Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 30.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 30.06.2025 р. N 3595/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо черговості врахування залишку від'ємного значення з податку на додану вартість попередніх звітних (податкових) періодів при погашенні податкових зобов'язань поточного звітного (податкового) періоду та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, практична необхідність отримання податкової консультації полягає у визначенні права Товариства щодо врахування при погашенні суми податкових зобов'язань в поточному звітному (податковому) періоді першочергово суми від'ємного значення, сформованої станом на 01.07.2015, як залишок суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, на яку було збільшено суму від'ємного значення за результатами звітного (податкового) періоду за липень 2015 року / III квартал 2015 року відповідно до підпункту 3 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу. При цьому Товариство інформує, що в таблиці 1 додатка 2 (Д2) до податкової декларації з податку на додану вартість (далі - декларація) за звітний (податковий) період квітень 2025 року таку суму від'ємного значення відображено в першому рядку, що за хронологією її виникнення відповідає найбільш давньому періоду виникнення суми до дати подання декларації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язанні самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язанні вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункт 44.1 статті 44 глави 1 розділу II Кодексу).
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу II Кодексу.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Відповідно до пунктів 201.14 та 201.15 статті 201 розділу V Кодексу платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з Кодексом, зведені результати такого обліку відображати в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 глави 2 розділу II Кодексу.
Форма та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N 21 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за N 159/28289, зі змінами (далі - Порядок N 21).
Згідно з абзацом другим пункту 1 розділу III Порядку N 21 до декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Пунктом 6 розділу III Порядку N 21 визначено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій звітності з податку на додану вартість. Дані, наведені у такій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку.
При заповненні розділу III декларації "Розрахунки за звітний період" здійснюється обрахунок різниці між сумою податкових зобов'язань за звітний (податковий) період (рядок 9 декларації) та податкового кредиту (рядок 17 декларації), до складу якого входить сума від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 16.1 декларації) (підпункти 1, 2 пункту 5 розділу V Порядку N 21).
Водночас Порядком N 21 не передбачено вимог щодо черговості врахування залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів при погашенні податкових зобов'язань поточного звітного (податкового) періоду.
Враховуючи зазначене ДПС повідомляє, що при проведенні такого обрахунку доцільно враховувати принцип хронології, згідно з яким податкові зобов'язання поточного звітного (податкового) періоду зменшуються на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення - від найдавнішого до найновішого.
Однак, щодо описаного у звернені випадку слід зауважити, що на момент його розгляду, згідно з даними інформаційних систем ДПС Товариством 05.06.2025 було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі - уточнюючий розрахунок) за звітний (податковий) період квітень 2025 року, за результатами якого частково зменшено суму від'ємного значення, у тому числі в повному обсязі значення суми, сформованої станом на 01.07.2015, як залишок суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, на яку було збільшено суму від'ємного значення за результатами звітного (податкового) періоду за липень 2015 року / III квартал 2015 року відповідно до підпункту 3 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, обставини щодо врахування якої при погашенні податкових зобов'язань поточного звітного (податкового) періоду були предметом розгляду такого звернення.
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 розділу V Порядку 21 суми збільшення/зменшення залишку від'ємного значення за результатами уточнюючих розрахунків, поданих протягом звітного (податкового) періоду вказуються у рядку 16.2 декларації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).