• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо постанови Правління НБУ від 04.09.98 р. N 348

Національний банк України  | Лист від 06.09.1998 № 13-111/1522-6293 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 06.09.1998
  • Номер: 13-111/1522-6293
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 06.09.1998
  • Номер: 13-111/1522-6293
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
N 13-111/1522-6293 від 06.09.98
м.Київ
Кримському республіканському,
обласним, по м.Києву і
Київській області управлінням,
установам Національного банку
України,
Комерційним банкам
Щодо постанови Правління НБУ від 04.09.98 р. N 348
Національний банк України направляє для керівництва в роботі витяг з постанови Правління від 04.09.98 N 348, якою внесені зміни до Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України, затверджених постановою Правління від 15.04.98 N 150, а саме:
"1. Пункт 2.1 розділу 2 доповнити абзацами такого змісту:
"Безготівкові операції суб'єктів міжбанківського валютного ринку України та їхніх клієнтів з купівлі-продажу іноземних валют першої групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України здійснюються виключно на Українській або Кримській міжбанківських валютних біржах. При цьому іноземні валюти першої групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України, за якими не проводяться торги на Українській міжбанківській валютній біржі, конвертуються уповноваженими банками у валюти торгів (долар США, німецька марка) на міжнародних валютних ринках протягом одного робочого дня.
Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи приймають доручення клієнтів на купівлю іноземної валюти у порядку, встановленому Національним банком України спільно з Державною митною службою України та Державною податковою адміністрацією України.
Оплата платіжних документів у вільноконвертованій валюті на виконання зобов'язань перед нерезидентами незалежно від форми розрахунків як за рахунок власних коштів резидентів, так і куплених на Українській або Кримській міжбанківських валютних біржах, також здійснюється у порядку, встановленому Національним банком України спільно з Державною митною службою України та Державною податковою адміністрацією України."
2. Пункт 2.2 розділу 2 викласти у такій редакції:
"Сума одноразового продажу готівкової іноземної валюти фізичній особі пунктом обміну іноземної валюти уповноваженого банку (пунктом обміну іноземної валюти, який працює на підставі агентської угоди з цим банком) не може перевищувати суми, передбаченої пп.3.1.1 Порядку переміщення валюти через митний кордон України (зі змінами та доповненнями), затвердженого Національним банком України 14 березня 1993 року за N 19029/381 та Державною митною службою України 17 березня 1993 року за N 11/1-530.
Уповноважені банки протягом робочого дня зобов'язані забезпечувати безперебійну роботу обмінних пунктів (як власних, так і своїх агентів на умовах, передбачених угодами), підкріплювати іноземною та національною валютами та здійснювати оперативний контроль за роботою обмінних пунктів.
Пункти обміну іноземної валюти мають право утримувати в своїй касі залишок розмінних купюр у розмірі до 200 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом, установленим Національним банком України.
Інші умови та порядок проведення уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами операцій з готівковою іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України визначаються Національним банком України окремими нормативними актами."
3. Пункт 2.3 доповнити абзацами такого змісту:
"Не допускається укладення уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами за власні кошти нових угод купівлі-продажу безготівкових іноземних валют за гривню.
Виняток становлять нові угоди ("тод", "том", "спот"), які укладаються уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами для:
- купівлі за кошти банку іноземної валюти, для виконання власних зобов'язань банку в іноземній валюті перед нерезидентами за імпортними договорами (контрактами);
- купівлі за дорученням клієнтів іноземної валюти, для виконання зобов'язань клієнтів в іноземній валюті перед нерезидентами за імпортними договорами (контрактами) та зареєстрованими Національним банком України кредитами, перед уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами, а також на відрядження за кордон.
Дозволяється купівля уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами готівкової іноземної валюти за угодами "тод", "том", "спот" для забезпечення роботи власних кас та обмінних пунктів."
4. Пункт 2.4 доповнити абзацами другим та третім такого змісту:
"У разі порушення резидентами термінів, передбачених в абзаці першому цього пункту, придбана іноземна валюта продається уповноваженим банком протягом 5 банківських днів на міжбанківському валютному ринку України. При цьому позитивна курсова різниця, що може виникнути за такою операцією, щоквартально направляється до Державного бюджету України, а негативна курсова різниця відноситься на результати господарської діяльності резидента.
У разі повернення на рахунок резидента коштів в іноземній валюті, що були куплені на міжбанківському валютному ринку України та перераховані на користь нерезидента, у зв'язку з тим, що взаємні зобов'язання частково або повністю не виконані, ці кошти не можуть бути використані на інші цілі і підлягають продажу згідно з вимогами абзацу другого цього пункту."
