• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження нормативних документів

Національний банк України  | Постанова, Положення від 30.12.1996 № 353
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 30.12.1996
  • Номер: 353
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 30.12.1996
  • Номер: 353
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 353 від 30.12.96
м.Київ
Про затвердження нормативних документів
Розглянувши нормативні документи, які регламентують порядок здійснення операцій з платіжними картками Національної системи масових електронних платежів та систему захисту електронної інформації, вимоги з питань захисту електронної інформації до системи масових електронних платежів населення за товари та послуги в Україні, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити "Положення про порядок здійснення бухгалтерських операцій з банківськими платіжними картками Національної системи" (додаток N 1).
2. Затвердити "Положення про систему захисту електронної інформації та вимоги з питань захисту електронної інформації до системи масових електронних платежів населення за товари та послуги в Україні" (додаток N 2).
3. Надіслати зазначені нормативні документи Кримському республіканському, регіональним управлінням Національного банку України, комерційним банкам та ЗАТ "Укркарт" для керівництва в роботі.
Голова Правління В.А.Ющенко
Додаток N 1
Затверджено постановою Правління
Національного банку України
від 30 грудня 1996 р. N 353
Положення
про порядок здійснення бухгалтерських операцій з банківськими платіжними картками Національної системи
Розділ I. Загальні положення
Національна система масових електронних платежів - це така система безготівкових розрахунків, при якій розрахунки за товари та послуги здійснюються за допомогою банківських платіжних карток.
Для здійснення операцій з платіжними картками Національної системи необхідно одержати ліцензію (дозвіл) Національного банку України.
Учасниками системи є:
- держателі карток - фізичні особи;
- підприємства торгівлі та побутового обслуговування населення, в яких встановлено торговельні термінали;
- кредитно-фінансові установи (банк-емітент, банк-еквайр, розрахунковий банк).
У зазначеному Порядку вживаються такі терміни та поняття.
Авторизація - надання дозволу на обслуговування держателя платіжної картки.
Банк-емітент - установа банку, яка випускає в обіг платіжні картки.
Банкомат - електронний пристрій, який може без участі оператора виконувати основні касові функції (приймання депозитів, зняття готівкових коштів з рахунка, переказ коштів на рахунок, надання виписки про стан рахунка тощо) за допомогою платіжної картки.
Дебетна картка - різновид платіжної картки, що використовується для оплати товарів, наданих послуг та одержання готівкових коштів з розрахункового рахунка.
Держатель платіжної картки - фізична особа, яка за договором з кредитно-фінансовою установою застосовує її платіжну картку для оплати в безготівковій формі вартості товарів та послуг, а також для отримання через банківські установи готівкових коштів.
"Електронний чек" - різновид платіжної картки. Використовується для оплати товарів, наданих послуг та одержання готівкових коштів шляхом прямого списання коштів з карткового рахунка платника в розмірі, що не перевищує попередньо задепоновану на ньому суму. При цьому в пам'яті картки ведеться сальдо (залишок) коштів за цим рахунком. Це сальдо дебетується при кожній оплаті вартості товарів, наданих послуг чи отриманні готівкових коштів. Списання коштів з банківського карткового рахунка здійснюється після одержання банком платника інформації про виконані за допомогою платіжної картки операції.
"Електронний гаманець" - різновид платіжної картки "електронний чек". Використовується для оплати товарів, наданих послуг та одержання готівкових коштів у розмірі, що не перевищує попередньо задепоновану суму, шляхом прямого списання коштів із спеціального рахунка "електронних гаманців" у розрахунковому банку.
Завантаження (дозавантаження) картки - внесення інформації на платіжну картку про наявність коштів.
Он-Лайн (on-line) - тип зв'язку між учасниками платіжної системи, при якій зв'язок підтримується у режимі реального часу (безперервно).
Обслуговуючий банк (банк еквайр) - банківська установа, в якій відкриті рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення, що обслуговує держателів платіжних карток.
Платіжна картка - документ на носії електронної інформації у вигляді пластикової картки, що випускається кредитно-фінансовими установами. Документ надає можливість його пред'явнику одержувати без оплати у готівковій формі товари та послуги, в тому числі послуги з одержання через банківські установи готівки, та підтверджує особам, які надають ці товари та послуги, що оплата їх вартості буде здійснена з рахунків у банківських установах.
Платіжний термінал - електронний пристрій, за допомогою якого здійснюються авторизація платіжної картки та основні операції з оформлення оплати вартості товарів та наданих послуг.
Процесинговий центр - спеціалізований інформаційно-обчислювальний центр, який виконує збирання, оброблення, зберігання та передавання кредитно-фінансовим установам інформації про необхідність переказу з рахунків осіб-держателів платіжних карток грошових коштів за одержані товари та послуги, у тому числі послуги з одержання через банківські установи готівкових коштів, на рахунки осіб, що їх надають, а також виконує інші операції з обслуговування учасників системи електронних платежів, в якій застосовуються платіжні картки.
Розрахунковий банк - банківська установа, в якій інший банк учасник платіжної системи (переважно банк-емітент) відкриває спеціальний рахунок для здійснення розрахунків за допомогою платіжних карток.
Трансакція - інформація в електронній формі про окрему операцію, яка здійснена з використанням платіжної картки (завантаження та дозавантаження картки, одержання готівкових коштів, оплата товарів та наданих послуг та ін.)
Розділ II. Перелік бухгалтерських рахунків, які використовуються при відображенні операцій, здійснених за допомогою платіжних карток
1. Характеристика рахунків
Рахунок N 039 - Кошти в банкоматах (активний), розділ III
Відкривається на балансі банку.
Призначення рахунка: облік готівкових коштів у банкоматах банку.
За дебетом рахунка проводиться сума готівки, що надійшла до банкомату.
За кредитом рахунка проводиться сума готівки, виданої з банкомату.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки банкоматів.
Рахунок N 750 - Консолідований рахунок "електронних гаманців" (пасивний), розділ XVI
Відкривається на балансі банку-емітента.
Призначення рахунка: облік коштів, які вносять клієнти для здійснення розрахунків за товари та послуги за допомогою платіжних карток "електронний гаманець".
