Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 19.06.2025 № 3350/ІПК/26-15-24-01-14-09
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У М. КИЄВІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 19.06.2025 р. N 3350/ІПК/26-15-24-01-14-09
Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в межах компетенції повідомляє.
У звернені платник податків повідомляє, що ним у 2024 році було отримано дохід з джерел за межами України, а саме у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії (далі - Сполучене Королівство). Водночас з такого доходу платником податків було сплачено податки у Сполученому Королівстві.
З урахуванням вимог п. 13.5 ст. 13 та пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу платником податків було подано запит до Управління податкових та митних зборів Його Величності (HMRC) (податкова Сполученого Королівства), як державного органу країни, де було отримано дохід (прибуток), уповноваженого справляти відповідний податок, щодо видачі платнику податків довідки про суму сплачено ним у Сполученому Королівстві податку, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Відповідь HMRC додано до запиту.
Детальна інформація щодо суми отриманого доходу та суми сплачених у Сполученому Королівстві податків буде відображена платником податків у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік, подання якої перенесено до 31 грудня 2025 року на підставі відповідної заяви (від [...] N [...]).
У зв'язку з чим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:
чи достатньо такого документу, отриманого від податкової Сполученого Королівства, для зарахування податків, сплачених за межами України?
Якщо такого документу буде недостатньо, то платник податку просить зазначити:
причини неможливості проведення зарахування сплачених ним за межами України податків на підставі отриманого документу із посиланням на норми законодавства України;
який саме документ, із зазначенням якої інформації та у якій формі необхідно надати для забезпечення можливості зарахування сплачених за межами України (у Сполученому Королівстві) податків.
За наявності надати форму/зразок такого документу.
Щодо зазначених питань повідомляємо.
Пунктом 19-1.1 ст. 19-1 Кодексу визначено функції контролюючих органів, зокрема, контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації.
Згідно з пп. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо, інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.
Відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 розділу IV та пп. 1 пп. 1.1 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платником податку на доходи фізичних осіб та військового збору
Об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 та пп. 1 пп. 1.2 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Відповідно до пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім випадків, наведених у пп. "а" - пп. "г" цього підпункту.
Згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Сума податку з іноземного доходу платника податку - резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України (пп. 170.11.4 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, згідно з пп. 168.2.1 п. 168.2 якої платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.
Враховуючи викладене, у разі, якщо дохід отримується фізичною особою - резидентом з джерел за межами України, то сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах за наслідками річного декларування.
Разом з цим, п. 3.2 ст. 3 Кодексу визначено, - якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна набула чинності 11.08.93 зі змінами, внесеними до неї Протоколом від 09.10.2017, ратифікованим Законом України N 244-IX від 30.10.2019, який набрав чинності 05.12.2019 (далі - Конвенція) "буде застосовуватися до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав" (ст. 1 "Особи, до яких застосовується Конвенція" Конвенції).
Податками, на які поширюється Конвенція є, зокрема, в Україні - податок на доходи фізичних осіб; у Сполученому Королівстві - прибутковий податок (п. 3 ст. 2 "Податки, на які поширюється Конвенція" Конвенції).
Відповідно до пп. "i" п. 1 ст. 3 "Загальні визначення" Конвенції "Термін "компетентний орган" означає, у відношенні Сполученого Королівства, Управління її Величності з питань податків та митних зборів, або його повноважного представника, і, у відношенні України, Міністерство фінансів України або його повноважного представника".
Статтею 22 "Усунення подвійного оподаткування" Конвенції встановлено загальні правила, які передбачають врахування Договірними Державами (Україною та Сполученим Королівством) податків, на які поширюються положення цієї Конвенції, сплачених резидентами цих Договірних Держав за їх межами.
Оскільки Конвенцією не регулюються питання процедурного характеру, які виникають у Договірних Державах при її практичному застосуванні, ці питання вирішуються у межах внутрішнього законодавства кожної з держав - учасниць Конвенції. Так, в Україні механізм реалізації загальних правил, встановлених ст. 22 Конвенції, визначається, зокрема, ст. 13 Кодексу.
Згідно з п. 13.4 ст. 13 Кодексу суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом.
Відповідно до п. 13.5 ст. 13 Кодексу для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Статтею 13 Закону України від 23 червня 2005 року N 2709-IV "Про міжнародне приватне право" визначено, що документи, які видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Документ, який додається Вами до звернення, є Сертифікатом податкового резидентства Сполученого Королівства, отже не є довідкою у розумінні п. 13.5 ст. 13 Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, з метою зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, Вам необхідно отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Форма довідки встановлюється законодавством відповідної юрисдикції.
Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні шляхом проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).