НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Емісійно-кредитний департамент
Л И С Т
N 14-110/857-2371 від 04.04.97 м.Київ |
Кримському республіканському
по м.Києву та Київській області
Обласним управлінням
Національного банку України
Комерційним банкам
Асоціації комерційних банків
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного банку N 40-0006/16290 від 22.03.2018 )
Про внесення змін і доповнень до Положення "Про порядок формування банківською системою України обов'язкових резервів"
( Зміни в текст не внесені. Додатково див. документ Нацбанку N 14-110/890-2445 від 07.04.97 )
Доводимо до Вашого відома, що постановою Правління Національного банку України від 31.03.97 р. N 76 (реєстраційний N 433 від 04.04.97 р.) внесені зміни і доповнення до Положення "Про порядок формування банківською системою України обов'язкових резервів".
1. У пункті 11 в абзаці 7 замість слів "декада (10 днів)" слід записати слова "15 днів".
2. Пункт 12 викласти в такій редакції: "Обсяг обов'язкових резервів визначається комерційним банком кожні 15 днів (1-15 числа кожного місяця) у розмірі встановленого відсотка від середньоарифметичних залишків залучених банком коштів".
3. Пункт 10 доповнити текстом такого змісту: "Комерційні банки мають розмістити суму обов'язкових мінімальних резервів у розмірі 11% від залучених коштів фізичних осіб у державні цінні папери та передати їх на зберігання Національному банку України" (додаток N 3 "Порядок блокування, заміни та погашення державних цінних паперів, які зберігаються у Національному банку України").
4. Із пункту 10 вилучити балансові рахунки N 794 "Кредити у валюті України, отримані від банків-нерезидентів" та N 078 "Кредитори за акредитивами з іноземних операцій".
5. Пункт 10 доповнити балансовими рахунками:
N 320 "Невиплачені перекази із-за кордону у вільно конвертованій валюті резидентів",
N 225 "Рахунки фізичних осіб-резидентів у вільно конвертованій валюті за операціями з використанням дебетних Банківських пластикових карток",
N 227 "Депоновані кошти фізичних осіб-резидентів у вільно конвертованій валюті для розрахунків з використанням банківських пластикових карток строком від 6 місяців до 1 року",
N 228 "Депоновані кошти юридичних осіб-резидентів у вільно конвертованій валюті для розрахунків з використанням банківських пластикових карток строком від 6 місяців до 1 року".
6. Пункт 15 доповнити словами "і виписку з депо-рахунку N 9835 про фактичну кількість заблокованих державних цінних паперів".
7. З введенням у дію Положення "Про порядок формування банківською системою України обов'язкових резервів" визнати такими, що втратили чинність, вказівки Національного банку України від 06.07.95 р. N 26013/743-3265 та від 22.06.95 р. N 26013/639-2982.
8. У зв'язку з новою редакцією пункту 10 призупиняється дія "Тимчасового порядку формування комерційними банками фонду страхування вкладів фізичних осіб", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.05.96 р. N 125, а вступає в дію порядок, викладений у додатку N 3 до постанови.
Перший заступник Голови Правління | В.С.Стельмах |
Додаток N 3
Порядок
блокування, заміни та погашення державних цінних паперів, переданих на зберігання Національному банку України
1. З метою використання коштів обов'язкового резервування, залучених від фізичних осіб як гарантії щодо їх вкладів, комерційні банки з 01.04.97 р. вкладають суму коштів, яка визначена у розмірі 11% від суми вкладів фізичних осіб, у державні цінні папери і передають їх на зберігання в Національний банк.
Сума переданих на зберігання державних цінних паперів за номінальною вартістю має дорівнювати 11% залучених коштів від фізичних осіб.
2. Передання комерційними банками державних цінних паперів на зберігання Національному банку України у розмірі 11% від суми залучених коштів від фізичних осіб здійснюється на підставі двостороннього договору між Національним банком України та комерційним банком і депо-розпорядження. Строк дії договору визначається сторонами відповідно до строку випуску державних цінних паперів. Для передання державних цінних паперів подальших випусків на зберігання Національному банку України укладається додаткова угода.
3. Передані комерційними банками на зберігання державні цінні папери блокуються в Національному банку України. При цьому здійснюються такі проводки:
а) у Національному банку України на рахунках депозитарного обліку (у кількісному вираженні):
Д-Т - рах.N 9831 "Облігації державних позик, що знаходяться у власності комерційних банків";
К-Т - рах.N 9841 "Облігації державних позик, що знаходяться у власності комерційних банків і які заблоковані для створення резерву для компенсації вкладів фізичних осіб".
Одночасно здійснюються списання з позабалансового рахунку N 9998 "Облігації на зберіганні" і оприбуткування на позабалансовому рахунку N 9981 "Облігації державних позик, що заблоковані для створення 11% резерву для компенсації вкладів фізичних осіб у Національному банку України" (за номінальною вартістю);
б) у комерційному банку на підставі отриманих від Національного банку України виписок з рахунків депозитарного обліку (у кількісному вираженні);
Д-Т - рах.N 9831;
К-Т - рах.N 9841.
