Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 12.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 12.06.2025 р. N 3256/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування податкових зобов'язань та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством протягом 2023 - 2024 років було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні на покупця - платника податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Надалі, у травні 2025 року, покупцем здійснено повернення товару, при цьому на дату такого повернення реєстрація такого покупця платником податку на додану вартість анульована.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку коригування кількісних і вартісних показників податкової накладної, у зв'язку із поверненням таких товарів покупцем у ситуації, описаній у зверненні, та порядку відображення такої операції у податковій звітності з податку на додану вартість.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Порядок реєстрації особи як платника податку на додану вартість і анулювання такої реєстрації регулюється статтями 180 - 184 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 183.18 статті 183 розділу V Кодексу особі, що реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер (далі - ІПН), який використовується для сплати податку на додану вартість.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку (пункт 183.12 статті 183 розділу V Кодексу).
Підпунктом "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу передбачено, що реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку. З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V Кодексу).
Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року N 2155-VII "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", зі змінами, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; ІПН.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов'язань за податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів / послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів / послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів / послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу).
Пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року N 1246 (далі - Порядок N 1246), встановлено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну, яка підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН. У такій податковій накладній зазначаються реквізити покупця (зокрема, ІПН), чинні на дату її складання.
У разі наявності підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 розділу V Кодексу (у тому числі при поверненні товару покупцем) постачальник може скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної. У такому розрахунку коригування мають бути зазначені ті ж реквізити покупця (у тому числі ІПН), які були зазначені у податковій накладній, до якої його складено.
З моменту анулювання реєстрації особи (покупця) платником податку на додану вартість така особа виключається з реєстру платників податку та втрачає всі права та обов'язки, покладені (надані) Кодексом на платника податку на додану вартість (у тому числі щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування). У разі повторної реєстрації такої особи платником податку на додану вартість такій особі присвоюється новий ІПН.
Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем. При реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування здійснюється автоматичне звіряння даних, зокрема, щодо перебування особи, яка надіслала на реєстрацію розрахунок коригування (покупця) у реєстрі платників податку на додану вартість (відповідно до ІПН такого платника). Розрахунок коригування, у якому зазначено ІПН покупця, який на дату подання на реєстрацію в ЄРПН такого розрахунку коригування виключений з реєстру платників ПДВ, не може бути зареєстрований в ЄРПН.
Відповідно до норм підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу постачальник може зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Отже у ситуації, описаній у зверненні, підстави для коригування кількісних і вартісних показників податкової накладної відсутні. Відповідно податкові обсяги, визначені постачальником за такою операцією не підлягають зменшенню.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).
____________