5. Пункт 2.5 викласти у такій редакції:
"Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи при надходженні на користь клієнтів коштів в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу та продажу в повному обсязі на міжбанківському валютному ринку України згідно з чинним законодавством України, попередньо зараховують ці кошти на розподільчий рахунок (балансовий рахунок N 2910 Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України).
Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи зобов'язані продавати без доручення клієнтів усі надходження на користь клієнтів в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу, на Українській або Кримській міжбанківських валютних біржах протягом двох банківських днів із часу зарахування таких надходжень на їхні кореспондентські рахунки.
Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи здійснюють продаж без доручення клієнтів усіх надходжень на користь клієнтів в іноземній валюті, що підлягають продажу в повному обсязі на міжбанківському валютному ринку України згідно з чинним законодавством України, протягом п'яти банківських днів.
Кошти клієнта в іноземній валюті, які не підлягають обов'язковому продажу та продажу в повному обсязі на міжбанківському валютному ринку України, зараховуються на поточний рахунок власника цього рахунку без попереднього зарахування на розподільчий рахунок."
6. Пункт 2.6 викласти у такій редакції:
"Кошти у гривнях, одержані уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами від здійснення продажу надходжень на користь клієнтів у іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу на Українській або Кримській міжбанківських валютних біржах, мають бути зараховані на поточний рахунок власника коштів у день їх отримання на кореспондентський рахунок від Української або Кримської міжбанківських валютних бірж за котировкою Української міжбанківської валютної біржі.
Кошти в гривнях, одержані уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами від здійснення продажу іноземної валюти в усіх інших випадках, мають бути зараховані на поточний рахунок власника коштів не пізніше двох банківських днів після їх надходження на кореспондентський рахунок."
7. Абзац перший пункту 3.1 розділу 3 викласти в такій редакції:
"Комісійна винагорода Української та Кримської міжбанківських валютних бірж не може перевищувати 0,1% від суми купівлі іноземної валюти за кожною угодою. Комісійна винагорода з продавців іноземної валюти Українською та Кримською міжбанківськими валютними біржами не стягується.
При здійсненні обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті комісійна винагорода уповноважених банків не може перевищувати 0,05% за кожною угодою, включаючи операційні витрати."
8. Пункт 3.2 розділу 3 викласти у такій редакції:
"При здійсненні безготівкових валютних операцій з іншими іноземними валютами (за якими не здійснюються торги на Українській міжбанківській валютній біржі) курс гривні може відхилятися від офіційного курсу Національного банку України не більше ніж на 10%, включаючи комісійні винагороди.
При здійсненні операцій з готівковою іноземною валютою курс гривні може відхилятися від офіційного курсу Національного банку України не більше ніж на 5%, включаючи комісійні винагороди.
Уповноважені банки і уповноважені кредитно-фінансові установи самостійно встановлюють курси купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, дотримуючись маржі між курсами купівлі та продажу не більше ніж 5%, які розраховані на підставі офіційного курсу Національного банку України.
При здійсненні уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами операцій з російськими та білоруськими рублями використовується фактичний курс купівлі та продажу без обмеження маржі та граничного відхилення від офіційного курсу.
Курси купівлі та продажу готівкової іноземної валюти не підлягають зміні протягом робочого дня."
9. Пункт 3.3 розділу 3 скасувати."
Усі попередньо укладені уповноваженими банками за власні кошти угоди купівлі-продажу готівкових іноземних валют за гривню закриваються у міру настання строку їх виконання.
Втрачають чинність підпункти 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 пункту 5 постанови Правління Національного банку України від 18.08.98 р. N 321 "Про регулювання грошово-кредитного ринку" та пункт 1 постанови Правління Національного банку України від 18.08.98 р. N 319 "Про внесення змін до окремих нормативних актів НБУ з регулювання операцій з російськими рублями на валютному ринку України"; а також пункт 3 листа Національного банку України від 31.10.97 р. N 14-110/3202-7953, листи Національного банку України від 04.11.97 р. N 13-312/501-8012 та від 22.01.98 р. N 10-227/67-509.
Звертаємо особливу увагу уповноважених банків на те, що:
1) кошти в іноземній валюті, які станом на 07.09.98 р. знаходяться на поточних рахунках клієнтів банку, обов'язковому продажу не підлягають;
2) валютні надходження на користь резидентів, які станом на 07.09.98 р. отримані банками, але не зараховані на поточні рахунки клієнтів, підлягають зарахуванню на розподільчі рахунки останніх та обов'язковому продажу у встановленому порядку;
3) обов'язковий продаж здійснюється в обсязі 75% валютних надходжень на користь резидентів без доручення клієнтів, а 25% валютних надходжень, які не підлягають обов'язковому продажу, зараховуються банками на поточні рахунки клієнтів без їхніх доручень.
Перший заступник
Голови Правління

В.Стельмах
"Баланс", N 37/98