• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень (стосовно укладення договорів про постачання електричної енергії, договорів про користування електричною енергією і застосування тарифів на електроенергією)

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 31.07.2009 № 5146/11/17-09
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.07.2009
  • Номер: 5146/11/17-09
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.07.2009
  • Номер: 5146/11/17-09
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
31.07.2009 N 5146/11/17-09
ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго"
Щодо надання роз'яснень
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула ваш лист від 01.04.2009 N 20-1-98 щодо укладення договорів про постачання електричної енергії, договорів про користування електричної енергії і застосування тарифів на електроенергією та в межах своєї компетенції повідомляє.
Щодо укладення енергопостачальником договору зі споживачами
Відносини між громадянами та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - ПКЕЕН).
Згідно з положеннями пункту 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 N 910) (далі - ПКЕЕ), населення - це споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької діяльності.
При цьому об'єктами споживача згідно з положеннями пункту 2 ПКЕЕН є житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належать споживачу на правах власності або користування.
Отже, у разі забезпечення електропостачанням об'єктів нерухомості споживача-фізичної особи на побутові або господарські потреби, між власником та енергопостачальником має укладатися договір про користування електричною енергією і відповідно мають застосовуватися положення ПКЕЕН.
Таким чином, договір між споживачем-фізичною особою та енергопостачальником укладається відповідно до ПКЕЕН разом з цим тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затверджені постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309, можуть бути застосовані лише у разі споживання електричної енергії на побутові або господарські потреби.
Щодо договору, який укладається між енергопостачальником і фізичною особою про електропостачання нежитлового приміщення, що знаходиться у власності фізичної особи і передане в оренду юридичній особі
Враховуючи визначення терміну "об'єкт споживача", наведеного у ПКЕЕН, договір з фізичною особою про електропостачання нежитлового приміщення, що належить їй на праві власності або користуванні, укладається відповідно до ПКЕЕН. При цьому тариф застосовується в залежності від потреб, на які споживається електрична енергія.
У разі надання в оренду юридичній особі нежитлового приміщення що перебуває у власності фізичної особи, розрахунок за спожиту електричну енергію має здійснюватися згідно роздрібного тарифу на електричну енергію, що відпускається залежно від класу споживачів, розрахований згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електроенергії.
Згідно з пунктом 1.11 ПКЕЕ, у разі передачі електроустановки або її частини в оренду та обумовлення договором оренди передачі орендареві відповідних повноважень щодо врегулювання договірних відносин з електропередавальною організацією та/або постачальником електричної енергії щодо електрозабезпечення орендованої електроустановки або її частини між орендарем та суб'єктами електроенергетики мають бути укладені відповідні договори згідно з вимогами ПКЕЕ. Отже, у випадку відсутності договірних відносин щодо електропостачання між орендарем і енергопостачальником і договором про оренду відповідні повноваження не надаються, плату за спожиту електричну енергію установками, орендованими орендарем, здійснює орендодавець і включає її в орендну плату.
Таким чином, за наявності договірних відносин між юридичною особою і енергопостачальником щодо постачання електричної енергії до приміщення, яке перебуває у власності фізичної особи, має застосовуватися відповідний роздрібний тариф на електричну енергію що відпускається залежно від класу споживачів, розрахований згідно з умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електроенергії.
Щодо тарифів, які застосовуються за спожиту електричну енергію електроустановками житлового приміщення, що належить юридичній особі на правах власності, і передаються в оренду фізичній особі
Відповідно до частини першої статті 810 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату. При цьому житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них (стаття 379 ЦК України).
Таким чином, у разі передачі в найм житлового приміщення, яке належить юридичній особі, і споживання електричної енергії буде здійснюватися для задоволення побутових потреб фізичних осіб-споживачів, мають застосовуватися тарифи на електроенергію, що відпускаються населенню і населеним пунктам.
Пунктом 19 ПКЕЕН зазначено, що розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку. Враховуючи визначення терміну "населення", наведеного у ПКЕЕН, споживач-фізична особа при укладенні договору підтверджує право власності або користування електроустановкою та споживання електричної енергії на власні побутові та господарські потреби.
Щодо електропостачання домофонів у багатоквартирних будинках
Пунктом 2.1. Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.99 N 309 (у редакції постанови НКРЕ від 10.07.2002 N 758) (далі - Порядок) зазначено, що для цілей цього Порядку до населених пунктів відносяться споживачі, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником за електроенергію, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках, для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач, освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів, а також установи виконання покарань і лікувально-трудові профілакторії, слідчі ізолятори.
Електрична енергія, яка витрачається населеними пунктами (крім дачних, дачно-будівельних кооперативів і садових товариств) на технічні цілі (роботу ліфтів, насосів та інше) та освітлення дворів, східців і номерних знаків, оплачується за тарифом 20,3 коп. за 1 кВт·год (абзац перший Примітки до Порядку) .
Згідно з Додатком 5 до Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 N 76, до внутрішньобудинкових мереж зв'язку і сигналізації відноситься, зокрема, переговорно-замкові пристрої. Листом Держжитлокомунгоспу від 25.09.2003 N 4/3-1333 зазначено, що до переліку електротехнічного обладнання, яке використовується на технічні цілі загальнобудинкових житлових потреб відносяться, зокрема, замочно-переговорні пристрої.
Враховуючи зазначене, електрична енергія, яка витрачається в житловому будинку на роботу домофонів, має оплачуватися за тарифом 20,3 коп. за 1 кВт·год (без ПДВ).
Член Комісії Ю.Андрійчук