• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Додаткові розяснення про порядок розрахунків

Національний банк України  | Розяснення від 13.06.1995 № 262 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 13.06.1995
  • Номер: 262
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 13.06.1995
  • Номер: 262
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Управління платіжних систем
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 262 від 13.06.95
м.Київ
Республіканському банку Криму
Обласним та по м.Києву і
Київській області управлінням
Національного банку України
Комерційним банкам
Асоціації комерційних банків
( Роз'яснення втратило чинність на підставі Листа Нацбанку N 12-214/376-2366 від 29.04.96 )
Додаткові роз'яснення про порядок розрахунків
У зв'язку з надходженням численних запитів про порядок здійснення розрахунків додатково роз'яснюємо.
1. Розрахункові документи підприємств та організацій оплачуються в межах наявних коштів на їх розрахунковому рахунку.
У разі відсутності коштів на розрахунковому рахунку у суб'єктів підприємницької діяльності та наявності обов'язкових платежів, які враховуються на позабалансовому рахунку N 9929 "Розрахункові документи, обов'язкові до сплати", застосовується черговість розрахунків, що викладена в Указі Президента України від 16 березня 1995 року N 227/95 "Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України".
Платежі в межах однієї групи виконуються в календарній черговості надходження до банку розрахункових документів та після повного погашення платежів попередньої групи.
2. Керівникам підприємств надано право використовувати кошти на потреби підприємства в розмірі 10 відсотків на будь-які цілі (виробничі та господарські, придбання продуктів харчування для їдалень, дошкільних та оздоровчих закладів, медикаментів для санаторіїв, профілакторіїв та таке інше).
Установи банків здійснюють контроль тільки за розрахунком коштів на потреби підприємства та загальною сумою їх використання.
3. При розрахунках коштів на потреби підприємства, починаючи з червня місяця поточного року, обсяг бартерних операцій не враховується.
За роз'ясненням Міністерства сільського господарства і продовольства України всі сільськогосподарські підприємства є підприємствами з сезонним характером виробництва і реалізації продукції.
До них відносяться: радгоспи, колективні сільськогосподарські підприємства, колгоспи, селянські спілки, сільськогосподарські агрофірми, асоціації, кооперативи, спілки селян-співвласників, міжгосподарські сільськогосподарські підприємства, селянські та фермерські господарства, які займаються сільськогосподарським виробництвом.
4. Підприємства, що мають валютні надходження від експортних операцій, кошти на потреби підприємства розраховують з урахуванням сум, які надійшли на розрахунковий рахунок від продажу валюти на міжбанківській валютній біржі (після обов'язкового продажу 50 відсотків).
5. Заробітна плата вважається простроченою з наступного дня її невиплати за строком, встановленим у колективній угоді підприємства і видається установами банків в установленому порядку.
У разі наявності простроченої більш як 15 днів заборгованості за заробітною платою та нестачі коштів на рахунках підприємств для повної виплати платежів другої групи черговості, виплати здійснюються одночасно і пропорційно питомій вазі кожного елементу таких платежів.
6. Зміст пункту 5 Указу не поширюється на правовідносини, що виникають з уступки вимоги, переведення боргу та зарахування зустрічної вимоги.
Уступка вимоги кредитором іншій особі
( ст.197-200 )
Цивільного кодексу України передбачає виникнення зобов'язань між новим кредитором та боржником. Розрахункові відносини між ними здійснюються також через їх розрахункові рахунки.
Такі ж зобов'язання виникають при переведенні боржником свого боргу до іншої особи (ст.201 Цивільного кодексу України).
У разі зарахування зустрічної однорідної вимоги, платіжні взаємовідносини не здійснюються взагалі.
7. У разі прийняття рішення суду про передачу заставленого майна його позичальником (заставодавцем) банку (заставодержателю) кошти від реалізації заставленого майна зараховуються на рахунок N 904 "Інші дебітори та кредитори" і направляються тільки на погашення заборгованості з позики під заставлене майно. Якщо при реалізації предмета застави виручена сума перевищує розмір забезпечення цією заставою вимог заставодержателя, різниця перераховується заставодавцю на його розрахунковий рахунок.
8. Дія Указу Президента України від 25.06.93 р. N 235/93 "Про заходи щодо поліпшення розрахунків за продукцію і послуги комунальних, енергетичних і водопровідно-каналізаційних підприємств" не відмінена. Постачальники електричної і теплової (пара і гаряча вода) енергії, а також організації водопостачання і водовідведення мають право безакцептного списання коштів зі споживачів на підставі показників вимірювальних приладів та діючих тарифів. Такий порядок не поширюється на житлово-комунальні підприємства, бюджетні організації і населення (лист НБУ від 06.07.93 р. N 22001/135).
9. Безакцептний порядок розрахунків, передбачений Законом України "Про транспорт" (ст.7) від 10.11.94 р. N 232/94-ВР, поширюється при наданні споживачам послуг на підставі чинних тарифів підприємствами транспорту загального користування, якщо це визначено їх кодексами (статутами) або іншими законодавчими актами України (лист НБУ від 24.02.95 р. N 234).
У платіжних вимогах, які надаються в банки підприємствами та організаціями на безакцептне списання коштів споживачів послуг, зазначених в пп. 8, 9 цього роз'яснення, в розділі "підстава для оплати" повинно бути посилання на відповідні статті законодавчих актів та чинні тарифи.
Заступник Голови Правління В.М.Кравець