За кредитом рахунка проводяться суми, що вносяться клієнтами готівкою чи за їх дорученням перераховуються з їх розрахункового рахунка для здійснення розрахунків за товари та послуги за допомогою платіжних карток "електронний гаманець".
За дебетом рахунка проводяться суми, що перераховуються банком-емітентом на спеціальний рахунок у розрахунковому банку.
Проводяться також суми повернених клієнту коштів у разі розірвання договору з банком на застосування платіжної картки "електронний гаманець".
Рахунок N 789 - Транзитний рахунок за операціями, здійсненими платіжними картками через банкомат (активно-пасивний), розділ XVI
Призначення рахунка: облік транзитних оборотів, пов'язаних з виконанням операцій за допомогою платіжних карток Національної системи через банкомат.
За дебетом рахунка проводяться суми виданих банкоматом готівкових коштів клієнту з урахуванням комісійних.
За кредитом рахунка проводяться суми, які надходять з відповідних рахунків установ банків в оплату послуг, що надані держателям платіжних карток через банкомат.
Залишків за рахунком N 789 на кінець дня не повинно бути.
Рахунок N 790 - Спеціальний рахунок для здійснення розрахунків за допомогою платіжних карток "електронний гаманець" (пасивний), розділ XVI
Відкривається на балансі розрахункового банку.
Призначення рахунка: облік коштів в розрахунковому банку, перерахованих банком-емітентом для здійснення розрахунків за товари та надані послуги за допомогою платіжних карток "електронний гаманець".
За кредитом рахунка проводяться суми, які перераховані банком-емітентом для здійснення розрахунків за товари та надані послуги за допомогою платіжних карток "електронний гаманець" з рахунка N 750 "Консолідований рахунок "електронних гаманців".
За дебетом рахунку проводиться перерахування коштів в оплату товарів та наданих послуг в обслуговуючий банк для зарахування на рахунок N 792 "Транзитний рахунок за операціями з "електронним гаманцем" згідно з інформацією про трансакції, яку надає процесинговий центр.
В аналітичному обліку ведуться особові рахунки за кожним банком-емітентом.
Рахунок N 792 - Транзитний рахунок за операціями з "електронним гаманцем" (пасивний), розділ XVI
Відкривається на балансі обслуговуючого банку.
Призначення рахунка: облік транзитних коштів, які надійшли підприємствам торгівлі та побутового обслуговування населення в оплату операцій, що здійснювались за допомогою платіжних карток "електронний гаманець".
За кредитом рахунка проводяться суми, що надійшли від розрахункового банку для подальшого зарахування на рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення в оплату товарів та послуг, що надані держателям платіжних карток "електронний гаманець".
За дебетом рахунка проводиться перерахування коштів підприємствам торгівлі та побутового обслуговування населення в оплату товарів та послуг, що надані держателям платіжних карток "електронний гаманець", на підставі інформації, отриманої від процесингового центру.
Залишків за рахунком N 792 на кінець дня не повинно бути.
Рахунок N 793 - Транзитний рахунок "електронних чеків" (пасивний), розділ XVI
Відкривається на балансі обслуговуючого банку.
Призначення рахунка: облік коштів, які надійшли від операцій з використанням платіжних карток "електронний чек".
За кредитом рахунка проводяться суми, що надійшли від розрахункового банку для подальшого зарахування на рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення в оплату товарів та послуг, одержаних держателями платіжних карток "електронний чек".
За дебетом рахунка проводиться перерахування коштів підприємствам торгівлі та побутового обслуговування населення в оплату товарів та послуг, одержаних держателями платіжних карток "електронний чек", на підставі інформації, отриманої від процесингового центру.
Залишків за рахунком N 793 на кінець дня не повинно бути.
Рахунок N 799 - Транзитний чековий рахунок (пасивний), розділ XVI
Відкривається на балансі банку-емітента.
За кредитом рахунка відображається перерахування коштів з чекових рахунків клієнтів згідно з інформацією, наданою процесинговим центром.
За дебетом рахунка відображається списання коштів в оплату товарів та послуг підприємствам торгівлі та побутового обслуговування населення за здійсненими трансакціями.
Залишків за рахунком N 799 на кінець дня не повинно бути.
Розділ III. Облік бланків платіжних карток
Бланки платіжних карток відносяться до документів суворої звітності.
Придбані бланки платіжних карток, враховуються на балансовому рахунку N 940 "Господарські матеріали" на окремому субрахунку "Бланки платіжних карток" за ціною їх придбання.
Використання бланків платіжних карток відображається за дебетом рахунку N 970 "Сплачені операційні і різні видатки" із одночасним оприбуткуванням їх на позабалансовий рахунок N 9959 "Бланки суворої звітності" в умовній оцінці 1 (одна) гривня за один бланк.
Видані під звіт бланки платіжних карток обліковуються на позабалансовому рахунку N 9961 "Різні цінності і документи, відіслані і видані під звіт", які в подальшому списуються на підставі відповідних звітів про використання.
Розділ IV. Операції з "електронним гаманцем"
4.1. Банк-емітент
4.1.1. Для відображення в обліку операцій з використанням платіжних карток "електронний гаманець" при розрахунку за товари та надані послуги в банку-емітенті використовуються балансові рахунки:
N 031- Каса комерційних банків у гривняхN 207- Розрахункові рахунки фізичних осіб (нерезидентів)N 326- Розрахункові рахунки фізичних осіб (резидентів)N 711- Вклади громадян до запитанняN 716- Кредити громадянам на споживчі ціліN 722- Розрахункові чекові книжки та розрахункові чекиN 750- Консолідований рахунок "електронних гаманців"N 960- Операційні і різні доходи отриманіN 970- Сплачені операційні і різні видатки
4.1.2. Особливістю зазначеного платіжного засобу є те, що банк-емітент відкриває загальний рахунок для врахування коштів, перерахованих усіма клієнтами банку, які отримали платіжні картки "електронний гаманець", а платником виступає розрахунковий банк.
