• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування спрощеної системи оподаткування юридичною особою у разі продажу "подарункових сертифікатів"

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 02.07.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.07.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.07.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 02.07.2025 р. N 3611/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо застосування спрощеної системи оподаткування юридичною особою у разі продажу "подарункових сертифікатів" та, керуючись ст. 52 та пп. "в" пп. 69.41.3 пп. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило, що є платником єдиного податку за ставкою 5 %. Основним видом діяльності є КВЕД 15.12 Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно - сідельних виробів зі шкіри та інших матеріалів. З метою збільшення обсягів реалізації на торгових точках роздрібного продажу товарної продукції Товариство планує впровадити маркетингову схему розвитку продажів "подарунковий сертифікат".
Товариство, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. До якої категорії "товар" чи "послуга" має бути віднесений "подарунковий сертифікат" з точки зору бухгалтерського обліку при можливості повернення картки покупцем?
2. В який момент у підприємства виникають податкові зобов'язання: після продажу картки "подарункового сертифіката" чи використання знижки при купівлі товару?
3. Чи існують податкові обмеження або спеціальні умови, яких має дотримуватись підприємство для використання у роздрібних продажах маркетингового інструменту "подарункового сертифіката"?
Щодо першого питання.
Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 N 291, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за N 892/4185, зі змінами та доповненнями, або якщо підприємство веде облік за спрощеною формою - відповідно до Спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 N 186, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 5 травня 2001 року за N 389/5580, зі змінами та доповненнями.
Загальна сума доходу підприємства визначається відповідно до вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 N 290 "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999 року за N 860/4153, зі змінами та доповненнями (далі - НП(С)БО 15).
Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (абзац перший п. 5 НП(С)БО 15).
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами та доповненнями).
Тому, питання з визначення до якої категорії "товар" чи "послуга" має бути віднесений "подарунковий сертифікат" з точки зору бухгалтерського обліку при можливості повернення картки покупцем не відноситься до питання, яке регулюється нормами Кодексу.
Щодо другого - третього питання.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Згідно статті 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених підпунктом 297.1 статті 297 Кодексу.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп встановлено статтею 292 Кодексу.
Підпунктом 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п'ятий пункту 296.1 статті 296 Кодексу).
Згідно пункту 292.13 статті 292 дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу.
Відповідно до абзацу першого пункту 292.6 статті 292 Кодексу датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Згідно до пункту 291.6 статті 291 Кодексу платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі - готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).
Враховуючи зазначене, оскільки, для цілей оподаткування єдиним податком для юридичної особи ключовим є саме момент розрахунку за товар/послугу сертифікатом, тому здійснення платником єдиного податку розрахунків за товари/послуги подарунковим сертифікатом є механізмом розрахунку не у грошовій формі, що не дає права юридичній особі - платнику єдиного податку 3 групи застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 Кодексу, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.
Враховуючи вищезазначене, здійснення платником єдиного податку розрахунків за товари/послуги подарунковим сертифікатом є механізмом розрахунку не у грошовій формі, що не дає права юридичній особі - платнику єдиного податку 3 групи застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Додатково зазначаємо, що згідно з пунктом 299.10 статті 299 Кодексу, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 Кодексу, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).