ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
09.10.2024 № 4767/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення ( ) щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні ( ) є юридичною особою та відповідно до Кодексу має статус податкового агента. Відповідно з п.п. "б" п. 176.2 ст. 176 Кодексу Департамент зобов’язаний подавати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) (далі – Розрахунок) до контролюючого органу за місцем обліку.
Рішенням виконавчого комітету ( ) затверджено Порядок фінансової підтримки суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва за рахунок коштiв бюджету Запорізької міської територіальної громади (далі – Порядок) (додається).
Так, згідно з п. 19 Порядку Департамент подає на реєстрацію територіальному органу казначейства реєстр фінансових зобов'язань та платіжні документи на перерахування часткової компенсації відсотків за залученими кредитами на поточні рахунки учасників процедури компенсації.
Таким чином, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію щодо відображення у Додатку 4ДФ до Розрахунку ознаки доходу фізичних осіб – підприємців, з якими укладені кредитні договори та яких включено до переліку отримувачів фінансової підтримки відповідно до законів України "Про розвиток та державну підтримку малого та середнього підприємництва в України", "Про Національну Програму сприяння розвитку малого підприємництва в Україні", постанови Кабінету Міністрів України вiд 24.01.2020 № 28 "Про надання фінансової державної підтримки" та Програми розвитку малого та середнього підприємництва в місті Запоріжжі на 2022-2025 роки, затвердженою рішенням Запорозької міської ради
вiд 22.12.2021 № 54.
Відповідно до п. 5 Порядку надання фінансової державної підтримки суб'єктам малого та середнього підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 28 (далі - Порядок), державна підтримка за програмою "Доступні кредити 5 – 7 – 9" надається у вигляді часткової компенсації відсоткових ставок за отриманими суб'єктами господарювання кредитами.
Відповідно до п. 3 Порядку надання фінансової державної підтримки суб'єктам підприємництва здійснюється Фондом розвитку підприємництва (далі – Фонд).
Державна підтримка надається з метою здешевлення вартості кредитів, що пов'язані із провадженням суб'єктами підприємництва господарської діяльності (п. 7 Порядку).
При цьому розмір компенсаційної процентної ставки за наданим суб'єкту підприємництва кредитом, який підлягає сплаті ним за рахунок власних коштів, регулюється п. 14 Порядку.
Сплата Фондом компенсації відсотків за кредитами, наданими суб'єктам підприємництва, здійснюється з використанням рахунків умовного зберігання (ескроу), відкритих Фондом.
Фонд з метою сплати суб'єктам підприємництва компенсації відсотків за кредитами, наданими уповноваженим банком, відкриває рахунок умовного зберігання (ескроу) в такому уповноваженому банку (п. 23 Порядку).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.
Доходом для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 Кодексу).
Крім того, до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку також не включаються, зокрема:
суми кредитів (п.п. 3 п. 292.11 ст. 292 Кодексу);
суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється відповідно до ст. 177 Кодексу.
Так, згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.
Відповідно до п. 177.6 ст. 177 Кодексу у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.
Таким чином, оскільки дохід у вигляді компенсації нарахованих відсотків за кредитним договором в рамках програми фінансової державної підтримки суб'єктів малого та середнього підприємництва, не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця, то такий дохід, незалежно від обраної фізичною особою – підприємцем системи оподаткування, оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Кодексу, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до п. 18 підрозділу 1 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються, зокрема суми доходів, отриманих платником податку у вигляді часткової або повної компенсації відсоткових (процентних) ставок, яка виплачується в рамках бюджетної програми "Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва" та державної програми впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4
п. 170.13-1 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Таким чином, якщо кошти у вигляді компенсації нарахованих відсотків за кредитним договором в рамках програми фінансової державної підтримки суб'єктів малого та середнього підприємництва виплачуються Фондом через рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритого в уповноваженому банку, в рамках бюджетної програми "Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва", то сума таких коштів не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.
Разом з тим перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п. 164.2
ст. 164 Кодексу.
Так, згідно з п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу.
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Податковий агент, поняття якого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену у п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу ).
Враховуючи викладене, Департамент як юридична особа при нарахуванні (виплаті) доходу фізичній особі – підприємцю у вигляді фінансової підтримки, зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Оскільки сума компенсації нарахованих відсотків за кредитним договором в рамках програми фінансової державної підтримки суб'єктів малого та середнього підприємництва, яка отримується фізичною особою – платником податків, виплачується ( ), то така сума коштів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому юридична особа при нарахуванні (виплаті) доходу фізичній особі, зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Крім того, особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий Розрахунок (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. "б" п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами (далі – Порядок).
Відповідно до п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 ДФ "Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору" до Розрахунку у графі 6 "Ознака доходу" зазначається ознака доходу, наведена у розділі 1 "Довідник ознак доходів фізичних осіб" додатка 2 до Порядку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу відображаються податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу "127".
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.