4.1.3. У разі одержання платіжної картки "електронний гаманець" клієнт повинен сплатити кошти за його обслуговування у банківській системі (ця сума може включати також вартість самої картки). Оплата може бути виконана в готівковій або безготівковій формі. У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
у разі розрахунку готівкоюДт - 031
Кт - 960у разі безготівкового розрахункуДт - 326 (207, 711)
Кт - 960
4.1.4. Платіжна картка клієнта дійсна для оплати товарів та послуг з моменту її завантаження.
Для завантаження чи дозавантаження платіжної картки "електронний гаманець" клієнт вносить готівкові кошти до каси банку-емітента або за його письмовою вказівкою банком виконується перерахування коштів з розрахункового рахунка. Ці кошти зараховуються на рахунок N 750 "Консолідований рахунок "електронних гаманців"".
У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
у разі розрахунку готівкоюДт - 031
Кт - 750у разі безготівкового розрахункуДт - 326 (207, 711)
Кт - 750
4.1.5. При поєднанні в одній платіжній картці платіжних інструментів "електронний гаманець" і "електронний чек" можливе дозавантаження "електронного гаманця" коштами, що знаходяться на чековому рахунку.
Дозавантаження виконується в банкоматі або на платіжному терміналі, які можуть виконувати зазначену функцію. У цьому разі в пам'яті картки дебетується сума, що відображає залишок коштів на чековому рахунку, і кредитується сума на рахунок "електронного гаманця". Платіжним терміналом або банкоматом формується відповідна трансакція про виконані операції.
У разі одержання від процесингового центру інформації про здійснення операцій у банку-емітенті здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 722
Кт - 750
4.1.6. Дозавантаження "електронного гаманця" можливе також в іншому банку.
У цьому разі клієнт, перебуваючи у місці, значно віддаленому від банку-емітента, може звернутися у будь-який банк, в якому встановлено платіжний термінал.
Через платіжний термінал зазначений банк зв'язується з банком-емітентом, надаючи всю необхідну інформацію.
Банк-емітент після одержання зазначеної інформації повинен здійснити перерахування коштів на рахунок N 750.
У разі наявності коштів на рахунку N 326 (207, 711) здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 326 (207, 711)
Кт - 750
У разі відсутності коштів на розрахунковому рахунку клієнта, банк надає короткостроковий кредит на термін 1-2 дні, тобто на період проходження платежу з обслуговуючого банку в банк-емітент. У цьому разі здійснюються бухгалтерські проводки:
Дт - 716 Дт - 326 (207, 711) Кт - 326 (207, 711) Кт - 750
Клієнт повинен сплатити банку-емітенту відсотки за користування кредитом у встановленому банком розмірі. У цьому разі здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 326 (207, 711)
Кт - 960
Надання кредиту передбачається угодою, яка укладається між клієнтом і банком-емітентом при одержанні платіжної картки.
В обслуговуючому банку у разі здавання готівки для перерахування на розрахунковий рахунок здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 031
Кт - 326 (207, 711) (МФО банку-емітента)
Встановлені обслуговуючим банком комісійні за здійснення цієї операції зараховуються в доход банку, у цьому разі здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 031
Кт - 960
4.1.7. Для забезпечення розрахунків з підприємствами торгівлі та побутового обслуговування населення, що виконують обслуговування держателів платіжних карток "електронний гаманець", банк-емітент щоденно перераховує на спеціальний рахунок в розрахунковому банку (балансовий рахунок N 790) прогнозовану суму. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 750
Кт - 790 (МФО розрахункового банку)
4.1.8. Інформацію для прогнозування банк-емітент отримує від процесингового центру. Вона складається на підставі аналізу платежів попереднього періоду, обсягу коштів, залучених банком-емітентом, надійності банку. Кошти, що залишилися на рахунку N 750, можуть використовуватися банком-емітентом як вільні кредитні ресурси.
4.1.9. Відповідно до укладеної угоди про участь у Національній системі масових електронних платежів банк-емітент сплачує послуги процесингового центру та розрахункового банку. У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
Дт - 970
Кт - розрахунковий рахунок процесингового центру (МФО банку, що його обслуговує)
Дт - 970
Кт - 960 (МФО розрахункового банку)
4.1.10. У разі, якщо клієнт розриває договір з банком на застосування платіжної картки "електронний гаманець", йому повертається залишок коштів, інформація про які знаходиться в пам'яті картки. Повернення коштів може бути виконане як у готівковій, так і в безготівковій формі на його розрахунковий рахунок. У цьому разі здійснюються бухгалтерські проводки:
у разі повернення коштів готівкоюДт - 750
Кт - 0З1у разі повернення коштів на розрахунковий рахунок клієнтаДт - 750
Кт - 326 (207, 711)
4.2. Розрахунковий банк
4.2.1. Для відображення операцій з використанням платіжної картки "електронний гаманець" в розрахунковому банку відкривається балансовий рахунок:
N 790 - Спеціальний рахунок для здійснення розрахунків за допомогою платіжних карток "електронний гаманець"
4.2.2. Трансакції з інформацією про операції, виконані за допомогою платіжних карток "електронний гаманець", передаються протягом дня з платіжних терміналів та банкоматів до процесингового центру, де вони обробляються і сортуються відповідно до МФО банків-емітентів та МФО обслуговуючих банків.
