Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 03.04.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 03.04.2025 р. N 1795/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК
Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння земельного податку (далі - Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Товариство поінформувало про набуття 11.10.2024 права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (витяг з Державного реєстру речових прав, сформований 11.10.2024 N 000000000) (далі - Ділянка).
Товариство, посилаючись на норми абз. третього п. 286.5 ст. 286 Кодексу, запитує щодо дати виникнення податкових зобов'язань з Податку у Товариства та до якої дати сплачує Податок попередній власник - фізична особа.
Кодексом встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є, зокрема, дані Державного земельного кадастру, дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. "а", "б" п. 286.1 ст. 286 Кодексу).
Право власності, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, які оформлюються відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України).
Пунктом 287.1 ст. 287 Кодексу передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (абз. другий п. 287.1 ст. 287 Кодексу).
У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (абз. другий п. 286.4 ст. 286 Кодексу).
Разом з цим у разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (абз. третій п. 286.5 ст. 286 Кодексу).
У разі переходу права власності на земельну ділянку або права на земельну частку (пай) від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Якщо такий перехід відбувся після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (абз. четвертий, п'ятий п. 286.5 ст. 286 Кодексу).
Враховуючи викладене, у Товариства виникає податковий обов'язок з обчислення, декларування та сплати земельного податку починаючи з місяця, в якому набуто право власності на Ділянку, з 1 жовтня 2024 року.
Нарахування податкового зобов'язання із земельного податку за 2024 рік попередньому власнику - фізичній особі проводиться контролюючим органом (за місцем знаходження Ділянки), який надсилає платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 Кодексу, за період з 1 січня 2024 року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності, тобто до 30 вересня 2024 року.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
____________
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.