• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно малого виробництва спиртових (зернових) дистилятів

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 07.04.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 07.04.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 07.04.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
Від 07.04.2025 1846/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно малого виробництва спиртових (зернових) дистилятів, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Підприємство запитує:
1. Чи необхідно створювати пост контролюючих органів (який передбачений наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 та статтею 230 Кодексу) на малому виробництві спиртових (зернових) дистилятів, кінцевою продукцією якого є зернові спиртні напої, згідно ТУ виробника, та який має ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв з ознаками малого виробництва? Якщо необхідно створювати такий пост, то на підставі яких нормативно-правових актів (в частині, що стосується вказаного малого виробництва)?
2. Чи необхідно встановлювати витратоміри-лічильники на малому
виробництві спиртових дистилятів, кінцевою продукцією яких є зернові спиртні напої, згідно ТУ виробника, та який має ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв з ознакою малого виробництва, якщо необхідно встановлювати такі витратоміри-лічильники, то на підставі яких нормативно-правових актів (в частині, що стосується вказаного малого виробництва)?
Щодо питання 1
Відповідно до підпункту 14.1.237 пункту 14.1 статті 14 Кодексу спирт етиловий - всі види ректифікованого спирту етилового, біоетанол, інші види спирту етилового, зазначені у товарних позиціях 2207 та 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
Згідно з підпунктом 14.1.237 -1 пункту 14.1 статті 14 Кодексу спиртовий дистилят - спирт, отриманий шляхом дистиляції (перегонки) після спиртового бродіння сільськогосподарської продукції, який не має характеристик спирту етилового, зберігає аромат і смак використаної сировини та відповідає товарній позиції 2208 згідно з УКТ ЗЕД.
Підпунктом 14.1.177 пункту 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що податковий пост – пост, що утворюється на території підприємств, де виробляються продукти з використанням підакцизних товарів, на які встановлено нульову ставку податку, що визначені у статті 229 цього Кодексу. На податковому посту здійснюють постійний безпосередній контроль постійні представники контролюючого органу за місцем його розташування.
Відповідно до підпункту 229.1.14 пункту 229.1 статті 229 Кодексу на підприємствах, де використовують спирт за нульовою ставкою, встановлюються податкові пости, порядок роботи яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Отже, податкові пости встановлюються виключно на підприємствах, які використовують спирт за нульовою ставкою акцизного податку.
Згідно з підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Кодексу акцизний склад – це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.
Відповідно до пункту 230.1 статті 230 Кодексу, зокрема, акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
На акцизних складах постійно діють представники контролюючого органу за місцем розташування акцизного складу (крім пального) (п. 230.2 ст. 230 Кодексу).
Згідно з пунктом 230.3 статті 230 Кодексу контролюючий орган за місцем розташування акцизного складу призначає свого постійного представника (представників) на такому складі.
Представник (представники) контролюючого органу здійснює (здійснюють) постійний безпосередній контроль за наявністю витратомірів-лічильників спирту етилового, масових витратомірів та інших вимірювальних приладів; дотриманням установленого порядку відпуску спирту етилового, у тому числі біоетанолу, горілки та лікеро-горілчаних виробів та сплати податку з них (п. 230.5 ст. 230 Кодексу).
Згідно з пунктом 230.11 статті 230 Кодексу основним завданням представника контролюючого органу на акцизних складах є здійснення
постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту етилового, у тому числі біоетанолу,
горілки та лікеро-горілчаних виробів і сплати податку, вжиття заходів для недопущення порушення законодавства України.
Порядок роботи представників контролюючих органів на акцизних складах та податкових постах, що утворюються на території підприємств, де виробляється продукція з використанням спирту етилового та біоетанолу, які отримуються за нульовою ставкою акцизного податку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 9, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.02.2015 за № 155/26600.
Отже, у разі якщо суб’єкт господарювання не використовує спирт за нульовою ставкою акцизного податку, та не є виробником спирту етилового, у тому числі біоетанолу, горілки та лікеро-горілчаних виробів, то на підприємстві такого суб’єкта господарювання відсутня необхідність створювати податковий пост, або залучати представників контролюючих органів на акцизному складі.
Щодо питання 2
Відповідно до підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 Кодексу акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, у тому числі біоетанол, повинні бути обладнані:
на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового неденатурованого, розташованому на акцизному складі, витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам'ятовування, фіксування та відображення в електронній формі даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20° C (далі - витратомір-лічильник спирту етилового), зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;
на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового денатурованого, у тому числі біоетанолу, розташованому на акцизному складі, масовими витратомірами, що призначені для безперервного вимірювання, запам'ятовування, фіксування та відображення в електронній формі даних про обсяг отримання та/або відпуску спирту етилового денатурованого, у тому числі біоетанолу, у кілограмах (далі - масовий витратомір), зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Згідно з пунктом 42 частини першої статті 1 Закон України від 18 червня 2024 року № 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" мале виробництво дистилятів - суб’єкт господарювання, що здійснює за повним технологічним циклом виробництво спиртних напоїв, обсяг реалізації яких не перевищує 10000 декалітрів за календарний рік, з використанням спиртових дистилятів виключно власного виробництва (не придбаних). Виробничі потужності обладнання для виробництва спиртових дистилятів не мають перевищувати 20000 декалітрів у перерахунку на 100-відсотковий спирт за календарний рік. Мале виробництво дистилятів не може бути пов’язаною особою у значенні, наведеному у підпункті 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, з іншими виробниками спиртових дистилятів.
Отже, у разі, якщо Товариство не є виробником спирту етилового, або біоетанолу та не використовує спирт етиловий для виробництва спиртних напоїв, то у нього відсутній обов’язок щодо встановлення витратомірів-лічильників.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).