• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентами за операціями з купівлі-продажу окремих видів цінних паперів та корпоративних прав і стосовно застосування відповідних положень міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування

Державна податкова служба України | Податкова консультація від 24.10.2019 № 958/6/99-00-07-02-02-15/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 24.10.2019
  • Номер: 958/6/99-00-07-02-02-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 24.10.2019
  • Номер: 958/6/99-00-07-02-02-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
24.10.2019 N 958/6/99-00-07-02-02-15/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування доходів, отриманих нерезидентами за операціями з купівлі-продажу окремих видів цінних паперів та корпоративних прав і стосовно застосування відповідних положень міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначено п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Згідно з пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу.
Перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, визначено у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до абзацу "е" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу для цілей п. 141.4 ст. 141 Кодексу під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміється, зокрема, прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав, визначений відповідно до цього розділу.
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Отже прибуток від здійснення нерезидентом операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав оподатковуються у порядку, визначеному пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності
Відповідно до п. 3.2 ст. 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Положення Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012 р., яка ратифікована Верховною Радою України 04.07.2013 р. та набула чинності 07.08.2013 р. (далі - українсько-кіпрська Конвенція), та Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка є чинною з 11.08.1993 р. (далі - українсько-британська Конвенція) поширюються на "осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав".
Критерії для визначення резиденції осіб, на яких поширюються положення кожного із зазначених міжнародних договорів, визначено у ст. 4 "Резидент" українсько-кіпрської Конвенції та ст. 4 "Резиденція" українсько-британської Конвенції.
Доходи, що одержуються особою, яка у контексті відповідного міжнародного договору є "резидентом Договірної Держави", від відчуження окремих видів майна, яке належить їй на правах власності, є предметом розгляду ст. 13 "Доходи від відчуження майна" українсько-кіпрської Конвенції та ст. 13 "Доходи від приросту вартості майна" українсько-британської Конвенції.
При цьому пп. 1 - 3 ст. 13 українсько-кіпрської Конвенції не передбачають правил оподаткування доходу від відчуження майна у вигляді цінних паперів (у тому числі, акцій) або корпоративних прав.
Водночас, відповідно до п. 4 ст. 13 українсько-кіпрської Конвенції "доходи від відчуження будь-якого майна, іншого ніж те, про яке йдеться у попередніх пунктах цієї статті, оподатковуються тільки в тій Договірній Державі, резидентом якої є особа, що відчужує майно".
Таким чином, доходи, що одержуються особою, яка у розумінні українсько-кіпрської Конвенції є резидентом Кіпру - власником цінних паперів, зокрема акцій, або корпоративних прав, які відчужуються на користь резидента України, відповідно до п. 4 ст. 13 цієї Конвенції підлягають оподаткуванню у Республіці Кіпр.
Відповідно до п. 2 ст. 13 українсько-британської Конвенції "доходи, одержувані резидентом Договірної Держави від відчужування:
(a) акцій, інших ніж акції, що котируються на визнаній Фондовій біржі, які одержують їх вартість або більшу частину вартості прямо або посередньо від нерухомого майна, розташованого в другій Договірній Державі; або
(b) проценти в партнерстві або трасті, активи яких переважно складаються з нерухомого майна, розташованого в другій Договірній Державі, або з акцій, як вони визначені вище в підпункті (а), можуть оподатковуватись у цій другій Договірній Державі".
"Доходи від відчужування будь-якого майна, іншого ніж те, про яке йдеться у пунктах 1, 2, 3 і 4 цієї статті, оподатковуються тільки в Договірній Державі, резидентом якої є особа, що відчужує майно, і підлягає оподаткуванню у відношенні цих доходів у цій Договірній Державі" (п. 5 українсько-британської Конвенції ).
Враховуючи зазначене, доходи, отримані від резидента України резидентом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, який є власником корпоративних прав та цінних паперів, зокрема акцій, вартість яких пов’язана з нерухомістю, розташованою в Україні, відповідно до п. 2 ст. 13 українсько-британської Конвенції оподатковуються в Україні.
Доходи, що одержуються резидентом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії - власником цінних паперів, зокрема акцій, або корпоративних прав, інших, ніж ті, на які поширюється п. 2 ст. 13 українсько-британської Конвенції, від відчуження їх на користь резидента України, відповідно до п. 5 ст. 13 цієї Конвенції підлягають оподаткуванню у країні резиденції отримувача таких доходів - у Сполученому Королівстві Великобританії та Північній Ірландії.
Відповідно до п. 103.2 ст. 103 Кодексу, якою встановлено порядок застосування міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України, особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податку, якому надано таку консультацію.