• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань подання звіту про контрольовані іноземні компанії

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 08.11.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 08.11.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 08.11.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
08.11.2024 № 5158/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань подання звіту про контрольовані іноземні компанії та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що у період з 16.10.2018 по 22.09.2022 був засновником іноземної юридичної особи, яка зареєстрована у Республіці Білорусь та відповідно був контролюючою особою такої контрольованої іноземної компанії (далі – КІК). У вересні 2022 року було здійснено процедуру ліквідації юридичної особи – КІК, яка була завершена 22.09.2022. Таким чином платник податків втратив контроль над КІК з наведеної дати у зв’язку з чим ним було подано Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана зі складністю застосування положень Кодексу та полягає у необхідності формування чіткого розуміння обсягу податкових обов’язків.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи потрібно подавати звіт про КІК, якщо станом на 31.12.2022 платник податків перестав бути контролюючою особою такої КІК?
2. Якщо так, то яким чином заповнювати звіт про КІК, якщо станом на 31.12.2022 платник податків перестав бути контролюючою особою такої КІК?
3. В які терміни, яким чином та з яким документом подавати звіт про КІК, якщо особа, яка повинна подавати звіт про КІК є юридичною особою на загальній системі оподаткування та платником ПДВ?
4. Враховуючи той факт, що остання фінансова звітність КІК була складена станом на 31.12.2021 та відсутня можливість підготувати фінансову звітність за 2022 рік у зв’язку з ліквідацією КІК чи буде порушенням законодавства відсутність завірених належним чином копій фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) 2022 рік?
5. Чи можна замінити завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за 2022 рік на інші документи та на які саме, у зв’язку з відсутністю можливості підготувати фінансову звітність за 2022 рік через ліквідацію КІК?
Щодо питань 1 – 5’
Підпунктом 39-2.1.1 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу I Кодексу визначено, що КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України відповідно до правил, визначених Кодексом.
Відповідно до підпункту 39-2.1.2 пункту 39-2.1 статті 39-2 розділу I Кодексу та з урахуванням положень цієї статті контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК.
Пунктом 39-2.2 статті 39-2 Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об’єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 39-2 розділу І Кодексу. Зазначена частина прибутку КІК:
за результатами звітного податкового року збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.
Підпунктом 134.1.7 пункту 134.1 статті 134 розділу III Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є зокрема скоригований прибуток КІК, визначений відповідно до статті 39-2 розділу I Кодексу.
Скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року - за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються такою КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.
Контролююча особа самостійно здійснює розрахунок скоригованого прибутку кожної КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 39-2.3.2 пункту 39-2.3 статті 39-2 Кодексу, та визначає частку скоригованого прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, пропорційну частці у цій КІК, якою вона володіє.
Пунктом 39-2.5 статті 39-2 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 39-2.5.2 пункту 39-2.5 статті 39-2 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
До звіту про КІК в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Підпунктом 39-2.5.3 пункту 39-2.5 статті 39-2 розділу І Кодексу чітко визначений перелік показників (інформації), що мають бути включені до Звіту.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму звіту про КІК, скорочену форму звіту про КІК та Порядок заповнення звіту про КІК, скороченої форми звіту про КІК і подання до контролюючого органу.
Форма звіту про КІК передбачає, зокрема, заповнення граф у відповідності до переліку показників, визначених підпунктом 39-2.5.3 пункту 39-2.5 статті 39-2 розділу І Кодексу.
Водночас, пунктом 54 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу встановлено особливості застосування положень про оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду, зокрема, першим звітним (податковим) роком для звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної Декларації за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.
Враховуючи вищезазначене, платник податків зобов’язаний подати Звіт за 2022 рік разом із завіреною належним чином копіює фінансової звітності КІК, яка складена станом на дату її ліквідації, що підтверджують розмір прибутку КІК за 2022 рік, одночасно з поданням податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік до граничної дати для її подання засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).