Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 02.07.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 02.07.2025 р. N 3615/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо відображення даних у податковій декларації з ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II і підпунктом "в" підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство за операціями з надання послуг з оренди було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну на неплатника ПДВ, однак такий покупець на дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ був зареєстрованим платником ПДВ. Водночас Товариством до такої податкової накладної було складено розрахунок коригування, згідно з яким показники вказаної податкової накладної виведено в нуль та складено нову податкову накладну за вказаною операцією надання послуг з оренди.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання: чи підлягають відображенню дані таких помилково складеної податкової накладної та розрахунку коригування до неї в податковій декларації з ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу I Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу I Кодексу.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року N 2155-VIII "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", зі змінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Пунктом 192.1 статті 192 Кодексу передбачено, у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів / послуг, складається розрахунок коригування до податкової накладної.
Розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N 21, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за N 159/28289, зі змінами (далі - Порядок N 21), до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Дані, наведені в податковій звітності з ПДВ мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункту 6 розділу III Порядку N 21).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
У податковій звітності з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній / розрахунку коригування.
Обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в податковій накладній, які не підтверджені первинними документами, і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в податковій декларації з ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).