• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо окремих питань, повязаних із оподаткуванням податком на прибуток підприємств та ПДВ

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 05.05.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 05.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 05.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 05.05.2025 р. N 2442/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов'язаних із оподаткуванням податком на прибуток підприємств та ПДВ, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство надає консультаційні послуги та планує отримувати передплату за послуги від замовника-нерезидента в іноземній валюті. При цьому надходження валютних коштів на розподільчий рахунок та на поточний рахунок в іноземній валюті може відбуватися різними датами.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) з метою обчислення податку на прибуток підприємств на яку дату необхідно визначити дохід від реалізації: по курсу на дату зарахування коштів на розподільчий рахунок чи по курсу на дату зарахування коштів на поточний рахунок;
2) при здійсненні постачання послуг на умовах післяплати яка дата вважається датою отримання валютної виручки з метою дотримання граничних термінів валютних розрахунків по експортним операціям: дата зарахування коштів на розподільчий чи на поточний рахунок;
3) якою датою має бути складена податкова накладна, якщо першою подією є передоплата (дата зарахування коштів на розподільчий рахунок, на поточний рахунок чи дата фактичного надання послуг нерезиденту);
4) при складанні податкової накладної на операції з надання послуг нерезиденту на умовах передоплати за яким валютним курсом розраховується сума операції: по курсу на дату зарахування коштів на розподільчий рахунок чи по курсу на дату зарахування коштів на поточний рахунок?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Щодо оподаткування податком на прибуток (питання 1)
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (пункт 44.2 статті 44 розділу II ПКУ).
Об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями ПКУ (підпункт 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу III ПКУ).
Таким чином, при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств враховується визначений за правилами бухгалтерського обліку фінансовий результат від господарських операцій, здійснених платником податку на прибуток.
Визначення дати отримання доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) нерезиденту, у тому числі здійснення поставки на умовах післяплати, здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування та відповідно об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
Водночас ДПС зазначає, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, який затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 N 375, встановлено, що Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, бухгалтерського обліку та аудиту, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства.
Отже, з питання визначення дати, за якою визнається дохід від надання послуг нерезиденту у разі розрахунку в іноземній валюті, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Щодо питання 2
З питання щодо визначення дати отримання валютної виручки ДПС рекомендує звернутися до Національного банку України.
Щодо оподаткування ПДВ (питання 3 - 4)
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать, зокрема: консультаційні, інжинірингові, інженерні, юридичні (у тому числі адвокатські), бухгалтерські, аудиторські, актуарні, а також послуги з розроблення та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем (підпункт "в" пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.3-1, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання зазначених у зверненні послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях, ДПС повідомляє.
Якщо зазначені у зверненні послуги належать до категорії послуг, визначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ (зокрема, до консультаційних послуг), то місцем постачання таких послуг буде місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. Оскільки отримувачем таких послуг буде нерезидент, то операція Товариства (постачальника) з постачання зазначених у зверненні послуг нерезиденту (отримувачу) не буде об'єктом оподаткування ПДВ, при здійсненні зазначених операцій податкові зобов'язання з ПДВ не виникають та податкова накладна не складається.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ).