Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
20.11.2024 № 5343/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК
Щодо відображення помилково складених та зареєстрованих податкових накладних та розрахунків коригування до них у податковій звітності з ПДВ
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо відображення помилково складених та зареєстрованих податкових накладних та розрахунків коригування до них у податковій звітності з ПДВ та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством було складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні без факту здійснення господарської операції, до яких датою виявлення помилки складено та зареєстровано в ЄРПН розрахунки коригування.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи підлягають відображенню такі помилково складені податкові накладні та розрахунки коригування до них в податковій звітності з ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Пунктом 44.1 статті 44 розділу І Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу І Кодексу.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок № 21), до податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Дані, наведені в податковій звітності з ПДВ мають відповідати
даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункту 6 розділу ІІІ
Порядку № 21).
Отже, в податковій звітності з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній/ розрахунку коригування.
Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї, який підлягає реєстрації в ЄРПН.
Обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в такій податковій накладній (не підтвердженій первинними документами) і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в податковій звітності з ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).