• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо обов’язку сплати єдиного податку платниками єдиного податку другої групи

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 22.11.2024 № 5404/ІПК/20-40-24-07-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 22.11.2024
  • Номер: 5404/ІПК/20-40-24-07-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 22.11.2024
  • Номер: 5404/ІПК/20-40-24-07-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Головне управління ДПС у Харківській області
Індивідуальна податкова консультація
22.11.2024 № 5404/ІПК/20-40-24-07-06
Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення фізичної особи – підприємця на отримання індивідуальної податкової консультації щодо обов’язку сплати єдиного податку платниками єдиного податку другої групи та, керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами (далі – ПКУ), з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості не сплачувати єдиний податок фізичною особою – підприємцем – платником другої групи, податкова адреса якого входить до переліку територій ведення можливих бойових дій, а саме:
1. Які дії потрібно виконати фізичній особі – підприємцю, щоб єдиний податок не нараховувався?
2. Якщо фізична особа – підприємець сплачувала єдиний податок з серпня 2023 року, чи можливо скасувати ці нарахування, а сплачені кошти залишаться до зарахування, коли ця пільга буде скасована?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються у главі 1 розділу XIV ПКУ, статтею 295 якої врегульовані порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.
Згідно з пунктом 295.1 статті 295 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Пунктом 295.2 статті 295 ПКУ встановлено, що нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Разом з тим Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (далі – Закон № 3219) внесено зміни до ПКУ з 01.08.2023, зокрема, щодо скасування можливості для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп не сплачувати єдиний податок (крім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій, або тимчасової окупації).
Законом № 3219 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ доповнено пунктом 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, згідно з яким установлено, що з 01 серпня 2023 року фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому такі особи не заповнюють декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за період, в якому відповідно до абзацу першого пункту 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ єдиний податок не сплачувався.
Для таких платників єдиного податку, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок, контролюючий орган не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене пунктом 295.2 статті 295 ПКУ.
Податкові зобов'язання із сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку.
Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку у порядку та строки, визначені ПКУ, до таких платників не застосовуються.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі – Перелік територій).
Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Так, Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 зі змінами та доповненнями.
Норми пункту 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи - підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому пункту 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, територію України.
Згідно з Переліком Харківська міська територіальна громада з 15.09.2022 включена до Переліку територій можливих бойових дій.
Звертаємо увагу, що право не сплачувати єдиний податок, надане платникам єдиного податку першої та другої груп пунктом 11 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, не розповсюджується на фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися платником єдиного податку на території, визначеній Переліком, вже після визначених цим Переліком дат виникнення можливості бойових дій/початку бойових/ тимчасової окупації.
Враховуючи викладене, фізична особа - підприємець - платник єдиного податку, зокрема другої групи, податкова адреса якої знаходиться на території можливих бойових дій станом на дату виникнення можливості бойових дій має право не сплачувати єдиний податок незалежно від здійснення діяльності та отримання доходу, але за можливості, платник може сплатити єдиний податок у відповідних періодах та відобразити таку сплату у податковій декларації.
Одночасно зауважуємо, що фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи, який не прийняв рішення щодо несплати єдиного податку, зокрема з 01 серпня 2023 року і сплачував його протягом 2023 та 2024 років, то положеннями глави 1 розділу XIV ПКУ та пункту 11 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, не передбачено проведення контролюючим органом корегувань сум нарахованого єдиного податку в інтегрованій картці платника, зокрема, у зазначеному періоді.
Отже, у податковій декларації платника єдиного податку відображається увесь обсяг доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності протягом звітного податкового календарного року та сума сплачених щомісячних авансових внесків.
При цьому нормами ПКУ не передбачено обов’язку подання фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку заяви, повідомлення, тощо, про намір скористатися відповідним правом не сплачувати єдиний податок.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.