• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо окремих питань розрахунку мінімального податкового зобов’язання

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 18.10.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 18.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 18.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
18.10.2024 № 4894/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення - Господарства щодо окремих питань розрахунку мінімального податкового зобов’язання (далі - МПЗ) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Господарство веде діяльність на території Великобурлуцької територіальної громади Куп’янського району Харківської області.
Нарахування податкових зобов'язань з єдиного податку по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи (далі – Декларація) за 2023 рік складає:
І квартал - 57 517,71 грн, ІІ квартал - 57 517,71 грн, ІІІ квартал - 270 870,37 грн, ІV квартал – 162 520,57 гривень.
Господарством подано уточнюючу податкову Декларацію за 2022 рік на зменшення податкових зобов'язань з єдиного податку. Суми сплаченого єдиного податку у 2022 році зараховано в оплату податкових зобов'язань з єдиного податку за ІІІ та ІV квартал 2023 року. Сплата по єдиному податку в грудні та січні 2023 року не здійснювалась.
Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питання можливості зменшення МПЗ за 2023 рік відповідно до Декларації на 2024 рік на суму нарахованих сум податкових зобов'язань з єдиного податку за 2023 рік – 548 426,36 гривень.
Щодо зазначеного питання
Відповідно до п.п. 14.1.114-2 п.14.1 ст.14 Кодексу МПЗ - мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 38-1.1.4 п. 38-1.1 ст. 38-1 Кодексу).
Зокрема, додаток 3 "Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік" є невід'ємною частиною Декларації (далі - Додаток 3) та подається як до звітної Декларації так і до загальної Декларації.
Особливості визначення загального МПЗ платників єдиного податку визначені ст. 297-1 Кодексу.
Згідно з п.п. 297-1.5 ст. 297-1 Кодексу для платників єдиного податку четвертої групи (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України "Про фермерське господарство") різниця між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
До суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться, зокрема, суми єдиного податку.
У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.
Зокрема, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п. 295.9 ст. 295 Кодексу платники єдиного податку четвертої групи щороку станом на 01 січня самостійно обчислюють та сплачують єдиний податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, зокрема, за І квартал – не пізніше 30 квітня, ІІ квартал – не пізніше 30 липня, ІІІ квартал - не пізніше 30 жовтня, ІV квартал – не пізніше 30 січня.
Також повідомляємо, що відповідно до абзацу другого п. 297-1.7 ст. 297-1 Кодексу при позитивному значенні різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платник єдиного податку четвертої групи зобов'язаний збільшити визначену в податковій декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму такого позитивного значення.
Сума єдиного податку в частині позитивного значення такої різниці не враховується у загальній сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок у наступному податковому (звітному) році (абзац перший п. 297-1.8 ст. 297-1 Кодексу).
Враховуючи те, що платники єдиного податку нараховують суму податку за І – ІІІ квартали 2023 року у 2023 році, то платники мають право враховувати ці суми при визначенні МПЗ в Додатку 3 за 2023 рік в Декларації на 2024 рік в межах нарахованих сум.
Разом з тим, так як платники нараховують суму єдиного податку за ІV квартал 2023 року – у січні 2024 року, то вказана сума враховується при визначенні МПЗ в Додатку 3 за 2024 рік в Декларації на 2025 рік в межах нарахованих сум.
Разом з тим, кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).