Наприкінці дня ця інформація надсилається розрахунковому банку для виконання міжбанківських розрахунків (банкам-емітентам та обслуговуючим банкам зазначена інформація надається для відома та для проведення внутрішньобанківських операцій). У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 790 Кт - 792 МФ0 банку, що його обслуговує
4.3. Обслуговуючий банк
4.3.1. Для відображення в обліку операцій з використанням платіжних карток "електронний гаманець" в обслуговуючому банку відкривається балансовий рахунок:
N 792 - Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками "електронний гаманець"
4.3.2. Операція з зарахування коштів на рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення виконується відразу ж після одержання коштів від розрахункового банку. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 792
Кт - розрахункові рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення
4.3.3. У разі, якщо обслуговуючий банк є одночасно банком-емітентом платіжних карток "електронний гаманець", він отримує від процесингового центру інформацію про необхідні внутрішньобанківські платежі (обсяг платежів, виконаних за допомогою його карток на підприємствах торгівлі та побутового обслуговування населення, що є його клієнтами). На підставі цієї інформації виконується внутрішньобанківська бухгалтерська проводка:
Дт - 750
Кт - розрахункові рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення
4.3.4. Відповідно до укладеної угоди про участь у Національній системі масових електронних платежів обслуговуючий банк сплачує послуги процесингового центру. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 970
Кт - розрахунковий рахунок процесингового центру (МФО банку, що його обслуговує)
Розділ V. Операції з "електронним чеком"
5.1. Банк-емітент
5.1.1. Для відображення в обліку операцій з використанням платіжних карток "електронний чек" в банку-емітенті використовуються балансові рахунки:
N 031 - Каса комерційних банків у гривняхN 207 - Розрахункові рахунки фізичних осіб (нерезидентів)N 326 - Розрахункові рахунки фізичних осіб (резидентів)N 711 - Вклади громадян до запитанняN 716 - Кредити громадян на споживчі ціліN 722 - Розрахункові чекові книжки та розрахункові чекиN 793 - Транзитний рахунок "електронних чеків"N 799 - Транзитний чековий рахунокN 960 - Операційні і різні доходи отриманіN 970 - Сплачені операційні і різні видатки
5.1.2. У разі одержання платіжної картки "електронний чек" клієнт має сплатити кошти за його обслуговування у банківській системі (ця сума може включати також вартість самої картки). Оплата може бути здійснена в готівковій або безготівковій формі. У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
у разі розрахунку готівкоюДт - 031
Кт - 960у разі безготівкового розрахункуДт - 326 (207, 711)
Кт - 960
5.1.3. Картка клієнта дійсна для оплати товарів та послуг з моменту внесення коштів на рахунок N 722 "Розрахункові чекові книжки та розрахункові чеки". У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
у разі внесення коштів готівкою Дт - 031
Кт - 722у разі перерахування з
розрахункового рахунка Дт - 326 (207,711)
Кт - 722
5.1.4. Дозавантаження платіжної картки "електронний чек" можливе також в іншому банку.
Перебуваючи у віддаленому місці, для дозавантаження "електронного чека" готівкою клієнт звертається у будь-яку установу банку, де встановлено платіжний термінал. Через платіжний термінал зазначена установа банку зв'язується з банком-емітентом, надаючи йому необхідну інформацію.
Банк-емітент після цього повинен здійснити перерахування коштів на рахунок N 722.
У разі наявності коштів на рахунку N 326 (207, 711) здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 326 (207, 711)
Кт - 722
У разі відсутності коштів на рахунку N 326 (207, 711), банк-емітент надає короткостроковий кредит клієнту на термін 1-2 дні, тобто на період проходження платежу з обслуговуючого банку в банк-емітент. У цьому разі здійснюються бухгалтерські проводки:
Дт - 716 Дт - 326 (207, 711) Кт - 326 (207, 711) Кт - 722
За користування кредитом клієнт повинен сплатити банку-емітенту відсотки. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 326 (207, 711)
Кт - 960
Надання кредиту передбачається угодою, яка укладається між клієнтом і банком-емітентом при одержанні платіжної картки.
В обслуговуючому банку при здаванні готівки для перерахування на розрахунковий рахунок здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 031
Кт - 326 (207, 711) (МФО банку-емітента)
Встановлені обслуговуючим банком комісійні за здійснення цієї операції зараховуються в доход банку, при цьому здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 031
Кт - 960
5.1.5. Трансакції з інформацією про операції, виконані за допомогою платіжних карток "електронний чек", передаються протягом дня з платіжних терміналів та банкоматів до процесингового центру, де вона обробляється і сортується відповідно до МФО банків-емітентів та МФО обслуговуючих банків, за номерами чекових рахунків платників та розрахункових або поточних рахунків одержувачів. Протягом дня ця інформація періодично надсилається у вигляді файлу вимог-доручень банкам-емітентам для виконання розрахунків через СЕП та обслуговуючим банкам для контролю.
5.1.6. У банку-емітенті на підставі цього файлу кошти з чекових рахунків клієнтів переводяться на транзитний чековий рахунок та формується файл платіжних доручень за банками, які обслуговують відповідні підприємства торгівлі та побутового обслуговування населення. У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
Дт - 722 Дт - 799 Кт - 799 Кт - 793 МФО банку, що його обслуговує
5.1.7. На залишки рахунків N 722 банк може нараховувати відповідні відсотки. При цьому сума нарахованих відсотків зараховується на розрахунковий рахунок.
5.1.8. У разі, якщо клієнт розриває договір з банком на застосування платіжної картки "електронний чек", йому повертається залишок коштів на чековому рахунку.
Повернення коштів може бути виконане як в готівковій, так і в безготівковій формі. У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
у разі повернення готівкових коштівДт - 722
Кт - 031у разі повернення коштів на розрахунковий рахунокДт - 722
Кт - 326 (207, 711)
5.2. Обслуговуючий банк
5.2.1. Для відображення в обліку операцій з використанням платіжних карток "електронний чек" в обслуговуючому банку відкривається балансовий рахунок N 793 - Транзитний рахунок електронних чеків.
5.2.2. Операція із зарахування коштів на рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення виконується відразу ж після одержання коштів від банку-емітента. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 793
Кт - розрахункові рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення
5.2.3. У разі, якщо обслуговуючий банк є одночасно банком-емітентом платіжних карток "електронний чек", він отримує від процесингового центру інформацію про необхідні внутрішньобанківські платежі (обсяг платежів, виконаних за допомогою його карток на підприємствах торгівлі та побутового обслуговування населення, що є його клієнтами).
