• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування окремих норм законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 03.06.2025 № 3020/ІПК/26-15-24-01-14-08
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 03.06.2025
  • Номер: 3020/ІПК/26-15-24-01-14-08
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 03.06.2025
  • Номер: 3020/ІПК/26-15-24-01-14-08
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У М. КИЄВІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 03.06.2025 р. N 3020/ІПК/26-15-24-01-14-08
Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо практичного застосування окремих норм законодавства та керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомляє, що є особою, яка провадить незалежну професійну діяльність (адвокат).
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи регламентований вичерпний перелік найманих працівників самозайнятої особи - адвоката, якщо їх загальна кількість не перевищує чотирьох осіб ?
2. Чи може самозайнята особа - адвокат мати найманого працівника - бухгалтера?
3. Чи можуть бути віднесені до витрат самозайнятої особи - адвоката витрати на оплату праці та обов'язкові нарахування на фонд оплати праці найманого працівника - бухгалтера?
Щодо першого питання повідомляємо.
Статтею 1 Закону України від 05 липня 2012 року N 5076 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон N 5076) встановлено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.
Згідно з пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого п. 65.9 ст. 65 Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Отже, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, зобов'язана дотримуватись вимог пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо використання найманих працівників в кількості не більше чотирьох фізичних осіб.
Щодо другого - третього питання повідомляємо
Відносини самозайнятої особи і найманих працівників регулюються трудовим та цивільним законодавством.
Відповідно до чинного законодавства виконання робіт, надання послуг громадянином може здійснюватись як на підставі трудового договору, так і на інших юридичних підставах, зокрема, на підставі цивільно-правового договору.
Підпунктом 14.1.222 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що роботодавець - це, зокрема, самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.
При цьому, Кодекс не регулює питання трудових відносин.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, визначено ст. 178 Кодексу.
Відповідно до п. 178.2 ст. 178 Кодексу доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
При цьому оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п. 178.3 ст. 178 Кодексу).
Зауважуємо, що Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність.
Водночас, при визначенні сукупного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність, доцільно враховувати витрати, пов'язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону N 5076.
Так, наказом ДПС України від 24.12.2012 N 1185 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), якою передбачено віднесення до складу витрат адвоката, який провадить незалежну професійну діяльність, зокрема:
- оплату праці та обов'язкові нарахування на фонд оплати праці помічників, секретарів, стажистів (найманих працівників);
- сплата адвокатами внесків до Пенсійного фонду України, у тому числі на користь найманих працівників, та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- витрати на послуги телекомунікаційного зв'язку, електронні цифрові підписи для ведення бухгалтерського та податкового обліку та для подання податкової звітності, звітності до органів статистики, Пенсійного Фонду України, інших фондів загальнообов'язкового державного страхування.
Таким чином, витрати, понесені на оплату праці та обов'язкові нарахування на фонд оплати праці помічників, секретарів, стажистів (найманих працівників) можуть бути враховані при визначенні сукупного чистого доходу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.