ПРАВЛІННЯ ФОНДУ ЗАГАЛЬНООБОВ'ЯЗКОВОГО ДЕРЖАВНОГО СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ НА ВИПАДОК БЕЗРОБІТТЯ
ПОСТАНОВА
Про стан реформування та перспективи розвитку державної служби зайнятості
1. Інформацію про стан реформування та перспективи розвитку державної служби зайнятості, що додається, взяти до відома.
2. Виконавчій дирекції Фонду - Державній службі зайнятості (Центральному апарату) продовжити вживати заходи щодо реформування державної служби зайнятості.
Голова правління Фонду | О. Лотоцький |
Додаток
ІНФОРМАЦІЯ
про стан реформування та перспективи розвитку державної служби зайнятості
У 2017 році розпочато реформування державної служби зайнятості, метою якого є її модернізація та розвиток як сервісної установи сучасного формату з клієнтоцентрованим підходом щодо обслуговування шукачів роботи та роботодавців відповідно до їх потреб. Розвиток державної служби зайнятості передбачає запровадження нових та розвиток існуючих сервісів надання послуг, їх наближення до користувачів, забезпечення прозорості та дебюрократизації діяльності за рахунок оптимізації управлінських функцій, підвищення результативності реалізації активних програм сприяння зайнятості.
Для підвищення якості надання послуг державною службою зайнятості (далі - Служба) вживаються заходи щодо реорганізації шляхом запровадження нових стандартів обслуговування населення, а саме:
- внесення змін до Регламенту роботи центрів зайнятості щодо задоволення потреб клієнтів відповідно до їх запитів, зокрема:
- зміна тривалості часу та підвищення якості в обслуговуванні клієнтів;
- проведення заходів з профілювання безробітних;
- визначення переліку послуг щодо кожного профілю та впровадження його в роботу;
- забезпечення супроводу осіб при працевлаштуванні та після нього з використанням підходу кейс-менеджменту;
- надання послуг з пошуку та підбору персоналу на замовлення роботодавців на засадах рекрутингу;
- запровадження опитувань (анкетувань) роботодавців щодо їх потреби в кадрах та якості соціальних послуг державної служби зайнятості;
- організація роботи представників філій в об'єднаних територіальних громадах з питань надання соціальних послуг, в тому числі з пошуку роботи;
- використання сучасних інформаційних технологій при пошуку роботи та працевлаштуванні;
- проведення навчання фахівців Служби щодо запровадження в роботу нових стандартів надання соціальних послуг.
З метою покращення співпраці з роботодавцями за міжнародним прикладом у великих містах створюються відділи по роботі з ринкоутворюючими підприємствами або відділи рекрутингу.
Розпочате реформування Служби, що супроводжується запровадженням нових форм та методів роботи, за підсумками січня - листопада 2017 року вже демонструє позитивні результати роботи.
Кількість роботодавців, які співпрацювали з центрами зайнятості, зросла на 11% і становила 177 тис. Кількість вакансій, які перебували в базі даних Служби, з початку року зросла на 12% до 968 тис. одиниць.
Впровадження інноваційних форм роботи дало змогу збільшити на 37,6 тис. осіб (або на 6%) чисельність працевлаштованих, яка становила 693 тисячі осіб. При цьому, 45% з них були працевлаштовані оперативно до надання статусу безробітного проти 40% у минулому році.
Завдяки оперативному працевлаштуванню зменшилася на 9% кількість зареєстрованих безробітних та становила 309 тис. осіб
Реалізація заходів швидкого повернення шукачів роботи до зайнятості сприяла зменшенню на 9% одержувачів допомоги по безробіттю, чисельність яких на 1 грудня склала 240 тис. осіб. Це забезпечило фінансову стабільність Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та сприяло економії коштів Фонду на виплату допомоги по безробіттю. За підсумками року економія коштів Фонду на виплату допомоги по безробіттю може скласти близько 900 млн. гривень.
Для підвищення ефективності реалізації активних програм сприяння зайнятості здійснюється запровадження наступних моніторингів, зокрема щодо:
- ведення підприємницької діяльності після отримання одноразово допомоги по безробіттю;
- закріплення на робочому місці за набутою професією (спеціальністю) після проходження професійного навчання за направленням Служби;
- зайнятості працевлаштованих осіб з наданням роботодавцю компенсації єдиного внеску;
- зайнятості працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб з наданням роботодавцю компенсації витрат на заробітну плату.
Зменшенню професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці, розвитку кадрового потенціалу України сприятиме реалізація Службою заходів щодо:
- проведення профорієнтації безробітних з використанням психодіагностики перед направленням на професійне навчання;
- використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій в профорієнтації;
- розширення послуг роботодавцям з професійного відбору на їх замовлення;
- профорієнтація учнівської та студентської молоді щодо вибору майбутньої професії;
- орієнтації населення на набуття додаткових компетенцій, розвитку затребуваних на ринку праці навичок.
Для реалізації
Програми розроблено План заходів, яким передбачено:
- координацію взаємодії соціальних партнерів у сфері профорієнтації населення;
- проведення комплексної профорієнтації безробітних щодо активізації їх зусиль у пошуках роботи і працевлаштуванні, а також виявленні окремих чинників, що впливають на вибір/зміну професії;
- запровадження дистанційної форми профорієнтації, з використанням можливостей Інтернет ресурсів державної служби зайнятості;
- розвиток у центрах зайнятості клубної форми роботи з окремими категоріями населення щодо сприяння їх працевлаштуванню.
