Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 23.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 23.06.2025 р. N 3407/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства, щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно продажу пального, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство зазначає, що воно зареєстровано платником акцизного податку, та має ліцензію на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним.
Враховуючи зазначене Товариство запитує:
1. Чи може Товариство продавати пальне іншій юридичній особі - не платнику акцизного податку з бензовоза у паливний бак авто? На бензовозі в наяності лічильник та інше необхідне обладнання для проведення зазначеної операції.
2. Чи може Товариство продавати пальне іншій юридичній особі - не платнику акцизного податку (який використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, не здійснює операції, які є операціями з реалізації та зберігання пального іншим особам у розумінні
пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодекс, а пальне зберігається у приміщенні або на території, яка не є акцизним складом у розумінні пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, і не є розпорядником акцизного складу, не є платником акцизного податку з реалізації пального), в інші ємності, призначені для роботи підприємств, які використовують юридичні особи для власного споживання (із платною або безоплатною ліцензією для зберігання пального)?
3. Чи не будуть дані операції (зазначені в першому та другому запитанні) вважатися роздрібною торгівлею пальним, на які потрібна ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним?
4. Чи не буде порушенням при реалізації пального по перелічених вище випадках, складати акцизну накладну, вказуючи напрям використання:
"6" - реалізація пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу або обладнання, пристрою і при цьому реалізація буде здійснена підприємством - платником акцизного податку, який має ліцензію на право оптової торгівлі пальним без місць оптової торгівлі пальним?
Щодо питань 1, 2, 3
Згідно з пп. 14.1.141-1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначає Закон України від 18 червня 2024 року N 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон N 3817).
Частиною першою ст. 1 Закону N 3817 визначено, що:
ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (пункт 40 частини першої статті 1 Закону N 3817);
оптова торгівля пальним - діяльність з реалізації власно виробленого, ввезеного або придбаного пального суб'єктам господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним, іншим суб'єктам господарювання, у тому числі в транспортному засобі, яким переміщується та/або в якому зберігається пальне. Не вважається оптовою торгівлею пальним заправлення пальним за договором підряду, що відноситься до власного споживання відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (пункт 63 частини першої статті 1 Закону N 3817);
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден (пункт 77 частини першої статті 1 Закону N 3817);
місце оптової торгівлі пальним - об'єкт нерухомого майна, відмінний від земельної ділянки, або єдиний (цілісний) майновий комплекс, на території якого розташоване технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання пального, у тому числі для змішування пального або змішування пального і добавок (присадок) до пального, та оптової торгівлі пальним, який належить суб'єкту господарювання на праві власності або користування. Місце оптової торгівлі пальним вважається місцем зберігання пального, якщо зберігання пального здійснюється за таким місцем оптової торгівлі пальним (пункт 50 частини першої статті 1 Закону N 3817).
Відповідно до частини шостої статті 29 Закону N 3817 оптова торгівля пальним (крім оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі) та роздрібна торгівля пальним здійснюються виключно з місць оптової або роздрібної торгівлі пальним відповідно.
Оптова торгівля пальним за відсутності місць оптової торгівлі здійснюється:
з місця/в місці зберігання пального, оптової торгівлі пальним, в якому ліцензіат здійснює придбання та/або отримує послуги із зберігання пального, за умови що відпуск пального здійснюється суб'єктом господарювання, який отримав відповідно ліцензію на право зберігання пального, на право оптової торгівлі пальним у такому місці;
у транспортному засобі, на якому переміщується та/або в якому зберігається пальне.
Згідно з частиною сьомою статті 29 Закону N 3817 забороняється роздрібна торгівля пальним, крім реалізації пального у споживчій тарі об'ємом до 5 літрів включно, в інших місцях, ніж автозаправні станції / автогазозаправні станції / автогазозаправні пункти / бункерувальники газонаповнювальних станцій / газонаповнювальних пунктів / проміжні склади балонів із скрапленим вуглеводневим газом / спеціалізовані магазини з продажу газу, крім роздрібної торгівлі скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом.
Отже, реалізація Товариством пального з цистерни паливозаправника, в якій зберігається пальне, в баки транспортних засобів або інші ємності юридичної особи, яка не є платником акцизного податку, є діяльністю з оптової торгівлі пальним, та може здійснюватися у разі наявності у Товариства ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним.
Щодо питання 4
Порядок заповнення акцизної накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 N 729 "Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового" (далі - Порядок N 729).
Пунктом 4 розділу II Порядку N 729 визначено перелік кодів ознак щодо напряму використання пального. Зокрема, при реалізації пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу або обладнання зазначається напрям використання пального "6".
Для пального, з яким здійснюються операції, не віднесені до одного з кодів ознаки напряму використання "1" - "19", у відповідному рядку зазначається цифра "0".
Отже, у разі реалізації Товариством пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу або обладнання іншої юридичної особи в акцизній накладній зазначається ознака щодо напряму використання пального "6". У разі реалізації Товариством пального з акцизного складу пересувного у інші ємності суб'єкта господарювання в акцизній накладній зазначається ознака щодо напряму використання "0".
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II Кодексу).