На підставі цієї інформації виконується внутрішньобанківська бухгалтерська проводка:
Дт - 799
Кт - розрахункові рахунки підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення
Операція із закриття транзитного рахунка, з якого списуються кошти, видані клієнту через банкомат, здійснюється відразу ж після одержання коштів від банку-емітента. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 793
Кт - 789
5.2.4. Відповідно до укладеної угоди про участь у Національній системі масових електронних платежів, банк-емітент також оплачує послуги процесингового центру. У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 970
Кт - розрахунковий рахунок процесингового центру (МФО банку, що його обслуговує)
Розділ VI. Операції з дебетною карткою
6.1. Банк-емітент
6.1.1. Дебетна картка дає клієнту право безпосередньо розпоряджатися коштами зі свого розрахункового рахунка в банку-емітенті. При одержанні дебетної картки клієнт повинен внести кошти за його обслуговування (ця сума може включати також вартість самої картки). У цьому разі виконуються бухгалтерські проводки:
у разі розрахунку готівкоюДт - 031
Кт - 960у разі безготівкового розрахункуДт - 326 (207, 711)
Кт - 960
6.1.2. При виконанні операцій за допомогою дебетної картки термінал або банкомат зв'язується в режимі "on-line" безпосередньо або через процесинговий центр з банком-емітентом. Банк-емітент підтверджує можливість виконання операції.
Після надання підтвердження в банку-емітенті здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 326 (207, 711)
Кт - 909
6.1.3. При перерахуванні коштів в оплату товарів чи наданих послуг виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 909 Кт - розрахунковий рахунок підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення (МФО обслуговуючого банку)
При перерахуванні коштів за операціями, здійсненими через банкомат, у разі видачі готівкових коштів виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 909
Кт - 789 (МФО обслуговуючого банку)
Розділ VII. Автоматичний касир (банкомат)
7.1. Загальні положення
7.1.1. За допомогою платіжних карток "електронний чек" та дебетних карток фізичним особам (далі - клієнтам) можна отримувати готівкові кошти в банкоматах.
Для відображення в обліку відповідних операцій в банку-емітенті використовуються балансові рахунки:
N 031 - Каса комерційних банків у гривнях N 039 - Грошові кошти в банкоматах N 042 - Готівка в гривнях у дорозі N 789 - Транзитний рахунок за операціями, здійсненими через банкомат N 960 - Операційні і різні доходи отримані N 970 - Сплачені операційні і різні видатки
7.1.2. Комерційний банк розробляє положення про обслуговування фізичних осіб банкоматом та укладає договір з клієнтом на обслуговування через банкомат. У договорі мають бути включені пункти щодо послуг, які можуть надаватись клієнту банкоматом. Договір підписує керівник установи банку. При підписанні договору клієнту видається пам'ятка про застосування платіжних карток та види послуг, які він може отримати через банкомат.
7.1.3. Інформація про обслуговування фізичних осіб банкоматом та інструкція про порядок одержання готівкових коштів через банкомат мають бути вивішені для ознайомлення клієнтів у місці знаходження банкомату.
7.1.4. До персоналу з обслуговування клієнтів банку через банкомат входять:
Касир - особа, відповідальна за банкомати, яка здійснює завантаження готівкових коштів у змінні касети банкомату, вилучає залишок коштів з касет.
Адміністратор сервера банкоматів - особа, яка проводить запуск програми сервера банкоматів, контролює роботу середовища передачі інформації, друкує форми звітності, контролює події, що виникають при роботі і обслуговуванні банкоматів, своєчасно інформує касирів про необхідність завантаження банкомату готівковими коштами, а також про необхідність включення чи виключення банкомату.
Технічний працівник банкомату - особа, яка проводить запуск і зупинку банкомату, зарядку видаткових матеріалів, вилучає заарештовані картки, здійснює поточний контроль роботи банкомату та консультує клієнтів про правила користування банкоматом.
Інкасатор банкомату - особа, яка проводить вилучення і встановлення змінних касет банкомату, касет із бракованими купюрами, доставку касет для завантаження їх готівковими коштами та забезпечення безпеки при переміщенні касет.
Функціональні обов'язки можуть бути розподілені довільно, залежно від кількості банкоматів, навантаження та наявного персоналу.
7.1.5. Під час вилучення чи встановлення касет в банкомат необхідно забезпечити відсутність сторонніх осіб у місці знаходження банкомату. Частина банкомату, крізь яку проводиться завантаження касет і їх запуск, має бути недоступною для сторонніх осіб.
7.2. Режим роботи банкомату та порядок здійснення операцій
7.2.1. Включення банкомату здійснюється технічним працівником банкомату. Час запуску банкомату повинен співпадати з часом початку роботи банківської установи, до складу якої входить сервер банкоматів.
7.2.2. На підставі інформації адміністратора сервера банкоматів касир заповнює заявку за формою додатку N 61 Інструкції N 1 на зарядку банкоматів касетами з готівковими коштами. Підписують заявку касир і адміністратор сервера.
Касир одержує під звіт у завідуючого касою згідно із заявкою готівкові кошти під розписку у книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей).
Завантаження касет готівковими коштами виконується касиром під контролем завідуючого касою за допомогою зарядного пристрою.
Одержання касиром у завідуючого касою зарядного пристрою і ключа від нього здійснюється під розписку в спеціальному журналі.
Завантажена касета споряджається ярликом, на якому вказується номер касети, номінал банкнот, їх кількість і сума, дата, іменний штамп і підпис касира.
На підготовлені касети касир складає супровідну відомість за формою додатку N 60 Інструкції N 1 у трьох примірниках, в якій вказується: номер банкомату, номера касет, номінал і кількість банкнот у касеті, сума та номер ключів від банкоматів.
7.2.3. Підготовлені касети і ключі від банкоматів касир передає інкасатору під розписку в супровідній відомості. Перший примірник підшивається в окрему підшивку касових документів за банкоматами, другий - в бухгалтерські документи дня, третій - після звіту інкасатора перед касиром передається адміністраторові сервера банкоматів.
Після передачі завантажених касет інкасатору виконується бухгалтерська проводка:
на підставі меморіального
ордера Дт - 042
Кт - 031 (сим.66 по ф.747, 748)
7.2.4. Інкасатор проводить вилучення використаних касет із банкомату і встановлення завантажених.
