• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Нараховуємо дивіденди за квартал 2024 року: чи треба платити авансовий внесок з податку на прибуток?

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 16.09.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.09.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.09.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.09.2024 № 4473/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Нараховуємо дивіденди за квартал 2024 року: чи треба платити авансовий внесок з податку на прибуток?
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ "____" (далі - ТОВ) щодо нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток у разі прийняття платником податку рішення про виплату дивідендів за результатами I кварталу 2024 року з фактичною їх виплатою протягом II - IV кварталів 2024 року, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
При проведенні господарської діяльності у ТОВ виникли такі питання:
1. Чи потрібно платнику податків при виплаті дивідендів за результатами діяльності за I квартал 2024 року нараховувати та перераховувати авансовий внесок з податку на прибуток, якщо:
- податковим (звітним) періодом для платника податків, відповідно до п. 137.4 ст. 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік;
- податкова декларація з податку на прибуток підприємств за I квартал 2024 року (період, за який прийнято рішення про виплату дивідендів), подана до контролюючого органу, сума задекларованого податку перерахована до бюджету, тобто грошове зобов'язання є погашеним;
- сума дивідендів, нарахованих за результатами I кварталу 2024 року, яка підлягає фактичній виплаті протягом II - IV кварталів 2024 року, не перевищує значення об'єкта оподаткування, визначеного в декларації з податку на прибуток за I квартал 2024 року?
Відповідно до пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів установлено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 цього Кодексу (пп. 57.1-1.1 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу).
Згідно з пп. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу, крім випадків, передбачених пп. 57.1-1.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою ст. 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкта оподаткування, обчислене пропорційно до кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Отже, оскільки для розрахунку авансового внеску при виплаті дивідендів ураховується об'єкт оподаткування податком на прибуток лише за річний звітний період, то ТОВ повинно при виплаті дивідендів за підсумками І кварталу звітного року сплатити авансовий внесок з усієї суми дивідендів, який вноситься до бюджету до/або одночасно з їх виплатою.
При цьому зарахування у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств сум авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів, здійснюється в тому податковому (звітному) періоді, на який припадає їх виплата та сплата авансового внеску.
Авансовий внесок, передбачений пп. 57.1 1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу, з урахуванням положень пп. 57.1-1.3 та пп. 57.1-1.8 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу, не справляється у разі виплати дивідендів:
на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими пп. 57.1-1.2 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;
фізичним особам;
платником єдиного податку;
резидентом Дія Сіті - платником податку на прибуток на особливих умовах.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).