• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування норм податкового законодавства, яке надійшло в електронній формі через електронний кабінет

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 27.03.2025 № 1676/ІПК/20-40-24-07-05
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 27.03.2025
  • Номер: 1676/ІПК/20-40-24-07-05
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 27.03.2025
  • Номер: 1676/ІПК/20-40-24-07-05
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 27.03.2025 р. N 1676/ІПК/20-40-24-07-05
Головне управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення фізичної особи фізичної особи на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм податкового законодавства, яке надійшло в електронній формі через електронний кабінет, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із змінами (далі - ПКУ), з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що є власником контрольованої іноземної компанії (далі - КІК), зареєстрованої в Естонії, яка займається наданням маркетингових послуг, загальний сукупний дохід якої не досягає 2 мільйонів євро на кінець звітного 2024 року. Відповідно до положень ПКУ платник є контролером та підпадає під звільнення від оподаткування прибутку.
Таким чином, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи зобов'язаний платник у разі звільнення від оподаткування від прибутку КІК не проводити розрахунок скоригованого прибутку і не заповнювати рядки 25 та 26 Звіту про КІК, і якщо зобов'язаний, то яким чином проводити такий розрахунок?
2. Чи зобов'язаний платник у разі звільнення від оподаткування доходу КІК додавати додатки до Звіту про КІК, і якщо зобов'язаний, то які?
3. Чи зобов'язаний платник заповнювати рядки 31, 32, 33 Звіту про КІК, і якщо зобов'язаний, то яким чином заповнювати?
Щодо першого та третього питань
КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України (підпункт 39-2.1.1 пункту 39-2.1 статті 39-2 ПКУ).
Відповідно до підпункту 39-2.2.2 пункту 39-2.2 статті 39-2 ПКУ об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39-2 ПКУ.
Підпунктом 39-2.3.1 пункту 39-2.3 статті 39-2 ПКУ визначено, що для цілей статті 39-2 ПКУ скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 39-2.5.1 пункту 39-2.5 статті 39-2 ПКУ).
Пунктом 39-2.2 статті 39-2 ПКУ визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39-2 ПКУ.
Водночас норми пункту 39-2.4 статті 39-2 ПКУ передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.
Так, згідно з підпунктом 39-2.4.3 пункту 39-2.4 статті 39-2 ПКУ у разі, якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно до положень пункту 39-2.4 статті 39-2 ПКУ, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до положень підпункту 39-2.3.2 пункту 39-2.3 статті 39-2 ПКУ.
Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 39-2.4 статті 39-2 ПКУ, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК.
При цьому відповідно до підпункту 39-2.5.3 пункту 39-2.5 статті 39-2 ПКУ у Звіті про КІК зазначаються:
а) найменування КІК, її адреса, організаційно-правова форма, номери податкової реєстрації (за наявності), номери державної реєстрації;
б) розмір частки, якою володіє контролююча особа в КІК;
в) структура володіння часткою в КІК у разі опосередкованого володіння такою часткою;
г) інформація про розмір доходу (виручки) від реалізації товарів (робіт, послуг) КІК, прибутку від операційної діяльності та прибутку до оподаткування відповідно до даних фінансової звітності;
ґ) розрахунок скоригованого прибутку КІК відповідно до вимог статті 39-2 ПКУ, розміру такого прибутку, що включається до складу загального оподатковуваного доходу контролюючої особи;
д) інформація про підстави звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до положень статті 39-2 ПКУ;
е) суми дивідендів, отриманих КІК безпосередньо або опосередковано через ланцюг підконтрольних юридичних осіб від українських юридичних осіб;
є) суми прибутку КІК, що були фактично виплачені на користь контролюючої особи;
ж) перелік операцій КІК із нерезидентами - пов'язаними особами, нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПКУ, а також з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2-1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПКУ;
з) кількість працівників КІК станом на кінець звітного (податкового) року;
и) інформація про суму прибутку КІК, отриманого від постійного представництва в Україні.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 року N 254 затверджено форму Звіту про КІК, скорочену форму Звіту про КІК та Порядок заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу (далі - Порядок).
У Звіті про КІК та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Отже, графи Звіту про КІК, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.
У графі 25 Звіту про КІК відображається розрахунок скоригованого прибутку КІК, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 39-2.3.2 пункту 39-2.3 статті 39-2 ПКУ, обов'язкова графа для заповнення в будь-яких випадках.
Графи 25.1 - 25.3 Звіту про КІК є обов'язковими для заповнення, містять числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і від'ємними або дорівнювати нулю.
У графі 26 Звіту про КІК зазначається розмір прибутку, що включається до складу загального оподаткованого доходу контролюючої особи / є об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств.
Разом з тим у графі 27 Звіту про КІК зазначається прибуток КІК, звільнений від оподаткування (містить числове поле). Зазначається в гривнях без копійок.
У графі 28 Звіту про КІК у разі якщо у графі 27 проставлено значення більше нуля, то у графах 28.1.1 - 28.1.2 або 28.2.1 - 28.2.2 або 28.3.1 - 28.3.3 обов'язково має бути зазначено відмітка(и) стосовно умови або умов звільнення від оподаткування прибутку КІК.
У разі відображення у графі 28 Звіту про КІК умов(и), на підставі якої/яких оподаткований прибуток КІК звільняється від оподаткування, у графах 25.1 - 25.3 Звіту про КІК проставляється нуль.
При цьому у разі звільнення прибутку КІК від оподаткування додатки К, ЦП та ТЦ до Звіту про КІК не підлягають заповненню і, як наслідок, їх не потрібно подавати.
Відповідно до Порядку у графах 31 - 33 Звіту про КІК відображаються операції КІК із нерезидентами, із зазначенням: переліку операцій, повного найменування нерезидента, назви держави (території), коду країни, коду платника податку, зокрема:
у графі 31 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами, що зареєстровані у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ) відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПКУ, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.
Перелік держав (територій) затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2017 року N 1045 "Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. N 977";
у графі 32 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК із нерезидентами - пов'язаними особами, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменування нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо;
у графі 33 Звіту про КІК зазначається перелік операцій КІК з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого КМУ відповідно до підпункту "г" підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПКУ, з повним переліком операцій, проведених з такими нерезидентами (зазначається повне найменуванням нерезидента, назва держави (території), код країни та код платника податку). Інформація зазначається по кожній операції окремо.
Перелік організаційно-правових форм затверджений постановою КМУ від 04 липня 2017 року N 480 "Про затвердження переліку організаційно-правових форм".
Звертаємо увагу, що статтею 39-2 ПКУ не встановлено окремих правил або виключень для контролюючої особи щодо невідображення у Звіті про КІК інформації, визначеної підпунктом 39-2.5.3 пункту 39-2.5 статті 39-2 ПКУ, а отже, така інформація підлягає відображенню у відповідних графах Звіту про КІК.
До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір її прибутку за звітний (податковий) рік.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.