• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України

Державна податкова служба України | Податкова консультація від 08.05.2020 № 1877/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 08.05.2020
  • Номер: 1877/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 08.05.2020
  • Номер: 1877/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
08.05.2020 N 1877/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування положень пункту 71 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до підпунктів "а" і "в" пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з урахуванням внесених змін) від оподаткування податком на додану вартість звільняються такі операції:
з ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в період, починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року N 224 та доповнено окремими товарними позиціями постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року N 271 (далі - Перелік N 224).
Режим звільнення від оподаткування застосовується:
- з 17 березня 2020 року до операцій з постачання товарних позицій, включених до Переліку N 224 (в редакції, до внесення доповнень постановою N 271);
- з 15 квітня 2020 року до операцій з постачання всіх товарних позицій, включених до Переліку N 224, в тому числі з урахуванням Постанови N 271.
Операції з постачання товарів на митній території України, які здійснюються після 17 березня 2020 року (15 квітня 2020 року для товарних позицій, включених до Переліку N 224 Постановою N 271), звільняються від оподаткування незалежно від періоду, коли такі товари було виготовлено чи придбано на митній території України або ввезено на митну територію України (до дати запровадження пільги з оподаткування чи після такої дати).
Щодо питання 1
Операції з роздрібного продажу товарів кінцевим споживачам (у тому числі операції з продажу аптечними установами лікарських засобів та медичних виробів, включених до Переліку N 224) звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Щодо питання 2 - 5
За операціями з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, включених до Переліку N 224 (у тому числі якщо таке постачання здійснюється аптечними установами за готівку кінцевим споживачам) податок на додану вартість не нараховуєтьсяпочинаючи з дати запровадження режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (з 17 березня 2020 року, а для товарних позицій, включених до Переліку N 224 Постановою N 271, - з 15 квітня 2020 року), і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину. Це правило застосовується незалежно від дати виготовлення, придбання на митній території України чи ввезення на митну територію України таких лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання (до дати запровадження режиму звільнення чи після такої дати), а також незалежно від того, з ПДВ чи без ПДВ були придбані такі товари.
Якщо у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ платником податку - аптечною установою було придбано товари, включені до Переліку N 224, з ПДВ, то постачальник таких товарів зобов'язаний здійснити відповідний перерахунок та повернути покупцю (аптечній установі) суму ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості таких придбаних товарів, або зарахувати такі кошти в рахунок оплати вартості наступних поставок.
Слід зазначити, що до 17 березня 2020 року продаж товарів, що входять до Переліку N 224, відповідно до норм Кодексу повинен був здійснюватися платниками ПДВ з нарахуванням ПДВ за відповідною ставкою. Тому реалізація постачальником - платником податку аптечній установі таких товарів до зазначеної дати без нарахування ПДВ є такою, що суперечить нормам Кодексу.
Щодо питання 6
Вартість товарів, що включені до Переліку N 224, повинна визначатися без ПДВ з настання дати запровадження пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (див. вище).
Платникам податку, які здійснювали постачання товарів, що включені до Переліку N 224, з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася "перша подія") у періоді дії режиму звільнення від оподаткування. Податкова накладна, складена з нарахуванням ПДВ, на операцію, яка згідно з Кодексом звільняється від ПДВ, є такою, що складена з порушенням норм Кодексу, та не дає право покупцю на включення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.
У випадку, якщо постачання товарів, що включені до Переліку N 224, здійснювалось з нарахуванням ПДВ кінцевому споживачу (неплатнику ПДВ), у зв'язку з чим повернення сплаченого податку покупцям неможливе, коригування нарахованих сум податкових зобов'язань безпосереднім продавцем не здійснюється. Відповідна сума ПДВ, одержаного від кінцевих споживачів - неплатників податку у складі ціни товарів, враховується таким продавцем при визначенні податкових зобов'язань з ПДВ за відповідний звітний період у загальному порядку.
Щодо питання 7
Після завершення дії тимчасового режиму звільнення від оподаткування, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (після закінчення останнього дня місяця, в якому завершується дія карантину), операції з постачання товарів, до яких застосовувався такий режим звільнення від оподаткування, підлягають оподаткуванню ПДВ за загальновстановленими правилами. Оподаткування ПДВ таких операцій здійснюватиметься незалежно від того, в який період і за яких умов (до дати запровадження пільги із застосуванням ставки податку чи в період її дії із застосуванням звільнення від ПДВ) здійснювалося виготовлення таких товарів, їх придбання чи ввезення на митну територію України.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.