Після зарядки банкомату інкасатор зазначає у супровідній відомості час зарядки і підписаний третій примірник разом з ключами передає касиру. Після чого виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 039 (сим.39 по ф.747, 748)
Кт - 042
Завантажені готівковими коштами касети можуть залишатися в банкоматі в неробочий час банківської установи тільки у разі наявності відповідного сертифіката (дозволу) на виконання вимог до зберігання грошових цінностей та забезпечення безпеки зберігання. Сертифікація виконується відповідними службами Національного банку України.
7.2.6. Касир передає інформацію щодо касет адміністраторові сервера банкоматів (третій примірник супровідної відомості після звіту інкасатора про завантаження касет в банкомат).
7.2.7. Технічний працівник банкомату налагоджує банкомат на кількість купюр у касетах банкомату і переводить банкомат в режим обслуговування.
7.2.8. Адміністратор сервера банкоматів звіряє інформацію за касетами, яку передає йому касир з інформацією, одержаною від банкомату за його запитом.
7.2.9. При виконанні операції з видачі банкоматом готівкових коштів, банкомат зв'язується в режимі "on-line" безпосередньо або через процесинговий центр з банком-емітентом.
Видача банкоматом готівкових коштів клієнту відбувається тільки після одержання підтвердження про можливість виконання операції банком-емітентом.
При здійсненні операцій за допомогою банкомату, установа банку-власника банкомату встановлює комісійні за кожну окремо здійснену операцію.
Розмір комісійних кожний банк встановлює самостійно.
При передачі інформації банку-емітенту про розмір заявлених для одержання з рахунка через банкомат готівкових коштів, у зазначену суму включається сума комісійних.
Після видачі банкоматом клієнту готівкових коштів здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 789
Кт - 039 (сим.55 по ф.747, 748)
Одночасно з розрахункового рахунка списується сума встановлених банком комісійних. При цьому здійснюється бухгалтерська проводка:
Дт - 789
Кт - 960
7.2.10. У разі використання клієнтом бракованої картки або багаторазового неправильного набирання персонального ідентифікаційного номера банкомат заарештовує картку.
7.2.11. Усі ситуації неправильної роботи банкомату контролюються адміністратором сервера банкоматів.
7.2.12. Вилучення інкасатором з банкомату використаних касет здійснюється з оформленням маршрутного листа, в якому вказується номер банкомату, номер вилучених касет, номер ключа.
Передача інкасатором вилучених касет касиру проводиться під розписку на маршрутному листі. Перший примірник маршрутного листа з розписками зберігається в касових документах дня.
7.2.13. У разі виявлення дефектів у касетах складається акт в трьох примірниках за підписом присутніх осіб.
7.2.14. Вилучені касети відкриваються касиром за допомогою зарядного пристрою під контролем завідуючого касою, при цьому здійснюється перерахування залишку готівкових коштів у касетах.
Залишок готівкових коштів у касетах має дорівнювати різниці між дебетовим залишком рахунка N 039 на час завантаження банкомату і кредитовим залишком особового рахунка N 039 на час закінчення роботи банкомату.
Після перерахування готівки і перевірки тотожності сум сумам рахунка N 039 касир передає готівкові кошти і ключі від банкомату завідуючому касою під розписку в книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей). У цьому разі виконується бухгалтерська проводка:
Дт - 031 (сим.39)
Кт - 039 (сим.66)
У разі невідповідності залишку готівкових коштів у касетах створюється комісія в складі керівника банку або його заступника, завідуючого касою, інших відповідальних осіб, призначених наказом.
7.2.15. У кінці робочого дня технічний працівник банкомату відключає банкомат. Конкретний час виключення банкомату визначається регламентом роботи банківської установи або за розпорядженнями адміністратора сервера банкоматів.
Банкомати можуть виконувати цілодобову роботу у разі забезпечення необхідних умов щодо зберігання грошових цінностей, дотримання безпеки із зберігання та тільки при наявності відповідного сертифіката.
7.2.16. У разі необхідності відключення банкомату за технічними причинами технічний працівник банкомату повідомляє про це адміністратора сервера банкоматів авторизацією своєї особової картки в банкоматі.
7.2.17. Для відключення банкомату технічний працівник відкриває верхнє відділення банкомату, у разі необхідності виконує операцію із закриття дня банкомату. Після чого банкомат вимикається.
7.2.18. У разі присутності в банкоматі заарештованих карток технічний працівник банкомату вилучає їх для наступної передачі адміністраторові сервера банкоматів.
7.2.19. Усі ситуації, які призвели з будь-якої причини до збою в роботі банкомату, а також у разі стороннього втручання в процес роботи банкомату, кваліфікуються як нештатні.
7.2.20. У разі виникнення збоїв у роботі мережі електроживлення або локальної комп'ютерної мережі банку, що не порушують нормальної взаємодії банкомату з іншими компонентами системи, банкомат перезапускається технічним працівником банкомату.
7.2.21. У разі виникнення неполадок, пов'язаних з порушенням нормального функціонування банкомату, вони усуваються технічним працівником банкомату із залученням, у разі необхідності, відповідальних осіб банку.
7.2.22. Після усунення неполадок банкомат може бути перезапущений технічним працівником банкомату. Рішення про виконання перезапуску банкомату приймається завідуючим касою.
7.2.23. У разі виявлення стороннього втручання в процес роботи банкомату, робота банкомату припиняється, перевіряється звітність банкомату і бухгалтерії, визначаються наслідки втручання, проводиться розслідування причин втручання з притягненням, у разі необхідності, особи, що здійснила втручання, до адміністративної або кримінальної відповідальності. Після усунення можливих наслідків втручання банкомат може бути перезапущений технічним працівником банкомату за дозволом завідуючого касою.
7.2.24. У разі виявлення взлому банкомату або спроб несанкціонованого відкриття комісія, призначена наказом, перевіряє наслідки взлому і проводить аналіз можливості подальшої експлуатації банкомату.
7.3. Статистика і звітність
7.3.1. Кожний факт видання готівкових коштів держателю платіжної картки супроводжується друком ордера.
Ордер, що видається держателю платіжної картки, має встановлену форму і відповідні реквізити (додаток).