Державна служба зайнятості з наступного року модернізує формат подачі інформаційних матеріалів про стан ринку праці та послуги державної служби зайнятості із запровадженням нового веб-порталу. Запитувана актуальна інформація буде подаватися у зручних режимах: у вигляді популярних інфографічних матеріалів, цікавих публікацій як у формі аналітичних матеріалів, так і у різних зручних форматах (Excel, Word, PowerPoint, PDF). Так, зокрема у доступній та наочній формі пересічні громадяни зможуть ознайомитись із найбільш популярними вакансіями.
Реалізація сучасних електронних кабінетів для роботодавців та громадян розширить можливості надання соціальних послуг клієнтам Служби. Зокрема, через електронний кабінет, як роботодавець, так і безробітний, матимуть доступ до перегляду запланованих групових, масових заходів та зможуть самостійно записатися на відвідування вибраного заходу. Також, роботодавець через електронний кабінет може подати вакансію до центру зайнятості, а безробітний переглянути всю інформацію про нараховану та виплачену йому допомогу по безробіттю, тощо.
Також буде запроваджено новий механізм комунікацій служби зайнятості з населенням через проведення опитувань з актуальних питань. Зокрема, за допомогою веб-порталу передбачається періодичне опитування роботодавців щодо перспективної потреби у працівниках з метою використання отриманих результатів при прогнозуванні вакансій у розрізі професій.
Державна служба зайнятості поглиблює вивчення локальних ринків праці. В регіонах посилюється співпраця з представниками об'єднаних територіальних громад, управліннями економіки, роботодавцями, інвесторами щодо вивчення потреб у кадрах з метою проведення відповідної профорієнтаційної роботи, організації профнавчання та оперативного укомплектування робочих місць.
Реформування Служби є надзвичайно своєчасним процесом, проте суттєво змінити заходи та основний набір послуг, а також підходи у призначенні матеріальних виплат можливо лише через внесення змін до законодавства. Тому Служба, не чекаючи законодавчих змін, з метою покращення надання послуг здійснює підготовку пропозицій щодо удосконалення окремих нормативно-правових актів Кабміну та Мінсоцполітики щодо реєстрації безробітних, надання їм матеріального забезпечення, професійного навчання, надання ваучерів тощо.
Одним із елементів реорганізації Служби є удосконалення її організаційної структури, результатом чого має стати перетворення базових центрів зайнятості з адміністративних установ в сучасні сервісні центри. Так, переважна більшість базових центрів зайнятості реорганізується шляхом їх приєднання до регіонального центру зайнятості, створюються філії, сервісні площадки (відокремлені відділи). Зазначені зміни сприятимуть підвищенню якості та ефективності послуг, що надаються Службою, оскільки працівники будуть зосереджені на обслуговуванні шукачів роботи, безробітних та на співпраці з роботодавцями.
На сьогоднішній день продовжується проведення Пілотного проекту з опрацювання та реалізації у практичній роботі функцій регіональних та базових центрів зайнятості, у зв'язку з утворенням їх філій під час процедури реорганізації (далі - Пілотний проект) на базі усіх регіональних служб зайнятості (окрім Донецької та Луганської).
В рамках впровадження Пілотного проекту Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) погоджено утворення 108 філій в 23 регіонах. В Полтавській та Івано-Франківській обласних та Київській міській службах зайнятості погоджено утворення усіх філій.
Процес утворення філій триває.
У зв'язку з передачею ряду адміністративно-господарських функцій з базового на регіональний рівень в новоутворених філіях працівники, які раніше виконували зазначені функції спрямовані на посилення співпраці з клієнтами Служби.
Наприклад, функції, пов'язані з нарахуванням та виплатою допомоги по безробіттю, які виконувались на базовому рівні, перерозподілені наступним чином:
З метою удосконалення процесу реорганізації Служби Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) здійснюється аналіз чисельності населення кожного міста та району, територіальне розташування та ринок праці.
З урахуванням пропозицій регіональних центрів зайнятості Державною службою зайнятості (Центральним апаратом), зосереджуючи увагу на спільному ринку праці, пропонується залишити окремі великі базові центри зайнятості зі статусом юридичної особи, до яких приєднати невеликі базові центри зайнятості з подальшим створенням на їх базі сервісних площадок (відокремлених відділів). Це дозволить оперативно приймати управлінські рішення за рахунок зменшення кількості керівних посад структурних ланок.
Результатом реформування Служби стане її перетворення у сучасну сервісну службу з високим рівнем довіри клієнтів, соціальних партнерів та громадськості. Зі змінами в організаційній структурі буде оновлено підходи у наданні послуг, осучаснено технології обслуговування громадян та методи комунікацій, забезпечено підвищення результативності реалізації заходів активної політики зайнятості. В кінцевому результаті за умови забезпечення тісного партнерства зі сторонами соціального діалогу служба зайнятості посилить плив на покращення ситуації на локальних ринках праці.
( Текст взято з сайту Державної служби зайнятості http://www.dcz.gov.ua )