• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо окремих норм застосування спрощеної системи оподаткування

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 31.03.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 31.03.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 31.03.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 31.03.2025 р. N 1713/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо окремих норм застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.
Платник податку у зверненні повідомляє, що є фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку другої групи.
05 серпня 2024 року платником укладено договір оренди нерухомого майна, згідно якого платник податків стала орендарем нерухомого майна - нежитлової будівлі загальною площею 172,8 кв. метри у м. Балта Одеської області. Згідно договору, орендарем є платник як фізична особа (не фізична особа - підприємець), якій майно передане в оренду для здійснення підприємницької діяльності з правом передання приміщення в суборенду.
Серед зареєстрованих КВЕД має 68.20 "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна".
Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи не порушує вимог чинного законодавства України та відповідає вимогам перебування на спрощеній системі оподаткування другої групи єдиного податку здійснення фізичною особою - підприємцем, діяльності щодо передання у суборенду нежитлового приміщення площею 172,8 м-2 іншій фізичній особі - підприємцю на спрощеній системі оподаткування, якщо в подальшому це приміщення буде ще раз передане орендарем у суборенду юридичній особі на загальній системі оподаткування?
2. Чи відповідає вимогам податкового законодавства передання у довгострокову суборенду нежитлового приміщення площею 172,8 м-2 юридичній особі на загальній системі оподаткування, якщо приміщення буде передане платником, як фізичною особою, а не як фізичною особою - підприємцем?
Статтею 2 Господарського кодексу України (далі - ГКУ), передбачено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, у свою чергу суб'єктами господарювання згідно зі ст. 55 ГКУ є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (частина перша ст. 320 ЦКУ).
Згідно з положеннями ст. ст. 761, 774 ЦКУ договір піднайму (суборенди) є похідним від договору найму (оренди).
До договору піднайму застосовуються положення про договір найму (п. 3 ст. 774 ЦКУ).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до пп. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать, зокрема, фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.
Перелік видів діяльності, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, визначено п. 291.5 ст. 291 Кодексу.
Так, згідно з пп. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 квадратних метрів.
Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010 (далі - КВЕД ДК 009:2010), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 N 457, вид діяльності "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна" відноситься до групи 68.20.
Щодо першого питання
Фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи, яка обрала вид господарської діяльності "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна", що зазначений у реєстрі платників єдиного податку, має право надавати послуги з надання в оренду/суборенду нежитлове приміщення до 900 кв. метрів виключно платникам єдиного податку та/або населенню (фізичним особам), незалежно від того, що зазначене нежитлове приміщення в подальшому буде передано платником єдиного податку (суборендарем) іншому суб'єкту господарювання на загальній системі оподаткування (субсуборендарю).
Щодо другого питання
Фізична особа може надавати в оренду (суборенду) власне та/або орендоване нерухоме майно за умови, що здавання в оренду нерухомого майна такою особою не здійснюється в межах підприємницької діяльності платника єдиного податку.
Тобто фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи, яка обрала вид господарської діяльності "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна", що зазначений у реєстрі платників єдиного податку, не має права надавати в оренду нерухомість юридичній особі як фізична особа.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.