7.3.2. Процес роботи банкомату протоколюється на вмонтованому в ньому накопичувачі (у вигляді операційних журналів роботи). Журнали знімаються технічним працівником банкомату при перезарядці банкомату і передаються адміністраторові сервера банкоматів для передачі їх в архів.
Протоколи роботи банкомату також ведуться на сервері банкоматів. При перезарядці файл журналу банкомату переноситься на архівний носій.
7.3.3. Архіви журналів роботи банкоматів накопичуються і можуть бути роздруковані на вимогу керівництва банку чи ревізійної служби.
7.3.4. Сервер банківської установи, що здійснює проводки за усіма банкоматами, друкує виписки за особовими рахунками банкоматів на кінець дня чи на момент перезарядки банкомату, а також у разі нештатних ситуацій.
7.3.5. Якщо банкомат працює цілодобово, то включення даних з банкомату в баланс дня відбувається, наприклад, о 20-00, а робота з 20-00 до 9-00 відноситься вже до балансу наступного дня.
7.3.6. У статистичній звітності про касові обороти за формою NN 747, 748 суми видач готівки банкоматами відображаються за символом 55.
7.3.7. Ліміт видачі готівки з банкомату одній фізичній особі протягом доби визначається в договорі на обслуговування клієнта.
Додаток
Приклад зовнішнього вигляду Приклад зовнішнього вигляду
ордера видачі готівкових ордера при завантаженні
коштів платіжної картки готівковими
коштами
------------------------ ------------------------
| "УКРКАРТ" | | "УКРКАРТ" |
| Промінвестбанк | | Промінвестбанк |
| Банкомат 043 | | Банкомат 043 |
| | | |
| Ордер N 123 | | Ордер N 321 |
| 29.12.1996 21:15:52 | | 29.12.1996 15:20:52 |
| Картка - "ел.чек" | | Картка - "ел.чек" |
| N 0400502311221343 | | N 0400502311221343 |
| | | |
| Видача готівки | | Завантаження картки |
| | | |
| Видана | | Прийнята |
| сума 152.00 грн. | | сума 200.00 грн. |
| Коміс. 1.52 грн. | | Коміс. 0.52 грн. |
| Знята | | Зарахована |
| сума 153.52 грн. | | сума 199.48 грн. |
| | | |
| Транс.N 04903321489 | | Транс.N 04903321489 |
| КА - 324435678 | | КА - 323231178 |
| D4SRO2OLL | | D4S54RO6 |
| | | |
| Дякуємо за візит! | | Дякуємо за візит! |
------------------------ ------------------------
Приклад зовнішнього вигляду
ордера скасованої операції
------------------------
| "УКРКАРТ" |
| Промінвестбанк |
| Банкомат 043 |
| |
| Ордер N 123 |
| 29.12.1996 21:15:52 |
| Картка -"ел.чек" |
| N 0400502311221343 |
| |
| Видача готівки |
| |
| Видана |
| сума 00.00 грн.|
| |
| 1А6 Відсутні кошти |
| |
| Транс.N 04986324489 |
| КА - 326337678 |
| D4SJYOO6DOLL |
| |
| Дякуємо за візит! |
------------------------
Обов'язкові реквізити ордера, який видається банкоматом держателю платіжної картки:
- назва платіжної системи;
- назва організації, що обслуговує;
- банкомат N;
- ордер N (на день виконання операції);
- дата і час проведення операції;
- назва операції;
- тип платіжного інструменту;
- номер картки в системі;
- сума (видача, завантаження з рахунка) в національній валюті (з позначкою назви);
- комісійні;
- сума, яку знято з рахунка з врахуванням комісійних (зараховано на рахунок за мінусом комісійних);
- код відмови і пояснення;
- номер трансакції в системі;
- код (тип) авторизації;
- електронний підпис, що підтверджує операцію;
- повідомлення для клієнта (подяка за візит та ін.).
Додаток N 2
Затверджено постановою Правління
Національного банку України
від 30.12.96 р. N 353
Положення
про систему захисту електронної інформації та вимог з питань захисту електронної інформації до системи масових електронних платежів населення за товари та послуги в Україні
1. Загальні положення
Система захисту електронних банківських документів складається з комплексу апаратно-програмних засобів криптографічного захисту і ключової системи до них, технологічних, бухгалтерських та організаційних заходів щодо захисту інформації в мережі системи масових електронних розрахунків населення за товари та послуги в Україні.
Система захисту електронних банківських документів у СМЕП має відповідати таким вимогам:
1.1. Система безпеки роботи СМЕП охоплює всі етапи розроблення, впровадження та експлуатації програмно-технічного забезпечення СМЕП.
1.2. Система безпеки роботи СМЕП включає технологічні, апаратні, програмні засоби та організаційні заходи захисту.
1.3. Система безпеки роботи СМЕП включає чіткий розподіл відповідальності на кожному етапі підготовки, оброблення та виконання розрахунків на всіх рівнях, починаючи від виготовлення електронної картки та запису коштів на картку клієнта банку до зарахування коштів торговельним установам і обслуговування (банку еквайра) та зведення щоденного балансу в системі.
2. Основні положення та вимоги до системи захисту СМЕП
Необхідно виділити такі завдання системи захисту СМЕП:
2.1. Захист від злочинних дій (несанкціоноване розшифрування та викривлення електронних розрахункових документів, поява фальсифікованих електронних розрахункових документів) на будь-якому етапі оброблення, від запису коштів на картку клієнта банку (покупця) до зарахування коштів на рахунки торговельним установам і обслуговування (банку еквайра).
2.2. Автоматичне ведення протоколу використання для всіх терміналів і АРМів системи, телекомунікаційної мережі з метою локалізації джерел появи порушень роботи СМЕП.
2.3. Захист від технічних порушень та збоїв апаратури (у тому числі збоїв та псування апаратних і програмних засобів, перешкод у каналах зв'язку), відкат при незавершенні логічної трансакції у терміналах та АРМах системи.
