Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 31.03.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 31.03.2025 р. N 1697/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК
Державна податкова служба України на звернення Банку щодо орендної плати за земельну ділянку комунальної власності (далі - Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі · Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Банк поінформував, що на праві власності володіє нерухомим майном (далі - Майно) та за відсутності укладеного договору оренди земельної ділянки, що знаходиться під Майном (далі - Ділянка), щорічно подавав податкову декларацію з плати за землю (далі - Декларація) та сплачував земельний податок за Ділянку.
Згідно з рішенням органу місцевого самоврядування (далі - Рада) Ділянка надана Банку в оренду на 49 років. Рада своїм рішенням зобов'язала Банк укласти договір оренди Ділянки та забезпечити державну реєстрацію права оренди на Ділянку. На виконання рішення Рада підготувала проєкт договору оренди Ділянки (далі - Проєкт Договору), умовами якого з урахуванням вимог част. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, передбачено сплату орендної плати за Ділянку за податкові періоди, які передують датам укладання Договору та державної реєстрації права оренди Ділянки.
Банк, посилаючись на норми чинного законодавства запитує: 1) чи можна у звітній Декларації за 2025 рік за новоукладеним Договором відобразити податкові зобов'язання з Плати за періоди, які передують даті державної реєстрації права оренди Ділянки (з 06.12.2024 по 28.02.2025); 2) у разі необхідності подання Декларації за 2025 рік за новоукладеним Договором з розкриттям інформації за 2024 та 2025 роки відповідно, який порядок заповнення графи "починаючи з" рядка 1.1 загальної частини Декларації за 2024 рік, у разі державної реєстрації права оренди Ділянки у березні 2025 року; 3) у разі відображення інформації за новоукладеним Договором у Деклараціях за 2024 та 2025 роки, чи передбачена фінансова відповідальність.
Щодо питань 1 - 3
Відносини, пов'язані з виконанням податкового обов'язку (яке передбачає обчислення, декларування та сплату податків), регулюється нормами Кодексу.
Договірні відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 1 Цивільного кодексу України цивільне законодавство не застосовується до податкових відносин.
Податковим обов'язком платника податку є обчислення, декларування та сплата податків у порядку та строки, визначені Кодексом.
Податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
У п. 10 Проєкту Договору Рада, посилаючись на вимоги цивільного законодавства (част. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України), пропонує суму коштів за період з моменту прийняття рішення до дати державної реєстрації права оренди на Ділянку (наприклад, за період з 06.12.2024 по 31.12.2024), тобто за період відсутності у Банка податкових зобов'язань з Плати, вносити на розрахунковий рахунок за кодом бюджетної класифікації 18010600 "Орендна плата з юридичних осіб".
Оскільки норми Кодексу не регулюють порядок внесення сум коштів, визначений п. 10 Проєкту Договору, то суми, щодо яких не виникає податковий обов'язок, не є податковими зобов'язаннями та не підлягають внесенню за кодом бюджетної класифікації 18010600.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст. 285 - 287 Кодексу (п. 288.7 ст. 288 Кодексу).
За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.4 ст. 286 Кодексу).
Отже, обов'язок із обчислення податкових зобов'язань з Плати за Ділянку виникатиме у Банка з дати державної реєстрації права користування Ділянкою, а обов'язок подання Декларації - 20 числа місяця, наступного за місяцем державної реєстрації права оренди на Ділянку.
Водночас з метою уникнення ризиків, пов'язаних з обчисленням податкових зобов'язань з Плати, Банку доцільно звернутися до власника Ділянки - Ради, з якою укладається Договір, щодо перегляду п. 10 Проєкту Договору з урахуванням положень податкового законодавства.
Враховуючи те, що порядок, визначений п. 10 Проєкту Договору, не регулюється нормами Кодексу, то у разі порушення вимог такого порядку відповідальність, передбачена ст. 124 Кодексу, не застосовується.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію