспів та інших господарств на виробничі посіви і створення необхідних страхових фондів.
По просу і соняшнику насінницькі господарства першої групи щороку одержують від науково-дослідних установ насіння еліти і вирощують першу репродукцію в обсязі, що забезпечує потребу всіх господарств району, на посів і створення страхових фондів. По люпину і виці насінницькі господарства другої групи, а також окремі насінницькі господарства вирощують насіння до IV репродукції.
Насінницькі господарства першої і другої груп здають весь урожай першої, другої і третьої репродукцій ярих зернових культур, а по люпину та виці - і четвертої репродукції на спеціалізовані хлібоприймальні підприємства в рахунок плану продажу державі зерна і насіння олійних культур, а після виконання плану - в обмін на зерно і насіння олійних однойменних культур.
Насінницьким господарствам другої групи насіння ярих зернових культур першої і другої репродукцій відпускається з державних ресурсів у порядку обміну.
10. Затвердити сітку спеціалізованих насінницьких господарств першої і другої груп та спеціалізовані хлібоприймальні пункти згідно з додатками N 6 і 7.
З 1969 року, у відповідності з переходом районів на новий порядок забезпечення насінням, ввести посади агрономів-насіннєводів у насінницьких господарствах першої і другої груп з посадовими окладами на рівні окладів старших агрономів районних виробничих управлінь сільського господарства і з утриманням за рахунок держави. Ввести посади старших агрономів-насіннєводів на хлібоприймальних підприємствах, які спеціалізуються на прийманні, обробці, зберіганні і реалізації сортового насіння.
11. Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості забезпечити на спеціалізованих хлібоприймальних підприємствах у районах, що переводяться на новий порядок насінництва, своєчасне приймання від насінницьких господарств вирощеного насіння, розміщення, доведення до високих посівних кондицій та належне його зберігання.
12. Встановити порядок, при якому колгоспи, радгоспи та інші господарства, що не займаються насінництвом, щороку здають в порядку обміну на хлібоприймальні підприємства, до виконання плану продажу хліба державі, зерно і насіння олійних культур, яке підлягало засипці в насінні фонди. При відсутності або нестачі зерна потрібних культур колгоспи і радгоспи, за дозволом районного виробничого управління сільського господарства, здають зерно інших продовольчих культур.
Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості відпускати колгоспам, радгоспам та іншим господарствам таку ж кількість підготовленого насіння, як правило, першого класу посівного стандарту.
13. Зобов'язати Міністерство сільського господарства УРСР та облвиконкоми забезпечити в насінницьких господарствах виробництво насіння на високому агротехнічному рівні, своєчасне збирання і здачу його на спеціалізовані хлібоприймальні підприємства. Постачати цим господарствам у першу чергу сільськогосподарську техніку, мінеральні добрива, гербіциди і отрутохімікати, мішки, брезенти та інші матеріали.
14. З метою забезпечення своєчасної обробки та правильного зберігання насіння зернових і олійних культур Міністерству сільського господарства УРСР, Міністерству меліорації і водного господарства УРСР, Міністерству харчової промисловості УРСР, Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості та облвиконкомам:
- забезпечити у 1969 - 1975 роках будівництво насіннєочисних і насіннєочисно-сушильних пунктів, насіннєсховищ у колгоспах, радгоспах і науково-дослідних установах згідно з додатками N 8, 9, 10, 11, 12, 13;
- здійснити в 1969 - 1975 роках на хлібоприймальних підприємствах, спеціалізованих на заготівлях сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур, будівництво насіннєочисних цехів для приймання, сушіння, очистки, затарювання і зберігання сортового і гібридного насіння зернових і олійних культур з повною механізацією цих робіт і робіт по вантаженню і розвантаженню насіння, з урахуванням переходу колгоспів і радгоспів на новий порядок забезпечення насінням ярих зернових і олійних культур згідно з додатком N 14.
15. Міністерству сільського господарства УРСР і Державному комітету Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості до 1 травня 1969 р. розробити і затвердити інструкцію про порядок приймання, обліку, зберігання і відпуску насіння зернових і олійних культур на посівні цілі та умови розрахунків з насінницькими господарствами при заготівлі і відпуску насіння колгоспам і радгоспам, що перейшли на нову систему насінництва.
16. Доручити Юридичній комісії при Раді Міністрів УРСР разом з Міністерством сільського господарства УРСР, Державним комітетом Ради Міністрів УРСР по хлібопродуктах і комбікормовій промисловості та Державним комітетом цін при Держплані УРСР подати Раді Міністрів УРСР перелік рішень Уряду УРСР, які належать визнанню такими, що втратили чинність у зв'язку з виданням цієї постанови.
Голова
Ради Міністрів УРСР
Керуючий Справами
Ради Міністрів УРСР

В. ЩЕРБИЦЬКИЙ

К. БОЙКО
Iнд. 22