2.4. Створення таких умов роботи СМЕП, при яких фахівці: банків-учасників СМЕП, процесингових центрів (Укркарт) та Національного банку практично не мали змоги втручатись в оброблення електронних розрахункових документів після їх формування та забезпечення контролю на кожному етапі оброблення.
3. Технологічні та бухгалтерські засоби безпеки у СМЕП мають включати такі механізми:
3.1. Захищеного, автоматичного контролю системи (для НБУ) за емісією (записом) коштів на електронні картки та запобігання від'ємного ("червоного") сальдо на банківських рахунках. Враховуючи роботу банків через консолідований кореспондентський рахунок.
3.2. Ведення, оброблення та звірка підсумкових електронних платіжних документів у системі (банк - система, процесинговий центр - регіональні ПЦ та Центральний ПЦ, між СМЕП та іншими платіжними системами) та ведення балансу за ними.
3.3. Щоденного балансу коштів, що обробляються у системі.
3.4. Аналізу відсутності балансу на всіх рівнях.
3.5. Обміну квитанціями (з кодами завершення), який дає змогу однозначно ідентифікувати отримання адресатом будь-якого пакета електронних розрахункових документів та достовірність отриманої інформації в цьому пакеті на рівні: банк - система, процесингові центри між собою та Центральним ПЦ, банк - термінал.
3.6. Квитовки та/або контролю правильного завершення трансакції при передачі повідомлень у телекомунікаційній мережі системи.
3.7. Запобігання подвоєнню (загубленню) електронних платежів та відкат при незавершенні логічної трансакції у терміналах системи.
3.8. Самодіагностики, які дають змогу виділяти порушення цілісності або несуперечності баз даних, програмного забезпечення РПЦ, банків-учасників СМЕП, зіпсування яких може спричинитися через збій функціонування системи, спроб несанкціонованого доступу або фізичного зіпсування баз даних.
3.9. Взаємообміну між РПЦ та ЦПЦ звітними повідомленнями про функціонування РПЦ, а також випадків збоїв оброблення документів у банку, терміналах (on-line) та роботи у всій системі.
3.10. Автоматичного контролю програмних засобів щодо несанкціонованого модифікування робочих модулів ПЦ та АРМ банків.
3.11. Формування та захист Stop-list від несанкціонованої модифікації або заміни, зручного користування та управління ними.
Усі технологічні засоби контролю вбудовані у програмне забезпечення, вони не можуть бути заблоковані, а у разі виникнення нестандартної ситуації або підозри на несанкціонований доступ вони повідомляють працівників РПЦ, ЦПЦ та службу захисту, що дає змогу оперативно втручатись у таку ситуацію.
4. Бухгалтерські засоби контролю включають:
4.1. Підсумкові документи, які містять повну технологічну та бухгалтерську інформацію та аналіз балансу банку, РПЦ.
4.2. Підсумкові документи ЦПЦ, які містять бухгалтерську інформацію про стан СМЕП в Україні.
4.3. Засоби аналізу причин відсутності балансу за кожним банком, процесинговим центром та системою в межах України.
5. Криптографічний захист інформації у СМЕП
5.1. Реалізація апаратно-програмних засобів криптографічного захисту виконується з урахуванням вимог міжнародних стандартів та передбачає позитивні експертні оцінки (сертифікати) державних служб України.
Криптографічний захист інформації в СМЕП виконується на двох рівнях:
5.2. Від зовнішніх чинників, які можуть застосовувати новітні методи впливу - за допомогою розміщення алгоритму шифрування у кристалі мікропроцесора (маска) та необхідних комплектів ключів у захищеній директорії ядра ОС. Обмін криптованою інформацією між електронними картками покупця і продавця, карткою покупця і банкоматом, банкоматом (терміналом) і банком. Ця технологія забезпечує гарантований захист електронних повідомлень від перейняття, нав'язування, підробки та викривлення їх внаслідок зовнішнього впливу, підтримує абсолютну достовірність повідомлень, використовуючи імітовставки алгоритму ГОСТ 28147-89 та електронного цифрового підпису (системи та імітента).
5.3. Пакети платіжних документів та повідомлень у системі (між банком і РПЦ, між РПЦ і ЦПЦ, між банком і його терміналами) мають захищатись апаратно-програмним криптуванням (модулі безпеки системи), алгоритмом ГОСТ 28147-89, електронним цифровим підписом (на симетричних ключах ГОСТ 28147-89, ISO 11166-94 або Р.34.10-94, Р.34.11-94).
5.4. Від внутрішніх чинників, які мають місце у СМЕП, за допомогою використання службових електронних карток на кожному робочому місці, де обробляється платіжна або конфіденційна інформація системи. Службові ЕК зберігають ключі, паролі, ідентифікатори у шифрованому вигляді для забезпечення санкціонованого доступу до роботи АРМів, баз даних та ведення протоколів роботи службової особи, що гарантує неможливість підробки ключової інформації та її надійний захист від несанкціонованого використання у разі виконання адміністративних вимог щодо зберігання та використання службових електронних карток.
5.5. Записи у бази даних процесингових центрів, банківських установ, записи в особистих рахунках клієнтів супроводжуються накладанням електронного цифрового підпису, а при зчитуванні таких записів автоматична перевірка їх електронного цифрового підпису.
5.6. При роботі засобів шифрування банківської інформації ведеться шифрований архів оброблених електронних розрахункових документів (терміналів, банкоматів, АРМ банків та процесингових центрів). Наприкінці робочого дня шифрований архів обов'язково переписується на магнітні носії. Шифрований архів використовується для надання інформаційно-арбітражних послуг, що їх здійснює служба захисту електронних банківських документів Національного банку України.
5.7. Генерація ключів для апаратури захисту, сертифікація відкритих ключів несиметричних алгоритмів криптування та управління ключовою системою захисту покладається на службу захисту інформації Національного банку України.
Це Положення про систему захисту електронної інформації та вимоги до системи масових електронних платежів (СМЕП) населення за товари та послуги в Україні є нормативним документом Національного банку України для комерційних установ, що працюють над створенням системи.
Директор департаменту інформатизації Національного банку України А.С.Савченко Начальник відділу захисту інформації департаменту інформатизації НБУ І.А.Безбородько