Одночасно здійснюються списання з позабалансового рахунку N 9960 "Різні цінності та документи" й оприбуткування на позабалансовому рахунку N 9988 "Облік у комерційних банках облігацій державних позик, що заблоковані для створення 11% резерву для компенсації вкладів фізичних осіб" (за номінальною вартістю).
4. У разі коливання залишків коштів фізичних осіб комерційний банк здійснює коригування кількості державних цінних паперів, переданих на зберігання Національному банку України.
5. У разі зменшення у комерційному банку розміру залишків вкладів фізичних осіб Національний банк України на підставі депо-розпорядження здійснює розблокування державних цінних паперів на відповідну суму. При цьому здійснюються такі проводки:
а) у Національному банку України на рахунках депозитарного обліку (у кількісному вираженні):
Д-Т - рах.N 9841;
К-Т - рах.N 9831.
Одночасно здійснюються списання з позабалансового рахунку N 9981 і оприбуткування на позабалансовому рахунку N 9998 (за номінальною вартістю);
б) у комерційному банку на підставі отриманих від Національного банку України виписок з рахунків депозитарного обліку ( у кількісному вираженні):
Д-Т - рах.N 9841;
К-Т - рах.N 9831.
Одночасно здійснюються списання з позабалансового рахунку N 9988 і оприбуткування на позабалансовому рахунку N 9960 "Різні цінності та документи" (за номінальною вартістю).
6. Сплата доходів комерційним банкам за державними цінними паперами, переданими на зберігання Національному банку України, та їх погашення здійснюються у встановленому порядку згідно з Положенням "Про порядок бухгалтерського та депозитарного обліку, розміщення, обігу, сплати відсотків і погашення облігацій внутрішньої державної позики в банківських установах", затвердженим постановою Правління Національного банку України від 26.01.96 р. N 15.
7. У разі погашення заблокованих державних цінних паперів здійснюються такі проводки:
а) у Національному банку України на рахунок депозитарного обліку ( у кількісному вираженні):
Д-Т - рах. N 9841;
К-Т - рах. N 9999 "Облігації державних позик в обігу".
Одночасно здійснюється списання з позабалансового рахунку N 9981 (за номінальною вартістю);
б) у комерційному банку на підставі отриманих від Національного банку України виписок з рахунку депозитарного обліку (у кількісному вираженні):
Д-Т - рах.N 9841;
К-Т - рах.N 9999.
Одночасно здійснюється списання з позабалансового рахунку N 9988 (за номінальною вартістю).
8. Комерційні банки зобов'язані забезпечити своєчасну заміну та передання Національному банку України на зберігання державних цінних паперів подальших випусків для відновлення погашених державних цінних паперів попереднього випуску не пізніше наступного дня від настання строку погашення (аналогічно вищезазначеному порядку) у розмірі для забезпечення 11% резервування залишків коштів фізичних осіб.
9. Регіональні управління Національного банку України кожного 1 та 16 числа місяця здійснюють контроль за своєчасністю та повнотою передання на зберігання Національному банку України державних цінних паперів на підставі даних балансу комерційного банку та виписок з депо-рахунку.
10. У разі відмови комерційного банку від передання державних цінних паперів на зберігання та порушення ним умов договору Національний банк України має право застосовувати до такого банку санкції, передбачені договором і п.48 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12).
11. У разі ліквідації комерційного банку емісійно-кредитний департамент здійснює розблокування державних цінних паперів і ними розпоряджається ліквідаційна комісія. При цьому здійснюються бухгалтерські проводки згідно з пунктом 5 цього Порядку.
12. Кошти від реалізації або погашення цих державних цінних паперів під контролем Національного банку України перераховуються на рахунок ліквідаційної комісії N 815 "Накопичувальний рахунок для проведення розрахунків під час припинення діяльності банку" на окремий субрахунок "Кошти для розрахунків за вкладами фізичних осіб".
13. Ліквідаційна комісія зобов'язана скласти перелік вкладників і розрахунок суми вкладів фізичних осіб, що підлягають відшкодуванню. Перелік і розрахунок підписуються головою ліквідаційної комісії та двома членами ліквідаційної комісії. Один примірник переліку та розрахунку подається регіональному управлінню Національного банку України для контролю.
14. Відшкодування коштів вкладникам-фізичним особам з окремого субрахунку "Кошти для розрахунків за вкладами фізичних осіб" здійснюється ліквідаційною комісією під контролем регіонального управління Національного банку України на підставі переліку вкладників і розрахунку вкладів фізичних осіб.
15. Відшкодування коштів вкладникам може проводитись у формі безготівкового перерахування відповідної суми коштів на рахунок вкладника у вказаний ним у заяві комерційний банк України або шляхом видання готівки.