• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про порядок функціонування ринку облігацій внутрішньої державної позики

Національний банк України  | Положення від 26.01.1996 № 15 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Положення
  • Дата: 26.01.1996
  • Номер: 15
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Положення
  • Дата: 26.01.1996
  • Номер: 15
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 15 від 26.01.96
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку
України від 26.01.96
N 15 ( v0015500-96 )
Положення про порядок функціонування ринку облігацій внутрішньої державної позики
1. Розміщення, обіг та погашення облігацій державної внутрішньої позики здійснюється у порядку, визначеному Законами України "Про державний внутрішній борг України", "Про цінні папери і фондову біржу", "Про банки і банківську діяльність" та відповідними постановами Кабінету Міністрів України щодо випуску облігацій внутрішньої державної позики. Емітентом державних облігацій, за дорученням Уряду, виступає Міністерство фінансів України, а учасниками ринку облігацій є:
- Національний банк України;
- комерційні банки;
- юридичні та фізичні особи, що є клієнтами комерційних банків;
- Українська міжбанківська валютна біржа.
2. Національний банк України на ринку державних облігацій виконує функції:
- агента Міністерства фінансів України з обслуговування випуску облігацій на первинному ринку;
- депозитарія для державних цінних паперів;
- контролюючого органу;
- ділера на вторинному ринку.
2.1. Виконуючи на договірній основі функції генерального агента Міністерства фінансів України, Національний банк України:
- визначає, за узгодженням з Міністерством фінансів України, правила проведення аукціонного продажу облігацій на первинному ринку;
- надає та поширює серед установ банківської системи оголошення про черговий випуск державних облігацій;
- розміщує облігації серед комерційних банків шляхом аукціонного продажу;
- проводить нарахування, сплату відсотків та погашення державних облігацій за рахунок коштів і за дорученням Міністерства фінансів України.
2.2. Облік розміщення та обслуговування обігу державних цінних паперів здійснюється депозитарієм Національного банку України, який виконує:
- облік прав власності за державними облігаціями, що розміщуються на первинному ринку;
- перереєстрацію прав власності за державними облігаціями при укладанні угод купівлі та продажу облігацій на вторинному ринку;
- розрахунково-клірингові процедури з державними цінними паперами;
- поставку державних облігацій проти платежу.
2.3. Виконуючи функції контролюючого органу, Національний банк України:
- встановлює порядок бухгалтерського та депозитарного обліку, розміщення, обігу, сплати відсотків та погашення облігацій в установах банківської системи;
- встановлює вимоги до депозитарної мережі, механізму вторинного обігу облігацій і порядку проведення розрахунків за ними;
- здійснює контроль за комерційними банками - учасниками ринку облігацій при їх розміщенні, обігу та погашенні;
- не допускає до участі на ринку державних облігацій комерційні банки у разі порушення ними умов чинного законодавства;
- отримує інформацію щодо наслідків торгів облігаціями на вторинному ринку, кількості облігацій на рахунках "депо" у депозитарній мережі, руху коштів за облігаціями в установах банківської системи.
2.4. Як ділер на вторинному ринку державних облігацій Національний банк України:
- здійснює придбання державних облігацій у інших осіб учасників біржових торгів;
- виступає продавцем державних облігацій, що придбані на вторинному ринку, або взятих у забезпечення ломбардного кредиту, строк повернення коштів за яким минув.
3. Комерційні банки на ринку облігацій виступають як інвестори, фінансові посередники, а також виконують функції реєстраторів прав власності за державними облігаціями, агентів Національного банку України з розміщення та обслуговування обігу облігацій і ланок платіжної системи при проведенні грошових розрахунків за операціями з державними облігаціями.
3.1. Комерційним банкам надається право здійснювати придбання облігацій за рахунок власних та залучених коштів за умов дотримання економічних нормативів, встановлених Національним банком України. Вони можуть на договірній основі здійснювати купівлю-продаж облігацій на вторинному ринку та кредитування юридичних осіб під заставу облігацій, в тому числі з використанням договорів "репо".
3.2. Виконуючи функції фінансового посередника, комерційні банки можуть проводити операції з облігаціями від свого імені, за дорученням і за рахунок коштів інших юридичних та фізичних осіб.
Функції фінансового посередника можуть виконуватись комерційним банком за умови:
- наявності дозволу на здійснення діяльності з випуску та обігу цінних паперів;
- виконання встановлених Національним банком України економічних нормативів та задовільного фінансового стану;
- укладання договору з клієнтами на купівлю-продаж облігацій, який визначає порядок придбання, володіння та продажу облігацій, а також права та зобов'язання сторін при виконанні цих операцій. Не допускається ведення юридичною або фізичною особою операцій з облігаціями крім тих, що визначені умовами договору з комерційним банком.
3.3. Комерційні банки здійснюють депозитарний облік облігацій, що знаходяться у їх власності та належать іншим фізичним та юридичним особам. Ведення обліку прав власності за облігаціями, що належать цим особам, може виконуватись комерційним банком за умов:
- виконання встановлених Національним банком України економічних нормативів та задовільного фінансового стану;
- укладення договору з клієнтами на депозитарне обслуговування, який визначає порядок зарахування та списання облігацій з рахунків "депо" клієнта, права та зобов'язання сторін при виконанні цих операцій.
3.4. Розрахункове обслуговування операцій з облігаціями здійснюється комерційними банками у порядку, встановленому чинними нормативними актами Національного банку України.
4. Юридичні та фізичні особи - клієнти комерційних банків виконують на первинному ринку державних облігацій роль інвесторів.
5. Українська міжбанківська валютна біржа, в особі фондової секції, на підставі договору з Національним банком України здійснює функції торговельної системи шляхом:
- збору заявок з купівлі та продажу облігацій на вторинному ринку:
- встановлення котирувальної ціни;
- укладання угод купівлі та продажу облігацій на вторинному ринку;
- проведення розрахунків з грошовими коштами за угодами, що укладені на біржовому ринку.
5.1. Членами фондової секції можуть бути комерційні банки - засновники, члени Української міжбанківської валютної біржі (УМВБ) та інші юридичні особи, які відповідають вимогам, що встановлюються УМВБ.
За поданням Національного банку України комерційні банки, які не дотримуються встановлених економічних нормативів і мають незадовільний фінансовий стан, не допускаються до проведення операцій з купівлі та продажу облігацій за дорученням та за рахунок коштів інших фізичних та юридичних осіб.
5.2. Операції на біржовому ринку з регулювання ринкової вартості облігацій та контроль за реалізацією угод купівлі та продажу на УМВБ здійснюються уповноваженими особами Національного банку. Їм надається право:
- подавати заявки на участь у біржових торгах в ролі покупців та продавців державних облігацій;
- припиняти біржові торги у разі коливання цін на облігації більш ніж на 10 відсотків, від рівня цін, що були встановлені на попередніх торгах;
- не допускати окремі заявки членів фондової секції у разі порушення вимог чинного законодавства України та даного Положення.
5.3. Процес укладання угод купівлі та продажу облігацій обслуговується депозитарієм Національного банку України, у якому комерційним банкам відкриваються рахунки "депо" для обліку облігацій, що належать комерційному банку, а також його клієнтам (юридичним та фізичним особам).
5.4. За наслідками реалізації угод з купівлі та продажу облігацій УМВБ надає депозитарію Національного банку України дані, що характеризують склад біржових угод та стан їх сплати учасниками торгів.
5.5. Порядок проведення біржових торгів державними облігаціями затверджується Національним банком України за поданням УМВБ.