• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення дати виникнення податкових зобовязань з ПДВ

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 31.03.2025 № 1709/ІПК/17-00-04-01-10
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 31.03.2025
  • Номер: 1709/ІПК/17-00-04-01-10
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 31.03.2025
  • Номер: 1709/ІПК/17-00-04-01-10
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 31.03.2025 р. N 1709/ІПК/17-00-04-01-10
Головне управління ДПС у Рівненській області за результатами розгляду звернення щодо визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування, є платником ПДВ. Підприємство здійснює придбання товарів, робіт, послуг як за кошти, отримані від господарської діяльності, з рахунків відкритих в комерційних чи державних банківських установах, так і за кошти місцевого бюджету, отримані в рамках виконання програм за КЕКВ 2610 "Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)". У разі придбання товарів, робіт, послуг виключно за бюджетні кошти, в договорі вказуються реквізити рахунків, відкритих в органах казначейства.
Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
чи є правомірним складання та реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних постачальниками товарів, робіт, послуг за правилами, визначеними підпунктом "б" пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ, при умові, що придбані товари, роботи, послуги будуть сплачені Підприємством бюджетними коштами, згідно умов договору? При цьому, надходження бюджетних коштів на рахунок постачальника відбувається пізніше дати відвантаження товарів, виконання робіт, надання послуг;
чи є вірним трактування норм ПКУ:
у разі придбання товарів, робіт, послуг та їх оплати виключно бюджетними коштами, постачальник зобов'язаний виписати та зареєструвати податкову накладну в ЄРПН за правилами підпункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ;
у разі придбання товарів, робіт, послуг та їх оплати виключно коштами, отриманими від господарської діяльності Підприємства, постачальник зобов'язаний виписати та зареєструвати податкову накладну в ЄРПН за правилами підпунктів "а" і "б" пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ, тобто за правилами події, що сталася раніше - або по даті відвантаження товарів, виконання робіт, надання послуг, або по даті надходження коштів на рахунок постачальника.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ встановлені статтею 187 розділу V ПКУ.
Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше ("перша подія"):
дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом (пункт 187.7 статті 187 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
У податковій накладній зазначаються обов'язкові реквізити, визначені пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, зокрема, дата складання податкової накладної.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.1 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що до податкового кредиту відносяться, зокрема, суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів.
Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту отримувачем товарів/послуг, є податкові накладні, отримані з ЄРПН.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, Головне управління ДПС у Рівненській області повідомляє.
Щодо питань 1 - 2
Податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна бути складена постачальником (платником ПДВ) на дату виникнення податкових зобов'язань за такою операцією, а саме:
у разі, якщо за такою операцією застосовуються загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань - на дату "першої події" (відвантаження товару / оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуги чи отримання оплати за такий товар/послугу),
у разі, якщо оплата товарів/послуг здійснюється за рахунок бюджетних коштів - на дату отримання таких бюджетних коштів на банківський рахунок постачальника.
Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі на поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунку Державної казначейської служби України.
З урахуванням норм пункту 185.1 статті 185, статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися на дату виникнення податкових зобов'язань за операцією, визначену відповідно до статті 187 розділу V ПКУ. Показники такої податкової накладної повинні відповідати даним первинних (бухгалтерських) документів, складених за господарською операцією.
Право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку - покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм ПКУ та зареєстрованої в ЄРПН платником податку - постачальником товарів/послуг.
Податкова накладна, складена постачальником за операцією з постачання товарів/послуг, які оплачуються за рахунок бюджетних коштів, на дату, відмінну від дати зарахування таких коштів на рахунок такого постачальника (дати виникнення податкових зобов'язань), є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію, а тому не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ).
____________
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.